Skocz do zawartości
Qlfon

Lampa UV - zanurzał ktoś?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Panie Panowie jest problem natury montażowej: czy ktoś z Was kto ma lampę UV (ja mam taką)

gallery_7666_1521_20349.jpg

próbował ja montować tak aby była częściowo zanurzona w sumpie. Zanurzyłbym ją pionowo poniżej tego miejsca gdzie jest okienko podglądu i jeden króciec. Dlaczego kombinuję? Bo miejsca w szafce z czasem na pewno zabraknie a w sumpie gdzieś ją wetknę;)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden człowiek raz zanurzył i dostał bana od Elvisa.

ps. gdzieś ostatnio czytałem ,że Elvis nie miał zawału tylko zanurzył lampę UV w sumpie, ale nie mogę tego potwierdzić u żródła.


600 litrów , w obiegu 750 l, , LR 70 kg, PS Hyperion , Franek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to nie możesz? Przecież ELVIS ŻYJE!


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale nie odbiera telefonu.

Jak to nie możesz? Przecież ELVIS ŻYJE!


600 litrów , w obiegu 750 l, , LR 70 kg, PS Hyperion , Franek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mialem dwie UV podwodne:

- fontanna do ponda koi z UV

- orax chinska UV ktora wyglada jak filtr wewnetrzny

ale obie bylyy przytoowane do pracy pod woda przez producenta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że można, ale tylko od strony bez przewodów elektrycznych.

Strona z kablem zasilającym ma być niezanurzona, z paręnaście centymetrów przynajmniej od poziomu wody.

Reszta normalnie morze być w wodzie.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok czyli plan miałem dobry:) teraz tylko jakiś uchwyt zmajstruję do tego na boczne szybę sumpa i gotowe:)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się nie zdecydował na takie rozwiązanie jak bezpośrednie zanurzenie lampy UV-C (254nm) choć oczywiście stosując lampę z trzonkiem 2G11 z kołkami wyprowadzeń z jednej strony zanurzenie, od strony technicznej, nie powinno powodować problemów. Rozstrzygające jest to, że rzeczona lampa UV w czasie pracy wytwarza ozon, który jeśli już ma się pojawić w obiegu to lepiej by był pod kontrolą. Mniej istotnym problemem jest podgrzewanie wody przez zanurzoną lampę, możliwość jej pęknięcia co wiąże się ze skażeniem rtęcią obiegu oraz wydostawanie się niebezpiecznego dla wzroku UV-C w sposób niekontrolowany z szafki.

Ale to tylko moje spojrzenie na problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ritter: nie tak, sam żarnik pozostanie w tej czarnej obudowie i ta całość będzie wsadzona do wody. oczywiście nad woda będzie wystawało okienko podglądu i jeden króciec. Coś tam mam wspólnego z lampami UV w robocie więc nie zaryzykowałby żarnika "luzem" w sumpie:)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego między żarnikiem a wodą tam jest szklana przegroda. więc raczej nic nie powinno się stać.

A dlaczego kolega chce zabija flore bakteryjną :whistle:


gallus in suo sterquilinio plurimum potest

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@waldit1: wiem, że tam jest szklana bańka ale mimo wszystko nie zaleca się kontaktu z UV bez osłon. Wole mieć pewność niż zakładać, że "raczej nic nie powinno się stać":)

A florę to tylko tą złą będę zabijał. Nie zaczynajmy proszę flame'a " czy stosować UV czy nie", OK?:)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok ok no nie powinno się nic stać uv jest oddzielone szklaną osłoną od wody ,a reszta odizolowana poprzez gumowe oringi,prawda jest taka że nikt nie jest w 100

% pewny czy jest to ok większość tego towaru jest made in china. :whistle:

A jeżeli się tak bardzo upierasz przy uv wepnij ja przy pomocy węża silikonowego i podwieś u góry szafki "na suficie" :harhar: miejsce zawsze jest .

Ps jeżeli to będzie na powrocie lub obegówce to bardzo zmniejsza przepływ :smoke:

Przynajmniej te co ja widziałem :rambo:


gallus in suo sterquilinio plurimum potest

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że można, ale tylko od strony bez przewodów elektrycznych.

Strona z kablem zasilającym ma być niezanurzona, z paręnaście centymetrów przynajmniej od poziomu wody.

