Skocz do zawartości
godeusz

Moc zainstalowanych pomp.

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę rozpocząć wątek który przybliży nam statystyczne informacje- jakie moce instalujemy w pompach wody co z kolei da nam przełożenie na ekonomiczny aspekt prowadzenia akwarium.

Z lektury forum wyciągam wniosek że moce pomp instalowanych przez nas w naszych zbiornikach są przewymiarowane.

Wiadomo jest że inne moce instaluje się w zbiornikach z samymi SPS-ami a inne z samymi miękasami, dlatego proponuję podać krótki jedno lub dwu zdaniowy opis akwarium.

Proponuję poniższy wzór, bo taka kolejność da jednocześnie wyobrażenie czytającym o mocach poszczególnych jednostek pompujących .

W nawiasach podajmy moce pomp cyrkulacyjnych

Sumujemy moce pomp w watach i dzielimy przez całkowity litraż wody w obiegu (zbiornik główny +sump) .

P.główna +p.odpieniacza+(p.cyrkulacyjne 1+2+3 itd)+inne pompy / ilość litrów w obiegu =

Wynik otrzymamy w watach na litr.

Ciekawy jestem jak nisko można zejść z mocami aby jeszcze można było utrzymać dobrze funkcjonujący zbiornik w którym zwierzęta są zdrowe a korale mają prawidłowe kolory i przyrosty. Obliczony współczynnik powinien dać nam odpowiedź.

Wynik podajemy do trzeciego miejsca po przecinku.

Rozpocznę dla przykładu od siebie.

15+19+(6+4) / 230 czyli 44 W / 230 L = 0,191 W/L

Zbiornik 200 L. SPS-25%, LPS-15%, miękkie – 60%. Sump, odpieniacz, algaescrubber.

Pozdrawiam.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

48+35+(19+12)W/400 L = 0,005 W/L

Zbiornik 400 l, sps


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stanislaw policz jeszcze raz :harhar:


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

38+18+(5,5+4,5)W/175L = 0,37W/L

Zbiornik dojrzewający, sump, odpieniacz, algaescrubber. Na razie bez obsady rybnej i koralowej.

Stani porównując nasze wyniki załamałem się :D Chyba muszę wymienić obiegową NJ2300, albo jak rozkręci się algaescrubber zrezygnować z odpieniacza ;)


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzes, policzylem i dziekuje :welcome:

114 W : 3500 + 2850 + 8500 + 6500 = 114 W : 21350 L = 0,00534 W/L :geek:

No ale podzielilem przez ilosc ruszanych litrow.

Jak to podziele przez 400 + 60 sump to wyjdzie 0,248 W/L :rambo:Chetnie bym dodal jeszcze ze 4500 l/h ale juz by szpecila wewnatrz. B)

Pietrek, dobrze jest :sweat:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pietrek kiedyś jeden akwarysta zapytał mnie, po co dawać w obieg pompę o większym przepływie niż pompa w odpieniaczu??, :) po to żeby mieć wiecej Watt na liczniku ??

Pozdrawiam Marcin


Zbiornik 160 litrów + Sump 40 litrów.

Oświetlenie 100 Watt Ledy

Odpieniacz: Made by Sebastek :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zbiorniku same spsy.

55+10+(12+5,5)=82,5w/250l=0,33w/l


.,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trike3 na obiegówce mam podłączony na bajpasie algaescrubber obieg jaki by mi wystarczył to 1700l/h ale po podłączeniu filtra pewnie gdzieś taki jest. No cóż może nie mam takiego dużego akwarium jak Wy, ale za to mam najwięcej Watt :D


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co prwda w fazie budowy, ale projekt wyglada tak:

10+0+(5+5)+15(inne ustrojostwa) = 35W / 290L = 0.120w :w00t:

Akwarium z NP 160L + 130sump


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

50+20+(12+12+6+20+16+16)= 128W

falowniki uśredniłem

obieg: 500 l = 0,256W


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

33+18+(11+6) / 280 = 0.242 W/l

240 l +40 l


c4ca4238a0b923820dcc509a6f75849b.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

18+50+28+(45+45)/800=0.232 W/L

Świeżo po starcie 01.01.2012

Pozdrawiam Zbyszek


800L w obiegu

200x60x60cm; sump; swiatlo: HQI 450W i T5 2x80W; odpieniacz: H&S 200-1260; cyrkulacja Tunze 6100.10 2szt; obieg Aqua Bee 2000; reaktor Ca;

4212_4217.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przepraszam z oftopika ale w tej formule jest diametralny blad. Nie ma wspolczynnika przeliczeniowego aby rezultat ile watt na litr przypadalo. Dane sa nieproporcionalne bo jak widze w wielu kombinacjach sprzet mocy moze obsluzyc wiecej litrazu. Przykladowo policzcie sobie moc pobierana z setup-u u stani ale podzielcie przez przykladowo 280 albo 300. Calkiem inny wynik. Potrzebne jest proporcjonalne usrednienie ile mniej wiecej potrzeba "prawidlowego" watta na litr. No chyba ze te kalkulacje maja na celu wykazac cos innego.

pozdrawiam


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem to samo zauważyc. O wiele lepszym przelicznikiem będzie wydajnośc pomp a nie pobór mocy / litraż. Mam jedną cyrkulacyjną 10W o wyd. 1000 l/h oraz Tunze 6045 7W o wyd. 4500 l/h. Nie ma porównania. Według powyższego każdy mój litr wody w ciągu godziny jest przetłaczany lekko ponad 30 razy :D 6500 l/h / 200 l.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obaj koledzy macie rację. Można również i taki system przeliczeniowy zainicjować.

