Skocz do zawartości
mardinus

glony :-(

Rekomendowane odpowiedzi

Co zrobic z glonami w czasie dojrzewania?

Jest ich naprawde ogromna liczba

czy zostawić samemu sobie?

Mam 3 kraby pustelniki , oraz 2 slimaki - (ale ile można jeść ?)

Brzuchy im rozbolą.

Prubowałem skrobac glony z LR ale to zdrapuje wszystko pod spodem.

mam jednego polipa (pewnie to grzybek) i glony zaczynaja go obrastać .

Czy coś robić? , czy zostawić przyrodzie??


250-baniak.HQI 150w+2x39w T5 +2x24T5 + nocne , cyrkul. 9000l ,pełen Balling ,odpieniacz ??, LR 30kg. Silunaria ,Xenia ,Sacropython ,Clavularia ,grzybki ,Oceanaris x2 ?limaki turbo x3 (kilka twardych)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuciłem 2 tygodnie temu (mija w srode)


250-baniak.HQI 150w+2x39w T5 +2x24T5 + nocne , cyrkul. 9000l ,pełen Balling ,odpieniacz ??, LR 30kg. Silunaria ,Xenia ,Sacropython ,Clavularia ,grzybki ,Oceanaris x2 ?limaki turbo x3 (kilka twardych)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

normalka, też miałem inwazje glonów która ustąpiła po około 40 dniach


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli to tylko nitkowe to poczekaj lub umiesc cos z rodziny pełzatek (tylko na początek ) potem lepiej to usunąć Przy glonach wyższych te niższe powinny zanikać to tak na początek i parametry wody trzymaj choć przy dobrej soli i wodzie początkowej nie powinno być teraz z tym problemu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja idąc za radą na amerykańskich forach podczas odpalania pierwszego jak i drugiego akwarium nie włączałem przez pierwszy tydzien światła a potem podczas dojrzewania wstępnego świeciłem bardzo skąpo i wysyp glonów miałem ograniczony. Tak samo zrobie przy mojej nowej 550L.

Ale poza tym atak glonów to normalka - zniknie tak szybko jak przyszedł. A szczegolnie jak po ustabilizowaniu akwarium kupisz ślizga lub pokolce :) one im nie dają żadnej szansy.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi rybami to tak tu pomogą a tu coś zpieprzą poczytaj dokładnie o rybce którą nabedziesz bo nie wszystkie nadają sie do awa rafowego i pózniej pytanie ....CO ROBIC RYBA niszczy mi to czy tamto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj piona, nie wiem o co ci chodzi ale jesli tu do posta o mojej żółtej pijesz to: NO COMMENT bo za duzo jadu tu ostatnio na forum ludzie rzucają i nie zamierzam sie do tego dokładać.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie smk do ciebie nie mam urazu nawet na mysl mi nie przyszła twoja obsada ryb to był odpis na post i to wszysko nie chce sie kłócic!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JA DOŁANCZAM SIĘ DO PYTANAI.CZY UV POMOŻE W LIKWIDACJI CYJANO ??(MOJE GLONY SĄ BRUNATNE A NIE JAK PODAJĄ KSZIĄŻKI CZERWONE)


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mardinus- glonami sie nie przejmuj, po czasie zejdą.

Proponuje zakraplac kalkwasser od poczatku, by nie dopuścic do spadku ph.

No i jak radzą niektórzy na tym forum zawczasu kupić sobie wegiel w aptece;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@piona - ok :) jakiś drażliwy się zrobiłem po ostatnich wszystkich potyczkach forumowiczów - sorrki :)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

smk wszystko oki:) co do UV dla mnie ostatecznosc niszczy to co żyje w wodzie dobre i złe czyli dolsze zachwianie rownowagi w morskim a to dalsze problemy itd Podmiany podmiany i dobre Ph

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mardinus

a ja odpowiem na twoje wątpliwości trochę inaczej (z własnego doświadczenia) NIE CZEKAJ, DZIAŁAJ inwazja glonów na początku jest rzeczą normalną, ale to wcale nie ozancza, że można się tylko przyglądać. Generalnie gloniska pokazują się dlatego bo mają ku temu okazję tzn. obumierające szczątki biomasy zawarte w porach skały oraz parametry wody stanowią pożywkę do ich gwałtownego rozwoju.

Co robić?

1. Monitoruj często podstawowe parametry wody

2. Omywaj regularnie skałkę silnym prądem pompki cyrkulacujnej

3. Zbieraj odmulaczem syf który udało ci się wypłukać ze skał

4. Ułóż skałę luźno tak by woda mogła swobodnie cyrkulować pomiędzy poszczególnymi kawałkami skałki

5. Utrzymuj ph na poziomie ca. 8.4 (zapodaj kropelkowo kalkwasser)

6. Tak jak radził ci smk bardzo oszczędnie oświetlaj swój zbiornik podczas dojrzewania

7. Poczekaj z podmianami wody


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego w pozniejszym okresie mozna wpuscic slimaki i kraby pustelniki. Wiele to one nie zdzialaja, ale zawsze cos i w dodatku dadza troche pozywki bakteria i powoli zaczna je przyzwyczajac do wiekszej ilosci materii organicznej, ktora te bakterie musza "zjesc".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Glony zaczynaja znikać.

To znaczy niektóre zaczynają bielec i odpadać.

