Skocz do zawartości
Wieczny

Jaką skałe najlepiej wybrać.

Jaką skałe najlepiej wybrać.  

104 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki rodzaj ska?y by?cie wybrali do nowego zbiornika.

    • ?ywa ska?a ( prosto z frachu )
    • ?ywa ska?a ( odgazowana )
    • ?ywa ska?a ( z dzi?aj?cego zbiornika )
    • Sucha ska?a rafowa


Rekomendowane odpowiedzi

Witam szafkę,szkło już posiadam, teraz zastanawiam się nad skała jaką najlepiej wybrać do nowego zbiornika obecnie podsiadam w swoim zbiorniku ponad 22 kg żywej skały i ona będzie dołożona na pewno do nowego zbiornika, tylko teraz się zastanawiam nad pozostałą ilością i nie wiem zbytnio na co się decydować, najlepiej jakby nie było w niej niechcianych gości ale to raczej nie możliwe i by nie było dojrzewania długiego, duża rolę tez odgrywa ten fakt że nowy zbiornik będzie stał w miejscu obecnego dlatego też nie będę miał dużo czasu na czekanie aż wszystko minie by po woli przekładać czas tu też mnie pogania dość znacząco, co do kasy to tez ma duże znaczenie ale wolę nie żałować niż później pluć sobie w brodę że nie jestem zadowolony, chętnie zaczerpnę waszych opinii na ten temat i sugestii.


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywa odgazowana. Z frachtu będzie długo zanieczyszczała wodę.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja bym zostawil te 22 kilo co masz i nie dokladal juz nic :) pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obydwaj koledzy dobrze Ci radzą.

Ja miałem ok. pół roku temu podobną sytuację i identyczny dylemat.

Podobny litraż i podobną ilość skały. Postanowiłem jednak dołożyć. Zamówiłem 5 kg odgazowanej skały z dobrego i pewnego tarnowskiego źródła.

Była taka jaką chciałem i bez lokatorów. Nic się nie działo, akwarium ponownie nie dojrzewało. Dołożyłem jednak końską dawkę bakterii i oczywiście cała woda ze starego zbiornika poszła do nowego.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

quba25 ale 22kg na 420L to trochę mało tak mi się wydaje myślałem dać 45-50kg


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie w 700 jest niecale 30 kg :) w moim watku mozesz zobaczyc ale tak dokladnie nie widac , po weekendzie wrzuce perfect foty to sobie ocenisz :) jak dasz 50 kg to ci sie gruzowisko zrobi :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

22kg w 420l dobrze ułożone spokojnie wystarczą więcej tak jak qba25 pisze wioęcej to już gruzowisko,które za rok dwa pokaże co potrafi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm muszę to kwestie bardzo przemyśleć w takim razie, rzuciliście mi nowe światło na sprawę :whistle:


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ogólne jest tak teoria im więcej skały tym lepiej już jakiś czas temu przestała się sprawdzać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może i macie racje, ale jak to się będzie miało do dużej obsady rybnej??? czy będą miały gdzie spać???


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie no powaliłeś mnie na nogi tym pytaniem ile ty zamierzasz mieć ryb w 420l?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehehe lubię zadawać pytania z kosmosu :harhar:

myślałem o około 20 rybek w sumie.


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli na jedną rybką trochę po wyżej kilograma :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rybki nie będą wielkich rozmiarów raczej drobnica ma być ruchowo i kolorowo :D myślę dołożyć tak by było z 30kg skały i będzie fajnie a co myślicie o włożeniu skały np. miesiąc wcześniej do sumpa i niech się moczy nie którzy tak robią przed przesiadką.


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ogólne jest tak teoria im więcej skały tym lepiej już jakiś czas temu przestała się sprawdzać

Gdzie przestała się sprawdzać ?

Niestety ale starych prawideł nie przeskoczysz, musi być podstawa pod budowę "sieci" bakteryjnych.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i bądź tu mądry :w00t: co morszczak to inny pomysł :D


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie ze sie sprawdza :) siporax jest znakomitym siedliskiem dla bakterii i po to go trzymamy w sumpie ,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak ale ten siporax to ja pamiętam że do słodkiego dawałem do filtra kubełkowego,a w morszczyźnie to nie spotkałem się z tym szczerze mówiąc.


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siporax jak najbardziej, tylko to jest metoda która ma ładne parę lat - nawet zaryzykuję i napiszę że stosowana od lat 90 a może i wcześniej.

Teraz wraca do łask, ale to chyba ze względu na to że jest moda na ładne aquascape - czymś trzeba nadgonić braki w filtracji.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Należy tylko tak ułożyć - dopilnować, aby nie zbierał się supstrat na siporeksie, łatwo można go "zakisić".


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ooo :D dowiedziałem się czegoś nowego co nie wiedziałem np. wcześniej, a powiedzcie jak to się ma do jakości produktu bo jest pełno firm co robią siporax są jakieś "specjalne" wymogi co nie oddają czegoś do wody.


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czym się różni siporax od biobali??? Przecież biobale są beetongue.gif


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zamiar kupić skałę i samemu odgazować.Mam już beczkę do której włożę skałę z odpieniaczem na jakieś 3 tygodnie.Będę robił w niej podmiany i będę tam lał adsorbery fosforanów.Oczywiście będzie tam cyrkulacja.Jak wyniki będą zerowe to skała trafi do baniaka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.