Skocz do zawartości
maro76

jak podnieść Ca

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Mam mały problem. Mianowicie zrobiłem dzis testy wody i mam następujące wyniki

kh=8 test salifert

no3=5 test salifert

no2=0 test salifert

po4=0,03 mała hanka

ca=360 test TM

mg=1240 test TM

Nic nie stosowałem tylko podmianki co 14 dni. Jak widac poziom wapnia jest niski i nie wiem jak go podnieś. Posiadam prochy do Balinga lecz nie bardzo wiem jakich proporcji użyć by nie rozjechac równowagi w baniaku i czy jest mozliwość użycia tylko jednego składnika balinga by troche podbic pozion wapna w akwarium. Posiadam również w domu preparat firmy Aquatic Nature z serii Magnesium - do podniesienia magnezu . Nadmienie iż moja obsada akwarium to korale miękkie, więc konsumpcja wapnia raczej mała, a baniak ma już 8 miesięcy. Bardzo prosze o jakieś sugestie na podniesienie Ca w moim zbiorniku.

dziękuję za podpowiedzi . Pozdrawiam.


Akwarium Red Sea 300XL. 90/57.5/55 sump54L, 27 kg LR  oświetlenie 2*ReefLed 90w ,odpieniacz Bubble King 160 mini,     cyrkulacja 2*6055Tunze ,pompa obiegowa Maxspect Jump 6k ,ogrzewanie Aqua Medic Tytanium 200w.

Start 15.07.2020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki dzieki lecz wynika z metody Balina że powinno sie lać wszystkie roztwory i najlepiej po równo a ja reczej nie chciałbym zaczynac przygody z Balingiem poniewaz mam tylko korale miękkie i u mnie konstmcjia i zapotrzebowanie na wapń jest raczej małe.Myślałem raczej o podniesieniu ca bez takiego typowego wchodzenia w balinga bo mogł by sie okazać że dawki jakie musze lać są bardzo małe bo jak pisałem jest obsada miękka i nie ma konsumcji tego ca lub by sie tylko namnarzało do niepokojąco wysokich stężeń.


Akwarium Red Sea 300XL. 90/57.5/55 sump54L, 27 kg LR  oświetlenie 2*ReefLed 90w ,odpieniacz Bubble King 160 mini,     cyrkulacja 2*6055Tunze ,pompa obiegowa Maxspect Jump 6k ,ogrzewanie Aqua Medic Tytanium 200w.

Start 15.07.2020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.aquacalculator.com/acalc/Windows.html

wyliczysz sobie, jaki roztwor CaCl2 masz przyogotwac i jak go podawac aby podniesc CA do zadanego poziomu. O ile pamietam tam jest w opcjach ustawione 10 jednostek dziennie jesli chodzi o wzrost. Mozna zmieniac w ustawieniach aby wzrost dzienny byl wiekszy.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie oki czyli jak dobrze rozumiem jest możliwe tylko wykorzystanie roztworu CaCl2 by podnieść tylko samo Ca oczywiscie przy jednoczesnej kontroli kh.A kalkulator super szkoda tylko że po angielsku.

Pozdrawiam maro76


Akwarium Red Sea 300XL. 90/57.5/55 sump54L, 27 kg LR  oświetlenie 2*ReefLed 90w ,odpieniacz Bubble King 160 mini,     cyrkulacja 2*6055Tunze ,pompa obiegowa Maxspect Jump 6k ,ogrzewanie Aqua Medic Tytanium 200w.

Start 15.07.2020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zaczołem od dozowania płynów QFI wiem że są w akwa-marin u Oliviera. Jeżeli nie masz jakiegoś monstrualnego zużycia Ca,Mg,Kh to taki pojemnik koncentratu za 75 pln starcza na kilka miechów, żeby zasilać akwa. Sterujesz sobie każdym parametrem osobno bez obawy że cos rozchwiejesz. To dobre niemieckie koncentraty, pewnie w holandi tańsze niz w u nas.


