Skocz do zawartości
luft

Chłodziarka vs Klimatyzacja pomieszczenia

Rekomendowane odpowiedzi

Za oknem w końcu zima, a ja myślę już o lecie, które pewnie bedzie beznadziejne, deszczowe, ale i czasami nieznośnie upalne. Pomijając wszelakiego typu wiatraki chciałbym porównać od strony użytkowej, technicznej, ekonomicznej, praktycznej, komfortu... dedykowanej baniakowi chłodziarki na przeciw klimatyzacji pomieszczenia, w którym akwarium stoi. Jakie rozwiązania wybraliście, dlaczego i czy jesteście zadowoleni oraz mozecie napisac o planach w tym temacie na nadchodzące ciepłe dni. Pozdrawiam. Mariusz


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja postawiłem na Klimatyzacje, biorąc pod uwagę Chłodziarkę vs Klimatyzację za Klimą przemawia jeden WIELKI plus - oprócz robienia dobrze zwierzakom w akwarium bedzie również robić dobrze - Mi :thumbsup:


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, tak, ale czy brałeś pod uwagę przelicznik ekonomiczny oraz inny? Długo sie zastanawiałeś, czy spontanicznie "na chłopski rozum" ?


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z chłodziarką jest jeszcze jeden problem: oprócz tego, że chłodzi produkuje również spore ilości ciepła, które trzeba jakoś odprowadzić - niby jak przy klimie, ale problem się robi gdy do szafki nie ma doprowadzonych przewodów wentylacyjnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się od zeszłego lata i dla mnie ekonomiczna jest klima bo oprócz morskiego mam jeszcze kilka baniaków słodkich z krewetkami słodkowodnymi które są bardziej wrażliwsze na temperaturę, znaczy tak 22 stopnie dla nich to max żeby się dobrze czuły. I na pewno nie będzie to taka klima stojąca bo to mało daje. Zresztą mam już zgodę spółdzielni na postawienie na balkonie Klimatyzatora. A pod sufitem takie małe zgrabne urządzonko sterowane pilotem.

Dużo z żoną nad tym myślałem i nadal myślimy i szukamy.

Pozatym jak w lato o północy w sypialni masz ponad 30 stopni to Klimę łatwiej upchać w domowy budżet :thumbup:


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odezwij się do Krzysiek75 - on stosował kilka lat klimę - był bardzo zadowolony, teraz już niestety nie ma zbiornika w domu, ale klima została.


c4ca4238a0b923820dcc509a6f75849b.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yarcio widzę że u nas w okolicy to mamy wyjątkowo gorący klimat, sam noszę się z zamiarem zamontowania klimy.. ochłodzi i jeszcze osuszy powietrze..


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan
Zresztą mam już zgodę spółdzielni na postawienie na balkonie Klimatyzatora. A pod sufitem takie małe zgrabne urządzonko sterowane pilotem.

Szwagier sobie takie coś zafundował tego lata na te straszliwe upały. Działa, ale jakieś zacieki i syfy powychodziły na ścianie w okolicy gdzie to dmucha. Prawdopodobnie różnica temperatur powoduje że na ścianie skrapla się wilgoć (jak na szybie samochodu rano).

Bardzo ochłodziło to mój entuzjazm do klimatyzacji :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odezwij się do Krzysiek75 - on stosował kilka lat klimę - był bardzo zadowolony, teraz już niestety nie ma zbiornika w domu, ale klima została.

Temat stworzyłem bardziej ku pożytkowi ogółu i liczę na wypowiedzi zwłaszcza ludzi, którzy mogą konkretnie opisać: "przeanalizowałem czynnik ekonomiczny, moje preferencje i wybór padł na... z tej decyzji jestem zadowolony/to był błąd, czeka mnie zmiana na...".

Także jak Krzysiek75 może to niech sie tutaj wypowie :) Pozdro!


