Skocz do zawartości
helmofon

Jakie oświetlenie: LED, HQI, T5

Rekomendowane odpowiedzi

Nie bardzo rozumiem Wasze argumenty .W innym wątku zadałem proste pytanie ,aby ktoś pokazał wymienione przeze mnie kilka acropor spod led i nie uzyskałem, ani jednego zdjęcia (obojętnie jakiej jakości) . Ledy istnieją tak długo na rynku, że naprawdę nie ma tu żadnego problemu z tym . Dalej uważam, że koralowce wybitnie światłolubne nie maja szans pod ledami nie tylko na wybarwienie, ale nawet na same przeżycie . Uważam że chipledy w tej chwili są bardzo dobre jednak wciąż im brakuje tego czegoś dla wymagających spsów i nie chodzi tu o sam kolor, ale też poprawny wzrost spsa .

Przytoczone tu zdjęcia ,,wybarwionego akwarium spod led '' to owszem są kolory ,czerwony zielony ,jakieś niebieskie jednak nie widzę tu żółtego ,pomarańczowego ,fioletowego ,przyrosty tych korali są nie naturalne czy to talerzówek czy acropor te korale tak nie wyglądają w naturze czy w akwariach z właściwym światłem ,dla mnie one wyglądają jak pędy ziemniaka w piwnicy.


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak zapytam zdjęcia są z tego samego systemu, tego samego koralowca?

Oczywiście - oba zdjęcia są tego samego koralowca u mnie w akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście - oba zdjęcia są tego samego koralowca u mnie w akwarium.

Jeszcze można by było zapytać jak sprawa chemii wody (parametry był identyczne w obydwu przypadkach)? Ale nie będziemy się zagłębiać w szczegóły :)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście - oba zdjęcia są tego samego koralowca u mnie w akwarium.

czyli kolor różowy nie wychodzi pod tamtą lampą.

pomyśle poczytam i może coś zaradze bo jeszcze lampa nie skonczona.

nie wiem tylko po co ta nerwowośc w tym wątku przecież gadamy sobie i może coś wyjdzie z tego fajnie z tymi zdjęciami coś rozjaśniły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem Wasze argumenty .W innym wątku zadałem proste pytanie ,aby ktoś pokazał wymienione przeze mnie kilka acropor spod led i nie uzyskałem, ani jednego zdjęcia (obojętnie jakiej jakości) . Ledy istnieją tak długo na rynku, że naprawdę nie ma tu żadnego problemu z tym . Dalej uważam, że koralowce wybitnie światłolubne nie maja szans pod ledami nie tylko na wybarwienie, ale nawet na same przeżycie . Uważam że chipledy w tej chwili są bardzo dobre jednak wciąż im brakuje tego czegoś dla wymagających spsów i nie chodzi tu o sam kolor, ale też poprawny wzrost spsa .

Przytoczone tu zdjęcia ,,wybarwionego akwarium spod led '' to owszem są kolory ,czerwony zielony ,jakieś niebieskie jednak nie widzę tu żółtego ,pomarańczowego ,fioletowego ,przyrosty tych korali są nie naturalne czy to talerzówek czy acropor te korale tak nie wyglądają w naturze czy w akwariach z właściwym światłem ,dla mnie one wyglądają jak pędy ziemniaka w piwnicy.

Podejrzewam ze to do mnie ze nie ma zoltego,oczywiscie bo nie posiadam takiego korala a co do millepory rozowej lub fioletu to post 7 w moim temacie i jest roz,fiolet i nawet acropora zielona ktora wchodzi w zolta.A to ze korale tak nie rosna naturalnie to poprostu tego nie skomentuje bo wedlug ciebie powinny rosnac jak po sznureczku.dobre


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli kolor różowy nie wychodzi pod tamtą lampą.

Jest to zbyt duże uproszczenie skomplikowanego problemu i nie zaryzykował bym takiego stwierdzenia.

Niestety lub na szczęście spadam właśnie na urlop i nie bardzo mam czas na forum.

Do zobaczenia za jakiś czas.

Pozdrawiam i życzę wszystkim udanych wakacji.

