Skocz do zawartości
dawidmNS

Pielęgnacja akwarium, wygląd korali

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Wczoraj zakupiłem wkońcu Red Sea Max 130, wszystko fajnie działa i za jakiś czas zaczynam zalewanie zbiornika i zakup skałki.

Mam pytanie, widziałem sporo akwariów morskich ale tylko jakaś część prezentuje sie świetnie, korale są kolorowe. Większość zbiorników, prezentuje korale brązowe, całe akwarium dominuje brązem. Wygląda to mało atrakcyjnie.

Mam pytanie, jak opiekować się akwarium i koralami by osiągnąc kolory jak tutaj na forum? Oby to wyglądało atrakcyjnie a nie jak jakieś pole bitewne bo nie o takim zbiorniku marzę.

Pozdrawiam

Dawid

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

IMHO musisz być cierpliwy, systematyczny, dokładny i dużo czytać a w razie wątpliwości pytać, zadając konkretne pytanie- wtedy zbiornik będzie (cytując klasyka) "petarda" :welcome:


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawid - poruszyles kwintesencje akwarystyki morskiej :) Niestety nie ma na to jednoznacznej recepty. Rozwiazania z najpiekniejszych zbiornikow wcale nie musza dzialac w innych - wiec nasze hobby sprowadza sie do ciaglego szukania tego co bedzie dobre akurat dla Twojego zbiornika. Taka pogon za Swietym Graalem :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester z tym to raczej się nie zgodzę ,są zasady których się trzeba trzymać :

-stałych parametrów

-wydajna filtracja

-odpowiednia obsada

-dopasowany sprzęt do wielkości baniaka

-cierpliwość

-oraz rady tych którzy powyższe tematy przerobili

pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego wszystkiego co jest oczywiste bo wszyscy powyżej wypowiadający się koledzy mają racje, dochodzi jeszcze jedno - praca.

W odróżnieniu np. od akwarium słodkowodnego – morskie wymaga bardzo, bardzo dużego wkładu pracy. Ja poświęcam średnio codziennie w sumie ok.2-3 godzin aby to co mam było właśnie czyste, kolorowe i zdrowe.

I nie da się tu nic oszukać. Każda spychologia w czasie mści się podwójnie.

Oczywiście nie mówię tu o tym aby ciągle trzymać łapy w solance, bo nie oto chodzi.

Jedną z najważniejszych rzeczy to dbanie o jakość wody, to jest najtrudniejsze.

Nawet zrezygnowałem z koncepcji automatycznego dozowania komponentów do wody i leje je ręcznie aby mieć ściślejszy kontakt ze swoim ekosystemem. Akwarium trzeba po prostu czuć. Z czasem możesz dojść do takiego stanu że czynności pielęgnacyjne będziesz wykonywał obserwując zwierzęta w akwarium a testy będą tylko potwierdzać Twoje decyzje.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester z tym to raczej się nie zgodzę ,są zasady których się trzeba trzymać :

-stałych parametrów

-wydajna filtracja

-odpowiednia obsada

-dopasowany sprzęt do wielkości baniaka

-cierpliwość

-oraz rady tych którzy powyższe tematy przerobili

pozdr.

Event - piszesz o ogolnych zasadach i tu masz racje. Oczywiscie pewne minimum trzeba spelnic ale jak to by bylo takie latwe to wszyscy by poszli wedlug rad Krzysztofa Tryca i sto nastepnych TOTMow byloby z Polski. Nie ma dokladnej recepty na zbiornik idealny. Skad wziasc taka recepte uwzgledniajac fakt ze pewne procesy zachodzace w akwarium zostaly odkryte calkiem niedawno, niektore sa badane teraz a niektorych jeszcze nie odkrylismy. Czemu niektorzy postuluja: "Pelletki!!!" inni: "VSV!!!" jeszcze inni: "Aquascrubber!!!" czy "Refugium!!!"?

Bo nie ma jednego rozwiazania dla wszystkich.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  Wracajac do pytania, wydaje mi sie, ze potrzeba sporo cierpliwosci, nie wykonywac gwaltownych ruchow, miec silne oswietlenie (dla sps-ow), cyrkulacje, odpieniacz, utrzymywac stale wzorowe parametry, dobrze dobrac korale i ryby. Samo dodawanie "dopalaczy" dla kolorow to jazda na ostrzu noza i trzeba mocno uwazac, bo przedobrzenie dziala jak pogorszenie parametrow - przez nastepne miesiace korale znowu beda brazowe. :crybaby:

Dla chetnych na kolorowe korale, oszczednosci na pompach, odpieniaczu czy myslenie, ze 0,5 W LED zastapi 1 W T5 i jeszcze zaoszczedzi prad, nie jest do pogodzenia.

Nie ma co sie oszukiwac, mozna w akwarium wladowac cale kilogramy pieniedzy, ale utrzymac ladne kolory jest trudniej. Zgadzam sie z przedmowcami i godeuszem; im wiecej czasu poswieca sie akwarium, tym bedzie ladniejsze.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani napisał o co chodzi może dokładniej niż ja ,oszczędzając na początku i obcinając koszta -typu na początek to mi wystarczy,potem może zmienię -nie jest pomocne w osiągnięciu celu ,zakładając zbiornik morski trzeba wszystko na początku dograć jak się należy ,a nie kupię tańszy odpieniacz to mi na skałę starczy albo spróbuje zrobić go z kieliszka z tesco itd. ,albo się do tego przykładamy na wstępie albo zróbmy malawi ,tam światło może być słabiutkie drogi filtr możemy zastąpić głowiczkami z gabką itd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie pytanie takie odpowiedzi - pytanie autora ogólne, a każdy z Was troche odpowiada przez pryzmat własnego baniaka i obsady.

Autor tematu może miec kolorowo, pieknie w swoim 130 akwarium jesli spokojnie obierze nie najtrudniejsze korale (które lubią być drogie :) ), ale popularne i piękne, które będą odwdzięczać sie swym urokiem.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

luft masz rację ,ale autor z tego co zrozumiałem to zapytał raczej konkretnie o sps-y gdyż np scolimia nie może być w jednym baniaku brązowa a w drugim kolorowa,ja to tak odebrałem.

pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od początku nie kupować brązowo-cielistych i burych korali.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek będę zaczynał od korali miękich by nauczyć się jak co trzymać a potem próbować coś cięższego.

Inspiracją dla mnie jest zbiornik kiwi który w swoim zbioniku ma korale miękie i pięknie to wygląda.

Ale często widzę zbiorniki typu:

http://www.aquarist-classifieds.co.uk/php/detail102_264710.php

Które poprostu są nie atrakcyjne, wszędzie brąz, tylko ryby się wyróżniają. Ciekaw byłem od czego to zależy, czy tak jak mówicie od stabilnych parametrów i dbanie o podmianki itd czy specyfiki ladne do akwarium na wybarwienie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominaj o tym, czy ktoś potrafi zrobić zdjęcie czy nie. Akwarium samo w sobie jest trudnym tematem a morskie ze stosowanymi temperaturami barwowymi w oświetleniu to już wyższa szkoła jazdy. Zdjęcie które pokazałeś było robione z lampą a to już samo w sumie dyskwalifikuje taka fotografię...


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.