Skocz do zawartości
Mardo

Paracanthurus hepatus ospa + spuchnięte i mętne oko

Rekomendowane odpowiedzi

Ja bym ja potrzymał w kwarntannie przez kilka tygodni, a do glownego akwaria nie ma potrzeby lac leku jesli ospa nie innych mieszkancow.

ja nie mialem kwarantanny wiec stracilem wszystko po 4 wysypie. moglem poluchac żony gdy po pierwszych objawach powiedziala zebym ja spuscil w kiblu. A ja za wszelka cene chcialem ja wyleczyc....

trzymam kciuki,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla wyjaśnienia.

"dzym" Jak byś przeczytał to co napisałem w pierwszym poście to wiedział byś że napisałem tu dopiero wtedy gdy oko mojej ryby wyglądało jak by miało zaraz eksplodować. Dopiero azja-83 napisał wieczorem coś na jego temat. Na chwilę obecną żałuję ze odłowiłem rybę ale robiłem tak jak mi radzono.

A jeśli chodzi o czosnek w morzu to powiedz gdzie w przyrodzie człowiek żre penicyline bo o diecie z pajęczyn jeszcze nie słyszałem.

Na zebrasomie było kilka minimalnyh kropek ale dziś już ich niema. Błazenki przez cały ten czas nie dostały ani jednej. Dziś rano hepatus wyglądał już dużo lepiej. Z oka zeszła opuchlizna jest jeszcze trochę mętne ale jest o niebo lepiej, to samo z ospą.

Tak jak na pisał "Czadol81" Co robić dalej zadecyduję sam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich jestem nowy na forum wiec wybaczcie niefachowe wypowiedzi podpinam się pod temat też mam tą niebieską rybkę i od dwóch dni ma tą ospę mam jeszcze dwa błazenki i babkę (blue cheek goby ) którą wpuściłem 4dni temu być może to ona przyniosła zarazę , albo ja zestresowałem bo trochę przestawiałem skały w akwa leje (esha oodinex ) podniosłem temperature do 28 stopni i teraz czekam pomocy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej krisalp, od kiedy stoji twoje akwarium?

najlepiej pojedz do sklepu gdzie kupiles ryby i zapytaj sprzedawcy czy nie moglby ich dla ciebie wyleczyc. W moim sklepiku jest kwarantanna i wlasciciel chetnie pomaga w takich sprawach.

esha oodinex - u mnie nie zadzialal. jest to na bazie zieleni malachitowej a to niestety nie dziala na morska ospe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej krisalp, od kiedy stoji twoje akwarium?

najlepiej pojedz do sklepu gdzie kupiles ryby i zapytaj sprzedawcy czy nie moglby ich dla ciebie wyleczyc. W moim sklepiku jest kwarantanna i wlasciciel chetnie pomaga w takich sprawach.

esha oodinex - u mnie nie zadzialal. jest to na bazie zieleni malachitowej a to niestety nie dziala na morska ospe.

Hej zachu akwa stoi około 5 miesięcy może 6 no niestety niemam takiej opcji do sklepu ale mam takie małe akwa ok 50l już stoi z wody z podmiany i czeka wrzie jak jej stan się pogorszy wszyscy radzą tutaj na forum "zostaw ja w spokoju" poczekam może jej przejdzie a ty co radzisz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Stawiam na przestawianie skały, póki ryba je nie ruszałbym nic.Jeśli to jest parę kropek to nic się nie dzieje.

Odłowienie do kwarantanny nie ma sensu,usuniesz go tylko ze skóry ryby, a masz pasożyta w akwarium i cała zabawa zacznie się od nowa.To oczywiście tylko niezobowiązująca opinia.

