Skocz do zawartości
tman

RO, DI, TDS

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Kupiłem właśnie TDS przepływowy dwuliniowy (HM DIGITAL). IN podłączyłem pomiędzy membraną a OUT za membraną. (w kranie jest ~290-320). IN przy lecącej wodzie spada do 140, OUT spada do 110, kiedy woda nie leci (podniesiony pływak w sumpie) rośnie na IN do 280, na OUT do 190.

podłączenie: z kanalizacji do IN na przefiltrze, później węgiel i drugi prefiltr, stamtąd do membrany, potem trójnik - jedna rurka o ogranicznikiem 420 do odpływu, druga do żywicy(tutaj zaintralowałem IN do TDS), i w końcu stamtąd do sumpa ((na tej rurce OUT od TDS).

Całość (także osmozę) montowała pewna firma z warszawskiego bemowa (przy którejś z kolei wizycie usłyszałem, że coś podłączyli odwrotnie - nie wiem co, poprzestawiali rurki i jest jak opisałem).

Z tego co już wyczytałem na forum kolejność podłączenia poszczególnych elementów RO-DI jest poprawna. Prefiltry i węgiel pracują od samego początku (1,5 m-ca i napełnienie), żywica raz była wymieniana (też przez rzeczoną firmę).

są chyba dwie opcje: wadliwy miernik lub totalnie niesprawna osmoza (względnie obie rzeczy naraz, ale obstawiałbym tę drugą)

  • czy jest możliwe takie podłączenie kubełków, żeby membrana padła w takim okresie (bo chyba padła).
  • czy powinienem wymienić filtry, membranę, czy jedno i drugie naraz? i żywicę?
  • czy to normalne, że przy zużytych/wadliwych filtrach/membranie/żywicy TDS spada przy przepływającej wodzie, a przy "stojącej" rośnie? W szklance w porównaniu do strumienia z kranu zachowywał się podobnie, tzn przy strumieniu pokazywał 280-290, dla wody w sklance (stojącej) około 420?

prośba o info, bo mam i glony i cyjano, myślałem że problem leży gdzie indziej, a pewnie powoduje go właśnie fatalna woda z RO-DI.

mieszkam w józefosławiu, koło piaseczna (pod warszawą) - może ktoś też, i zna naszą wodę...?


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podpięcie osmozy jest proste

z kranu idzie przez prefiltry, potem idzie do osmozy, z osmozy wychodzą 2 węże 1 do kanalizacji idzie przez ogranicznik 2 wąż idzie do żywicy

TDS podpinasz IN przed żywicą a OUT za żywicą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz po żywicy 190 to albo membrana padła albo tds pokazuje głupoty, membranę można załatwić na amen nawet przy pierwszym uruchomieniu, czy był przepłukany filtr węglowy przed podłączeniem do membrany?


500 litrów, Deltec, Lampa - 150W LED,

http://nano-reef.pl/...25l-z-mikolowa/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IN podpinasz po osmozie, out po DI

tman - możesz mieć coś źle włożonego, choć to dość trudne do osiągnięcia

nie wiem po co Ci trójnik? z obudowy membrany wychodzą dwa ujścia - jeden do kibla drugi do kolejnego filtra z DI, chyba że zamontowali odwrotnie i wyjście podpieli do wejścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TDS podpinasz IN przed filtrami

a po co ma tak podpiąć??? TDS poda ci wartość która kompletnie nikogo nie interesuje :p


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a po co ma tak podpiąć??? TDS poda ci wartość która kompletnie nikogo nie interesuje :p

zawsze wiemy co nam wchodzi do filtra, ja tak miałem podpięte jak nie miałem filtra DI i tak mi zostało, muszę to zmienić

....

zmienione

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zawsze wiemy co nam wchodzi do filtra, ja tak miałem podpięte jak nie miałem filtra DI i tak mi zostało, muszę to zmienić

....

zmienione

:clap: że zmieniłeś.... poprzednie podłączenie było bez sensu :)


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz po żywicy 190 to albo membrana padła albo tds pokazuje głupoty, membranę można załatwić na amen nawet przy pierwszym uruchomieniu, czy był przepłukany filtr węglowy przed podłączeniem do membrany?

wiem, że tragedia po membranie.

filtr węglowy (z resztą prefiltry również) płukane nie były (przynajmniej u mnie w domu, może wypłukali we firmie u siebie (wątpię).

membrana raczej na bank do wymiany..?

nie wiem po co Ci trójnik? z obudowy membrany wychodzą dwa ujścia - jeden do kibla drugi do kolejnego filtra z DI, chyba że zamontowali odwrotnie i wyjście podpieli do wejścia

membrana którą ja mam ma dwa wyjścia, ale nieoznaczone. jako out używane jest to które jest minimalnie dalej od wejścia (jeśli postawić ją na nakrętce gdzie jest in to out jest wyżej).

membrany są dwie. wejście drugiej jest podłączone do "kibla" pierwszej, a trójnikiem łączy się wyjście czystej z membrany 1 z wyjściem czystej z membrany nr2 i po tym trójniku całość jedną rurką idzie do żywicy.

trójnik:

post-14180-0-46908100-1332914367_thumb.jpg

może tutaj jest problem?


