Skocz do zawartości
tman

450l i skok na głęboką wodę

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Dość nieoczekiwanie stanąłem przed koniecznością utrzymania akwarium. W trzech słowach - zawsze takie chciałem mieć, niestety brak mi wiedzy i doświadczenia - dlatego zleciłem budowę i założenie tego akwarium profesjonalnej firmie. Firma - wyczuwając kogoś bez doświadczenia niestety zrobiła mnie w trąbę (zamówiłem na przykład pompę red dragon, dostałem new jeta, zamiast cyrkulacji tunze otrzymałem jvp, itp - bez zarzutów do tych drugich, ale zapłaciłem za te pierwsze...) Koniec końców otrzymałem zamawiany towar, ale współpraca z tą firmą (miała się zająć także obsadą i utrzymaniem) raczej się nie sprawdzi.

tak to wygląda aktualnie:

DSCF1405.jpg

DSCF1417.jpg

DSCF1420.jpg

DSCF1425.jpg

DSCF1476.jpg

Całość jest na stelażu, mieści się jakby "w ścianie" (dostęp z dwóch stron), docelowo i góra i dół będą oczywiście zabudowane.

DSCF1438.jpg

zalanie wodą nastąpiło w połowie lutego, po tygodniu wstawiona została skała i piasek (skała niestety nie była przekładana - nie wiedziałem wtedy jeszcze tego) i czekała kolejne dwa tygodnie, po których wpuszczone zostały pierwsze zwierzęta - 8x turbo i 4x rozgwiazda piaskowa.

Początkowo skała nie pokrywała się niczym. Później - 2 tygodnie?) zaczęła jakby ciemnieć (pewnie glony), później pojawiły się brunatno-bordowe plamy i zielonkawe powierzchnie. Pojawiły się także nitkowate glony:

DSCF1444.jpg

DSCF1452.jpg

DSCF1486.jpg

Ostatnio na tych brunatnych plamach zaczęły się pojawiać pęcherzyki powietrza.

W zbiorniku znajduje się jeszcze jeden koral (dostałem w prezencie), wsadzony razem ze zwierzętami. Umieszczony przy kominie, na samej górze skały. Początkowo był fioletowy z żółto-zielonym wnętrzem, teraz jest brązowo-łososiowy i środek ma zielonkawy, ale nie wygląda najlepiej (pytałem, czy go karmić i czy da sobie radę - dostałem odpowiedź żeby nić nie ruszać):

DSCF1423.jpg

DSCF1482.jpg

Martwię się, bo nie tylko zmienił kolor na jakiś taki "niezdrowy" to jeszcze widać jakieś farfocle przy polipach (fragmenty tkanki?)

Tak mniej więcej wyglądało pierwsze 1,5 miesiąca tego zbiornika.

Czy mógłbym prosić o jakieś uwagi, opinie, sugestie? Pytań pewnie mam milion, połowy pewnie nie wiem jak zadać...

Na pewno kiedy będzie można już coś wsadzić (wiem, to hobby dla cierpliwych..). Marzy mi się zbiornik pełen korali i kilka rybek..?

Dziś zakupiłem podstawowe testy (salifert) - wieczorem sprawdzę parametry.

?

Pozdrawiam,

Tomasz


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napoisz coś więcej jaki sprzęt masz itp. zwierzaki mogą się nie czuć dobrze bo akwarium jest jeszcze prawdopodobnie nie dojrzałe i stąd takie ich zachowanie i wygląd teraz nic nie dokupuj tylko czekaj spokojnie i czytaj dużo forum.


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napoisz coś więcej jaki sprzęt masz itp. zwierzaki mogą się nie czuć dobrze bo akwarium jest jeszcze prawdopodobnie nie dojrzałe i stąd takie ich zachowanie i wygląd teraz nic nie dokupuj tylko czekaj spokojnie i czytaj dużo forum.

Forum czytam namiętnie od dwóch miesięcy (swoją drogą można się załamać jak się ogląda niektóre projekty - załamać oczywiście brakami w wiedzy własnej:)

sprzęt wstawiłem sobie w stopkę, ale na wszelki wypadek:

Zbiornik: 470l (120x60x65 cm – SxWxG)

Sump: 250l (90x50x55 mc – SxWxG)(w tym zbiornik na wodę do podmiany 70l)

Odpieniacz: ATI Bubble Master 200

Oświetlenie: WeiPro LM-100 (2x150W HQI 14.000K+ 2×39 aktyniczne) Świecenie: aknityczne 12-20, HQI: 14-18)

Pompa podająca: Red Dragon 6500

Pompa cyrkulacyjna: Tunze 6025 (x2)

Pompa dozująca: GroTech III NG

Grzałka: Jager 200W i Juvel 300W

Termometr: AquaEl Thermostab TS500 Dual (ale chłodziarki nie mam)

Skały jest pewnie z 50-70 kg, piasku myślę że 4-5kg


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu to ja fotek nie widze ?


