Skocz do zawartości
kaspy

symetria stelaża i zawiasy

Rekomendowane odpowiedzi

Czy jakiś mechanik z wykształcenia bądź zamiłowania mógłby się wypowiedzieć na temat kwestii symetrii stelaża. Bardzo chętnie strzelił bym prostopadłościan, ale czynnik ludzki (czytaj: żona) nie pozwali mi zapewne trzymać wszystkich bajeranckich sprzętów na widoku ;) , więc muszę zaprojektować stelaż tak, żeby dało się go łatwo obudować. Przejrzałem osiągnięcia techniki meblarskiej i nie znalazłem żadnego lepszego rozwiązania w temacie zamontowania zawiasów niż na krawędzi bocznej ścianki, więc przednie słupki muszą zostać cofnięte względem czoła stelaża. Widziałem coś takiego na kilku innych projektach, ale zastanawia mnie czy nie warto również przemieścić symetrycznie tylnych słupków dla zachowania symetrii - czy nie poprawi to rozkładu obciążeń. Tak sobie wyobrażam obie opcje (rozmiary 110x70x85, 4cm profil (?), 8cm przesunięcia na zawias):

framep.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Hej...nie jestem technikiem ani z zamilowania ani z wyksztalcenia ale nie wydaje mnie sie bys mial jakikolwiek problem.Zarowno opcja pierwsza jak i druga zdadza egzamin.Zabudowanie nie musisz koniecznie robic na zawiasach,ja bym tu sklonil sie bardziej w strone zawiasow kulkowych albo magnesow,dzieki temu gdy zony nie bedzie w domu ,bedziesz mogl otworzyc caly sump a jak przyjdzie to szybko zamknac...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja planuje zrobic plyte frontowa dostawiana na magnesy.

...Hej Tester...ja pojde tez w tym kierunku.Rozwiazanie takie ma wiele zalet bo mozna w szybki sposob pozbyc sie plyty,plyt i w rownie latwy sposob wstawic ja,je na miejsce...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozna tez uzyc zatrzaskow..nie wiem jak to sie nazywa ,ale ja u siebie tak zrobilem..jak pyta duza to te meblowe magnesiki moga nie dac sobie rady..a te zatrzaski sa na tyle fajne ze nawet jak nie rowno je zamocujesz to przy zalozeniu plyty same ci te niedoskonalosci wyrownaja..jedna czesc wyglada jak klin-mocowane na plycie ,a druga to takie 2 tuleje mocowane do stelaza.pomiedzy nie wlasnie wchodzi ten klin.

dokladnie takie cos:fachowo to ZATRZASK ROLKOWY

671.jpg


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązanie z magnesami i zatrzaskami jest wygodne, ale po tym jak ostatnio klapa zasłaniająca liczniki o rozmiarach około 40x50cm (czyli jeszcze mniejsza niż elementy obudowy akwarium) wylądowała na moich stopach, to natychmiast kazałem budowlańcom to przerobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

można zrobić tak, że od góry wieszasz na jakiś haczykach a od dołu magnesy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robilbym slupki po staremu, w rogach. Wewnatrz kazdy centymetr bedzie wazny. Z wierzchu dasz plyte wystajaca nad drzwiczki i scianki boczne i bedzie ok.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robilbym slupki po staremu, w rogach. Wewnatrz kazdy centymetr bedzie wazny. Z wierzchu dasz plyte wystajaca nad drzwiczki i scianki boczne i bedzie ok.

Z tego powodu chcę stelaż zrobić w tym samym rozmiarze co podstawa akwarium, gdyby nie to, zmniejszyłbym go tak żeby obudowa zgrała się ze szkłem. Niestety porządne zawiasy zajmują miejsce. Płytę, nie z drewna, ale z akrylu albo innego sztywnego tworzywa, dam równo z obrysem akwarium. Obudowa będzie szersza, nie wiem jeszcze jak wysoko bym ją chciał podciągnąć, ale pewnie nie wyżej niż poziom dna.

Zauważyłem też że, w tej konfiguracji mogę poświęcić poświęcić krawędzi boczne na słupki oraz zawiasy, ale odzyskać przestrzeń pod krawędziami przednią i tylną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.