Skocz do zawartości
robi

Lać balinga "nie równo" ???

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie , tak mam lać czy co ? ca 460 a kh 6 - 6,5 ! jak podbije do np kh8 to po kilku dniach i tak spadnie,co robić ?


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Metoda Ballinga to równe podawanie wszystkich płynów.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja leje od 1,5 tyg po 5 ml specyfiku Calcium Part A coodziennie

I mam na dzis 7,8 KH -as mialem wczesniej max 7.0.

Mg mam ponad 1500 Ca 460 - akw reefmax na soli Ati Ocean ..Plus.

Podmiany raz na 1,5 tyg -ok 10l -w akwarium same miekasy i kilka lpsow.

pozdr

W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w miarę możliwosci zalecene żeby lać po równo

ale jeśli jednego składnika masz mniej w akwarium ,to oczywiste że lejesz go troszkę wiecej

do momentu gdy akwarium bedzie ssało wszystkiego po równo

i tak w koło Macieju


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niejeden z nas - mówisz po równo,ale wtedy Ca pójdzie w góre na ile? na Ca 600 ??

Waldi - tak też robie ale po kilku dniach i tak jest 6 - 6,5 wychodzi na to że Kh musze lać o 100% więcej aby było ok, dlaczego ? a można tak lać cały czas ?


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Któryś juz raz widzę posta, ze jest problem z proporcjami Ballinga.

Zgadzam się - klasyczny Balling to lanie po równo.

Jednaj ja jako kompletna noga matematyczno-chemiczna umęczyłabym się wyliczaniem stosunków poszczególnych płynów. Poza tym - po co sobie to komplikować??

U nas Balling to maksymalne stężenia roztworów. Przy ilościach, które obecnie pochłania nasz zbiornik w klasycznej metodzie musielibyśmy rozrabiać płyny w beczkach....

Piszę tu oczywiście o dozowaniu za pomocą pompy dozującej, nie ręcznego lania szklankami...

Metodą prób i błędów po tygodniu (średnio) dozowania i jednoczesnego codziennego pomiaru parametrów dochodzi się do optymalnej dawki poszczególnych preparatów na dobę. Obecnie testy robimy kontrolnie raz w tygodniu i dokonujemy ewentualnie kosmetycznych korekt raz na jakiś czas.

Ania


Reaktywacja 08.2010 - A&N Reeftank

sygnat1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo trzeba ballinga lać po równo ale najpierw trzeba ustalić odpowiednie poziomy kh i Ca ,wtedy zaczynamy lać po równo ,obecnie też problem pojawia się popodmianach jak ktoś używa IO albo np grotecha gdzie te poziomy są słabe albo zawyżone i zaczyna się robić problem że albo kh 10 wapń 380 albo kh 5 a wapń 480 ja uważam że tu jest problem ,kiedyś większość używała soli preisa i przy laniu ballinga równo nikt nie miał z tymi parametrami problemów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

event - piszesz " trzeba ballinga lać po równo ale najpierw trzeba ustalić odpowiednie poziomy kh i Ca ,wtedy zaczynamy lać po równo " guzik prawda po kilku dniach Kh leci w dół do 6 - 6,5 a Ca stoi w miejscu.

Norbi71 ,Ania - piszesz "Metodą prób i błędów po tygodniu (średnio) dozowania i jednoczesnego codziennego pomiaru parametrów dochodzi się do optymalnej dawki poszczególnych preparatów na dobę." No i dochodze do optymalnego lania preparatów ale Kh musze lać o 100% więcej.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja leje selektywnie czyli nie ballinguje a uzupełniam :)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

luft , a czym się różni balingowanie od uzupełniania ??? czyli co lać tyle ile trzeba bez zaczowania proporcjii ?

selektywnie ??? http://pl.wikipedia.org/wiki/Selektywno%C5%9B%C4%87


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robi, własnie o to w tym chodzi, ze NIE MUSISZ lać po równo. Chodzi o właściwe utrzymanie odpowiednich parametrów, a nie pilnowanie równych dawek dozowanych płynów. Najważniejsza jest STABILNOŚĆ parametrów. Nie ma znaczenia, że lejesz przykładowo (u nas obecnie):

KH - 700 ml/doba

Ca - 165 ml/doba

Mg ok 60 ml/doba

Są to roztwory maksymalnie stężone.

Parametry utrzymują się na stabilnym, stałym poziomie:

KH - 7,5

Ca - 410

MG - 1300

Ania


Reaktywacja 08.2010 - A&N Reeftank

sygnat1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo trzeba ballinga lać po równo ale najpierw trzeba ustalić odpowiednie poziomy kh i Ca ,wtedy zaczynamy lać po równo ,obecnie też problem pojawia się popodmianach jak ktoś używa IO albo np grotecha gdzie te poziomy są słabe albo zawyżone i zaczyna się robić problem że albo kh 10 wapń 380 albo kh 5 a wapń 480 ja uważam że tu jest problem ,kiedyś większość używała soli preisa i przy laniu ballinga równo nikt nie miał z tymi parametrami problemów

Robi- Na podstawie tego co pisze event :

1- Sprawdź jakie parametry ma sól której używasz.