Ale tylko niektóre....

Zrobiłem tak:

Norzyczkami przyciołem cały ten trawnik jak się dało (ślimaki bedą musiały wyjeść większy obszar glonów aby się najeść)

Na pompki (mam dwie) załorzyłem prowizoryczne filtry (lejki z 2 butelek plastikowych , a miedzy nimi fizelina) działają idealnie - większośc obciętych glonów została na fizelinie w filtrach.

W sumpie mam kawał martwej skały - więc wymieniłem ją na kawał martwej z akwarium - więc mam skałę bez glonów - a tamte glony (oskrobane) umra z braku swiatła.

Poza tym nowe glony nie rosną - na szybach np nie chca rosnąć - więc powywracałem (jak się da) skałki tak aby glony dać od wewnątrz - bez swiatła.

slimaki jedzą jak szalone - a kraby... hm ... niby jedzą - ale mało z tego wychodzi.


250-baniak.HQI 150w+2x39w T5 +2x24T5 + nocne , cyrkul. 9000l ,pełen Balling ,odpieniacz ??, LR 30kg. Silunaria ,Xenia ,Sacropython ,Clavularia ,grzybki ,Oceanaris x2 ?limaki turbo x3 (kilka twardych)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm, myslę że obracanie skałek nc ci nie da, glony żywią sie głownie tym co w wodzie, swiatło w okresie dojżewania zbiornika ma raczej mały wpływ na przyrost (w końcu jak juz słyszałeś różne są zdania/metody na włączanie światła w czasie dojzewania). Sprawdz sobie NO2, NO3 to sie przekonasz jak wysokie są na poczatku parametry i jakie wahania w krótkim czasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krotko mowiac zalecamy wegiel. To najlepszy mozliwy srodek podczas dojrzewania :)

Cierpliwosci, glony to absolutnie normalny objaw dojrzewania i nie nalezy sie tym w ogole przejmowac, mozna jeszcze ew. dac troche glonow wyzszych jako naturalna konkurencje pokarmowa.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak najbardziej popieram AquaManiaca , nic nie robic znikna same, trzymaj parametry woduy ogranicz swiatlo a bedzie dobrze

przyrodynie przeskoczysz :), wszystko musi miec swoje miejsce, ja miesiac po odpaleniu mialem lake iak przed pokosem teraz marze o czyms zielonym na skale :)

ryby - raczej nie rozwiarza problemu , slimaki tez,ale czas na pewno :)


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zaczyna sie walka o porzywienie między glonami.

Znkły (w 90%) gliny w kształcie takich długich rurek i pasm , (zbielały i odpadły) a zostały i rozrastają się glony w postaci nitek z taka szczeciną dookoła .

kupilem glony wyzsze (konkurencja dla tych złych ) jak sie rozrosną pójdą do refugium.

zobaczymy co dalej....:-)

odpieniacz cały czas wyrzuca syf - czyli woda w systemie zmniejsza ilość substancji .

Jak woda bedzie ich pozbawina to glony same sie zagłodzą.

wycinanie jest ok - ale wtedy jak zabiera się od razu obciete kawałki z systemu.

Slimaki przetwarzają glony na ....(odchody) a one są dobrą porzywką dla bakterii - jest ruch w ekosystemie - a ruch to zmiany (biomasa zamknieta w komórkach glonów nie bierze udziału w obiegu).

Wegiel kupiłem - :-) (ale inna część rodziny nie chce go brać)


250-baniak.HQI 150w+2x39w T5 +2x24T5 + nocne , cyrkul. 9000l ,pełen Balling ,odpieniacz ??, LR 30kg. Silunaria ,Xenia ,Sacropython ,Clavularia ,grzybki ,Oceanaris x2 ?limaki turbo x3 (kilka twardych)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiedy można uznać, że zbiornik już dojrzał i można wprowadzać korale itd?


-------------- 200litrów od listopada 2005 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Korale mozna wprowadzac do zbiornika z woda o stalych (niezmiennych od kilku tygodni) parametrach.

Mowimy tu oczywiscie o "miekkich" koralach.

Mysle, ze po 2-3 miesiacach od startu mozna powolutku zaczynac.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu trzeba tak długo czekać? Jeżeli po tygodniu parametry nie są drastycznie odbiegające od normy, to z powodzeniem można wprowadzić Anthelię, czy jakiegoś małego grzybka. Ewnetualnie małą Ksenię - czyli niewymagające korale skórzaste/miękkie. Ja tak zrobiłem i wszytsko zaczęło działać jak należy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ile tych parametrów w wodzie mierzysz (monitorujesz)? 3-5? Nie można na tej podstawie stwierdzić że biotop jest stabilny!

Zalecam węgiel... wiesz na co? (to co wypisać receptę :))


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc alex!

Wcale nie musisz byc taki agresywny. To jest forum dla nowicjuszy a twoja odpowiedz nic tu nie wniosla.Kilka "tych "parametrow da sie zmierzyc i jezeli w ciagu paru tygodni malo sie roznia, to mozna powiedziec, ze system jest stabilny. Z tym weglem to nie wiem na co. Przeczytaj poprzedzajaca mnie odpowiedz. Po tygodniu korale? A od jakij normy te parametry mialyby odbiegac? W ciagu tygodna nie mozna wogole mowic o normie!

Pozdrawiam.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.