Skocz do zawartości
Grzegorz 17

alternatywa dla komina

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o wypowiedź co przemawia za rozwiązaniem z kominem a co za rurkami wyprowadzonymi bezpośrednio ze scianki tylniej zbiornika do sumpa. Dlaczego większość osób stosuje komin który zajmuje miejsce w zbiorniku a rezygnują z rurek poprowadzonych na zewnatrz zbiornika. :question:


Akwarium: 100x40x50 200 l

Sump: 50 l

Oświetlenie: 2 x Actinic Blue T5 39W + 2 x White T5 39W

Cyrkulacja: 5000l/h , 3000 l/h

Obiegowa: 1200 l/min

Odpieniacz: Beast 400 l/min

Żywa skała ok. 25 kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rurki mają zbyt małą przepustowość przez co musisz dać mniejszą obiegówkę lub wywiercić 3-4 otwory - a to juz bezsens. Nic nie zastąpi 15 cm grzebienia. Mam rury w akwa 60 l i to nieporozumienie.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wypowiedź.


Akwarium: 100x40x50 200 l

Sump: 50 l

Oświetlenie: 2 x Actinic Blue T5 39W + 2 x White T5 39W

Cyrkulacja: 5000l/h , 3000 l/h

Obiegowa: 1200 l/min

Odpieniacz: Beast 400 l/min

Żywa skała ok. 25 kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ale tu się nie zgodzę :) Jaka jest różnica w przepustowości rury - gdy jest włożona do akwarium bezpośrednio i gdy pobiera wodę z komina? Ano - w zasadzie żadna - rura pozostaje tą samą rurą o tej samej średnicy i tej samej zdolności do odprowadzania wody, pewne znaczenie dla wydajności będzie jedynie miała różnica poziomów między punktem poboru i zrzutu. Róznice są dwie - komin (i grzebień) gwarantują ładny zrzut brudu z powierzchni wody i wyższe bezpieczeństwo i wygodę obsługi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A taka jest różnica że masz otwór np 40mm, wodą możesz zalać go max do połowy dla bezpieczeństwa. Chcesz powiedzieć że będzie miał tą samą przepustowość co 15 czy więcej cm grzebienia? Aby było to bezpieczne stosujesz znacznie mniejszą pompę obiegową aby pewnego dnia nie przelać.

I nie ma ona takiej samej przepustowości jak rura w kominie. Ta może odprowadzać wodę całym swoim przekrojem plus jeszcze rewizja dla bezpieczeństwa. Czyli w skrajnym przypadku odprowadzi 4 razy więcej wody.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Hej...ja wlasnie nie chce miec komina ani zewnetrznego ani wewenetrznego i po przejrzeniu innych alternatyw zdecyduje sie na bezposrednia rurke na tylnej szybie.Otwory beda dwa na tej samej wysokosci a do jednego zaloze wewnatrz kolanko skierowane do gory i przyciete tak by nie bylo duzej roznicy w poziomie wody...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Hej...ja wlasnie nie chce miec komina ani zewnetrznego ani wewenetrznego i po przejrzeniu innych alternatyw zdecyduje sie na bezposrednia rurke na tylnej szybie.Otwory beda dwa na tej samej wysokosci a do jednego zaloze wewnatrz kolanko skierowane do gory i przyciete tak by nie bylo duzej roznicy w poziomie wody...Pozdrawiam...

i bedziesz mial cala game odglosow siorbania :) ale to z czasem sam sie przekonasz :)


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i bedziesz mial cala game odglosow siorbania :) ale to z czasem sam sie przekonasz :)

...Nie bede mial bo to juz przerabialem,jezeli zawor rury spustowej przymkne tak by woda podniosla sie tak z pol centymetra do kolanka rewizji,bedzie cisza...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, że temat wywołuje dyskusję. Może ktoś inny skorzysta z tych wypowiedzi.


Akwarium: 100x40x50 200 l

Sump: 50 l

Oświetlenie: 2 x Actinic Blue T5 39W + 2 x White T5 39W

Cyrkulacja: 5000l/h , 3000 l/h

Obiegowa: 1200 l/min

Odpieniacz: Beast 400 l/min

Żywa skała ok. 25 kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sam używam pudelka przelewowego i jestem zadowolony, jedyny feler to stale zapowietrzanie się, przez wpadające bąbelki powietrza gdyż woda na grzebieniu delikatnie się "pieni". ale rozwiązałem to pompka perystaltyczna podłączoną do odpowietrznika, która raz dzienni przez minute odpompowuje powietrze które się tam gromadzi w przelewie.