2-Na KH ma wpływ nie tylko Ca ale również Mg.

3-NaHCO3 w handlu występuje jako bezwodne ale CaCl2 już nie. Są sole 2-wodne, 6-wodne i bezwodne i każda z nich rozpuszczana jest inaczej. Być może wprowadzasz do zbiornika zbyt stężoną sól wapniową i nieświadomie podbijasz ciągle Ca w stosunku do twardości.

No niestety jest to zdalne zgadywanie i sugerowanie ale inaczej się nie da.

Pozdrawiam


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest temat dokładnie o tym samym przyklejony na początek działu, kilka osób przerabiało te same pytania w tamtym wątku, łącznie ze mną, po co tworzyć kolejny?


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli teoria Balinga jest do :mooning


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robi a co lejesz jaki preparat na kh ,a tak przy okazji kh między 6,5-7 to odpowiedni poziom więc pomyśl najpierw jaką sól stosujesz jakie preparaty i dla czego kh spada bo obniżanie poziomu kh bez spadku ca jakoś jest mało możliwe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie masz coś popierdykane z płynami?

Sprawdź parametry świeżej solanki, jeżeli są prawidłowe rób większe podmianki jak będziesz miał parametry poprawne, to wtedy zacznij stosować balinga

Sprawdź parametry swojej wody u jakiegoś kolegi z solanką, możesz mieć test walnięty

jak rozpuszczasz preparaty jakie i na jaką ilość wody?

Jakiej firmy testów używasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat byl poruszany 159 razy. Jak sie uparles na rowne dozowanie, to Teoria Ballinga jest dla Ciebie odpowiednia. Balling juz dawno o tym pisal. Akwarystyka i "przepisy" zmieniaja sie bez przerwy...

Nie rozumiem o co chodzi ? Twoj poziom Ca i kH jest bardzo dobry. Jak chcesz prowadzic zbiornik z wyzszym kH to go dodaj.

Jak zastosujesz inna sol niz Balling to tez Teoria bedzie do D, mimo ze sam dodasz sol o innym skladzie ? Dzieki niemu miliony prowadza zbiorniki, jestem pewien ze tez dasz rade :coffee:

W momencie zastosowania soli o innym skladzie, bedziesz musial dac tez inne dawki. To dosyc proste :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robi, daj sobie spokój z równym laniem, wolisz lać według jakiegoś przepisu, czy wolisz mieć parametry w zbiorniku według przepisu??? Ja leję stężone roztwory według zużycia juz ponad dwa lata, do tego cotygodniowe testy i podmiana wody, nie mam problemów z utrzymaniem stabilnych poziomów...

Norbi, jak stężone robisz roztwory, tzn ile prochu na ile wody?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aniu przeliczajac Twoje roztwory, mozna powiedziec, ze lejesz po rowno, poniewaz:

Proporcja weglanu sodu do chlorku wapnia w Twoich dziennych dawkach to 0,890

natomiast H.W. Balling kazde podawac w proporcji NaHCO3/CaCl2x2H2O = 0,875

wiec roznica jest w granicach bledu odczytu tych codziennych testow.

Uwazam ze skoncentrowane roztwory to dobre wyjscie, poniewaz zajmuja mniej miejsca. Wg mnie wystarczy pameitac jakie sie ma proporcje w skoncentrowanych roztworach, i dalej mozna lac "po rowno" mimo ze plynow beda inne ilosci. Metoda bezposrednio podana przez ballinga jest prostsza, poneiwaz niektorzy slabiej radza sobie z matematyka, wiec maja podane wyliczenia na tacy.

Wg mnie swoimi codziennymi wyliczeniami dla poszczegolnych roztworow NaHCO3 i CaCl2 Ania dowiodla, ze NaHCO3 to nie jest KH, tylko ze NaHCO3 + CaCl2 = sól NaCl + weglany wapnia (ktore mozna oznaczyc jako Ca oraz alkalicznosc). Wyszlo z testow, ze zuzycie u Ani i Norbiego jest "po rowno".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widze że niktórzy nie wiedzą co robią z tym laniem płynów ???


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam nadzieje ze sie trzymam prawdy, jak cos zle napisalem to mnie poprawcie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ania, roztwory które robisz nie są maksymalnie stężone jak napisałaś :welcome: Kidult, skąd wiesz ilu wodny jest chlorek wapnia Ani? :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.