Witam wszystkich jestem nowy na forum wiec wybaczcie niefachowe wypowiedzi podpinam się pod temat też mam tą niebieską rybkę i od dwóch dni ma tą ospę mam jeszcze dwa błazenki i babkę (blue cheek goby ) którą wpuściłem 4dni temu być może to ona przyniosła zarazę , albo ja zestresowałem bo trochę przestawiałem skały w akwa leje (esha oodinex ) podniosłem temperature do 28 stopni i teraz czekam pomocy


600 litrów , w obiegu 750 l, , LR 70 kg, PS Hyperion , Franek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obowiązkowo w ogólnym z Hepatusem krewetki czyszczące. A jak osobno to UV,FMC i napowietrzanie. Cykl rozwojowy jest podobny jak u kulorzęska więc leczenie trzeba powtórzyć.A tak naprwdę to Crypto jest praktycznie w każdym akwarium i tylko czeka na pogorszenie parametrów wody lub inny stres. Lub zakup następnego Hepatusa.;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obowiązkowo w ogólnym z Hepatusem krewetki czyszczące. A jak osobno to UV,FMC i napowietrzanie. Cykl rozwojowy jest podobny jak u kulorzęska więc leczenie trzeba powtórzyć.A tak naprwdę to Crypto jest praktycznie w każdym akwarium i tylko czeka na pogorszenie parametrów wody lub inny stres. Lub zakup następnego Hepatusa.;)

"bazyl" o co chodzi z tym przestawieniem skały? tak dzisiaj ma parę więcej kropek tak około 20 przez 3 dni lałem ten oodinex nie wiele pomogło (fmc) w tym kraju niema podaje ekstrakt z czosnku do jedzenia reszta ekipy trzyma się to znaczy 2 błazny i jedna babka mam jeszcze 6 ślimaków 1 krewetka 4 krabiszony i rozgwiazda piaskowa słyszałem ze środki na bazie miedzi są skuteczne tak ale nie mogę tego wlać do głównego zbiornika bo zdechną skorupiaki myślałem o odłowieniu niebieskiej do kwar. i leczeniu miedzią czosnkiem uv co się da i potrzymaniu jej tam z 6 tyg nie wiem jak długo w głównym mogą żyć larwy tej ospy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obowiązkowo w ogólnym z Hepatusem krewetki czyszczące. A jak osobno to UV,FMC i napowietrzanie. Cykl rozwojowy jest podobny jak u kulorzęska więc leczenie trzeba powtórzyć.A tak naprwdę to Crypto jest praktycznie w każdym akwarium i tylko czeka na pogorszenie parametrów wody lub inny stres. Lub zakup następnego Hepatusa.;)

tak jak pisałem niema w tym kraju fmc szukałem na ebayu uk uv jutro juz bedzie tylko niewiem jakiej mocy do 180l+ sump 38l do napowietrzania mam odpieniacz krewetka jakaś marna siedzi za skałą i nie wychodzi moze za wysoka temp 28 stopni albo ten środek na zieleni jej zaszkodził mam woreczek węgla może włożyć do sumpa ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam hepatusa od pół roku.Po około dwóch tygodniach od zakupu też wyszło mu parę kropek.Wystraszyłem się trochę i poczytałem o tym na forum.Znalazłem gdzieś informację że u hepatusów to normalne ze względu na stres.Nie interweniowałem i do tego czasu spokój...odpukać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Z tym przestawianiem skały chodzi o to ,ze jako czynnik zupełnie nienaturalny stresuje ryby. Tylko tyle ale hepatusoqwi wystarczy.Zadnej miedzi, żadnego odławiania i leczenia miedzią.Ospa żyje w akwarium więc pozbycie się jej z ryby nic nie daje, poza tym masz w akwa inne ryby będące nosicelami w cyklu życia pasożyta. Karmić i obserwować.Przejdzie.Jak możesz to zorganizuj sobie lampę UV żeby troszku wybić pasożyta w wodzie. To tylko oczywiście tylko moje zdanie.

"bazyl" o co chodzi z tym przestawieniem skały? tak dzisiaj ma parę więcej kropek tak około 20 przez 3 dni lałem ten oodinex nie wiele pomogło (fmc) w tym kraju niema podaje ekstrakt z czosnku do jedzenia reszta ekipy trzyma się to znaczy 2 błazny i jedna babka mam jeszcze 6 ślimaków 1 krewetka 4 krabiszony i rozgwiazda piaskowa słyszałem ze środki na bazie miedzi są skuteczne tak ale nie mogę tego wlać do głównego zbiornika bo zdechną skorupiaki myślałem o odłowieniu niebieskiej do kwar. i leczeniu miedzią czosnkiem uv co się da i potrzymaniu jej tam z 6 tyg nie wiem jak długo w głównym mogą żyć larwy tej ospy ?


