Skocz do zawartości
cYg

Jelenia Góra żąda dostępu do morza

Rekomendowane odpowiedzi

Moje akwarium już od pewnego czasu kiełkuje w mojej głowie i jako, że pojawiła się szansa na jego budowę postanowiłem napisać pierwszego posta i pomęczyć Was kilkoma pytaniami,Ostatni czas spędzałem dość sumiennie czytając forum i przygotowując się do tego tematu.

Moja Żona, która choć też zachwycona morskim akwarium, kategorycznie nie zgodziła się na budowę dużej konstrukcji w naszym mieszkaniu twierdząc, że zrobimy je jak wybudujemy już dom :wallbash: Zaproponowałem więc na początek przygody pico rafę ok 30L, ale i ten pomysł odrzuciła. Jednak jej "NIE" było w mojej opinii niezbyt stanowcze więc uznałem, że mogę zaryzykować i postawić kostkę 35x35x35 jako niespodziankę :) Im więcej czasu spędzałem na forum i im więcej o tym mówiłem, tym bardziej przekonywałem moją Ukochaną i dwa dni temu wreszcie zgodziła się na tą kostkę 35cm :thumbsup: Sami przyznacie, że przy takim obrocie spraw na pewno nie będzie miała mi za złe jak postawie kostkę 40x40x40 :whistle:

Do rzeczy więc! Akwarium będzie bez sumpa. Na podstawie forumowych Aqua-stories, dośwaiadczeń lepszych i gorszych wybrałem następujące elementy, choć wątpliwości jak się domyślacie mam wiele:

1. Akwarium 40x40x40 OW

2. Odpieniacz Resun SK-300 - choć z tym elementem miałem najwięcej wątpliwości, a wybór padł na ten bo coś trzeba wybrać. Cena też była poważnym argumentem bo porządne, markowe odpieńki kosztują koszmarne pieniądze i najwyżej wymienię go za jakiś czas.

3.Filtr zewnętrzny kubełkowy Resun CY-20 - zależy mi żeby był zewnętrzny bo schowam go sobie do szafki pod solniczką i mniej miejsca zajmie na tylnej szybie.

4. Grzałka Easyheater 75W

5. Oświetlenie też jest sporym problemem bo na ten wymiar sensowną belkę ciężko znaleźć i dostępne są głównie lampki typu DECOLIGHT DUO MARINE 2x11W. Postanowiłem zrobić oświetlenie DIY w koronie na żarówkach PC, aczkolwiek zdecyduję się chyba na LEDy choć nie wiem jak pozbieram się z finansami... Co powiecie na zakup tymczasowego oświetlania na ok 2 miesiące dojrzewania skały tj jednej lampki Decolight? Za dwa miesiące spokojnie odłoże na LEDową DIY, ale nie wiem jak 22W w PC sprawi się przy dojrzewaniu.

6. Cyrkulacja to 2x Koralia Nano 1600

7. Będzie też ok 10-12kg LR oraz 4,5kg LS

8. Filtrów RO/DI nie kupuję bo wodę będę miał na bieżąco w baniakach od MadChicken'a - Od niego też będzie dojrzała woda na start

9. Sól do cotygodniowych podmianek KENT

10. Jak mi się znudzi dolewanie szklanką i będą fundusze to zamontuję dolewkę AquaWitt pobierającą wodę z baniaka w szafce :yes

11. Planuję też wkład Purigen, Microbe lift czy też Boyd Chemi Pure Elite

Będę Wam bardzo wdzięczny za wszelkie rady i uwagi bo choć starałem się wyłuskać jak najwięcej informacji z forum to Wam Praktykom z pewnością łatwiej przyjdzie ocena tego zestawu!


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzymam kciuki za ziomala :thumbsup:


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba bylo zrobic 50*50*50. Pewnie by sie zona nie zorientowala, a jesli nawet, to powiedzialys ze sie pomyliles i juz za pozno :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rób 89x89x89. Potem powiesz że w morskim wszystko podaje się w calach i galonach:)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej

Mam małe "ale" do pkt 2 i 3 :)

Nie za bardzo wiem po co Ci ten kubełek,mało kto z nas używa filtrów zewnętrznych w akwarium morskim.

