Skocz do zawartości
jackozaremba

żywica - ile w puszczce?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jaką ilością żywicy zasypujecie puszkę.

Czy tak, że jest mocno ubita czy też może luźno wsypujecie (nawet z niewielkim luzem na górze)?


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ubita wystarcza na dłużej sporo lepsza wydajność

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawda, choc rozmawialem kiedys z producentem i powiedzial mi ze nie musi byc pelno o ile pojemnik stoi pionowo a woda przeplywa na tyle wolno ze nie porusza ziaren zywicy


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DI nie ubita lecz luzem z powolnym mieszaniem ,pojemnik podłużny,pionowo ustawiony,dopływ wody od dołu - wydłuża żywotność o ok 50% niż ubita, sprawdzałem kilka razy.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Co osoba to inna teoria.

Ubita czy nie ubita nie ma to znaczenia dla trwałości "żywicy". Lepiej jeśli woda deliktatnie miesza złoże bo wtedy wykorzystujemy całą "żywicę" a nie tylko jej część w okolicach "najłatwiejszej drogi jaką płynie woda" przez złoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co osoba to inna teoria.

Ubita czy nie ubita nie ma to znaczenia dla trwałości "żywicy". Lepiej jeśli woda deliktatnie miesza złoże bo wtedy wykorzystujemy całą "żywicę" a nie tylko jej część w okolicach "najłatwiejszej drogi jaką płynie woda" przez złoże.

Hej,hej ,piszesz raz że nie ma znaczenia a potem że lepiej jak się miesza :thumbup: podejmij decyzje :unworthy:

u mnie zawsze siedziała dwa razy dłyżej jak sie mieszała,może to wynika z budowy komory filtra? u mnie ma śr 6cmm/40 długości i zawsze jak sie miesza to czarna jest na dole a jasna wypływa.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Czytaj proszę ze zrozumieniem. Dla trwałości żywicy znaczenia nie ma. Jeśli złoże jest zbite to woda znajdzie sobie najłatwiejszą drogę i "pracować będzie" tylko część żywicy - żywica w obszarach silnego przepływu wody szybko się zużyje. Złoże trzeba mieszać. Jeśli wymieniasz żywicę po tym jak TDS "coś tam" pokaże i na tej podstawie oceniasz trwałość żywicy to spróbuj najpierw wymieszać złoże.

żywica to nie jest jakaś magiczna substancja - to mieszanka kationitu i anionitu - wymieniacze jonowe wymieniające kationy i aniony na jony H i OH a jej trwałość nie zależy od "stopnia ubicia w pojemniku".

mój filtr DI to ~ 1,5 metrowa rura kanalizacyjna zasypana żywicą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam standardowy pionowy filtr z systemu osmozy i tez sprawdziłem wielokrotnie trwałość ,u mnie zdecydowanie dłużnej tds pokazuje zera gdy wkład jest ubity ,nie widzę żadnych kanalików

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.