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przewaga komina nad rura jest taka ze zanim paproch, detrytus, kupa , jedznie wpadnie w rurke powiedzmy osrednicy 30mm mija sporo czasu i glownie dzieje sie to przypadkiem. Przy kominie miomo ze zastosujemy te sama srednice splywu, majac grzebin o lacznej dlugodsci 25-30cm dzieje sie to blyskawicznie. Rozwiazanie komina znacznie szybciej usuwa mechaniczne zanieczyszczenia ktore laduja w kubku odpieniacza i idaac dalej znacznie ulatwia utrzymanie parametrow.

Jezeli natomiast chodzi o przeplyw, ilsoc wody mogacej splynac przez dana srednice wzrasta z wysokoscia supa wody nad otworem. Dlatego przez rure wyciagnieta pod powierzchne wody nigdy nie splynie nam tyle samo wody co przez rure o polowe krotsza, nad ktora znajduje sie np 15cm slupa wody. Komin pozwala nam to uzyskac dajac jednoczesnie cisze, bezpiecenstwo i latwiejsza regulacje.

Mam akwarium kore orginalnie mialo dwa otwory w dnie i rury nie obudowane kominem by zyskac przestrzen. Juz wiecej tego znie zrobie. Pomijam problem siorpania z ktorym naprawde nie jest latwo sobie poradzic. Chodzi o wspomniane wyzej paprochy, a juz nie daj Boze jak by cos i sie stalo ze srubunkiem :no

Mam dostep do literatury gdzie ladna tabelka pomagajaca dobrac srednice rur pod dany przeplyw i wlasnie wpsomniane wysokosci slupa wody. Pstaram sie to przerobic z inczow na mm i galonow na litry i wkleic gdzies do tematu.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję. Taka tabelka mogłaby być bardzo pomocna. Zgadzam się, że oczyszczanie przez komin jest lepsze i filtr na powierzchni wody się nie zbiera. Coś za coś. Dyskusja ta jest po to aby można przemyśleć co jest proritetem.


Akwarium: 100x40x50 200 l

Sump: 50 l

Oświetlenie: 2 x Actinic Blue T5 39W + 2 x White T5 39W

Cyrkulacja: 5000l/h , 3000 l/h

Obiegowa: 1200 l/min

Odpieniacz: Beast 400 l/min

Żywa skała ok. 25 kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postanowilem ze kopiujac tabelke nie bede robil przeliczen z systemu metrycznego USA na nasz, poniewaz kazdy z nas moze to sobie przeliczyc biorac pod uwage ze:

1 cal = to nasze 25.4mm

U.S galon to nasze 3.78L

I pewne odchylenia miedzy samym przeliczeniem ich systemu metrycznego na nasz, a tym co jest dostepne na naszym rynku. Np ich calowy przelot to 25,4mm, a nasz odpowiednik ma 25mm.

Ich pol calowa rura to nasza "dwunastka", ich 1,5cala (38.1mm) to nasza 40mm. itp

0,5" ~ 12mm

3/4" ~ 20mm

1" ~ 25mm

1.25"~ 32mm

1.50"~ 40mm

2" ~ 50mm

New Microsoft Excel Worksheet.pdf


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze myslalem, ze przed takimi otworami w szybie akwarium, wewnatrz wkleja sie balkonk z grzebieniem. To taki rodzaj komina, tylko nie do dna a z 10 cm wysoki...

Same rurki wyciagajace wode to raczej kiepski pomysl. :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1076_2.jpg

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To akurat działa zupełnie inaczej niz wstawiona w szkło rura.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja mam na mysli lepiej i chyba o tym myslal Stani. Co do tabelki z poprzedniego postu to ulatwia ona dobor srednic rur i ich wysokosc w kominie pod dany przeplyw.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z praktyki jeszcze się nie wypowiem, baniak dopiero się stawia - na pudełku przelewowym akurat. Trafiłem natomiast na ciekawy temat na reefcentral, a propos patentu powyżej. Przy okazji pojawia się tam sporo ciekawych rzeczy odnośnie "lania wody" z akwa, więc anglojęzyczni może się zainteresują:

overflow system

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze myslalem, ze przed takimi otworami w szybie akwarium, wewnatrz wkleja sie balkonk z grzebieniem. To taki rodzaj komina, tylko nie do dna a z 10 cm wysoki...