Co do odpieńka z tej samej firmy, to oczywiście możesz zacząc od niego, ale nie jest to dobry sprzęt.

Jeżeli masz ograniczone fundusze to bardziej zaoszczędziłbym na koralii i kupił np tanie pompy JVP a dołożył do ciut lepszego nawet używanego odpieńka.

Pozdrawiam Michał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak powaznie to zrob taki zbiornik, zeby wpasowac go w wystroj pokoju. Wytlumacz zonie ze tu nie chodzi o wielkosc tylko o estetyke. Taki argument na pewno do niej trafi i raczej nie bedzie z nim walczyc.

Na tym etapie zastanow sie gdzie ten zbiornik bedzie stac. Wez pod uwage nosnosc stropu (chociaz przy tej wielkosci to raczej nie musisz sie o to martwic), wygode w obserwacji i to, zeby nie bylo za duzo dostepu swiatla slonecznego z okna. Dopiero wtedy ustal rozmiary. No i nie ograniczaj sie na sile do "kostki" :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do odpieńka z tej samej firmy, to oczywiście możesz zacząc od niego, ale nie jest to dobry sprzęt.

Podłączę się pod temat. Jaki odpieniacz byłby dobry do takiej kostki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z większym akwarium to już raczej będzie problem bo kostka 40cm z szafką wydaje się optymalna do miejsca w którym chcemy ją postawić. Większe akwarium już by mogło być zbyt przytłaczające. Kostka dlatego, że akwarium będzie dobrze widoczne z 3 stron i wg mnie ustawienie skały będzie najciekawsze. Rozważałem żeby głębokość i wysokość zostawić 40 a szerokość dać 50cm, ale wiele litrów nie zyskam, a już trzeba by robić je na zamówienie. Kostka jest od ręki.

Jeśli chodzi o pompy cyrkulacyjne JVP to wyczytałem na forum, że są znacznie większe, a do malucha to dość istotne. Planuje na początek i tak kupić tylko jedną koralię, a drugą dokupie po dojrzewaniu.

Filtr kubełkowy jest faktycznie niestandardowym rozwiązaniem, ale uznałem, że wygodniej go będzie trzymać w szafce. Nie chcę robić sumpa bo dla Żony to już duża konstrukcja :) i brudno tam zawsze. Rozważałem też filtr Versamax FZN-2.

W kwestii odpieniacza chętnie kupie używany za rozsądne pieniądze jeśli taka oferta się trafi bo przy tym elemencie po przeczytaniu dziesiątek opinii tylko zgłupiałem :)


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli myślicie o niewielkim odpieniaczu zewnętrznym to myślę że nie głupi byłby np. deltec MCE 500 albo nawet MCE 300 jak akwa bedzie z małą obsadą :)

Spytajcie @Staniego może będzie miał jakiś na sprzedaż ;)

@cyg Jeżeli chcesz miec filtr kubełkowy tylko po to żeby wrzucic absorbent/węgiel to już ten problem odpada bo ten odpieniacz ma na to miejsce. pozdr i powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiele lat temu jak byłem na Oficerskiej Radiotechnicznej w Jeleniej Górze to bardzo daleko miałem na Pomorze gdy jechałem na przepustkę. Tam wtedy mieszkałem.

Nigdy bym nie przypuszczał że za ten czas Polska tak się skurczy że z Sudetów będą się upominali o dostęp do morza. Może to jakaś ukryta opcja kaszubska.

A filtr kubełkowy też stanowczo Ci odradzam.

