Skocz do zawartości
rpp

Dino czy cyjano

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że wątków nt. dino/cyjano na forum jest już dużo ale przeglądając tamte zdjęcia nie potrafię stwierdzić, która plaga mnie nawiedziła :-(

Czytając objawy cyjano bardziej mi to przypomina właśnie to ale z drugiej strony przy cyjano przewija się kwestia bordowego koloru a u mnie jest wyłącznie brąz pasujący bardziej do dino.

Udało mi się zrobić tylko takie fotki - może ktoś z większym doświadczeniem będzie w stanie stwierdzić czy to dino czy cyjano

img3791v.jpg

img3790s.jpg

img3787kb.jpg

img3786h.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to nie jest cyjano


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dino :)


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać pęcherzyki powietrza więc dino


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyjano może przybrać oby dwa kolory

Odrużnisz je po tym że cyjano zbryla się po ich przetarciu (okrzemki)

a dino odpada płatami

Zastosuj absobrent silikatowy na 3 m-c a po m-c powinno być widać efekty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Określenie tego nie jest takie proste z wyglądu. Często podejmowane są kroki do leczenia p. dino po zbyt krótkim i często nie udanym zidentyfikowaniu plagi. Jak dla mnie sposób nezawodny to mikroskop (nawet kieszonkowy x100) i porównanie z wygooglowanymi fotkami, wtedy przynajmniej jest pewność z czym masz do czynienia: dino, cyjano, okrzemki... ???


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz okrzemki i początek dino. To tylko kwestia czasu jak zaczną pojawiać się gluty.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli co? Absorber na silikaty czy od razu z grubej rury czyli AlgeaX?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy po zgaszeniu światła w godzinę do półtorej zanika czy jest cały czas nawet w nocy i rano

Bo mi to wygląda na sinice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rano jest tego zdecydowanie mniej.

Jest spora szansa, że jutro będę miał jakiś mikroskop (taki z lekka "zabawkowy" ale lepszy rydz niż nic) więc jeśli powiększenie będzie wystarczające to może uda mi się to świństwo zidentyfikować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobny szmelc ale u mnie po wygaszeniu światła po 2 godzinach jest czysto i tylko zalegają niewielkie farfocle na skałach. Nie ma takich kożuchów jak w dzień.

A baniak ile już ma czasu kiedy wystartował, może dojrzewa jeszcze

PS. Ja z tym gównem borykam się od czerwca i było już AlgaX, Chemiclean, Antyred i kiszka był spokój max na miesiąc. Myślałem nad DinoXal Algae EX http://www.aquapro2000.de/en/Problem-Solver-Disease-Treatme/Algae-Seawater/DinoXal-Algae-EX-250ml::9483.html

Ja spróbuje podmianami wody z dojrzałego baniaka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor
PS. Ja z tym gównem borykam się od czerwca i było już AlgaX, Chemiclean, Antyred i kiszka był spokój max na miesiąc. Myślałem nad DinoXal Algae EX http://www.aquapro20...50ml::9483.html

Walczysz ze skutkiem zamiast wyeliminować przyczynę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eureka, toś wymyślił jak bym wiedział jaka jest przyczyna to w ciągu 8 miesięcy bym ja odgadł

Skała 55kg cyrkulacja dziesiątki razy zmieniana i zwiększana i zmniejszana, rożne zasolenia od 1020 do 1026 temperatura, absorbery, woda pre-filtry, membrana, światło, podłoże było i nie rożne takie :rant: :rant: :rant: :rant:

Miałem 100L i było wszystko oki prawie rok wiec przeszedłem na 450L i po przejściu na duże po 1,5 miesiąca dopadła mnie BRĄZOWA DŻUMA i ku... tak zostało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baniak ma jakieś 6.5 miesiąca. Wcześniej była plaga glonów ale takich "zwykłych".

Okrzemki (albo coś w tym stylu) też ze 2-3 razy wyłaziły ale szybko znikały.

A to pojawiło się tak z 1.5-2 tygodnie temu i nie odpuszcza a wręcz się nasila :-(

Parametry wody mam ok:

pH: 8.2

kH: 8

PO4: 0.02

Mg: 1350

Ca: 400

NO3: 0

Przy okazji muszę kupić test na krzemiany i jeszcze to sprawdzę.

