Skocz do zawartości
błażej

kiedy twarde

Rekomendowane odpowiedzi

mam miękkie ale mam straszną ochote na twarde!!akwarium funkcjonóje ze skałą 4 miesiące, jest dojrzałe i am jak na razie tylko 1 twardziela czy można już dalej je zasiedlać??dozuje preparaty red sea oraz kalwasser. akwarim ma 100l i 20 kg lr.czy już??


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

musisz zobaczyc ale na twoi miejscu wywaklilbym wszystkiem miekkie i same twarde chodowal nie lubia sie na wzajem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i stworzyl kiczowate, cukierkowe akwarium takie jak

PicCube_ad8888cde0.jpg

??

kwestia gustu, osobiscie uwazam ze w zadnym morskim nie powinno zabraknac miekkich - w koncu na rafie tez nie rosna same twardziele :(

moje stoi okolo 7 miesiecy, miesiac temu wsadzilem do moich miekkasow testowo 3 szczepki SPS-ow i do tej pory zyja. i to wylacznie pod T5


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
rs4 :

musisz zobaczyc ale na twoi miejscu wywaklilbym wszystkiem miekkie i same twarde chodowal nie lubia sie na wzajem

masz racje RS4 ale jak dlamnie odpowiedno urzadzone i prowadzone akwariumi z koralowcami miekkimi , ukwiałami i twardymi tworzą prawdziwe odzwierciedlenie rafy wpełni oddajace stan zwierzków zamieszkujących rafe. same miękkie też niesą takie brzytkie , wiem ze apetyt rośnie wmiare jedzenia i pogoń za czymś nowym ....ale popatrzcie na to same miękkie http://www.acquaportal.it/ARTICOLI/AGGIORNAMENTI/Aggiornamento_9-5/alessandro_gragnani/default.asp i połączenie tych różnych rodziajów zwierzaków tz.miękkich ,sps czy lps z domieszką ryb i tak dalej ....zapewni większe odzwierciedlenie prawdziwej rafy , a utrzymanie i prowadzenie takiego zbiornika to wiesz dobrze ze to jest juz zuełna extrema /tak to nazwe/ a przy obecnych mozliwościach technicznych i odpowiedniej wiedzy jest to do osiągniecia bez problemu

Moje akwarium http://nano-reef.pl/...-blekitna-rafa/

i FILMIK mojego baniaka

1 zlot Nano-Reef w Egipcie http://nano-reef.pl/...zdziernik-2007/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wildtom :

i stworzyl kiczowate, cukierkowe akwarium takie jak ....

zgadzam się z tobą że w ,,zadnym morskim nie powinno zabraknac miekkich ,,

wiesz mi ze to jest ,,łatwe" zrobić taki baniak i to wdotatku jeszcze przy zeo-vicie metody . ale nie dokońca .jest coś w tej ,,focie - zbiorniku "wsadził troszke czasu może więcej nizli troszke czasu i dużo $$$$ a uzyskał jakiś tam efek powiem szczeze kolorystycznie bajeczny ale tam w tym - akwarium brakuje życia - duszy ,no niby ono jest ale brakuje tam czegoś , no sam juz niewiem moze tej naszej codzienej życiowej morskiej miękkiej szarosci :wink. mi się podobają te lampki nad ty zbiornikiem .


Moje akwarium http://nano-reef.pl/...-blekitna-rafa/

i FILMIK mojego baniaka

1 zlot Nano-Reef w Egipcie http://nano-reef.pl/...zdziernik-2007/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

błażej już ,już zacznij od mniej,, wymagających twrdych" najlepiej takich które przystosowały się do środowiska ,,niewoli " jakim jest akwarium .