Same rurki wyciagajace wode to raczej kiepski pomysl. :welcome:

Kurcze, a ja myślałem, że wpadłem na taki nowatorski i rewelacyjny pomysł :( Sprawdza się takie rozwiązanie z wewnętrznym balkonem? Wywiercenie dwóch otworów w bocznej szybie powinno być dość bezpieczne, a całość zajmuje mniej miejsca niż zwykły komin przy podobnej funkcjonalności, więc zalet sporo...


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Hek Kapuhy,ja tez chyba sie troszke przeliczylem...wiem jedno ,ze jedna dziura musi byc zalana do konca i woda blisko rewizji,co daje nam bloga cisze,ale post Grzeska nie pozbawiony jest logiki,gdyz poprzez grzebien wiecej zanieczyszczen wpadnie naml do tej "rury"...Stani proponuje balkonik i tu mam prosbe...czy ktos moglby wstawic link jak to mniej wiecej wyglada...gdy woda bedzie plynela polowa rury bedzie halas i moze siorbanie...tu mam link,gdzie woda wlasnie plynie polowa rury,zabezpieczonej siatka ale siorbania nie slychac bo jest podklad muzyczny,ja jednak jestem pewny ze nie jest to ciche...jakies inne sugestie,moj srubunek potrzebuje otworu na 4,5cm no i chcialbym zobaczyc taki balkonik...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,ja mialem podobne rozwiazanie o ktorym wyzej wspomnial @Grzegorz Dyzma z tym iz mialem splyw na Pojedynczej rurze srednicy 32mm-nie zabudowana rowniez

color] ,zakonczona rozbieralnym koszyczkiem -udalo mi sie w pelni wyregulowac splyw na totalna cisze-ogolnie zdalo to egzamin choc zalozylem sobie-zero ukwialow,wiekszych slimakow,oraz miekkasow typu sacrophyton[zrzucajace czasem "naskorek"],przelew funkcjonowal bez zadnej rewizji .ale w miare czytania forum i dobrych rad jednak zdecydowalem sie na tradycyjny komin-wcale nie zaluje-czy aby na pewno wykorzystamy na 100% miejsce jakie komin zajmuje?nie wydaje mi sie,ale to moje zdanie,to zapewne nic ciekawego nie wnioslo do tematu :crybaby: ,pozdrawiam :welcome:

Edytowane przez grzegorz.p (wyświetl historię edycji)

bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim wewnętrznym balkonie można dać spływ na niższym poziomie (w pełni zalany) i wyżej rewizję, która normalnie odbierałaby bardzo niewiele wody. Nie widziałem nigdzie takiego rozwiązania, wymyśliłem je podczas szukania alternatyw do zewnętrznego komina z potencjalnie niebezpiecznym dla szyby prostokątnym wycięciem. Niestety w dziedzinie hydrauliki i przelewów moje doświadczenie jest zerowe, dlatego chciałbym poznać plusy i minusy z punktu widzenia pudlano-kominiarskich wyjadaczy ;)

Z zalet widzę posiadanie grzebienia jak w zwykłym kominie (który dodatkowo może być bardzo długi, bo płaski balkon nie będzie zajmował wiele miejsca), małe naprężenia w szybie (okrągłe otwory pod przepusty) i znacznie zmniejszenie gabarytów balkonu w porównaniu do komina - zarówno wysokości, jak i głębokości (odległości od tylnej szyby - dno balkonu może być znacznie węższe niż komina, bo nie wymaga przestrzeni na śrubunki). Ale to tylko moje domysły, być może nie dostrzegam jakiegoś zagrożenia wynikającego z takiego rozwiązania.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta koncepcja ponoć zdaje egzamin, sam jestem dość ciekaw, coś właśnie ze stale zalanym spływem i rewizją powyżej, na syfonach. Tyle tylko, że przeloty nie są pionowo na ścianie akwa, a zakończone kolankami.

front-wide.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę sobie wyobrazić tych rur o których mowiliście co tak hałasują... ktoś może wastawić foto?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozna tylko jak zrobic zdjecia odglosow siorpania i bulgotu w supmpie.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.