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

maro76 - ja tym kalkulatorem wyrownywalem parametry przed rozpoczeciem Ballinga. Jesli masz problem z angielskim to podaj mi ile masz wody w obiegu, jaki masz obecnie poziom Ca i jaki poziom Ca chcesz osiagnac - przetlumacze Ci na nasz :) :)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

@maro76 - ostatnio podbijałem Ca tym: Kent Marine Liquid Calcium. KH nawet nie drgnęło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

maro76 - ja tym kalkulatorem wyrownywalem parametry przed rozpoczeciem Ballinga. Jesli masz problem z angielskim to podaj mi ile masz wody w obiegu, jaki masz obecnie poziom Ca i jaki poziom Ca chcesz osiagnac - przetlumacze Ci na nasz :) :)

Witam VDR wielkie dzieki za pomoc ja w obiegu mam 250 litrów a obecnie Ca=360 ,poziom jaki bym chciał utrzymać to około 420. Jesli jesteś w stanie mi obliczyć dzienne dawki bede bardzo wdzieczny. Zaznaczam że moje konsumcjia Ca w moim akwarium jest mała z uwagi na obsade koralowców miękkich.Jak zaznaczyłem wcześniej posiadam prochy bo balinga.Jeszcze raz dzieki za pomoc.

pozdrawaim maro76


Akwarium Red Sea 300XL. 90/57.5/55 sump54L, 27 kg LR  oświetlenie 2*ReefLed 90w ,odpieniacz Bubble King 160 mini,     cyrkulacja 2*6055Tunze ,pompa obiegowa Maxspect Jump 6k ,ogrzewanie Aqua Medic Tytanium 200w.

Start 15.07.2020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam VDR wielkie dzieki za pomoc ja w obiegu mam 250 litrów a obecnie Ca=360 ,poziom jaki bym chciał utrzymać to około 420. Jesli jesteś w stanie mi obliczyć dzienne dawki bede bardzo wdzieczny. Zaznaczam że moje konsumcjia Ca w moim akwarium jest mała z uwagi na obsade koralowców miękkich.Jak zaznaczyłem wcześniej posiadam prochy bo balinga.Jeszcze raz dzieki za pomoc.

pozdrawaim maro76

60 ml na dobę :thumbup:


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maro,

przede wszystkim najpierw, w ciagu kilku dni, podnies Mg na 1350.

Dopiero wtedy, rozrob litr wody z CaCl2 i wlewaj tego po ; jak wyzej podano 60 ml dziennie, co 2 dni testujac poziom. W ten sposob, w ciagu 2-3 tygodni wyprowadzisz sobie Mg i Ca.

Od tego momentu zacznij dozowac Ca w mniejszych, stalych ilosciach i testujac co tydzien bedziesz wiedzial, czy dawki sa dobre czy zmienic. :welcome:

Mg i kH tez kontroluj.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okey Wszystkim wielkie dzieki i tak tez tak zrobie według waszych wskazówek. Pytanie czy Mg moge podnieć po przez roztwór MgSO4x7H20 i czy mógłby mi też to ktoś obliczyć ile tego lać. Aktualnie Mg=1240 obietość wody 250 litrów.Z góry dziękuje


Akwarium Red Sea 300XL. 90/57.5/55 sump54L, 27 kg LR  oświetlenie 2*ReefLed 90w ,odpieniacz Bubble King 160 mini,     cyrkulacja 2*6055Tunze ,pompa obiegowa Maxspect Jump 6k ,ogrzewanie Aqua Medic Tytanium 200w.

