Skocz do zawartości
pomidor1

Kalkwasser

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie czy używać czy nie ??

Czytałem i sa za i przeciw kalkwaserowi wiec sam juz nie wiem ...??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

W USA leją, w Irlandii leją, w Polsce się boją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz w miare stabilne Ph to se odpuść ,no chyba że w przyszłości Po4 chcesz trzymać na wysokim poziomie ,jeśli nie będziesz wymieniał LR to kiedyś nastąpi nagły wzrost Po4 nie do opanowania.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie pH mam niskie koło 7,6 7,7 wiec nie wiem co mam robi ć doradzali mi aby sie nie przejmował

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i dobrze ci doradzili nie przejmuj się sam miałem takie przez ostanie tygodnie ale już wraca do normy .


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

No właśnie jak to jest z tym wiązaniem PO4?

Bo z tego co czytałem to tylko teoria. A nawet jeśli PO4 zostanie związane, to ten twór jest nierozpuszczalny w warunkach akwariowych.

Z tego co widać ludzie to leją z dolewką żeby podbijać pH, bo wpływ na Ca i KH możemy wywierać innymi metodami skuteczniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siemka w każdym akwarium jest po4 ,ci co używają prochy balinga wydaje się że nie mają bo są związane tak samo w skale i nie pokazuje tego test dla tego że ph i kh są w wysokich nominałach ,aby to samo uzyskać przy stosowaniu reaktora też powinien być stosowany kalkwaser i to on stabilizuje i podnosi ph , które tak skutecznie jest obniżane przez reaktor do którego stosuje się co2 i zakwasza wodę a więc obniża ph i kh jest jest bardzo zależne od siebie ,gdy są niskie wyniki wtedy jest uwalniane po4 które jest kumulowane w skałach i nie myślcie sobie że jak kupujecie żywą skałę to ne ma w niej po4 jest bo kiedyś to było żywe i kumulowało i te dobre i złe rzeczy teraz to od nas zależy jak będziemy prowadzić akwaria i na jakim poziomie , sam kalkwaser nie załatwi sprawy uzupełniania wapna jak komuś się wydaje,ponieważ wzrastać będzie ph aby tego uniknąć stosuje się dodatkowo reaktor z zasypami wapno +magnez , ja jestem zdecydowanym zwolennikiem tej metody pod warunkiem stosowania w zestawie, ale to moje spostrzeżenia i moje akwarium


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie hula i reaktor i woda wapienna (i kilka innych rzeczy) ... a co do teorii to jeszcze nie widzialem baniaka "wysadzonego" przez po4 ktore odlozylo sie przez kalkwasser ... nikt ze zwolennikow tej teorii nie byl w stanie podac takiego udokumentowanego (z naciskiem na to slowo) przykladu ... zreszta zawsze najlepiej zwalic jakies niepowodzenie na cos czego nie da sie udowodnic .... stosowanie absorbera wg mnie nie pozwala sie odlozyc straconemu swinstwu w skale i tyle odemnie ....


ponad 1000l wody w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam zdecyduj czy chcesz używać Miksera

Jeśli pomimo wysokiego KH i CA oraz MG w normie, masz bardzo niskie PH w nocy np poniżej 7,8, to raczej warto

A odnośnie obaw, teoretycznie skała w zbiorniku w którym był / jest mikser ( kalkwasser ) może sprawić problemy, piszę teoretycznie bo jeszcze nie widziałem takiego przypadku a legendy nadal są legendami i niczym więcej :)

Dlaczego potwierdzam ta tezę?

Bo wyobraźcie sobie, że jakimś sposobem spadnie Wam w zbiorniku PH do np 7, Związane w skale i w piasku PO4 zacznie się rozpuszczać i uwalniać do wody, no i nastąpi wzrost PO4. Dlaczego? To działa tak samo jak w reaktorze wapiennym, w akwa będzie kwaśne środowisko.

Jedno ale.

Dopóki mamy PH powyżej 7,5 nic takiego nie będzie miało miejsca a spadek poniżej 7,5 może nastąpić np w przypadku awarii napięcia i braku cyrkulacji gdy znacząco wzrośnie poziom CO2 ( np. produkowany przez żywe organizmy)

Ale gdy osiągniemy taki poziom PH to PO4 uwalniane ze skały będzie mało znaczącym problemem :) dlatego że:

- Zaczną zdychać ryby

- obumierać i rozpuszczać się szkielety korali

- skoczy NH4 i PO4 z powodu zdechłych zwierząt

No i będzie kolejny mit że to wszystko przez Kalkwasser :)

Odnośnie samego kalwasser, z mojego doświadczenia:

+ podnosi chwilowo PH

+ podnosi CA, ale w niewielkim stopniu

- Szybciej padają pompy, na wirnikach wytrąca się osad i pompy wymagają częstszego czyszczenia np w kwasku cytrynowym

- częste dosypywanie / wymiana wkładu. Przy dobrym mikserze odciek ma PH w okolicach 12 tylko przez pierwsze kilka dni potem już mocno spada. Związane jest to z dostawaniem sie CO2 do miksera.

- musi być bardzo wolny przepływ – membrana 75GPD w ciągu godziny potrafi podbić PH z 7,8 do 8,5

Moje wnioski – lepiej zastąpić mikser 2-gą kolumną w reaktorze + wężyk za okno i stabilnym KH w okolicach 8.

Wtedy PH w nocy nie powinno spadać poniżej 7,8-7,9 i będzie ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie stanie jak rozpuścisz trochę wodorotlenku wapnia w wodzie i po odstaniu wolno zakroplisz, do komory pompy, kontrolując oczywiście pH. Najlepiej pewien czas po zgaszeniu światła. Nie musisz tego robić za pomocą wymyślnego miksera z mieszadłem. Wystarczy butelka PET. Mierz ile zakropliłeś. Nie podnoś więcej jak 0.3. Niskie pH ogólnie nie jest lubiane w morskim akwarium jak również raptowne jego skoki/wahania. Po 2...3 dozowaniach będziesz wiedział jak szybko i ile wlać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat stary ale.... Ktoś używa aktualnie kalkwaser  ? Jeżeli tak to w jakiej formie ? Mixer sam miesza roztwór i wlewa .  ? Jakie są ewentualne spostrzeżenia ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.