Pozdrawiam i życzę wytrwałości bo akwarystyka morska to jak wędkarstwo o którym mówią że to ciężki ale pewny kawałek chleba.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz użyć RESUNA to na forum znajdziesz mój opis jak go udoskonalić. Natomiast jeżeli użyjesz kubełka to najlepiej wypełnić go biobalami. W twoim przypadku kup biobale jak najmniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe, co takiego te male biobale wyfiltruja, jaka bedzie ich funkcja ? No bo duze sie nie nadaja, o tym juz kiedys mowilismy :yes


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@crab22 - ten Deltec byłby super - jest sporo droższy, ale widziałem w archiwum, że kiedyś używany 300 poszedł za porównywalne pieniądze do chińczyka więc może ktoś będzie miał na sprzedaż

@Godeusz - Szkoły oficerskiej już nie ma, a morze w sudetach było do końca paleocenu więc więc teraz, pare lat później warto przypomnieć te piękne czasy :yes

A z filtra kubełkowego już mnie skutecznie wyleczyliście - faktycznie myślałem o absorbentach, a ale to samo można zrobić w Versamax FZN-2 - co o nim sądzicie? Nie lepiej FZN-3?

@Janusz-pśl - znam Twój temat i m.in. dlatego rozważam ten odpieniek


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały czas do przodu z wiedzą, trochę wolniej ze sprzętem, ale mam nadzieję, że za 2 tygodnie rozpocznę już temat w "Nasze akwaria". Póki co czekam na szafkę od stolarza i na lampę. Mam już:

1 szkło 40x40x40 64L

2 filtr FZN-3

3 Po lekturze forum i zasięgnięciu dodatkowej opinii użytkowników zdecydowałem się, że kupię odpieniacz Hydor SlimSkim Nano 135 - oprócz skuteczności ważną cechą jest też estetyczny wygląd co przy jego obecności w akwarium, a nie w sumpie ma spore znaczenie.

4 Lampa LED Cree 72W DIY, a raczej DIL bo nie ja ją będę robił tylko Lubusik :) - będzie skręcona odpowiednio do litrażu

5 Falownik 2x Koralia Nano

6. Grzałka Atman 75W

7. Filtr RO+DI - nie będę męczył MadChickena

9. Najpoważniejsza zmiana dotyczy jednak tego co najważniejsze bo skały, piasku i...

W planach miałem wodę z działającego zbiornika + skała, piasek ze sklepu i uczciwe dojrzewanie, ale natrafiła się możliwość zakupu całego wnętrza z likwidowanego akwarium - jest 10 kg skały (czyli tyle ile chcę), piasek, woda i... trochę koralowców i dwa błazenki.

Czytałem bardzo dużo opinii osób które przesiadały się na większy zbiornik i przenosiły życie ze starego i wszystko było OK, a tu przecież analogiczna sytuacja - czas pomiędzy likwidacją zbiornika starego, a odpaleniem nowego to jakieś 2-3 godziny.

Ale mimo wszystko się martwię...

Na co zwrócić uwagę w pierwszych dniach? Dodać jakieś konkretne absorbenty - phosex, purigen?

Może jakieś bakterie, węgiel?

Będę wdzięczny za Wasze opinie

pozdrawiam


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przenosiłem z mniejszego do większego więc trzeba było sporo solanki świeżej dolać, ale u Ciebie wygląda na to że wszystko się zmieści.

Powinno się udać bez problemu.

Jedno co jest pewne to mocne zamulenie wody w związku z poruszeniem piasku w którym na pewno osadził się detrytus.

Proponuję przepłukać ten piach w części wody ze starego akwarium i tą właśnie wodę pozostawić dłużej np. w wiadrze aby się wyklarowała. Tą wyklarowaną wodę wlać również do nowego akwarium.

Tą resztę wody ze szlamem wylać a na to miejsce wlać świeżej solanki tylko aby nie było tego więcej niż- powiedzmy 5% całości.

Węgiel i bakterie nie zaszkodzą ale w tym przypadku nie są niezbędne. Adsorbery na razie bez wykonania testów są zbędne.

Skałę też by pasowało przepłukać w identyczny sposób aby oczyścić pozatykane pory.

Najlepiej wykonać to tak: Do wiadra PCV wlać starą wodę . Włożyć pompę z wężykiem który kierować na kawałek skały trzymany w ręku i tak ją płukać.

Pozdrawiam. :welcome:


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo - wody będzie więcej bo z akwarium 100L więc i bez tej świeżej solanki się obejdzie.

Mam spodziewać się ponownego dojrzewania??


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.