Skocz do zawartości
Tomasz485

Restart zapuszczonego zbiornika

Rekomendowane odpowiedzi

- te małe piekne asymetryczne rozgwiazdy to zapewne asteriny (ostatnio z kolegami debatowaliśmy o nich: dla mnie ich przyszłość jest w kiblu :) )

- 2 garbiki, brzydal. Bardzo złe posunięcie, zwłaszcza teraz!

- co do piachu: widzę, że liczysz dutki mocno, toteż zaproponowałem wypłukanie piasku poza baniakiem (W Ro tak by nie pyliła). Normalne oczyszczenie piasku zaczyna sie od jego wysuszenia... Jak mówi Seb fajniej mieć nowy piasek jeśli na już :)

Cokolwiek nie wymyślisz i jakichkolwiek nie posłuchasz rad przystopuj trochę (mam na mysli ten nonsensowny zakup 3 ryb :wallbash:).

Jeśli bedziesz sie spieszyć, możesz powtórzyć los poprzednika tego baniaka. POzdro. Mariusz


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NH4 0,1 JBL

NO2 0,3 ZOOLEK

NO3 120!:o JBL

PO4 0,5 ZOOLEK(kupiony dziś)

Mierzyłem dziś.

Jakbym wiedział, że akwarium się nie nadaje do zamieszkania nawet przez ślimaki to bym nie zamawiał ryb:)

Pierwsze testy po wlaniu wody wydawały się obiecujące, tym bardziej, że pływał tam chromis virdis i krewetka... Wiec w poniedziałek zamówiłem ryby min. na aiptasie. Jak doszły w czwartek do mnie to było już za późno. Co nie zmienia faktu, że był to monstrualny błąd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

błąd bo i brzydal do litrażu nie pasuje, bo sam byś sobie wydłubał róże na początek, bo teraz ryby wiążą Ci ręce jeszcze bardziej no i te testy zooleka słaby zakup mocno. Coś tam gnije i to musi wygnić, by spadły amoniaki do zera. Daj sobie czasu teraz, jeśli sam nie wiesz jak to natura lepiej sama sobie poradzi ponad to co wyzej zostało w tym temacie napisane. powodzenia!


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luft i jak pisałem wcześniej będzie gniło! bo chociażby wlazło w skałę... teraz musi wygnić...

i w związku z tym podtrzymuje swoje zdanie! wszystko aut z baniaka, baniak do mycia, skała do wiadra, woda i piach kibel... jak ze skały dalej będzie wyłaziło co wyłazi to skała też kibel...

i kup jakieś cyrkulatory by to pozamiatać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ma wszystko wywalić do kibla to cyrkulatory też mu nie będą potrzebne. Niech da szanse systemowi, trochę czasu odpowiednie kroki i opis sytuacji na bieżąco.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Akwarystyka to nie rakieta. Powolne działania to podstawa. Jeśli się nie wie to trzeba obserwować, czytać, obserwować potem pomyśleć i dopiero coś zmienić. A takie małe akwarium wymaga dużo więcej cierpliwości i doświadczenia. Dlatego trzeba zaczynać od większych zbiorników.

Jeśli wywalacie asteriny to ja chętnie je wezmę. Szkoda zwierzaków a mi się przydadzą bo w przyszłości planuję hodowlę krewetek Hymenocera elegans. I tak nie mam na hodowlanym systemie koralowców.

Jeśli ktoś wywala na śmietnik jego zdaniem nienadająca się do niczego skałę lub piasek to tez odkupię. Mam spore DSB w którym ta skała powoli dojdzie do siebie a piasek z DSB już regenerowałem. Trwało to rok ale do DSB w hodowli taki piasek się nadaje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ma wszystko wywalić do kibla to cyrkulatory też mu nie będą potrzebne. Niech da szanse systemowi, trochę czasu odpowiednie kroki i opis sytuacji na bieżąco.

cyrkulatory mu są potrzebne bo nie ma żadnych ;) bez względu, czy pozostanie przy tym, czy założy wszystko od nowa... a nawet patrząc na tą sytuacje to bardziej mu są potrzebne jakby miał pozostać przy tym i to na dodatek jakieś silne żeby to porządnie przedmuchały!

