Skocz do zawartości
morswin

Glony na tylnej szybie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam problem z zielonym włochatym glonem rosnącym na tle z PCV i pompach cyrkulacyjnych (zarasta je w tydzień czasu). Parametry niby dobre bo:

kh 8,5

no3 0

po4 0,03 małą hanką

ca 410

mg 1260 trochę niskie ale podnoszę

W panelu refugium, karmię około pół kostki i na razie brak jakiejkolwiek suplementacji, sól RC. Już brak mi pomysłów na pozbycię się tego badziewia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Usuń co się da mechanicznie tak żeby się nie rozpłynęło po akwarium. Resztę zje jeżowiec albo krab percon gibbessi [ten krab łazi po szybach]. Inni doradzą też pewnie dolabelę ale ja jej nie polecam bo kiedyś ją kupiłem i wcale nie była taka rewelacyjna. Prawie nic nie zjadała i zdechła po ok 2 tygodniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem to samo. Parametry były "książkowe", a to glonisko ładnie rosło. Nic nie dawało odsysanie, wracało po tygodniu. Aż się wkurzyłem i....czyścik z żyletką, pompy normalnie, ale do sumpa wata. Po kłopocie, nie wraca już dość długo :thumbsup: .

pozdro Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO3 = 0whistle.gif Jak glon wcina azotany to w teście wychodzi "0". Zacznij lać gorzałkę albo ogranicz karmienie i popraw jakość wody


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz warunki w akwa. to kupuj jeżowca załatwi każdy glon !


Aiptas mój wróg. 200l kłopotów ale miłych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 3 jeżowce i glonów zielonych nie ruszają. U mnie tylko wódka działa.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżowca mam ale się nie wyrabia :) takie NO3 jest właśnie dzięki wódeczce a karmienia z połowy kostki to już chyba nie ma co ograniczać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz nie mam do czego bo mój baniak w Bielsku stoi,ale potem zaprzestałem VSV na rzecz samej wódki a sól całkiem odłożyłem co poskutkowało poprawą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma NO3 i PO4 to nie ma i glonów. Mikroelementy są tylko dodatkiem do wzrostu.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lanie wodki w nadmiernej ilosci moze powodowac wysyp glonow. Mam ten sam problem. Zaczalem lac na pale zamiast wg tego co pokazuja testy. Delbeek i Sprung wspomnieli o tym opisujac metode jednak jak to sie dzieje juz nie napisali.

Na chlopski rozum tlumacze sobie ze glony ciagna z blony bakteryjnej czy filtruja z kolumny wody baktereie ktora narasta zbyt intensywnie w wyniku przedawkowania mixtury.

Z reszta po raz kolejny mamy sytuacje ze parametry zerowe a glony rosna.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo, parametry wyżyłowane, a glony są. Zamówiłem zmasowaną ekipę czyszczącą w RS, 5 krabów, 2 koparki, zobaczymy.. masakra jakaś, chyba zacznę wódkę pić z baniakiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W baniaku są absorbery na NO3 i PO4, obsada niewielka, karmienie małe. Lałem kiedy VSV ale też odniosłem wrażenie, że po nim glony rosły jeszcze lepiej potem lałem samą wódkę, założyłem refugium ale zbytniej zmiany też nie zauważyłem. Pozostaje już chyba tylko mechaniczne usuwanie i duża ekipa czyszcząca. Dodam, że ten glon rośnie tylko z tyłu i trochę na bocznej szybie, pompy potrafią w tydzień zarosnąć a skała jest czyściutka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podpowiedzcie mi bo u mnie też NO3 jest niewykrywalne PO4 również... glony mam bardzo podobne do tych z foto, na tylnej szybie i tylko tam. jak je zetnę skrobakiem to ich nie ma, nie wracają! nie wracają tygodniami! ale zauważyłem jedną prawidłowość przez ten czas gdy nie ma tych kudłaczy na tylnej szybie rosną glony wapienne, gdy pokryją one szybkę ślicznym fioletowym nalotem jest nagła eksplozja tych glonów kudłatych i rosną jedynie na glonach wapiennych! na czystej szybie ich nie ma! rosną do momentu aż "wykończą" glony wapienne lub do momentu kiedy je jak wcześniej napisałem zetnę co jest niestety równoważne z usunięciem z szyby glonów wapiennych!

