Skocz do zawartości
zyyys

Panel - ocena projektu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam na imię Zbyszek i chciałbym się przywitać fajnie się Was czyta i z niektórymi rozmawia na priv ;-)

Szacunek za ogromną wiedzę jaką wielu z Was tu wnosi.

Planuję właśnie swój pierwszy morski baniak i jak to zwykle bywa u żółtodzioba mam oczywiście masę pytań ;-)

Ale ograniczę się do tych najważniejszych i najbardziej pilnych :)

Baniak:

wymiary: 80x60x45 w tym panel: 80x13?/15?x45

oświetlenie: 6x24W

odpieniacz: AM blue 1000 vs Deltec MC 500

obieg: NJ 1200

cyrkulacja: 1x101, 1x102 JVP

Rozmiar baniaka i panel są już niezmienne. Przeanalizowałem już całą masę argumentów za i przeciw i zdania nie zmienię ;-)

rys.

panelrys.jpg

panel 3 komorowy.

W pierwszej spływ i absorbery

W środkowej odpieniacz i grzałka

w ostatniej pompa i powrót.

Nie przewiduję dodatkowej filtracji - tylko skała i odpieniacz.

pytania :)

1. Jak nisko powinien być osadzony grzebień? 1,5/2 cm poniżej poziomu krawędzi akwarium?

2. Jaki powinienem ustalić poziom wody w panelu? AM blue 1000 z tego co się dowiedziałem nie ma określonego poziomu wody.

3. blue 1000 vs mc 500? czytałem opinię, że mc 500 bardzo głośny, a baniak będzie w pokoju w którym spie.

4. Jakie powinienem ustalić odległości pomiędzy przegrodami (chodzi mi o buble stop)

5. O czym jeszcze zapomniałem? :) sugestie mile widziane.

Będę wdzięczny za pomoc - baniak będę kleił u szklarza, który nie zna się na morszczyźnie więc jestem zdany na siebie.

pozdrawiam.

Zbyszek


90x60x40

6681_6830.png"]6681_6830.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny panel z tym, że pierwszej szyby po grzebieniu nie posiadam, choć może w wypadku stosowania absorberów może się przydać. Druga szyba będzie stanowiła wysorość wody dla pienidła i tu musisz sprawę przemyśleć gdyż ja zrobiłem tą szybę za wysoką i musiałem podnosić odpieniacz na podstawce z pvc. A i jeszcze jedno- mój panel ma 20cm szerokości i wydaje mi się że to minimum żeby jakoś w miarę wygodnie pchać tam łapy;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wg mnie w miarę rozsądnie. wysokość przegród jest tylko małą zagadką... grzebień najlepiej zrobić ruchomy i wyjmowalny - czyszczenie i ustalenie ilości wody w akwa/panel. zastanawiam się nad wydajnością pompy czy nie dać 1700 ja bym taką wziął najwyżej ją skręcił jakby przepływ był za duży, ale wydaje mi się, że będzie ok. przy tej 1200 może być za mało jak wrzucisz skałę i worki z absorbentami to możesz mieć problem z przytykaniem się przepływu. poza tym przy wolniejszym przepływie i mniejszej wydajności sama pompa będzie się szlamić. zwrócę jeszcze uwagę, że jeżeli nie zwiesić lampy możesz mieć problem z jej ustawieniem na akwa - masz panel z boku i centralnie odpieniacz więc nóżki teoretycznie wypadają w odpieniaczu. postawienie lampy na bocznej szybie panela filtracyjnego też wydaje się raczej niemożliwe...

co do cyrkulacji... nie wygłupiaj się i kup coś sensownego a nie chińskie jvp. kupiłem bo zasugerowałem się opiniami na forum, że są takie dobre itd... i muszę ją na noc wyłączać bo buczy! a z uruchamianiem jej to też cyrk! praktycznie za każdym razem muszę ją palcem popychać... kup sobie koralie z linii evo chociażby można je podłączyć do falownika.

evo 2800 np x2 lub x3 bym dał jeżeli chcesz mieć coś innego niż miękkie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do jvp to bym tak nie przesadzał- u mnie akwarium stoi w sypialni i dźwięk przez nie wydawany nie przeszkadza mi wcale. Fakt czasem się zacinają ale tylko jak są zabrudzone więc wydaje mi się że na początek w zupełności wystarczą. Dodam jeszcze że p[racują u mnie już jakieś 1,5 roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woreczki z absorberami dał bym w ostatniej komorze, będzie przez nie przepływała woda oczyszczona przez odpieniacz i przez to będą mniej zasyfione. Turboflotor 1000 blue jak każdy odpieniacz ma ustalony optymalny poziom zanurzenia, jak dasz go za głęboko to będzie ci przelewał nawet na maksymalnie rozkręconym przepływie - to nie jest akurat problem bo możesz dac jakąś podstawkę i masz po kłopocie. Natomiast robiąc niższą albo ruchomą :) przegrodę przelewu pomiędzy komora 2 a 3 możesz zmieścić odpieniacz tak aby nie wystawał poza panel co zwiększy estetykę akwarium. Ponadto możesz zrobić jakąś nakrywkę na panel co go dodatkowo wyciszy, chociaż u mnie ten odpieniacz pracował tak cicho że aby usłyszeć pracującą pompę musiałem do niej przyłożyć ucho :D

Ja robiąc panel zrobił bym krótszy a szerszy, taka długa kicha to średnio dobry pomysł, miejsca powinieneś mieć tyle aby spokojnie grzebać łapami :)


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako użytkownik panela dodam ze swojej strony, że lepiej dać wysoki poziom wody w pierwszej komorze za grzebieniem żeby nie było słychać chlupania wody przy spływaniu. Dorobienie podstawki pod odpieniacz to mniejszy problem niż próba uciszenia wody :) Wymiary banika mam prawie identyczne i panel 15cm uważam że staczy, codziennie przecież nie będziesz tam grzebać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do pierwszej komory to masz rację, musi być wysoki poziom wody bo będzie nieznośnie pluskało.

Reszta przegród może być niższa.

A grzebał łapami w komorach pewnie będzie częściej niż teraz mu się wydaje że będzie :D

Zależy jeszcze jakie kto ma łapy, bo jak małe to ok a jak ma łapy jak bochny chleba to nie za bardzo :)


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.