Skocz do zawartości
tomm

Zewnętrzne rolety okienne- wpływ na temp. w pokoju

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że będzie to mój pierwszy post, a zarazem nowy temat, na wstępie witam wszystkich bardzo serdecznie.

Obecnie posiadam akwarium słodkie 180l brutto z zamkniętą pokrywą do niedawna z dwiema t5 45w, dołożyłem właśnie t5 39w. W najcieplejszych tygodniach w roku temperatura wody osiąga +-29 stopni C. W planach mam akwarium morskie... W związku z powyższym pojawił się pomysł uzbrojenia okien w zewnętrzne rolety (jedno z okien patrzy na południe). Pytanie do osób które mają doświadczenie przed/ po założeniu zewn. rolet (i dobrą pamięć), o ile stopni średnio spadnie temp. w takim pomieszczeniu? Temat pojawia się w różnych wątkach, jednak bez dokładnej informacji co do spadku temperatury... Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl o folii do szyb a'la lustro weneckie odbijającej światło.

wydatek żaden a dużo pomaga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie w w największe upały w salonie mocno nasłonecznionym samo zasłanianie czesciowe okien zasłonami i przede wszystkim zamknięte okna w tym pomieszczeniu to różnica minimum! 3 stopni Celsiusza (w samym akwarium). Okna w takie dni otwarte są w mieszkaniu od strony północnej. Także jedno temperatura dla baniaka, a dwa powietrze dla czlowieka jesli za dnia przebywa sie w mieszkaniu. Jesli w tym czasie wszyscy są w pracy, taka roleta to dobra zapora :)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl o folii do szyb a'la lustro weneckie odbijającej światło.wydatek żaden a dużo pomaga

rzeczywiście taniocha zapłaciłem za taką folię 150 zł/m2 ,ale obniża temperaturę o kilkanaście stopni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rzeczywiście taniocha zapłaciłem za taką folię 150 zł/m2 ,ale obniża temperaturę o kilkanaście stopni

Ciekaw jestem w jaki sposób obliczyłeś zbijanie temperatury o kilkanaście stopni?? Ale na pewno 2-3 stopenie da rade.

U mnie nawet klimatyzacja 6 kilowatów nie daje rady schłodzić pomieszczenia 70 m2 więcej niz 10stC.

Myślę że folia bedzie lepsza niż rolety, przynajmniej bedzie widno w domu:)


4710d00f94c099763084e78a6b3f3112u365a339.png?upd=20150324102053

Akwarium:60x60x50 panel, odpieniacz DIY na pompie Tunze 9410.04, obieg Tunze 1073.020, cyrkulacja Tunze 6015+6025, swiatło chińczyk 120W+2x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Folia jest dobra latem (zatrzymuje część promieni słonecznych) i rzeczywiście jest trochę chłodniej (2-3 st). Zimą niestety też :thumbdown: (czyli w pokoju zimniej). Idealne rozwiązanie to rolety (na większe upały i mrozy) + markiza na zwykłe słoneczne dni, ale to już abstrakcja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

..."Myślę że folia bedzie lepsza niż rolety, przynajmniej bedzie widno w domu:)"...

Oj tam, oj tam, najlepsze światło w mieszkaniu to światło sączące się z naszych baniaków.

Kombinuję tak, zewnętrzna roleta -2,3 st. C, wentylator/y nad akwarium kolejne -2,3 st. to może dojdę do okolic 25 st. wciepłe dni w planowanym akwarium morskim... Co myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem w jaki sposób obliczyłeś zbijanie temperatury o kilkanaście stopni?? Ale na pewno 2-3 stopenie da rade.U mnie nawet klimatyzacja 6 kilowatów nie daje rady schłodzić pomieszczenia 70 m2 więcej niz 10stC.Myślę że folia bedzie lepsza niż rolety, przynajmniej bedzie widno w domu:)

sami niedowiarkowie na forum w jaki sposób ? organoleptycznie :thumbsup: salon 40m2 wysokość 4,5m powierzchnia przeszklenia 2 ściany około 40 m2 przed zastosowaniem foli nie dało się położyć ręki na szybie bo parzyło czyli pewnie z 50 stopni teraz jest w pomieszczeniu przy największych upałach 30 stopni klima nowoczesna 5,6 kw schładza do 18 stopni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomm mój baniak stał zawsze przy oknie,wielu może to potwierdzic,posiadam rolety zewnętrzne,wydaje mi się ze właśnie one latem rozwiazywały mój problem z temperaturą,pomimo ze jako oswietlenie miałem HQI temperatura nigdy nie przekraczała 27-28 stopni,pozdrawiam Grzegorz nigdy nie posiadałem zadnej folii ani wentylatorów


