Skocz do zawartości
R3n1

Akwarium na martwej skale

Rekomendowane odpowiedzi

Co sądzicie o tym artykule czy to możliwe żeby bez sumpa na prawie tylko martwej skale akwarium mogło dojść do tak imponującego wyglądu ?

http://www.akwaswiat.net/morskie-nie-taki-diabel-straszny-ani-niekoniecznie-taki-t-9547.html


Start : 7/7/2012

288L [120x40x60] + sump 107L [92x30x39]

Oświetlenie - Arcadia series 3 HQI 150W x 2 + acti 54W x 2

Odpieniacz - Deltec TS1250

Obieg - Ocean runner OR 3500

Cyrkulacja - made in china SunSun 5000L/h i 6000L/h

Moje Akwarium 280L

Szukam osoby zamieszkałe w okolicach Nottingham

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po takim czasie jakim to wszystko sie mieszało a z tego co wiem kilka kawałków bylo żywej nie dalo sie jej rozroznic od normalnej :) wiec jasne ze sie da tylko musi to potrwać

Pozdrawiam


135/70/43

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o tym artykule czy to możliwe żeby bez sumpa na prawie tylko martwej skale akwarium mogło dojść do tak imponującego wyglądu ?

http://www.akwaswiat.net/morskie-nie-taki-diabel-straszny-ani-niekoniecznie-taki-t-9547.html

wątek kiviego jest w archiwum nano-reef, tam sobie poszukaj i poczytaj np.

http://nano-reef.pl/topic/7489-370lfoto-story-kivi/page__p__75351__hl__kivi__fromsearch__1#entry75351


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poczytałem , poczytałem to po co się wszyscy tak męczą z tą żywą skałą wydają tyle kasy jak można zrobić tak jak on :p


Start : 7/7/2012

288L [120x40x60] + sump 107L [92x30x39]

Oświetlenie - Arcadia series 3 HQI 150W x 2 + acti 54W x 2

Odpieniacz - Deltec TS1250

Obieg - Ocean runner OR 3500

Cyrkulacja - made in china SunSun 5000L/h i 6000L/h

Moje Akwarium 280L

Szukam osoby zamieszkałe w okolicach Nottingham

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj zapewne chodzi o czas dojrzewania baniaka. Na żywej jest to zdecydowanie mniej czasu niż na suchej i to zapewne jest te główny powód. Zakładając baniak w większości chce się dojść do optymalnego wyglądu w miarę krótkim czasie więc to raczej dlatego wygrywa żywa skała.

Mam w planach postawić do końca roku podobny baniak jak kivi również tylko na suchej (żywa tylko te kilka małych kawałków co mam w 30 litrach) i zostawić na 3-4 miesiące niech się sama ożywia, tylko z odpieniaczem wewnętrznym i małym oświetleniem co by pasowało do miękkich i zobaczymy co z tego będzie, czy faktycznie da się małym kosztem ;)


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja myślę nad tym samym ale to dopiero jak od Sebastka dostanę pienka jest w trakcie robienia . :thumbup: mam gdzieś na ogrodzie z 20kg :) tylko ją wymoczę i zobaczymy jak będzie szło . Zastanawiam się tylko jak długo ją moczyć :/


Start : 7/7/2012

288L [120x40x60] + sump 107L [92x30x39]

Oświetlenie - Arcadia series 3 HQI 150W x 2 + acti 54W x 2

Odpieniacz - Deltec TS1250

Obieg - Ocean runner OR 3500

Cyrkulacja - made in china SunSun 5000L/h i 6000L/h

Moje Akwarium 280L

Szukam osoby zamieszkałe w okolicach Nottingham

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przede wszystkim to zauważ że on ryb nie utrzymał w swoim akwa, po drugie karmienie korali też odpada a bez tego sporo gatunków nie da rady. już lepiej zmiksuj żywą z martwą. jeśli dojrzewanie z żywą trwa tygodniami to z martwą skałą trwa to miesiące. a tą skałę to porządnie wygotuj a potem mocz w ro


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze co to muszę z jednym dać sobie radę a potem mogę eksperymentować z kolejnym :)


Start : 7/7/2012

288L [120x40x60] + sump 107L [92x30x39]

