Skocz do zawartości
mardinus

glony :-(

Rekomendowane odpowiedzi

alex :

a ile tych parametrów w wodzie mierzysz (monitorujesz)? 3-5? Nie można na tej podstawie stwierdzić że biotop jest stabilny!

Zalecam węgiel... wiesz na co? (to co wypisać receptę :D)

sorry ale to nie miało zabrzmieć agresywnie. Ludzie którzy przeglądają to forum od dłuższego czasu myślę że dobrze znają ten zwrot.

Mimo że uważam się za morszczaka trochę bardziej zaawansowanego od nowicjusza (ale tylko trochę) to jestem daleki oceniać stan biotopu po wynikach paru parametrów. Osobiście bujałem się ok 1 roku zanim mi się zbiornik ustabilizował. Oczywiście moja ingerencja miała duży wpływ na czas dojrzewania, ale jestem daleki od stwierdzeń typu np. że np. 2-3 miesiącach można wkładać miękkie a po pół roku nawet twarde. To wszystko zależy...Ten "sport" jest dla cierpliwych.

PS.Jeżeli ktoś poczuł się urażony moją (tamtą)odpowiedzią to bardzo przepraszam. Nie było to moim zamiarem


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ZAkręciłem się Alex, ale jesli o mnie chodzi, to nie ma problemu, ajesli o kogośinnego, to inna bajka:D

Ja tylko napisałem, ze nie zawsze trzeba czekac pół roku aż się biotop ustabilizuje żeby wprowadzić korale miękkie. U mnie wszystko gra i buczy, choć wprowadziłem pierwsze szczepki już po tygodniu od poselenia i po 4 dniach od włożenia żywej skałki. Czas pokarze. Ale co raz więcej ludzi na forum instaluje życie w pierwszych tygodniach od włożenia skałki, i żadne katastrofy się nie dzieją.

Najwidoczniej niektórzy sa mniej cierpliwi niż by wypadało:) (mówię tu między innymi o sobie), ale ilu akwarystów, tyle różnych punktów widzenia i teorii na start baniaka:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Alex!

Nie bylo sprawy!

Ja nalezalem do tych cierpliwych.Dlugo czekalem na wprowadzenie korali. Pewnie, ze mozna bardzo szybko! Ale mysle, ze ryzyko jest b.duze, a moze to rowniez przedluzyc stabilizacje.I chyba nie ma co dawac takich rad poczatkujacym tylko dlatego, bo ksenie sa bardzo tanie. To tez zwierzeta i chca zyc.

Ale pytanie do Ciebie, bo nie rozumiem tu chyba czegos:

jezeli nie oceniasz stanu biotopu po wynikach paru parametrow i jestes poczatkujacy a nie chcesz miec strat w koralach to po czym oceniac?

Ja bylem cierpliwy bo nie mialem wyjscia : jak zaczynalem to nie bylo jaszcze w sprzedazy zywych skal itp. Wtedy dopiero Tunze wprowadzalo swoj pierwszy odpieniacz z pompa.

Pozdrawiam i wcale sie nie gniewam. Ciesze sie, ze mozna w ten sposob czegos sie nauczyc. Ciau


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak napisałem Stani mierzymy zazwyczaj kilka parametrów wody powiedzmy ph, kh , Ca, PO4, NO3, NO2 i na tej podstawie próbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie czy już można zasiedlać czy nie. Osobiście miałem przypadek, że kupiłem skałę z którą długi czas nie mogłem sobie dać rady, co chwila wyłaziło z niej coś co mi się nie podobało, choć według testów parametry miałem w normie. Teraz staram się wnikliwej oglądać swoje akwarium, zachowania mieszkańców, wygląd skały i kto wie czy nie jestem mądrzejszy niż po zrobieniu paru testów.

@Amfiprion myślę że temat zasiedlania akwarium po dojrzewaniu jest co najmniej tak samo montrowersyjny jak oświetlenie. Każdy ma trochę inne doświadczenia inne drogi prowadzące do podobnego celu. Ja obrałem drogę przez męki :) czekac, czekać, czekać i uczyć się obserwując, ale tak jak mówisz może wcale tak nie musi być...

pozdrawiam


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.