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Co do akwa wypowiedzieć się jeszcze nie moge bo dopiero startuje. Jestem szczęśliwym posiadaczem konwertera LG 5,5 kW na metraż 55m.Troszeczke poszalałęm z mocą ale tego nie żałuje. Szybko schładza i potem tylko co pewiem czas podtrzymuje. Całe mieszkanie ma przyjemną temperaturę tylko trzeba wspomódz jakimś wentylatyorem rozprowadzanie powietrza. Rachunki za prąd wzrosły praktycznie niezauważalnie. Lato w Toruniu w tym roku nie było jakieś piekielne, nie chodził 24/7.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osuszenie powietrza to druga sprawa biorac pod uwagę parowanie wody w lecie :thumbdown:

Mój sąsiad ma od dwóch lat klimę i nic mu ma ścianie nie wychodzi, pewnie kwestia montażu.

Z tego co pamiętam to Snocho tez ma Klimę.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też myśle o klimatyzatorze przenośnym z braku możliwości zamontowania innego urzadzenia.Wyczytałem w necie aby wyliczyc odpowiednia moc klimatyzatora nalezy pomnożyc szerokośc pokoju razy długość oraz wysokośc sufitu i nastepnie mnoży się przez 45w.W ten sposób uzyskujemy wynik jakiej mocy potrzebujemy klimatyzatora.A jak się wylicza urządzenia elektryczne emitujące ciepło np.lampa?


.,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam klimatyzację w pokoju gdzie będzie akwarium od czerwca ub. Roku. Ale rownież zastanawiam się nad chlodziarka. Dlaczego? Otóż w pokoju mogę mieć np. 25-26 stopni i dla mnie nie bedize jeszcze sensu włączyć klimy. Ale taka temp otoczenia dla baniaka może być już za wysoka i temp wody pójdzie na ok. 27 stopni. Wg mnie nieekeonomicznie będzie uruchamiać klime która ma jakieś 1,5kW. Nie sprawdze teraz ile ma chlodziarka bo pisze z telefonu ale pewnie pare razy mniej. Dodatkowo chlodziarka nie zwiększy parowania a klika oprócz chłodzenia pomieszczenia je księży wiec tendencja do parowania powinna być większa. Dobrze kombinuję? Przy dużych upalach klima wygrywa oczywiście. Co do zapotrzebowania na moc klimatyzatora z tego co pamietam liczy się także ilośc metrów kwadratowych okien w pomieszczeniu oraz ich ekspozycja na strony swiata.


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę wtrąci kilka słów.

Klimatyzatory obecnie sprzedawane w sklepach są stosunkowo tanie, a dużo bardziej wydajne i energooszczędne. Każdy z domowych klimatyzatorów posiada termostat, automatyczny wyłącznik i zabezpieczenie przed przegrzaniem. Ustawienie klimatyzatora na 24 stopnie w domu spowoduje odczuwalny chłód, a woda w zbiorniku i tak będzie miała temperaturę wyższą o 2-3 stopnie ze względu na wydzielane ciepło bezpośrednio z pomp i oświetlenia. Tak więc aby utrzymac temperaturę wody na poziomie 25 stopni, trzeba by było ustawi klimatyzator na 23 stopnie. Oczywiście pobór mocy klimatyzatora jest znacznie większy niż chłodziarki. Oczywiście klima nie działa w cyklu ciągłym, jest uruchamiana przez termoregulator, tak jak grzałki akwarystyczne. Raczej optował bym za zakupem chłodziarki.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego osuszania powietrza to bym się nie cieszył, to nie jest zdrowe. Jeszcze są koszta związane z czyszczeniem filtrów i trzeba to robić, nie chciał bym zachorować na Legionelle. Co do wody w układzie to trzeba z klimatyzatora wyciągać wodę więc te ewentualne skroplenia to albo przecieki z rurek lub po prostu ich brak.Najprościej grawitacyjnie można dodać też specjalną pompkę elektryczną. Co do montażu agregatów w bloku i zgody spółdzielni - zgoda jest ale taki agregat hałasuje, jest mocno słyszalny w nocy, może to przeszkadzać sąsiadom co pachnie komisją bodajże z Sanepidu na głowie. Należy zwrócić szczególną uwagę na osadzenie Agregatu w ścianie aby nie było wibracji.

Mimo tych wad wybieram klimatyzator


570 l, odpieniacz DIY, 2x120 W Led Erybkowe, sump w budowie, Profilux Plus II, 100 Kg skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U siebie mam zamontowaną klimatyzację i w życiu bym tego nie zamienił na chłodziarkę.

