Skocz do zawartości
ejerzyk

Chłodzenie DIY - wiatraczek 12V

Rekomendowane odpowiedzi

Zbliżają się najgorętsze dni i na pewno większość z nas ma kłopot z utrzymaniem temperatury wody w rozsądnych granicach. Przedstawiam tanie i efektywne rozwiązanie tego problemu.

Przede wszystkim musimy kupić wentylatorek. Ja wybrałem akurat taki: mój wentylatorek, ale może być dowolny inny. Ten wydał mi się rozsądny cenowo przy dużej wydajności dmuchania. Warto też kupić taki o wymiarach przynajmniej 12x12 cm. Można taki wentylatorek przykleić na krawędzi akwarium i będzie działał. Ja dokupiłem do niego jeszcze taki uchwyt: mój uchwyt. Trzyma się szyby bardzo mocno i płytka na końcu giętkiego ramienia pasuje do łatwego zamocowania ww. wiatraczka. Wystarczyło przyłapać dwoma wkrętami - trzyma się świetnie i jest estetycznie. Wszystko na zdjęciach poniżej:

dsc3519resize.jpg

dsc3520resize.jpg

dsc3522resize.jpg

Później wystarczy go tylko dobrze ustawić i włączyć. Ja akurat mam sterowanie wentylatorem załatwione poprzez komputer akwarystyczny DIY, który odpowiada też za inne rzeczy typu auto-dolewka.

dsc3523resize.jpg

W przypadku gdy się takiego komputera nie posiada, to trzeba dokupić zasilacz 12V - wystarczy jakiś najzwyklejszy, bo wiatraczek ciągnie wg producenta tylko 0,13 A. Później podłączyć czerwony i czarny kabelek wg odpowiedniej polaryzacji (żółty kabelek wiatraczka można zignorować) i wetknąć zasilacz poprzez termostat RT-2O do gniazdka.

Życzę przyjemnej i chłodnej bryzy znad Waszego morza! :goofy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne plusik od mnie


 435 l 150x55x53 ,DeltecMCE600, Aquasunlight 2x250&2x54 ,

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne DIY :thumbup:

Elegancko się prezentuje na tej przyssawce.

Jakiś czas temu wystrugałem podobne ustrojstwo z laserowo ciętej plexi.

Zdecydowałem się zbudować swoje na 2 wentylatorkach przemysłowych 12V z łożyskami kulkowymi. Całość sterowana komputerem skalar - decyzja podyktowana tym, że w obawie przed dostawaniem się wilgoci do łożysk ustawiłem go tak aby kręcił się powolutku przez cały czas, dopiero dopiero gdy temp wody przekroczy ustawienie to kręci na maxa. Schłodzi to zwalnia...

Zamontowany nad kominem więc chłodzi taflę wody i spływającą kaskadowo wodę.

Potwierdzam że utrzymanie temp. wody w ryzach nie stanowi problemu.

Zdjęcie komórą i w XP-G ale widać co i jak.


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uchwyt rewelka. pozdr.

ps. nabyty drogą kupna.

Edytowane przez tomm (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten uchwyt jest przyklejany do szyby, czy to jest przyssawka?


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można i tak :)

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2

post-11314-134149858408_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można i tak :)

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2

czekaj az kobieta wroci do domu i zmieni ustawienie wiatraka na siebie :p


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten uchwyt jest przyklejany do szyby, czy to jest przyssawka?

Oczywiście przyssawka - bardzo lepka i odciągana/zasysana dźwigienką z mechanizmem zapadkowym, także trzyma rewelacyjnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

super zestaw za tanioszke brawo brawo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie składam coś w podobie ale 3 x większy z regulacją obr. wirników i na termowłącznik


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja radzę sobie tak:

wiatraki podłączone pod termoregulator TS 500 dual - bardzo fajne rozwiązanie na przemian z grzałką

noo a jak już małe wiatraczki nie wyrabiają, do akcji wkracza na noc duży sprzęt :)

chłodnie pozdrawiam :)

post-13577-0-09639300-1341516084_thumb.jpg

post-13577-0-90193300-1341516115_thumb.jpg

post-13577-0-97919900-1341516129_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na belce oświetleniowej u mnie kręci w dzień chybaa 80x80 co skutecznie schładza lampę nie pamiętam z ilu do ilu ale sam byłem zdziwiony. Parowanie wody też wzrosło co ma duży wpływ na chłodzenie - niekiedy załącza się grzałka nawet w te upalne dni. Żywotność świetlówek także powinna wzrosnąć...