nie napisałem poza tym, że wszystko natychmiast i bezwarunkowo do kibla ale, żeby skałę wrzucił do wiadra w znaczeniu osobny zbiornik! w między czasie wziął od kogoś wodę doprowadził do ładu ten zbiornik (wyczyścił szyby i panel) i przerzucił życie z tego małego do dużego! bo tam mu się brzydal z garbikami bokami rysują a jak bardziej podrosną to grzałkę zbiją jak będą chciały się poruszyć...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli uda się mu to uratować to osiągnie bardzo dużo w swojej historij akwarystycznej. Jeżeli nie chcesz od kogoś brać wody z podmianki to zostaw tą, tylko rób duże podmiany co tydzień i powodzenia. :thumbup:


 [url="http://www.myreefstats.com"][img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W poniedziałek od samego rana porządki w akwarium. Zlałem wody ile mogłem (czekałem aż opadnie cały syf). Skała do miski spłukiwana resztą wody w akwarium. Piasek poszedł do miski, woda do kibla. Szkoda, że nie zajrzałem na forum wcześniej, bo wczoraj w nocy wywaliłem ten piach... nie przyszło mi do głowy, że ktoś może go chcieć. Akwarium oskrobane z glonów i bóg wie czego jeszcze. To co zdrapałem śmierdziało jak gnojówka ;p W panelu nie wspomnę nawet. Akwa do wanny zdrowo płukane. Wodą którą zlałem wcześniej płukałem skały. Skała do akwa, zalana świeżą solanką, z braku używanej.

Testy które właśnie zrobiłem:

NH4 - minimalna wartość w tabeli barwnej <0,05

NO2 - 0,0

PO4 - 0,5 (zasalałem solą acti, jedyną dostępną od zaraz w szczecinie)

NO3 - za każdym razem niejasny wynik coś pomiędzy 1 a 10 (JBL)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry, wiem, że nie powinno sie tak starych tematów odgrzebywać ale jestem w takiej samej sytuacji jak kolega 5 lat temu. Jestem ciekaw jak skończyła się tamta historia ??

 

Skusiło mnie akwarium 90L do sprzedania za symboliczne 100GBP, wiem, ze sam sprzet kosztowal pare dobrych stów (wg wlasciciela okolo 900GBP)

Plan byl taki by postawic nowe awkarium ale po przeprowadzce do mnie i zalaniu ta sama wodą prawie nic nie ucierpialo więc szkoda mi żywe stworzenia wywalać do kosza, zatem podejmuje próbę oczyszczenia tego.  

https://drive.google.com/open?id=0B7bI2IIeH8yjR21ySGY4V09DcDlrcVZLTlFaTkROaVNBUVpz

https://drive.google.com/open?id=0B7bI2IIeH8yjcjJkMUlNdFI1aVRuanhTOFhWbm03Rm4tV2Yw

https://drive.google.com/open?id=0B7bI2IIeH8yjWmFRdXFoZlVkMHJMeHNJQTI0NXJ0Ulh2SnZJ

Parametry w normie, poza fosforanami, ktorych nie zmierzylem a moga byc wysokie z racji calego zbornika zarosnietego zielonym glonem. Jako że ruszylem muł wlewając wode spowrotem zaraz  pojawił sie filetowo brązowy nalot- czy to dino ?

Obróciłem żywe skały do góry nogami, narazie na czystej stronie nie pojawił sie glon, mam nadzieje, że ten stary obumrze z braku światła i już nie wróci o ile fosforany będa w normie

https://drive.google.com/open?id=0B7bI2IIeH8yjTnhWcGMtYkdiZGVaTHZQcVNXcGlkdVp4a2Iw

 

czy ktoś może pomóc zidentyfikować ten sprzęt? chce zmienić ustawienia fal a nie mam pojęcia co i jak

https://drive.google.com/open?id=0B7bI2IIeH8yjSUtEZXJGZUx2eWhUZC1IR1VyU0dBa3ZlV0Vn

https://drive.google.com/open?id=0B7bI2IIeH8yjUnZicHI3SVI1ZUFVNHh4M1l3ZTJHYVBUUms0

https://drive.google.com/open?id=0B7bI2IIeH8yjWmwyZlJHaWhEaTV6UzBFOTItM1ZGYTF2SWl3

 

Proszę o umiarkowany lincz, i konstruktywną krytykę ;)

Planuje wywalić piasek, zlać wodę wyszorować awkarium, sump (takowy jest w tylnej części akwarium ) nie chce ruszać. Wymienie media na nowe wypłucze gąbki ale części nie ruszam. 