Oświetlenie - Arcadia series 3 HQI 150W x 2 + acti 54W x 2

Odpieniacz - Deltec TS1250

Obieg - Ocean runner OR 3500

Cyrkulacja - made in china SunSun 5000L/h i 6000L/h

Moje Akwarium 280L

Szukam osoby zamieszkałe w okolicach Nottingham

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie to hepatus, błazny i babki pozostały w baniaku więc coś tam pływało ;)

Jakiś kawałek żywej skały trzeba by włożyć w końcu jakoś te wszystkie robaczki z żywej muszą do tej martwej trafić (nie wyobrażam sobie baniaka bez stomatelli) ^^

Co do karmienia to jeśli damy tylko podstawowe miekasy (zoa, clavularia, sacro, xenia, sinuralia) lub równie podstawowe twarde (euphybię, favię czy monti) to można zapomnieć o dokarmianiu i powinno to z biegiem czasu ładnie śmigać... w teorii rzecz jasna ^^

Kiviemu się udało to nie znaczy że innym się nie uda, w najgorszym wypadku będzie trzeba zrobić rewolkę w baniaku i dołożyć tam co nie co.

A że rybki jakieś tam się znajdą i coś tam jeść dostaną to w końcu po to ten odpieniek w szkle będzie aby jakoś to wszystko ciągnąć. W dodatku ekipa sprzątająca powinna zrobić swoje i to co spadnie wysprzątać.


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

są zbiorniki bez skały i też równie ładne albo i ładniejsze ,żywa skała nie jest gwarancją żadnego sukcesu tego jeszcze nikt w 100procentach nie dowiódł ,a problemy np opisywane na NF ze zbiornikami o ile się nie mylę oparte głównie na żywej skale są ale o problemach ze zbiornikami bez skały lub tylko suchej raczej nie słyszałem więc??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem że tez będę stawiał swoje azoox na suchej :D

bo nie będzie niespodzianek w postaci plagi :coffee:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

są zbiorniki bez skały i też równie ładne albo i ładniejsze ,żywa skała nie jest gwarancją żadnego sukcesu tego jeszcze nikt w 100procentach nie dowiódł ,a problemy np opisywane na NF ze zbiornikami o ile się nie mylę oparte głównie na żywej skale są ale o problemach ze zbiornikami bez skały lub tylko suchej raczej nie słyszałem więc??

Mozesz cos podlinkowac, chetnie poczytam na temat przebiegu dojrzewania


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwny ten sump 1 raz coś takiego widzę :D ciekawe rozwiązanie :)


Start : 7/7/2012

288L [120x40x60] + sump 107L [92x30x39]

Oświetlenie - Arcadia series 3 HQI 150W x 2 + acti 54W x 2

Odpieniacz - Deltec TS1250

Obieg - Ocean runner OR 3500

Cyrkulacja - made in china SunSun 5000L/h i 6000L/h

Moje Akwarium 280L

Szukam osoby zamieszkałe w okolicach Nottingham

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ZONK :thumbup:

http:// http://www.reefcentral.com/forums/showpost.php?p=17819790&postcount=21

Nie dosc ze zywa sklala, to jeszcze piasek z plazy. Najlepsze przepararty nie zastapia takiego zrodla bakterii


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy żywa skała to warunek konieczny postawienia akwarium morskiego? Do słodkowodnych nie trzeba wkładać żwiru czy piasku, korzeni czy kamieni prosto z rzeki/jeziora. Według mnie cała żywa skała to rzecz lekko przereklamowana :) Bez niej da się założyć równie ładne akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W akwarium slodkowodnym zyja szepy bakterii ktore nie sa wstanie wogole zaistniec w slonej wodzie. Wsypany zwir, bakterie z powietrza, nawet korzen ze sklepu, kurz, brud i cykl azotowy sie rozkreca. Obecnie mocno pracuje sie na zagadnieneim total organic carbon. Jak to jest na rafie i jak ma sie w akwarium. Bakterie jednak sa nierozlaczna czescia tego tematu. Nie wiem czy pamietacie zbiornik Szmyna. Po TOTM-ie gdy baniak calkiem zarosl krzakami zrobil rozpierduche i wytartowal bez skaly, nawet jak dolozyl troche zywej do sumpa akwarium kulalo, a spsy lecialy. Nie on jeden probowal

Kilka kilo zywej zawsze musi byc. Dopoki sam nie zaloze bez zywe, to nie uwierze ze sie da