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze raz dziękuję koledze za inspirację. stworzyłem właśnie klona zgodnie z pomysłem z pierwszego postu. zestaw wykonany z ustrojstwa na które prawie każdy, codziennie, patrzy we własnym aucie... ale trzeba mieć dar, aby wykonać pożyteczny diy praktycznie z niczego. po ok. dobie dmuchania w sumpie 160l brutto nie podłączonym do akwarium, przy wiatraczku 9 cm, temp. spadła o trzy stopnie! pozdr.

Edytowane przez tomm (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:thumbup:

Ja jeszcze dodam od siebie, że mój wiatraczek jest zamontowany na głównym zbiorniku. Tam jest większa powierzchnia chłodzenia, lepszy przepływ powietrza i chłodzenie jest bardziej efektywne. Przy okazji wiatraczek wydmuchuje też ciepłe powietrze spod lampy, które też dodatkowo grzałoby wodę.

Cieszę się, że się podoba. B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście masz rację. mój obsługuje samp, bo tam moczy się skala przed uruchomieniem gł. zbiornika. działa tam silna pompa odpieniacza, dwa falowniki, jedna swietlówka, tak więc spadek temp. o trzy stopnie bardzo miło mnie zaskoczył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A witam wszystkich serdecznie, i autora tematu przepraszam że się podpinam pod temat z kolejnym pytaniem ;). Ale wątek chyba najbardziej zbliżony do tego co mam na myśli. A więc do brzegu...

Na allegro znalazłem cóś takiego:

http://allegro.pl/nowe-chlodzenie-aktywne-kart-graficznych-colorful-i2533624014.html

I moje pytanie. Jeśli przykleił bym wiatrak z radiatorem (duża powierzchnia radiatora przylega do szyby) do szyby akwarium na żel termoprzewodzący (taki sam jak klei się radiatory do procesorów), to czy taki sprzęt zdziałałby cokolwiek w ochłodzeniu wody w niewielkim akwarium?

Czy ktoś już próbował czegoś podobnego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nic nie da. Radiator na grafice rozgrzewa się do kilkudziesięciu stopni i wentylator pompując nawet powietrze o temp. 30 st. i tak chłodzi kartę, obniżając temp. radiatora, a przez to procesora. Dmuchanie wentylatorem na szybę, przez radiator czy bez niego, nie obniży temperatury - bo powietrze użyte do chłodzenia ma podobną lub wyższą temp. niż woda w baniaku. Akwarium schładza się przez wymuszone parowanie wody, bo ten proces pochłania bardzo dużo ciepła, tutaj temperatura powietrza nie ma tak dużego znaczenia.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym przewodzeniem właśnie myślałem że będzie problem. Miałem nadzieję że żel będzie "ściągał" ciepło. Ale chyba faktyczine głupi pomysł. Ale byłem ciekawy waszego zdania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podbije temat dla osób które jeszcze nie widziały jak zrobić tanio wiatraczki,bo upały nie odpuszczą tak szybko.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to ja od razu podpytam. Mam 4 wiatraki i chciałbym je na jednym zasilaczu podłączyć. Jak dam zasilacz 12V i podłączę szeregowo to te 12V będzie za mało prawda? Jak to porządnie zrobić?


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie śmigają 2 wiatraki na jednym zasilaczu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też miałem dwa na jednym zasilaczu, ale słabo się kręciły więc zastanawiam się jak ma być zrobione dobrze :)


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie (+) z wiartaczkow do (+) z zasilacza i to samo z (-) wszystko bedzie wtedy dobrze śmigać, chyba że za słaby zasilacz.Jeśli podłączysz dwa wiatraki 12v szeregowo to zasilacz powinien być 24v.

Też miałem dwa na jednym zasilaczu, ale słabo się kręciły więc zastanawiam się jak ma być zrobione dobrze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.