Moje akwarium http://nano-reef.pl/...-blekitna-rafa/

i FILMIK mojego baniaka

1 zlot Nano-Reef w Egipcie http://nano-reef.pl/...zdziernik-2007/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LPSy spokojnie możesz wsadzać - ja swojego pierwszego LPSa wsadziłem już po... 1,5 miesiącu i pięknie rośnie do dziś. Kolejne wsadziłem po 3 i 4 miesiącach i też pięknie rośnie. SPSa pierwszego (i jedynego) wsadziłęm po pół roku i ma się dobrze - ale jakoś SPSy mi nie podobają się (nie wiem o co z nimi takie halo - przecież to wygląda jak kolorowy korzeń)

Gdzieś już nawet czytałem na reefcentral w jakims artykule o dojrzewaniu zbiornika, że na początku nawet wbrew panującej powszechnie opinii powinno się zaczynać od łatwych LPSów (brain corals, caulastrea itp) a nie od miękkich bo mimo wszystko miękkie są bardziej wrażliwe od prostych LPSów na nieustabilizowane parametry wody.

Zanim zaczniecie na mnie psy wieszać to powiem że nie ja to wymyśliłem tylko jakaś mądra głowa morska (doktor czy "cuś"). Kiedyś już pisałem o tym na forum i dawałem linki - jak chce się komuś to niech poszuka.

Tak czy siak - nie ma co się bać LPSów


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a więc co proponujecie na początek??jakiś gatynek konkretny??może link do sklepiku z z w/w??


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
grzesiek wo :
rs4 :

musisz zobaczyc ale na twoi miejscu wywaklilbym wszystkiem miekkie i same twarde chodowal nie lubia sie na wzajem

masz racje RS4 ale jak dlamnie odpowiedno urzadzone i prowadzone akwariumi z koralowcami miekkimi , ukwiałami i twardymi tworzą prawdziwe odzwierciedlenie rafy wpełni oddajace stan zwierzków zamieszkujących rafe. same miękkie też niesą takie brzytkie , wiem ze apetyt rośnie wmiare jedzenia i pogoń za czymś nowym ....ale popatrzcie na to same miękkie http://www.acquaportal.it/ARTICOLI/AGGIORNAMENTI/Aggiornamento_9-5/alessandro_gragnani/default.asp i połączenie tych różnych rodziajów zwierzaków tz.miękkich ,sps czy lps z domieszką ryb i tak dalej ....zapewni większe odzwierciedlenie prawdziwej rafy , a utrzymanie i prowadzenie takiego zbiornika to wiesz dobrze ze to jest juz zuełna extrema /tak to nazwe/ a przy obecnych mozliwościach technicznych i odpowiedniej wiedzy jest to do osiągniecia bez problemu

Nie no spoko , grzesiek ma racje , piekne akwarium z miekimi , mozna tam znalesc doslownie wszystkie odcienei brazu :(

Nie bardzo sie zgodze Grzesiu z Toba ze w takich akwariach z twardymi brak duszy poniewaz LPS tez sie fajnie poruszaja w wodzie :)


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może ktoś z was ma jakieś zbędne lps"y??chętnie odkupie!!

wiem że to nie targoisko ale po co śmiecię fotum


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
błażej :

a może ktoś z was ma jakieś zbędne lps"y??chętnie odkupie!!

wiem że to nie targoisko ale po co fotum

"po cio śmiecię fotum "

Ty bobo - frucie , aksamicie :(:)


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że 4 miesiące wystarczy aby wprowadzić pierwsze twardziele. O ile wszystkie parametry są ok.

Ja pierwsze SPS-y wprowadziłem po 3 miesiącach, z tym że były wszystkie z chodowli i mają się dobrze do dziś .Przez 8 miesięcy niektóre podwoiły swoje wymiary głównie montipory.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja takze mam problem. Dzisiaj zamawiam u Przemka jakies koralowce, a raczej koralowiec :( i zastanawiam sie co wziasc. Montipore digitate czy moze jakas euphyllie? Mam 84l (60x40x35 wys.) 4x24W T5. Wzialbym Montipore, ale nie wiem czy moge ja wsadzic - zbiornik jest od konca lipca. Slyszalem, ze latwe LPS'y sa nawet lepsze niz miekkie, wiec sie zastanawiam nad euphyllia, ale znow czytalem, ze one spore rosna, wiec nie wiem czy mi nie przerosna akwa. Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

euphylie wsadzilem bardzo wczesnie u siebie, zaraz z miekkimi, rosnie jak na drozdzach, jedyne co zaobserwowalem to to ze nie lubi zbyt silnego pradu wody.