a i nadmienię, że nie robię jakiś sztuczek przy akwa! czy są glony czy nie to robię dokładnie to samo! czyli leje wódę, balinga, dodaje po zmianie wody bakterie...

i co wy na to?

bo ja uznałem to za jakiś "naturalny cykl"... woda jest czysta, skała nigdy tymi glonami u mnie nie zachodzi, pompy owszem!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ten glon jest idealny do scrubbera. Rośnie sobie na scrubberze gdzie ma najlepsze warunki a w baniaku mamy czystą wodę i brak jakiegokolwiek glona. Jeżeli oczywiście scrubber ma odpowiednią powierzchnię, oświetlenie i przepływ wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Morswin,

moze podnies i utrzymaj Mg oraz Ca, bo sa jednak za niskie i poobserwuj ze 3 tygodnie, czy im jest gorzej. KH 8,5 jest ok. choc ja dalbym na czas walki 9-10.

W tym czasie nie dodawaj zadnych extrasow. Te wode trzeba wyjalowic.

Fajnie by bylo, gdybys te glony mogl z szyby sciagnac i wyrzucic. To dobry, darmowy adsorber NO3 i PO4.

Profilaktycznie moglbys tez dodac 1 ml wodki dziennie i ryby karmic tak, zeby nie "chodzily" glodne. :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie - jeśli można - wtrącić swoje trzy grosze. O dłuższego czasu zastanawiam się na tym zjawiskiem:

- na pompach (z reguły wysoko, ale z boku)

- na szybach (czym wyżej tym więcej )

- jak miałem mangrowce to na ich korzeniach gdzieś w kącie akwa, ale wysoko pod powierzchnią.

Zauważyłem też że najbardziej na szybie dokładnie w centrum bezpośredniego strumienia z pomp. Korzenie mangrowców też były w silnym strumieniu.

Moje wnioski są takie:

W tych warunkach jak wyżej tworzymy bardzo dobry wewnętrzny algaescrubber - silny przepływ dostarcza cały czas świeżej pożywki.

A co ze światłem tak potrzebnym dla alg?

Własnie zaczynam z moją córką optykę w ramach fizyki, co pozwoliło mi trochę odświeżyć wiedzę. Światło z lamp padając na powierzchnię wody , ale nie centralnie pod lampą na skały, tylko ta część padająca na szyby boczne przechodząc prze powierzchnię wody (granica dwóch ośrodków) częściowo odbija się , a częściowo wchodząc do wody załamuje się i rozszczepia. Niebieska część widma załamuje się bardziej i "wchodzi" w wodę bardziej pionowo. Zielona,żółta i dalej czerwona załamują się coraz mniej i oświetlają szyby.

Nie wiem ile w tym racji, ale takie są moje przemyślenia.

Pozdrowienia.


180 l. 2 x JVP-101. Led DIY 90W. LPS, SPS. Całość obecnie (jak jest słońce) napędzana z fotovoltaiki.

60 l. Ocellarisy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W UK na problem z glonami skley zoologiczne wypozyczaja SEA HARE (Aplysia dactylomela)

Sea_hare2,_Aplysia_dactylomela,_12_04_2009_2-00pm.jpg

jak zejde z parametrami do 0 to napewno wynajme sztuke :whistle:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W akwarium słodkowodnym podobne glony (krasnorosty) rosną tam, gdzie jes silny ruch wody - to stara znana zasada.

U mnie w morskim takie glony rosną wyłącznie na wylocie z kaskady (gdzie jest największy ruch wody).

Stawiam, że i u Was tak jest. Może te glony potrafią rosnąć w każdych warunkach, gdzie występuje silny ruch wody.


Pozdrawiam,

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym silnym ruchem wody to by się zgadzało w moim przypadku.

Glony (na oko te same) rosną na pompie cyrkulacyjnej i na powrocie z sumpa


450L

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sl;

to ciekawe co napisales o rozszczepianiu sie wiazki swiatla przechodzacej przez powierzchnie wody. :thumbup: Kto wie... :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czasami akwarium działa jak pryzmat a na ścialie pojawia sie tęcza :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.