Oczywiście sama klima tak łatwno nie utrzyma nam stabilnej temp. w akwa - przydadzą się do tego wiatraki nad akwa (chłodzenie będzie dużo bardziej efektywne).

W ostatnie lato nie było zbytniej okazji żeby korzystać z klimy ale w poprzednim mieszkaniu też miałem klimę i akwa i tam bez problemu utrzymywałem w baniaku temp. na poziomie 25st. (bez klimy czasem ciężko było zejść w mieszkaniu poniżej 30-31st. - okna południowe).

Jeśli chodzi o zużycie energii to nie patrzcie na podawaną moc chłodniczą agregatu (typu 2.5-3.5kW) bo ma się to nijak do mocy pobieranej przez klimę.

Przykładowo agregat LG o mocy chłodniczej 2.5kW (spokojnie wystarczy do pokoju 30m2) faktyczny pobór mocy ma na poziomie 550W. Chłodziarka Teco TC-10 pobiera 200W i poza rybkami nikt nie skorzysta :-) a koszt zakupu wychodzi bardzo podobnie.

W przypadku klimy warto zainwestować w wersję z inwerterem (prędkość wiatraka na agregacie jest zmienna w zależności od zapotrzebowania, dzięki czemu agregat jest sporo cichszy niż taki klasyczny, no i wg producentów przekłada się to na znaczne oszczędności prądowe - nawet do 30% mniejsze zużycie prądu). Co do głośności to mam porównanie i to potwierdzam. Teraz mam spory agregat o mocy 8.5kW i działa zdecydowanie ciszej niż klasyczna jednostka o mocy 2.1kW.

Grzyb na ścianie z jednostką wewnętrzną oznacza tylko źle zrobioną instalację (słabo zaizolowane przewody albo gdzieś jest nieszczelność). U siebie mam instalację zrobioną ponad 5 lat temu i nic takiego nie odnotowałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Większość skoncentrowała się na zaletach klimy a nie przewagach nad chłodziarką. Bo i zestawienie tych dwóch rzeczy naprzeciw siebie jest dziwne.

Można by pytanie odwrócić i napisać: co jest lepsze grzałka czy centralne ogrzewanie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tyle że chłodziarka wytwarza dużo ciepła i tak naprawdę im cieplej w akwarium tym cieplej w pomieszczeniu chyba że jest możliwość zamontowania chłodziarki w innym pomieszczeniu np garaż czy piwnica chyba klima jest lepszym rozwiązaniem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość skoncentrowała się na zaletach klimy a nie przewagach nad chłodziarką. Bo i zestawienie tych dwóch rzeczy naprzeciw siebie jest dziwne.

Można by pytanie odwrócić i napisać: co jest lepsze grzałka czy centralne ogrzewanie ;)

dużo racji... ale dziwne nie jest, a dlaczego? - ponieważ takie dylematy pisze życie...

Sam jeśli będę potrzebować to pewnie skuszę się na chłodziarkę...

W temacie wciąż brakuje mi głosów kolegów, którzy mają 1 wiekszy baniak morski (a nie ileś tam zbiorników...), dla którego wybrali takie czy inne rozwiązanie i jak to funkcjonuje (począwszy od ekonomii, skończywszy na wydajnosci)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mogę powiedzieć że przeważnie tam gdzie są duże baniaki przeważnie daje się chłodziarkę ale po czasie i tak każdy zakłada klimatyzator ,a chłodziarka wtedy nie ma za bardzo roboty no i częściej psują się chłodziarki (zwłaszcza latem)od klimy ,ja po założenia klimatyzatora sprzedałem chłodziarkę bo przez lato nie miała co robić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chlodziarka oprócz tego ze grzeje ma jeszcze jedna wadę: halasuje. Nie jest to może nadzwyczaj głośne urządzenie ale przy akwa jest kolejnym buczacym czymś. Zewnętrznej jednostki mojego spilta 3.2kW praktycznie nie słychać nawet przy otwartych oknach. Muszę się skupić żeby go usłyszeć. Oczywiście podczas normalnej pracy Anię podczas maksymalnego schladzania. Ale nawet wtedy nie jest glosniejszy niż suszarka zony:) fajnie ze wypowiedział się ktoś kto miał i jedno i drugie. Zobaczymy jak będzie latem:)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.