grzesiek wo :

wiesz mi ze to jest ,,łatwe" zrobić taki baniak i to wdotatku jeszcze przy zeo-vicie metody . ale nie dokońca .jest coś w tej ,,focie - zbiorniku "wsadził troszke czasu może więcej nizli troszke czasu i dużo $$$$

wiem ze to co stworzyl to obecnie najwyzsza szkola jazdy w morszczyznie ale ... po drodze zgubil gdzies "dusze" tego hobby.

napisze to co napisal jeden gosc na niemieckim forum

"to ze MOZNA cos zrobic, nie znaczy ze NALEZY to zrobic"

dla mnie to akwarium nie ma duszy i dziwia mnie ludzie ktorzy nad takim kiczem padaja na kolana


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z LPSów na początek polecam:

- Caulastrea

- Trachyphyllia

- Lobophyllia

- Favites

- Euphyllia

- Plerogyra


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co z wielkoscia? czy euphyllia nie przerosnie mi tego akwa? Choc wlasciwie jak przerosnie to wymienie sobie ja w Aqua-Techu na np. 2 mniejsze LPS'y.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no a wlasnie czym rozni sie 1 od 3? Jesli 3 bylaby latwiejsza to oczywiscie bym ja wzial, ale 1 jest taka fajna fioletowa :( Przydaloby sie rowniez dowiedziec ile one maja cm wielkosci. Ta rybka jest dosc mala przy 3. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

grzesiu tam pod grzybem widze twardziela plerogyre a mowie o twardych z tego wzgledu ze miekki prowadza niezla wojne toksyczna ktora w warunkach akwariowych moze sie nie spodobac bardzo wymagajacym twardym natomiast z moich obserwacji podczas nurkowania sa miejsca z miekkimi ale wyraznie zarysowane sa raczej twardziele same. U mnie jak widac tez jest pomieszana obsada ale teraz wsadzilbym albo algi + miekkie albo same twarde

A mysle ze zazdrosc was jje jak wam sie nie podoba akwarium na zeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja takiego czegos nie napisalem :( Widzialem Twoje akwa w galerii i bardzo mi sie podoba. Nie jest takze takie cukierkowe - idealne wedlug mnie oczywiscie. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
rs4 :

A mysle ze zazdrosc was jje jak wam sie nie podoba akwarium na zeo

pfff ....

moglbym rownie dobrze powiedziec ze przez niektorych niezle wazeliniarstwo przemawia jezeli tak bezkrytycznie bija poklony przed takim sztucznie pedzonym, kolorowym kiczem :(

nie wiem czemu niektorym troche krytyki od razy sie z zazdroscia kojarzy. mam moj baniak, jestem z niego zadowolony i nie mam powodu zazdroscic niczego nikomu. co nie znaczy ze musze wszystko bezkrytyznie chwalic.

a wlascicielowi tego "akwarium" powinni dac nagrode za meczenie rybek - zero kryjowek z skalach, wszystkie dziury zapchane koralami a do tego miejsca na plywanie 3 cm od szyby z lewa na prawo i spowrotem


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Thalion

nie podniecał bym się żadna z tych euphylii. Poczekaj na ładne wybarwione egzemplarze. Ja miałem takie:

http://www.nano-reef.pl/plug.php?p=gallery&pic=1427

kupione w Łodzi za parę groszy.

I cena też trochę przesadzona.

Co do wielkości - jak urośnie to zrobisz z niej 5-6 szczepek i powymieniasz. To koralowiec łatwy w utrzymaniu i dzieleniu. Może być jednak trochę agresywny.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomasz: co to za koral co błazenek w nim siedzi ?? właśnie szukam domq dla moich 2 błaznów


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.