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cyrkulację musisz zwiększyć bo mało na ten litraż


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cyrkulację musisz zwiększyć bo mało na ten litraż

Tak, o cyrkulacji wiem - wyczytałem tutaj, że powinna być 40-60 razy większa niż litraż (chociaż Pan z firmy która to instalowała - jak go zapytałem czy na pewno - powiedział że jest ok, ehhh...)

chcę przenieść z komina te dwie tunze 6025 na przeciwległą (krótką) szybę tak, żeby dmychały na skałę, a w ich miejsce (czyli na kominie) zainstalować dwie JVP 201 (6000l/h). może dwie 202?

Dobry pomysł?

Jak się budżżet poprawi to może bym to wymienił, może jakiś wavebox..


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

201 są duże, a 202 bardzo duże.. może 102 ? jeśli chcesz JVP. a wavebox to chyba nie dasz rady.. jeśli tak jak na foto od tafli wody do krawędzi masz 2 cm to zapomnij o falowaniu, chyba że ma wodę wychlapywać na zewnątrz.. a te tunze to chyba bym sprzedał bo to maleństwa jak na taki baniak..

jakaś zabudowę planujesz? żeby ryby nie wyskakiwały, woda mniej parowała itd ?

lampa jest na docelowej wysokości? strasznie wysoko na foto wisi..


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

201 są duże, a 202 bardzo duże.. może 102 ? jeśli chcesz JVP. a wavebox to chyba nie dasz rady.. jeśli tak jak na foto od tafli wody do krawędzi masz 2 cm to zapomnij o falowaniu, chyba że ma wodę wychlapywać na zewnątrz.. a te tunze to chyba bym sprzedał bo to maleństwa jak na taki baniak..

jakaś zabudowę planujesz? żeby ryby nie wyskakiwały, woda mniej parowała itd ?

lampa jest na docelowej wysokości? strasznie wysoko na foto wisi..

policzyłem tak: mam ok. 450l - mnożąc przez 40 daje to 18.000 (l/h zakładanej cyrkulacji). Mam 2x2000 czyli 4000 - brakuje 14.000 - stąd pomysł na 2x6.000 (JVP 201). Ułożenie "po długości" akwarium - z jednej JVP z drugiej tunze (120 cm długości)

I myślałem o powieszeniu pod taflą wody i skierowanie wylotu w dół

Sama zabudowa to będzie zwykła płyta - od tafli wody do sufitu (mam tam doprowadzoną wentylację + wentylator), parowanie nie powinno być problemem - mam automatyczną dolewkę wody.

a lampę oczywiście mogę powiesić niżej - jak wysoko nad taflą wody powinna wisieć?


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie licz tak cyrkulacji.. i po co Ci tyle wielkich pomp, zasada jest taka że woda w każdym miejscu powinna krążyć.. jak dasz np 202 przy kominie z jednej strony a z drugiej (szyba naprzeciwległa) np 102 to powinien robic się mały wir.. ale na to wszystko wpływa ułożenie skały i inne.. nie kieruje się nigdy pompy wylotem w dół bo będzie burza piaskowa.. Gdyby 102 i 202 nie pomogły możesz dokładać tak gdzie trzeba swoje tunze.

T5 miałem 14cm nad taflą, co do HQI podobnie.. świecenie 4h na maxa to mało, chociaż obecnie wystarczy bo nie ma życia.. 8h aktyniki podobnie.


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium jakie ma szczeliny między nim a ścianami,to jedno a drugie czy farba na ścianach jest zabezpieczona przed wilgocią.


580 L.panel.FO i 73 L.sump.rafa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium jakie ma szczeliny między nim a ścianami,to jedno a drugie czy farba na ścianach jest zabezpieczona przed wilgocią.

O - to mnie zastrzeliłeś..

Szczelin niestety nie ma (firma trochę za bardzo się postarała.

ściany pokryte są farbą zmywalną - nie wiem czy to zabezpieczenie.. Dodatkowo akwarium na szybach które stykają się ze ścianami jest oklejone folią. Nad akwarium jest komin wentylacyjny i po zabudowaniu będzie tam zamontowany wentylator..

czy strzeliłem sobie w stopę takim rozwiązaniem??


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brak szczelin to dwa problemy.Pierwszy gdy ściana złapie wody może trochę puchnąć i naciskać na boczną szybę.Drugi kłopot gdy akwarium straci poziomowanie samo będzie naciskać boczną szybą w kierunku ściany.Nie chcę wnioskować czy naprężenia które powstaną spowodują katastrofę czy nie ,ale lepiej (bezpieczniej) mieć po te dwa trzy milimetry luzu po bokach.


580 L.panel.FO i 73 L.sump.rafa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to będę miał zagwostkę... jakiś luz (ale naprawdę minimalny) to jest.

zabezpieczenie łączeń ze ścianą silikonem? czy pomoże na ten pierwszy problem?

poziomu _chyba_ nie straci - stoi na kaiennej płycie położonej na posadzce (nie na parkiecie)..


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silikon nic nie zmieni bo woda może wychlapać się z akwarium za tą folię którą masz ,a druga kwestia to parowanie i chłonięcie tej wody.Same ściany jak i akwarium pracują na wskutek zmian temperatur dlatego lepiej jak masz trochę luzu niż na styk.