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem na urlopie na plazy i zdobywanie wiedzy mnie cieszy a lampe bede dalej budowal po powrocie. Fajny dokument polaka na tvp2 byl gdy filmowal pod woda i gdy zapalil lampe ryby dostaly kolorow wczesniej bylo wszystko koloru ziemniaka. To odnosnie wybarwienia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sygen nie rozumiem co chcesz mi udowodnić ? Proszę pokaż acropory Twoje po roku pod ledami tyle wyłącz światło i pstryknij z lampą błyskową jak zdjęcia nie wychodzą . Pokazujesz ciągle małe szczepki zdjęcia z przed roku i teraz . Przekonaj mnie zwykłym zdjęciem nie słowami ,czy sloganami . Gdzie jest na zdjęciach zdrowa milleopora różowa wklej to zdjęcie jeszcze raz bo ja nie widzę . Akwarystyka to nie wiara ja chcę czarno na białym jak pokażesz mi te kolorowe acropory pod led to pierwszy zmienię oświetlenie na led. Nie chodzi mi o acroporę oświetlona kolorowym ledem i oszukiwaniu samego siebie że jest kolorowa . Wybarwiona acropora we wiaderku z wodą w dziennym świetle jest najbardziej kolorowa. Ja włożę kilka szczepek do wiadra i na zewenątrz zrobię zdjęcie telefonem zrób to samo i porównamy kolory ,ot proste doświadczenie.

pozdrawiam .


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z akwarium jak z autami,jedni kupują Fiata Pande diesel a inni Ferrari co jara 30l wysokooktanowej benzyny.

albo żeby sobie męskość przedłużyć :rofl:


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sygen nie rozumiem co chcesz mi udowodnić ? Proszę pokaż acropory Twoje po roku pod ledami tyle wyłącz światło i pstryknij z lampą błyskową jak zdjęcia nie wychodzą . Pokazujesz ciągle małe szczepki zdjęcia z przed roku i teraz . Przekonaj mnie zwykłym zdjęciem nie słowami ,czy sloganami . Gdzie jest na zdjęciach zdrowa milleopora różowa wklej to zdjęcie jeszcze raz bo ja nie widzę . Akwarystyka to nie wiara ja chcę czarno na białym jak pokażesz mi te kolorowe acropory pod led to pierwszy zmienię oświetlenie na led. Nie chodzi mi o acroporę oświetlona kolorowym ledem i oszukiwaniu samego siebie że jest kolorowa . Wybarwiona acropora we wiaderku z wodą w dziennym świetle jest najbardziej kolorowa. Ja włożę kilka szczepek do wiadra i na zewenątrz zrobię zdjęcie telefonem zrób to samo i porównamy kolory ,ot proste doświadczenie.

pozdram

Jak napisalem 7 post pierwsze zdjecie,jak tam nie widzisz millepory rozowej to faktycznie masz problem z kolorami

Jak napisalem 7 post pierwsze zdjecie,jak tam nie widzisz millepory rozowej to faktycznie masz problem z kolorami

http://nano-reef.pl/topic/74007-nowy-zbiornik-120x43x50/

Edytowane przez Sygen (wyświetl historię edycji)

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fox i Damian7 - święta acz bolesna prawda ( dodam tylko że teoria z niebiesko-czarnych Heniochusem z innego wątku jest tego przykładem ).

Podpisuję się pod tym co napisaliście 2 rękami i 2 nogami.

Dodam że kiedyś miałem same ledy a obecnie też z nich korzystam ale tylko jako dodatek do t5.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Patryk1977

ja podpisuje sie pod wczesniejszym postem Led+T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat oświetlenia widać budzi zawsze kontrowersje i wraca jak bumerang :)

Ja stosowałem różne LEDy, same, razem z T5, teraz mam same T5.

Każda lampa była co najmniej rok.

Myślę że nie o rodzaj światła tutaj chodzi tylko o pozostałe parametry.

Miałem w pierwszym akwarium 120L: 54W LED Cree i BP 90W i 4x24 T5, czyli prawie 2:1 i niektóre akropory wyglądały dużo lepiej niż pod T5. Jednak w tym systemie fosforany i azotany zawsze były (PO4 - 0,08, NO3 - 20), miałem zabawkowy odpieniacz :)

Do tego regularne podmiany po 15% i Balling szedł ostro.

Trzeba pamiętać że przy Ledach korale szybciej rosną i więcej zużywają. Dodatkowo zerowe parametry wpływają na przejrzystość wody a tym samym na palenie korali przez ostre światlo LED (korale bledną, słabiej polipują).

Takie moje luźne przemyślenia.

Pod T5 trudniej skrzywdzić korale :)


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No inni tu opisywali ze pod ledem gorzej rosna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.