Reszta normalnie morze być w wodzie.

ty naprawdę chcesz kolegę odesłać na wielką rafe i przy okazji spalić mu chałupe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@waldit1: o tym powieszeniu pod blatem też myślałem, ale właśnie to miało być na by-passie z powrotu więc jakby to miało jeszcze iśc w górę to przepływ byłby mocno stłumiony. Pod blatem musiałbym jakaś małą pompkę dołożyć do tego a to już kolejne W:(

@axela1: czemu mnie straszysz pożarem?ta strona którą chcę zanurzyć jest totalnie bezpieczna, elektryka w takiej lampie jest uszczelniona i jest na samej górze, w końcu to jest przewidziane konstrukcyjnie do pracy z przepływającą wodą, ja chcę zanurzyć tylko dolny wylot:) Chyba bez rysunku się nie obędzie:)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tak mialem znuzona 1/2 w wodzie do czasu gdy sump sie nie znienil na inny a uchwyt ze zlaczek od malych prefiltrow RO


<a  href=6156_6259.png' alt='6156_6259.png'>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ty naprawdę chcesz kolegę odesłać na wielką rafe i przy okazji spalić mu chałupe?

No nie, no nie wytrzymam!!!!!!!!!! :(

Jak można pierniczyć takie farmazony????!!!

1. Lampa UV wszystko jedno jaka, każda, sprzedawana jest jako LAMPA, a nie żarnik. Czyli w obudowie plastykowej, czarnej..

2. W środku jest przestrzeń NA WODĘ przepływającą wokół kwarcowej bańki.

3. W bańce jest żarnik, odizolowany TĄ BAŃKĄ od wody.

4. Jak można nie SKUMAĆ że jeśli w środku pomiędzy obudową a bańką płynie woda, to ewentualna WODA NA ZEWNĄTRZ obudowy ma się nijak do WODY WEWNĄTRZ. Czyli nie ma ŻADNEGO ZNACZENIA!

Przy okazji.

Sterylizacja wody lampą UV nie robi nic złego. Sterylizuje się wodę z wszelkiej patologii. Większość tego co nas interesuje jest W SKAŁACH i PIASKU. To tam odbywa się FILTRACJA BIOLOGICZNA!!!!

Uffffff!......

Qlfon, to nie do Ciebie wszystko :) tylko do kilku innych zielonych inaczej....


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mufti: ja wiem, właśnie robię rysunek w sketchupie żeby to pokazać:) Chyba jeszcze lampę rozbiorę i fotki zrobię bo widzę że niejasno piszę...


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie zgodze się .Mam lampę AM i tam w instrukcji jest , ze nie można zanurzać. Najlepiej będzie jak kolega włoży lampę do wody dla testu.Fajny nowy wątek będzie.


600 litrów , w obiegu 750 l, , LR 70 kg, PS Hyperion , Franek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, tak to widzę: Instrukcja mojej tez wspomina o niezanurzaniu,a le domyślam się ze chodzi o niezanurzanie "całej lampy" a nie częściowo....

gallery_7666_1521_47487.jpg


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ritter: nie tak, sam żarnik pozostanie w tej czarnej obudowie i ta całość będzie wsadzona do wody. oczywiście nad woda będzie wystawało okienko podglądu i jeden króciec. Coś tam mam wspólnego z lampami UV w robocie więc nie zaryzykowałby żarnika "luzem" w sumpie:)

Naświetliłem moje obiekcje dla dobra sprawy. Jeśli się uda to najlepiej wylot dać na wlot do odpieniacza. Zapewne nikt tego nie sprawdzi ale ciekaw jetem czy wzorem lamp np. Philipsa te made in PRC na bańce też mają nałożony filtr fali o długości 185nm? To znacząco ogranicza powstawanie ozonu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegów.

Nie będę dyskutować nt. zasadności używania lampy, ale poradźcie jaką kupić.

Pzdr.

PS. Sorry, że wykorzystuję wątek


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteście zajebiści!!!!! Dzięki za ten rysunek!!! Dzięki za wszystko, po prostu dzięki Wam dowiedziałem się jak to zamontować wewnątrz akwarium. żadne youtube, google grafiki o tym nie wspominają. pier**lę ich. Wy jesteście najlepsi!!!!!!! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.