580 L.panel.FO i 73 L.sump.rafa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myślałem o zasilikonowaniu szczelin przy ścianach tak, żeby toda nie dostawała się do tej części ściany, która jest na styku. i może tę część która nie ma styku z akwarium pomalować czymś nieprzepuszczającym wody? kolor nieistotny bo i tak będzie w szafce..?


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to chyba najlepsze rozwiązanie to co napisałeś.Szyby masz jakiej grubości ? Czy są wzmocnienia ,bo ze zdjęć trudno coś wywnioskować.


580 L.panel.FO i 73 L.sump.rafa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez paniki jak stoi tyle czasu to stać będzie wzmocnień widać że nie ma prócz tych w rogach baniaka.Zwiększ cyrkulacje i poczekaj rób testy a w między czasie wchłaniaj wiedzę i będziethumbsup.gif


Szkiełko 110x50x60.Odpieniacz DIY na NJ . Obieg Tunze.Oświetlenie DIY CREE 200 W 5546_5620.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

spokojnie, nie jest tak źle, początek już jest, akwarium ma potencjał

poczytaj trochę, podpatrz jak inni prowadzą podobne zbiorniki, trochę chęci, trochę wiedzy i poradzisz sobie :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ale - im więcej czytam tym bardziej sobie zdaję sprawę jak mało jeszcze wiem.. Mimo to liczę, że nie będę musiał zaczynać kilka razy..

Darek - z całym szacunkiem, ale jak przeczytałem temat o Twoim akwarium to zdałem sobie sprawę, że na własne akwa będę gotów najwcześniej za rok:) Czapka z głowy i prawdziwy szacunek - może niedużo widziałem, ale zbiornik piękny:)


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Dzięki, ale - im więcej czytam tym bardziej sobie zdaję sprawę jak mało jeszcze wiem.. Mimo to liczę, że nie będę musiał zaczynać kilka razy..

Darek - z całym szacunkiem, ale jak przeczytałem temat o Twoim akwarium to zdałem sobie sprawę, że na własne akwa będę gotów najwcześniej za rok:) Czapka z głowy i prawdziwy szacunek - może niedużo widziałem, ale zbiornik piękny:)

Wiedzę zdobędziesz szybko, doświadczenie przychodzi z czasem :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, ja bym coś zakombinował ze skałą. Raz, że w tej chwili wygląda mało estetycznie - taka kupa - a dwa, że prawdopodobnie będzie ci się tam gromadzić mnóstwo syfu. Może jakies bardziej przestrzenne konstrukcje, na kleju albo jakichś rurkach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak Robi, nie widze zadnych fotek. :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, zrobiłem testy:

PH 8.1

KH 8,3

NO2 0

NO3 2-5**

NH4 0,25

Ca 450

Mg 960

Zasolenia nie mam na razie czym zmierzyć (BTW: lepiej kupić przyrząd do pomiaru (refraktometr?) czy jakiś komputer z sondą?)

Testy z porównywaniem kolorów robione przy żarówce, więc pewnie do poprawy, ale najwcześniej w weekend, dodatkowo test na NO3 (**) mam z proszkiem i płynem, a instrukcję mam do dwóch proszków - w drugim kroku dodałem 3 krople płynu (powinno być "płaska łyżeczka" NO3-2) - więc nie wiem czy to adekwatne..

NH4 miało "jakiś kolor".

Na pewno za mało magnezu.

Test na PO4 dojedzie dopiero w przyszłym tygodniu..

dozowanie KH, Mg i Ca mam automatyczne (przez pompę), aktualnie wszystkie ustawione na 5ml raz dziennie, codziennie.

Dawkowanie Mg pewnie trzeba podnieść - na ile? Jeśli metoda prób i błędów to po jakim czasie od dawki można wykonać test?

Czy lepiej dawkować raz dziennie czy rozbić całą dawkę na kilka(naście) podań? Może to bez znaczenia?


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mg max mało.. dojrzewanie jeszcze nieskończone..

co dozujesz? balling ? sam robisz? gotowe płyny ?

Na początek bym się wstrzymał z dozowaniem, bo przecież nie masz konsumpcji.. brak życia..

jak chcesz coś lać to bakterie na start.. no i czekaj cierpliwie.. :)

sprawdź zasolenie! chociaż spławikiem.. za 20zł..

sprawdź wodę do podmian.. powinno być więcej Mg.. szczególnie że to przecież świeża woda..


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze zakupu refraktometru nie bedziesz zalowal. Raz a dobrze i bedzie na lata.

Dawki na pompie mozesz ustawic kilkanascie na dobe a ich wielkosc uzalezniona jest od wynikow testow, zrobionych w sobote rano (odczyt nie przy lampach i nie na pelnym sloncu).

To NH4 troche podwyzszone, jak Sienki napisal, moglbys na pare godzin wylaczyc odpieniacz i dodac troche bakterii.

Mg bym podniosl, zeby glonom nie bylo az tak rozowo. Reszte zrobi czas, widac, ze panujesz nad sytuacja :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.