600 litrów , w obiegu 750 l, , LR 70 kg, PS Hyperion , Franek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"bazyl"tak teraz rozumiem pchałem łapy , choć własnie tego samego dnia wpuściłem tą babkę piaskową i 2 kg skały z tego samego sklepu być może to babka jest nosicielką pytanie jak długo utrzymywać wysoką temperaturę to 4 dzień jak jest 28

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podnoszenie temperatury ma sens gdy atak jest naprawdę masowy, służy skróceniu przebywania ospy na skórze ryby. Jak nie masz np. lampy UV to i tak nic to nie daje (lampa zabija pływki ospy przebywające w wodzie). Natomiast temperaturę należy ponosić i zmniejszac bardzo powoli.

"bazyl"tak teraz rozumiem pchałem łapy , choć własnie tego samego dnia wpuściłem tą babkę piaskową i 2 kg skały z tego samego sklepu być może to babka jest nosicielką pytanie jak długo utrzymywać wysoką temperaturę to 4 dzień jak jest 28


600 litrów , w obiegu 750 l, , LR 70 kg, PS Hyperion , Franek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bazyl uv zorganizuje jutro a co z temperatura zmniejszyć powoli do normalnej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hepatus to ryba płochliwa i rzeczą naturalną - odreagowanie niebieskiego - są właśnie kropki. Jeśli normalnie je to nic nie robić, nie grzebac w akwa. Będzie OK. Ludziska powinni przed kupnem źwierzaka trochę poczytać ...ech


200l + sump, AM HQI150W AM16K, T5 2x39W AM Reef White, T8 Arcadia Marine Blue,

odpieniek Weipro przerobiony +p. 1500l/h, pompa obiegowa 3000l/h,

cyrkulacja mj1200l/h+2xPH402, mixer KM500, UV,PHmetr, osmoza AM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hepatus to ryba płochliwa i rzeczą naturalną - odreagowanie niebieskiego - są właśnie kropki. Jeśli normalnie je to nic nie robić, nie grzebac w akwa. Będzie OK. Ludziska powinni przed kupnem źwierzaka trochę poczytać ...ech

tak być może się zestresowała a co jeśli przyniosłem ospę z nową ryba ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

28 to też względnie normalna temperatura :), możesz powoli zmniejszać.Lampa o jak największej mocy.

bazyl uv zorganizuje jutro a co z temperatura zmniejszyć powoli do normalnej ?


600 litrów , w obiegu 750 l, , LR 70 kg, PS Hyperion , Franek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to tak teraz jest ok bo poza kropkami niby nic jej nie jest a w jakim stanie musi być ta rybka żeby zacząć się martwić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

28 to też względnie normalna temperatura :), możesz powoli zmniejszać.Lampa o jak największej mocy.

to znaczy jakiej konkretnie na 200l ? i jak już będzie to jaki okres czasu ma być podłączona z tego co czytałem to bardzo wyjaławia wodę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im mocniejsza tym lepiej, stosować jak najdłużej, obserwować zbiornik. Ja w 400 litrach mam 36 w i chodzi na okrągło ( no z małymi przerwami)- efekt nie jest natychmiastowy. Zero glonów, zero ospy( odpukać).To tylko moja opinia.

to znaczy jakiej konkretnie na 200l ? i jak już będzie to jaki okres czasu ma być podłączona z tego co czytałem to bardzo wyjaławia wodę


600 litrów , w obiegu 750 l, , LR 70 kg, PS Hyperion , Franek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich problem z ospą znikną wyłowiłem rybkę do innego zbiornika i wlewałem cuprazin to lek na bazie miedzi po trzech dniach kropki znikły rybka dalej jest w kwarantannie podłączyłem do głównego akwa uv i teraz nie wiem jak długo mam czekać na wpuszczenie jej do akwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.