Teraz pytanie, czy zasypać nowym piaskiem w nadzieji, że nie powróci dino czy zostawić gołe szkło na jakiś czas. Czy moge użyć normalnego suchego koralowego piasku czy lepiej kupić żywy? Skoro woda ma dobre parametry (poza fosforanami) czy użyć jej ponownie czy może tylko 50% ? nie będę w stanie raczej zdobyć wiecej niż 50l  z innego akwa

Z poprzednich postów widze że nie da sie skał oczyścić 'naturalnymi' sposobami, szkoda mi ich wywalać ale nie chce by szpeciły akwarium. Jakieś inne sposoby na oczyszczenie skały  niż te z przed paru lat powyżej ? 

Jeśli już będę zmuszony wywalić skały jak odczepić z nich życie? Ile takie polipy moga być poza wodą? 

https://drive.google.com/open?id=0B7bI2IIeH8yjWmFRdXFoZlVkMHJMeHNJQTI0NXJ0Ulh2SnZJ

20171107_074100_resized.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Odwracanie skały która leżała w piasku to nie najlepszy pomysł - ale już się stało

ja bym zrobił tak :

odlał część wody (tak z 1/3) i w tej wodzie wyszorował wszystkie skały , (ryby i odczepione [te które się da w miarę rozsądnie odczepić] korale w tym czasie czekały by w jakimś kuble w wodzie z cyrkulacją - do odzysku) i wyszorować cały zbiornik do czysta

korale widzę chyba same miękkie więc kilka/naście minut poza zbiornikiem im nie zaszkodzi

piasek w 80-90% do wywalenia (zostawić tylko "szczepkę" - przepłukaną wodą ze zbiornika)

sump z tyłu - znaczy panel filtracyjny ? jeśli są w nim gąbki a nie gąbka - to zostawił bym 1 sztukę zaraz za przelewem , a potem zależy co tam jeszcze jest

jeśli siporax czy kawałki skał - to na pewno co najmniej do płukania lub szorowania , węgiel czy inne adsorbenty - do wymiany

pompy i falowniki do szorowania i kąpieli w wodzie z octem

a-ha przydadzą się gumowe rękawiczki - w skałach mogą żyć np. wieloszczety a raczej nie chciałbyś żeby pokoliły Ci ręce przy szorowaniu skał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki silvia, cenne rady. Sobota za pasem więc zrobie zgodnie ze wskazówkami, rozumiem, ze 2/3 wody moze pozostać brak uzupełnie solanką.

Dobra myśl z pozostawieniem piasku 'szczepki' zmieszam go z suchym koralowym i powinno życie ruszyć, martwi mnie tylko to dino, czy to nie wróci? Troche o nim czytałem, raczej nie ma reguły skąd się bierze więc restart może nie pomóc. No cóż lepiej mieć czyste akwarium i dino niż syf i dino, zawsze coś.

Tak to z tyłu to  panel filtracyjny, 2 lub 3 gąbki, worki z absorbentami (węgiel oraz pochłaniacz SI podmieniłem zaraz po przeprowadce) reszta to jakieś resztki korali na których siedlą sie bakterie.

Rękawice już kupiłem, wieloszczety są i to sporo patrząc na tunele w piasku... :wacko:

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Odzyskać 2/3 starej wody było by "cacy" ale i 1/2 będzie dobrze, resztę uzupełnisz świeżą solanką

piasek - po prostu wsypać świeży (żywy od razu a suchy najpierw wypłukać) i na górę stary - to wystarczy , czy wróci dino ? nikt Ci nie da gwarancji ... to zależy od parametrów i oświetlenia,  jak wróci to odsysasz rurką, filtrujesz przez watę i czystą wodę z powrotem do zbiornika (w razie wielkiego powrotu można zaciemnić zbiornik na 3 dni ale jak parametry złe to .. powoli wróci)

jak pisałem zostaw jedną (2 to max) gąbkę zaraz za spływem / grzebieniem i często ją płukaj (ze 3x w tygodniu) żeby to był tylko filtr mechaniczny żeby śmieci/resztki żarcia nie wpadały do panelu - w gąbkach zbiera się syf który gnije i brudzi wodę

jest tam jakiś odpieniacz ?

