Skocz do zawartości
Tomasz Młot - Kwidzyn

katastrofa

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj w czasie dolewani mikroelementów przez pośpiech i głupotę wlało się z buteleczki do zbiornika mikroelementy Salifert All in One. Dostało się na raz jakieś 50 - 60 ml. Co robić. Po dwóch odzinach mierzyłem parametry Ca-430, pH - 8,1 ale KH - 4,0. Tydzień temu było jeszcze 7,2. Czy to ztego powodu. Mam w zbiorniku Cladielle, dwa rodzaje zooantarii i jedną kolonię czerwonych grzybków. 1 garbik i glony calurepa.


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Na razie bez paniki. O wiele bardziej szkodliwy niż samo za duze stężenie mikroelementów jest szok gdy dodamy go ich właśnie za dużo. Te "psie" koralowce

są w stanie znieść i to. Jeśli do dzisiaj żyją i w miarę żerują to szok zniosły. Teraz powoli podmiana wody 10-15% - tylko wolno. Wodę odparowaną uzupełniaj codziennie najlepiej wodą wapienną - także najlepiej podawaną prawie kropelkowo.

Możesz zastosować dodatkowo węgiel aktywny.

Na mój gust nic się złego nie stanie, jednak teraz żebyś nie przedobrzył z oczyszczaniem i zbytnio znowu nie wyjałowił wody.

Przesadziłeś z mikroelementami a z nich zmierzyłeś tylko wapń, który jest akurat w normie. Ph może być takie np. rano i jeśli nie mamy w akwarium wystarczająco bufora - nie jest to dobre ale zdarza się i bez przedawkowania mikro. KH jak zauważyłeś mało.

Jeśli więc są oznaki życia rób co Ci napisałem i mierz kontrolnie co kilka dni 2 -3 jakieś inne mikroelementy zawarte w tym koncentracie.

Zasada - wolno i stopniowo.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kiedy mierzyłeś pH? O której godzinie? Przy tak małej twardości wody prawdpodobnie będziesz miał(lub już masz i miałeś) duże wachania pH wody w ciągu doby. Pamiętaj, że im w wodzie jest miej jonów wodorowych (niższe kH) tym łatwej "łapie" ona CO2 choćby z powietrza w wyniku czego spada pH. To tak jak z wodą z RO - sama w sobie ma odczyn obojętny około 7, jednak wystarzy tylko setna promila kwasu lub zasady aby podnieść poziom pH.

Pamietaj, że w wodzie najważniejsze są nie tyle parametry , co ich stabilność. To znaczy że dużo lepiej będą się czuły zwierzęta choćby w zbiorniku z stabilnym pH 7.95-8.0(czyli teoretycznie za niskim) niż w takim, w którym w ciągu dnia masz książkowe 8.2-8.3 a nad ranem 7.8.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa sie kompikuje w niedziele woda jest jakby biała. Wyraznie widac białą mgiełkę. Czuć też intensywny zapach jakby glonów. Korale całkowicie skurczone i pochowane. Znowu mierzyłem parametry związki azotowe wszystkie 0,0, Ca-430, ph- 8,0 za to KH tylko 3,4. Przygotowałem 10l do podmiany na jutro. Akwa 100 l czy mam zmieniac i co właściwie robic dalej?


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam rozumieć że jeszcze nic nie robiłeś? Przesadziłeś 4-go a rozcieńczyć chcesz dopiero 8-go? Pisałem żeby spokojnie, ale zdaje się że filozofom stoickim do Ciebie daleko (to żart oczywiście). Co z węglem?

Jeśli nie masz znajomka do którego zbiornika mozesz przełożyć zwierzęta to:

odpieniacz na full, dodatkowe napowietrzanie zbiornika, węgiel i podmiana.

Podmień co drugi dzień po 7-8 litrów wody (max 3 razy) potem 3-4 dni przerwy i znowu 1 lub dwie podmiany. W ciągu 2 tygodni możesz podmienić w takim wypadku 35-40 litrów. Więcej to zabójstwo dla zwierząt. Podmiany bardzo wolno.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

a z jakiego powodu zabójstwo? ma w akwarium same miękkie, które niestety im dalej będą trwały w wodzie o wysokim steżeniu mikrelementów to może zakończyć się to utraceniem przez nie zooksanteli symbiotycznych. I wtedy to będzie problem. Spokojnie w takiej sytuacji może (i powienien) podmianiać wodę codziennie - na odstaną i dobrze napowietrzoną przez conajmniej dobę. Zauważ jaka jest u niego zawartość jonów wodorowych - to jest dobiero problem, gdyż bankowo ma bardzo duże huśtawki pH - a to jest najbardziej niebezbieczne..

Tu nie jest mowa o sps-ach - to koralowce miękkie i spokojnie może podmieniać nawet do 20% wody dziennie. Ajak masz wątpliwości na temat wytrzymałości tych zwierząt - to przejedź się po importerach w dniu dostawy - zobaczysz ile trwa ich aklimatyzacja(tzw. "spłukiwanie" ) :) Czegoakurat w ogóle nie popieram i tępie..


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Co do aklimatyzacji: nie ma żadnej. Koralowce przerzuca się z wora do zbiornika. Pewnie masz i rację, wytrzymają znacznie więcej niż nam się wydaje.

Uważam że 40% to dawka jeszcze dość bezpieczna.

Dobrze że chociaż tu się zgadzamy: podmiana i powietrze. Tylko co kolega robił przez te 4 dni?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dodałem 150 g węgla i podmieniłem 10l wody ( w obiegu jest 100l ) czy dać więcej węgla ?


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co znaczy dodałem? Przyda się następna podmiana.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tzn ze mam włożone 150g węgla jutro zrobię drugą podmianę. KH bardzo niskie ttylko 2. Czy ten zbiornik da się jeszcze uratować?


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak ci pisałem - codzienne podmiany! Nie wiemna co czekasz, od Twojego pierwszegopostu mineło już 5 dni - gdybyś podmieniał wodę ,pewnie byłoby po sprawie. Jedną podmianą 10% nie zrobisz nic - zresztą tyle to chyba podmieniasz aktualnie co tydzień.... To nie jest wańka-wstańka - samo się nic nie zrobi. A to pytanie musisz zadać sam sobie.. :Dozingoff


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra codziennie podmienię 10% bo tylko tyle wody dam radę zdobyć. Pytanie tylko czy z żywa skała i piaskiem nic się nie stało po tym przedawkowaniu?


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.