TDS pokazuje 0 ale tydzień temu po tym jak zaczęło mi wywalać brązowym dla pewności wymieniłem i żywicę i wszystkie prefiltry (razem z węglem). Dodatkowo do sumpa wrzuciłem węgiel w skarpecie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje parametry z dziś

Ph 8,3

Kh 8

Mg 1350

Ca 410-430

NO3 10-15

NO2 0.0

Po4 0,0

sól 1024

temp 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I co one wnoszą do tematu skoro nie ma poziomu krzemianów?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie chyba niewiele bo niestety nie mam testu Si ale wiem że mam nowe prefiltry , membranę, i żywice i spuszczam 15L RO a potem podłączam żywice i tez około 10 w kibel dla pewności

I tak naprawdę trochę się załamałem z tym baniakiem a z poprzednim nie było takiego problemu

Nie wspomnę marudzenia kobity że to co to jest i nie ma wyglądu morskiego poza kolorem światła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli okaże się że si do przyjęcia to całkowite zaciemnienie Ci pomoże. Jeśli natomiast si za wysokie a ro/di masz ok to najprawdopodobniej masz domieszkę krzemu w piachu i on powoli uwalnia.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja już jakiś czas temu pisałem w innym poście że u mnie wygląda podobnie i postanowiłem wykonać testy si więc w wodzie ro i di 0 a w akwarium 0 więc o co chodzi dodam że test to salifery a i od początku baniaka stosuje silicadex jbl jeden woreczek w sumpie a drugi w zbiorniku na dolewkę a dodatkowo woda na dolewkę jest bezpośrednio uzupełniana z filtra ro nie przechowuję jej w żadnym plastikowym wiaderku ( bo niby jest na tyle agresywna bo to czyste h2o że w innych pojemnikach niż szklane może coś wchłaniać ) ale to są słowa gościa co zajmuje się budową i sprzedażą stacji wodnych


baniaczek 450+160sump oświetlenie t5+led obsada koralin mieszana mieszana 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swoje RO.DI przetrzymuje w bańkach z plastiku do spożywki. Musze kupić test Si i sprawdzić, ale obawiam się ze będzie podobny wynik jak u kolegi skoti79. Piasek mam z dwóch zbiorników i w żadnym nie było problemu. Woda wodociągowa ale nie z dna Wisły, jest pobierana nieopodal w lesie i jest nasycona Co2 i Ozonowana bez chloru. Nabieram w środku tygodnia bo w weekendy mogą coś dodawać w związku na większe zużycie wody.

Absorbery: Seachem PhosGuard i węgiel

W sumie może jeszcze nie dojrzał, ponoć im większy baniak tym dłużnej to trwa

Kolega Radek obok mieszka ma baniak 800L i mu dochodził około 1,5 roku wiec może i w tym coś jest.

Teraz będę przez jakiś okres podmieniał wodę z pełni dojrzałego baniaka do zaszczepienia prawidłowych bakterii zobaczymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kilka dni temu byłem u skiby i jak sam powiedział - tak naprawdę to TDS który mamy w większości przypadków nie pokazuje wszystkiego czyli zwykły tds pokazywał 000 a labolatoryjny na tej samej wodzie już nie więc kto wie ile są warte nasze testy na SI i nasze TDE-sy

Więc czego się trzymać ?


baniaczek 450+160sump oświetlenie t5+led obsada koralin mieszana mieszana 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tds po 5 min pokazuje mi 000 ale woda i tak przez godzinę leci do ścieku

Pozdrawiam

Mariusz


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no niestety - mikroskop okazał się faktycznie zabawką i nie da się tym kompletnie nic obejrzeć :-( więc nadal jestem w lesie jeśli chodzi o identyfikację i stwierdzenie czy to cyjano czy dino

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie masz jakiegoś ucznia w rodzinie mógłby ze szkoły pożyczyć na jeden dzień oczywiście jeśli nauczyciel jest ok


baniaczek 450+160sump oświetlenie t5+led obsada koralin mieszana mieszana 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.