Założenie moje było takie aby forumowicze zorientowali się w prosty sposób jak ich sytuacja wygląda w porównaniu z innymi i na tej podstawie w przyszłości dążyć do optymalnego wypośrodkowania a nawet do wymiany pomp na bardziej sprawniejsze (podające więcej, wyżej i przy mniejszym poborze mocy). Cały czas chodzi o ekonomikę przedsięwzięcia jakim jest akwarium morskie.

Systemów porównań można stworzyć mnóstwo. Proponuję pozostać przy już rozpoczętym a po skończeniu rozpocząć nowy oparty na innych założeniach. Na razie dobrze nam idzie.

Po skończeniu spróbuję to usystematyzować.

ZbyszekF – masz dwie pompy główne czy dwa odpieniacze ?

Ant – chyba coś zbytnio to skomplikowałeś i stało się to mało czytelne. Pozostańmy przy starym, bo robi się nam chaos.

Pozdrawiam.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obaj koledzy macie rację. Można również i taki system przeliczeniowy zainicjować.

Założenie moje było takie aby forumowicze zorientowali się w prosty sposób jak ich sytuacja wygląda w porównaniu z innymi i na tej podstawie w przyszłości dążyć do optymalnego wypośrodkowania a nawet do wymiany pomp na bardziej sprawniejsze (podające więcej, wyżej i przy mniejszym poborze mocy). Cały czas chodzi o ekonomikę przedsięwzięcia jakim jest akwarium morskie.

Systemów porównań można stworzyć mnóstwo. Proponuję pozostać przy już rozpoczętym a po skończeniu rozpocząć nowy oparty na innych założeniach. Na razie dobrze nam idzie.

Po skończeniu spróbuję to usystematyzować.

ZbyszekF – masz dwie pompy główne czy dwa odpieniacze ?

Ant – chyba coś zbytnio to skomplikowałeś i stało się to mało czytelne. Pozostańmy przy starym, bo robi się nam chaos.

Pozdrawiam.

oki toki, zakumalem, czyli poprostu pozbierac troche danych i jakos je potem usystematyzowac. Majac dane mozna by opracowac jakas formule zeby z tych wyjsciowych co teraz sa wstawiane nie wyciagnac blednych wnioskow.

Zatem zabawa trwa dalej...

pozdrawiam


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Moc mówi tylko o tym ile zużyjemy energii i nie ma bezpośredniego związku pomiędzy mocą pomp o różnej konstrukcji a ich wydajnością.

Wydajność pompy zmniejsza się wraz ze wzrostem wysokości na jaką pompuje wodę. Co oznacza, że żeby porównać 2 pompy trzeba mieć nie tylko jej wydajność ale zależność wydajności od wysokości na jaką pompowana jest woda [lub od ciśnienia]

Trzeba więc porównywać charakterystyki pomp, konstrukcje, moc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To czemu nie zalozyliscie tematu tylko medrkujecie i robicie offtopa. Juz teraz moge powiedziec ze z tych danych wychodzi na to zeby bylo ergonomicznie czyli nie za malo i nie za duzo wspolczunik wyjdzie jakies 0.25W/L


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To o czym pisze nanokaczor i częściowo również darecky3 i Kośmid jest zawarte w temacie który rozpocząłem 17 czerwca 2011 , w dziale- sprzęt - pod tytułem " Dobór pompy obiegowej. - Charakterystyki pomp."

Wszakże chodzi tam tylko o pompy obiegowe ale temat był ciekawy.

Można temat pociągnąć dalej lub rozpocząć podobny bazując na wypowiedziach już tam zawartych.

Rozpoczęty temat kontynuujmy.

Pozdrawiam.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obaj koledzy macie rację. Można również i taki system przeliczeniowy zainicjować.

Założenie moje było takie aby forumowicze zorientowali się w prosty sposób jak ich sytuacja wygląda w porównaniu z innymi i na tej podstawie w przyszłości dążyć do optymalnego wypośrodkowania a nawet do wymiany pomp na bardziej sprawniejsze (podające więcej, wyżej i przy mniejszym poborze mocy). Cały czas chodzi o ekonomikę przedsięwzięcia jakim jest akwarium morskie.

Systemów porównań można stworzyć mnóstwo. Proponuję pozostać przy już rozpoczętym a po skończeniu rozpocząć nowy oparty na innych założeniach. Na razie dobrze nam idzie.

Po skończeniu spróbuję to usystematyzować.

ZbyszekF – masz dwie pompy główne czy dwa odpieniacze ?

Ant – chyba coś zbytnio to skomplikowałeś i stało się to mało czytelne. Pozostańmy przy starym, bo robi się nam chaos.

Pozdrawiam.

Pompa obiegowa, odpieniacz i calkreaktor


800L w obiegu

200x60x60cm; sump; swiatlo: HQI 450W i T5 2x80W; odpieniacz: H&S 200-1260; cyrkulacja Tunze 6100.10 2szt; obieg Aqua Bee 2000; reaktor Ca;

4212_4217.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.