te tunele w piasku to mogą być też robaki piaskowe - raczej pożyteczne :) jak jest duuużo wieloszczetów to wywalaj poczynając od największych - ale trochę małych zostaw - to część ekipy sprzątającej - ale jak każdy nadmiar ... jest niepożądany

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym piachu nie ruszał, jak ruszysz wszystko to moim zdaniem za bardzo zasyfisz wodę. Wyjmij skałę, wyczyść ją w solance ściągniętej z akwa i z powrotem do zbiornika. Odciągnij całe cyjano/dino z piasku, wyczyść szyby cyrkulatory itp. No i spora podmiana wody, zaopatrz się w węgiel żeby przez okres tych czynności był na przepływie.  Po wszystkim na jakiś czas zarzuć watę na cyrkulatory. Inne wyjście to po prostu reset zbiornika i tyle. Jak chcesz przeczyścić piasek to go wzruszaj, każdego dnia po małej części.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponował bym zrobić reset całego zbiornika. Tych kilka korali i rybek przeniósł bym do jakiegoś innego pojemnika może masz jakieś mniejsze stare akwarium? Dla korali miękkich wystarczy cotygodniowa podmiana wody. Zanim doprowadzisz główny zbiornik do używalności. Piasek możesz nie wymieniać tylko kilkanaście razy przepłukać w wodzie morskiej albo RO/DI. Musisz się liczyć z tym że zbiornik będzie po restarcie przechodził dojrzewanie. Skałę oblukaj dokładnie i kawałki zarażone np. Bryopsis wyrzuć, inne poczyść i opłucz w solance lub RO/DI. Akwarium wyczyść z syfu ale jak są glony wapienne na tylnej szybie to je zostaw. Zużytą wodę uzupełnij najlepiej od kolegi morszczaka żywą wodą a jak nikogo takiego nie znasz zapraw świeżą solankę.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, owler napisał:

Ja bym piachu nie ruszał, jak ruszysz wszystko to moim zdaniem za bardzo zasyfisz wodę. Wyjmij skałę, wyczyść ją w solance ściągniętej z akwa i z powrotem do zbiornika. Odciągnij całe cyjano/dino z piasku, wyczyść szyby cyrkulatory itp. No i spora podmiana wody, zaopatrz się w węgiel żeby przez okres tych czynności był na przepływie.  Po wszystkim na jakiś czas zarzuć watę na cyrkulatory. Inne wyjście to po prostu reset zbiornika i tyle. Jak chcesz przeczyścić piasek to go wzruszaj, każdego dnia po małej części.

nie doczytałeś dokładnie - piasek jest już ruszony " ruszylem muł wlewając wode spowrotem "

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, piasek był totalnie wymieszany,mnóstwo mułu się ruszyło, podczas jazdy autem, potem kamienie wyjałem bo nie dało rady udźwignąć całości z bagażnika, potem wlewając wodę spowrotem śpieszyłem sie jak głupi bo wyczytałem że korale moga poza wodą być max godzine.

Do tego nie idzie zeskrobać osadu z szyb tuż przy dnie tzn idzie ale wzruszam piach, wtedy podnosi sie muł i szkoda nerwów,  Także robie restart !

 

Mam wolne 40l akwarium dam tam cyrkulatory, grzałke i filterek jakis tam beda rybki, koralowce pójdą do wiadra( tu pytanie czy one moga leżeć lub stykać się ze ściankami wiadra?), sobota 7 rano zaczynamy akcje. 

Dzieki wszystkim za cenne uwagi

Edytowane przez Radek88 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego jak długo te korale będą w wiadrze.Na dłuższą metę to niezbyt udany pomysł - Bez światła, ruchu wody  itd.  Część piasku sobie pozostaw aby później zaszczepić bakterie w świeżym podłożu.  Resztę przepłucz dokładnie wiele razy.

Przy myciu akwarium nie używaj żadnych detergentów


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.