Skocz do zawartości
Pipider

RO czy mogę uszkodzić membrane?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam od ponad roku filtr RO z 4 prefiltrami(20 mikro,2xwęgiel, 5 mikro). Woda oczyszczona kapie mi tak w tempie 10l na 2,5h natomiast odciek leci jakieś 15-20 razy szybciej. Do tej pory nie miałem miernika TDS więc uważałem że tak jest ok. Wczoraj podłączyłem miernik i wskazywał na wejściu ok 300 a na wyjściu 4. Spróbowałem ograniczyć odciek poprzez przyręcenie zaworka na wylocie i obserwowałem wyniki TDS. O dziwo jak ograniczyłem spływ odcieku tak do poziomu 2-3 razy to co leci wody czystej, wynik na TDS spadł do 0. I tu mam pytanie. Czy takie dodatkowe ograniczenie odcieku może mieć negatywny wpływ na trwałośc membrany? Jak wygląda u Was stosunek wody czystej do odcieku? Może mam za słaby ogranicznik przepływu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam od ponad roku filtr RO z 4 prefiltrami(20 mikro,2xwęgiel, 5 mikro). Woda oczyszczona kapie mi tak w tempie 10l na 2,5h natomiast odciek leci jakieś 15-20 razy szybciej. Do tej pory nie miałem miernika TDS więc uważałem że tak jest ok. Wczoraj podłączyłem miernik i wskazywał na wejściu ok 300 a na wyjściu 4. Spróbowałem ograniczyć odciek poprzez przyręcenie zaworka na wylocie i obserwowałem wyniki TDS. O dziwo jak ograniczyłem spływ odcieku tak do poziomu 2-3 razy to co leci wody czystej, wynik na TDS spadł do 0. I tu mam pytanie. Czy takie dodatkowe ograniczenie odcieku może mieć negatywny wpływ na trwałośc membrany? Jak wygląda u Was stosunek wody czystej do odcieku? Może mam za słaby ogranicznik przepływu?

bez filtra DI to normalne, załóż filtr

coś takiego MB20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15-20 x szybciej? to spora roznica. Nie wiem czy to normalne. Natomiast wiem ze wynik 4ppm za membrana jest bardzo dobry i dopiero wygladza go zywica


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bez filtra DI to normalne, załóż filtr

coś takiego MB20

to że na wyjściu RO bez DI mam 4 to jest bardzo ok. Chodzi mi o to czy normalne jest ze wody czystej uzyskuje powiedzmy 10l a odcieku leci ze 150-200?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to że na wyjściu RO bez DI mam 4 to jest bardzo ok. Chodzi mi o to czy normalne jest ze wody czystej uzyskuje powiedzmy 10l a odcieku leci ze 150-200?

różnie, jak mam rurkę zaniżoną w solance to też mi tak czasami pokazuje, jak jest w powietrzu to 1l jest 1-2 na tds-ie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji mojego filtra ten stosunek jest określony następująco woda czysta 3,75-5,0 l woda odpadowa koncentrat ok 16l Wiec stosunek 1:3...4 jest bardziej prawidłowy. No i nie wypłacisz sie za wode jak na kazde 10 l RO 200 poślesz w kanał.


Słodkowodne 560l + 80l

Piko rafka 50x35x45 + komin zew. + sump 25x25x30, Koralia nano, Turboflotor Blue 500

5,0 kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji mojego filtra ten stosunek jest określony następująco woda czysta 3,75-5,0 l woda odpadowa koncentrat ok 16l Wiec stosunek 1:3...4 jest bardziej prawidłowy. No i nie wypłacisz sie za wode jak na kazde 10 l RO 200 poślesz w kanał.

I właśnie o to mi chodzi... czyli u mnie za dużo wody leci do kanału i powinienem dodatkowo ograniczyć spływ.

Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaki masz filtr odwróconej osmozy 50, 75 czy 100 GPD?

myślę że nie problemem, jest ilość wypływki, tylko że na wydajność filtra wpływa ciśnienie i temperatura wody na wejściu

tabela_wydajnosci_ro.png

tu jest orginal aqua medic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy czasami nie masz zaworka z redukcja na rurce idącej do scieku? Jesli tak to ma on być zamknięty, wtedy masz prawidłowe ciśnienie do pracy membrany. Powinieneś mieć na nim zapisana wartość do jakiej tłumi układ. To był tez mój błąd na początku ze miałem go otwartego i cała woda szła na ścieki a czysta ledwo kapala


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy czasami nie masz zaworka z redukcja na rurce idącej do scieku? Jesli tak to ma on być zamknięty, wtedy masz prawidłowe ciśnienie do pracy membrany. Powinieneś mieć na nim zapisana wartość do jakiej tłumi układ. To był tez mój błąd na początku ze miałem go otwartego i cała woda szła na ścieki a czysta ledwo kapala

Na rurce idącej do ścieku mam ogranicznik przepływu a za nim zaworek. Ale jest to zaworek taki, że jak jest zamkniety to nie puszcza nic. Myślę, że mój ogranicznik przepływu jest za słaby i za dużo wody puszcza... muszę to dokładnie obadać. Dobrze, że już wiem, że odcieku powinno być jakieś 3-4 razy tyle co czystej wody... a nie 20 razy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj najlepiej foto tego zaworka i napisz co na nim masz za wartość. Będę w domu to sprawdze co tam powinno być bo nie pamietam w jakich to jednostkach, zawor u mnie jak pamietam jest wbudowany w ten tlumik i jak mam całkowicie zamknięty to wtedy dobrze wszystko dziala


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a to ci szkopul. Ja mam ten zaworek od scieku calkowicie zamkniety. Wydawalo mi sie ze nic do scieku nie idzie a pewnie idzie bo ten zaworek najprawdopodobnie zostawia jakas przepustowosc. Na poczatku zostawiam na 2-3 minuty otwarty. Woda schodzi ze az dudni. Jak zamkne to wtedy zaczyna kapac czysta.


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a to ci szkopul. Ja mam ten zaworek od scieku calkowicie zamkniety. Wydawalo mi sie ze nic do scieku nie idzie a pewnie idzie bo ten zaworek najprawdopodobnie zostawia jakas przepustowosc. Na poczatku zostawiam na 2-3 minuty otwarty. Woda schodzi ze az dudni. Jak zamkne to wtedy zaczyna kapac czysta.

uzyskujesz czystą wodę przy całkowicie zamkniętym odcieku?? Moim zdaniem uszkodzisz membranę. Ja się zastanawiałem czy jej nie zaszkodzi dodatkowe ograniczenie przepływu zaworkiem... a co dopiero całkowite zakręcenie ścieku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uzyskujesz czystą wodę przy całkowicie zamkniętym odcieku?? Moim zdaniem uszkodzisz membranę. Ja się zastanawiałem czy jej nie zaszkodzi dodatkowe ograniczenie przepływu zaworkiem... a co dopiero całkowite zakręcenie ścieku

u mnie zawor jest na dlawiku i zakrecajac go woda idzie okrezna droga, nie zamyka go do konca i w ten sposob dziala to wszystko dobrze, ja mam dlawik z oznaczeniem 300, nie wiem jakie to jednostki :)


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obejrzalem sobie dobrze jeszcze raz. Tak, w moim modelu zeby wyprodukowac czysta wode musze zakrecic odciek, glupio to brzmi ale tak jest zrobione ze zakrecajac go nie zamykam odcieku calkiem. Mam dwa wezyki do odcieku i na jeden nie mam wplywu.


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.