380l+100lsump,HQI2x250W+T5 2x54W,cyrkulacja30000,ATI BM200,Eheim 1262,Reaktor wapnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

..."Myślę że folia bedzie lepsza niż rolety, przynajmniej bedzie widno w domu:)"...

Oj tam, oj tam, najlepsze światło w mieszkaniu to światło sączące się z naszych baniaków.

Kombinuję tak, zewnętrzna roleta -2,3 st. C, wentylator/y nad akwarium kolejne -2,3 st. to może dojdę do okolic 25 st. wciepłe dni w planowanym akwarium morskim... Co myślicie?

Zawsze można wpiąć w obieg chłodziarkę, może nawet wyjdzie taniej niż rolety (nie mam pojęcia ile kosztują).

Można też zainstalować klimatyzację i wytłumaczyć żonie że to dla jej lepszego samopoczucia latem :thumbup:


4710d00f94c099763084e78a6b3f3112u365a339.png?upd=20150324102053

Akwarium:60x60x50 panel, odpieniacz DIY na pompie Tunze 9410.04, obieg Tunze 1073.020, cyrkulacja Tunze 6015+6025, swiatło chińczyk 120W+2x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Dopytam jeszcze, te wspomniane lekkie przegrzanie zbiornika do 27- 28 st. założmy przez okres 3- 4 tygodni w naszych warunkach, jak wpływa na korale. Zero stresu, czy minimalny, po którym wracają do normy? Wiem, że pewne rzeczy są nie mierzalne, może ktoś coś jeszcze napisze na ten temat. Aha, folia lustrzana- to genialny i tani pomysł, nie wpadłem na takie rozwiązanie... Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chciałem odświeżyć temat jeśli można...

rolety roletami... ale mam akwarium na poddaszu - różnica temperatur między górą a dołem wynosi 5! stopni.

Przyjechałem do domu i niestety widzę, że temp u mnie w akwarium jest 27 st.

jest co prawda wieczór, więc pootwierałem okna, żeby zrobić jakiś ruch powietrza - ale czy to pomoże?

czy może doraźnie zastosować jakiś mały wentylator?

z góry dziękuję za odpowiedź


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chciałem odświeżyć temat jeśli można...

rolety roletami... ale mam akwarium na poddaszu - różnica temperatur między górą a dołem wynosi 5! stopni.

Przyjechałem do domu i niestety widzę, że temp u mnie w akwarium jest 27 st.

jest co prawda wieczór, więc pootwierałem okna, żeby zrobić jakiś ruch powietrza - ale czy to pomoże?

czy może doraźnie zastosować jakiś mały wentylator?

z góry dziękuję za odpowiedź

zmontuj sobie chłodzenie na lustro wody z wiatraków FAN komputerowych takich od zasilaczy... albo kup coś na allegro już gotowe do akwa obniża u mnie o maks 3'C czyli powyetrze w pokoju 28 woda 25. ale dolewki na okrągło latem. pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zmontuj sobie chłodzenie na lustro wody z wiatraków FAN komputerowych takich od zasilaczy... albo kup coś na allegro już gotowe do akwa obniża u mnie o maks 3'C czyli powyetrze w pokoju 28 woda 25. ale dolewki na okrągło latem. pozdrawiam

a jest szansa, żebyś zrobił fotkę i puścił mi na PW, żebym zobaczył jak to wygląda?


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jest szansa, żebyś zrobił fotkę i puścił mi na PW, żebym zobaczył jak to wygląda?

http://erybka.pl/pro...ntilador-4.html

lub tutaj:

http://allegro.pl/listing.php/search?category=1118&change_view=1&order=p&sg=0&string=wentylator

Edytowane przez grzeniu3754 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i tak dzisiaj już nic nie poradzę - narazie doraźnie działa wentylator - jutro podjade do albo jakiejś hurtowni komputerowej, albo w ostateczności do Zabrza.

bardzo dziękuję za linki


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.