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie chce mi się pisać o swojej suchej skale, ale napiszę o suchym piachu, na którym również wystartowałem. Tak wiele w nim życia przeróżnego. Skąd? Skądś przyszło... na podstawkach, pomiędzy grzybkami, no życie ciśnie sie do baniaka drzwiami, nogami :) To złe (plagi), dobre też :)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam żywej skały, przymierzałem się i kupiłem parę kawałków na próbę, bardziej martwą przypominała więc zrezygnowałem, kilka malych kamyków z koralowcami przyjechało, ale ich powierzchnia jest znikoma w nawet tak niewielkim akwarium jak 112. Udało mi się, akwarium ma 5 miesięcy, mieszkają w nim 3 zadowolone i zdrowe rybki, krabol i kilka koralowców. Fakt - trochę spieprzyłem wybierając rodzaj skały bo mi się nie podoba, muszę czekać aż zarośnie koralowcami i algami wapiennymi, które powoli zaczynają wychodzić :)

Żeby nic być gołosłownym:

393872_1818248753666_1763574493_946700_498988228_n.jpg

425606_1818248833668_1763574493_946701_791959643_n.jpg

poglada.jpg

Nie mówię, że żywa skała jest zła czy coś takiego, ale uważam, że jeśli ktoś nie chce wydawać tyle pieniędzy na żywą skałę lub ma inne powody np potencjalne plagi to nie musi, bo da radę i bez niej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piasek z plaży ale skała plastikowa z chin poczytaj dokładnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czegos koledzy nie rozumiem. Jeden kupil zywa, ale zrezygnowal i wsadzil martwa, drugi pisze mi na priv ze ma 100% martwej, ale jako podbudowe uzyl 8 kilo zywej. Kolega z USA pisze w swoim temacie ze wklada tylko kilka kawalkow Live Rock. Nie doczytalem jeszcze o plastikowej z Chin

Wiec ja prosze o eksperyment. Wziac baniak, zalac swieza solanka, wsypac piach, wsadzic gruz (nic od kolegi) wsadzic szczepki na podstawkach i wpuscicic ryby. Chetnie popatrze na cykl azotowy i kolorowy baniak bez "startera"

Chocby skaly sraly. Zywa to nie jest jakis dogmat, jakis procent musi byc by baniak od czgos zaczal


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nikt nie mówi o starcie na sucho i świeżej solance ,chodzi o to czy może funkcjonować bez LR-może ale trzeba coś dodać np żywy piasek z akwarium funkcjonującego,wodę,kilka litrów wody z oceanu na jakiś czas itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedługo moczyłem u siebie żywą skałę, i było jej około 2kg, szybko wyjąłem bo ani te kawałki ładne nie były, ani nic tam na nich nie było oprócz zbielałych alg wapiennych.

Dodam, że solankę miałem w 100% świeżą, 'martwy' żwir koralowy i chyba 4kg piachu z istniejącego zbiornika.

Może to lekko sprzeczne z ogólnymi przyjętymi zasadami, ale wszystko mi żyje, zachowuje się zupełnie normalnie, więc dla mnie osobiście żywa skała nie jest elementem koniecznym, ale to tylko moja opinia i możecie się ze mną nie zgodzić :) Jedyne co zauważyłem to, że na martwej skale trzeba zdecydowanie dłużej odczekać przed wpuszczeniem bardziej wymagających zwierzaków

Nie mi oceniać co tam w tej wodzie zachodzi bo aż tyle wiedzy i doświadczenia nie mam, ale z obserwacji wnioskuję, że akwarium ma się dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm ciekawe rozwiązanie, ale tak z ciekawości.. Po ile stoi martwa skała i gdzie można ją zakupić?

W sklepie żywa oscyluje w granicach 40zł per kg, na bazarku z drugiej ręki można dostać LR za ~20-25zł/KG, a martwą skałę?

Może jest to laickie pytanie, ale takie jest moje doświadczenie z morszczyzną :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja za ok 2 miesiące mam zamiar ruszać z nowym akwarium 500l plus sump jakieś 100 l i wsadzę tylko martwą skałę w dodatku tylko ok 20 kg, z 10 kg martwego piasku, ale dostanę wode z podmianki działającego już akwarium ok 40 litrów. Jak będziecie chcieli to śledzcie moje poczynania na pewno wszystko udokumentuje;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.