Start 15.07.2020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uzyj prosze MgCl2x6H2O. Po co Ci ta siara w akwarium  :no

Rozrob ze 150 g w litrowej butelce to Ci na troche wystarczy  :welcome: Nie podwyzszaj szybciej niz ok 20 mg/l na dobe. Nie musisz sie spieszyc.  :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uzyj prosze MgCl2x6H2O. Po co Ci ta siara w akwarium  :no

Rozrob ze 150 g w litrowej butelce to Ci na troche wystarczy  :welcome: Nie podwyzszaj szybciej niz ok 20 mg/l na dobe. Nie musisz sie spieszyc.  :welcome:

Witaj Stani

Dobrze proporcje rozumiem ale nie wiem ile w ml na dobę tak stężonego roztworu mam wlać do akwarium?


Akwarium Red Sea 300XL. 90/57.5/55 sump54L, 27 kg LR  oświetlenie 2*ReefLed 90w ,odpieniacz Bubble King 160 mini,     cyrkulacja 2*6055Tunze ,pompa obiegowa Maxspect Jump 6k ,ogrzewanie Aqua Medic Tytanium 200w.

Start 15.07.2020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odgrzeję troche kotleta ;). Mam problem z podniesieniem Ca, mianowicie od jakiegoś tygodnia próbuję podnieść Ca proszkiem Kent Turbo Calcium - na początku miałem Ca 360, teraz doszło do 400 i stoi od kilku dni w miejscu, a sypię tego blisko łyżeczkę od herbaty dziennie ( instrukcja mówi o 1/4 łyżeczki przy gęstej obsadzie dziennie). Pozostałe parametry Kh - 8,0-8,5; Ph - 8; Mg - 1290. Czy za pomocą tego środka jest możliwość podnieść Ca do 440 a jeśli tak to co źle robię, że u mnie Ca zamyka się na 400 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie stosuje Kent Turbo Calcium? ciągle nie mogę podnieść Ca powyżej 400. Czy jest możliwość podniesienia za pomocą tego Kenta wartość Ca do 440?

Wysyłane z mojego HTC Desire za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Użyj AquaCalculator i CaClx2H2O z Ballinga.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że ludziska szybko zapomnieli o fajnej metodzie jaką jest kalkwasser. Może przypomnieć? ja w każdym razie odkąd pomogło mi zwalczyć plagę dino stosuję do podmian kilka razy w tygodniu. Bez miksera i żadnego sprzętu zaawansowanego tanio i póki co z sukcesem.

Wodorowęglan wapnia Ca(OH)2 - biały proszek rozpuszcza się dosyć ciężko w wodzie RO tworząc nasycony roztwór otrzymujemy tak zwaną kalkwasser czyli wodę wapienną. Wodą tą uzupełniamy w zbiorniku odparowaną wodę (zamiast czystej RO lejemy kalkwasser) ale uwaga kropelkowo a nie "z wiadra" ponieważ kalkwasser ma bardzo wysokie pH.

Łyżeczka albo dwie od herbaty białego proszku do 5 litrowej bańki po wodzie mineralnej, zamieszać odstawić do opadnięcia. Woda która się wyklaruje (proszek opadnie) wężykiem z zaciskiem od kroplówki do akwarium. Podawanie w nocy może być szybsze ponieważ jak wiadomo pH w nocy spada - można tym sobie skompensować skoki pH ale warto mieć jakiś komputerek pH (np Lajon, Skalar)

Jak już wykapie całą zawartość butli znad osadu, dosypujemy proszku (albo nie) dolewamy wody, rozbełtać, poczekać aż wyklaruje i gotowe do kolejnego użycia. Metoda dla akwariów mniejszych jak Reefmax moim zdaniem bardzo dobra i ekonomiczna. W tej chwili używam grotecha http://korale.pl/grotech-calciumhydroxid-kalkwasser-500g.html - cena śmieszna i starcza na bardzo długo.


Akwarium 100x70x60 + 180l sump, APF600, AQLGALAXY 4x39wT5+200W LED z pełnym sterowaniem, cyrkulacja 2x MP40 + troszkę dodatkowych gratów w szafie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.