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • czy jest możliwe takie podłączenie kubełków, żeby membrana padła w takim okresie (bo chyba padła).
  • czy powinienem wymienić filtry, membranę, czy jedno i drugie naraz? i żywicę?
  • czy to normalne, że przy zużytych/wadliwych filtrach/membranie/żywicy TDS spada przy przepływającej wodzie, a przy "stojącej" rośnie? W szklance w porównaniu do strumienia z kranu zachowywał się podobnie, tzn przy strumieniu pokazywał 280-290, dla wody w sklance (stojącej) około 420?

Kurcze, nie kumam tych polaczen z dwoma membranami ale odpowiem Ci na Twoje pytania:

1 - tak - jest mozliwe - w Twoim przypadku membrane mozna zniszczyc na dwa sposoby -

- za duze cisnienie i membrana peka

- nieprzeplukany filtr weglowy zapycha membrane

Jest jeszcze mozliwosc wyschniecia ale w normalnych warunkach to sie raczej nie zdarza. Poza tym nie wiem do konca czy to nie mit.

2 - przede wszystkim powinienes miec absolutnie pewny TDS - bez niego gdybamy. Teoretycznie nie musisz wymieniac wszystkich fitrow na raz ale one akurat drogie nie sa wiec warto o tym pomyslec. Z zywica jest tak ze jesli szlo na nia 190ppm to pewnie dlugo nie pociagnie wiec raczej powinienes wymienic.

3 - jesli membrana pekla to nie zatrzymuje wody (normalnie woda jest przez nia "przepychana" przez cisnienie w kranie) wiec teoretycznie woda z przed membrany (brudna) miesza sie z ta zza membrany (czystrza). Co do zachowania wody w szklance to woda po RODi jest pozbawiona wszelkich substancji rozpuszczonych, ale tylko przez chwile. Natura nie lubi porzadku i entropia takiego ukladu rosnie na skutek rozpuszczania sie w wodzie powietrza. Praktycznie wiec po pewnym czasie taka woda nie jest juz taka "idealnie czysta" co oczywiscie nam nie przeszkadza o ile w powietrzu nie ma jakiegos syfu.

Wzrost wartosci TDS w szklance do 420ppm (!!!) wydaje sie mocno niepokojacy i albo TDS jest rypniety albo szklanka Ci sie rozpuszcza :p


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli masz dwie membrany to potrzebujesz pompki bo w drugiej będziesz miał za małe ciśnienie i być może to powoduje, że masz problem z TDS... poza tym też nie rozumiem całej instalacji

rozumiem, że masz taki układ

1. prefiltr np. 5 mikronów

2. węgiel

3. prefiltr 1 mikron

4. 1 membrana - z której woda brudna leci do kibla, a czysta do drugiej membrany

5. 2 membrana - wlatuje czysta pod bardzo małym ciśnieniem, brudna też o małym ciśnieniu wylatuje do kibla

6. TDS IN

7. DI

8. TDS OUT

9 akwarium

????

jeżeli dobrze rozumiem zdjęcie to obie membrany masz połączone wyjściami, zamiast wejście wyjście

no chyba, że masz inne rozwiązanie - woda z prefiltrów dzieli się i wpływa do dwóch membran jednocześnie i razem wypływa do DI... a to powoduje, że w membranach masz o 50% niższe ciśnienie i o wiele za małą wydajność

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli tman dobrze napisał to ma źle podłączona instalacje :

powinno być:

1.kran

2.pre-filtr pp

3.pre-filtr węglowy

4.pierwsza membrana

- ściek do :

5. druga membrana

6. ogranicznik przepływu

7. kibel

Z obydwóch membran należy zbierać wodę ro i przez trójnik kierować do żywicy di. Myślę ze różnicę ciśnień nie wpłyną na produkcje ro. Na wszelki wypadek niech membrany będą wyżej niż żywica. trójnik łączy ci wodę ro przed di. za nim montujesz tds.

A tak najlepiej to rozmontuj zestaw . Sprawdź wyniki dla każdej membrany osobno (zestaw pre-filtry + tylko jedna membrana) i sprawdź która membrana puszcza brudna wodę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tman.... sprawdź TDS-em wodę, która leci do ścieku... Ja miałem przez lata zamienione wyjścia z membrany :wallbash:

Na szczęście u mnie wskazania TDS wody w kranie (bez jakichkolwiek filtrów) to około 15.

T


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli masz dwie membrany to potrzebujesz pompki bo w drugiej będziesz miał za małe ciśnienie i być może to powoduje, że masz problem z TDS... poza tym też nie rozumiem całej instalacji

rozumiem, że masz taki układ

1. prefiltr np. 5 mikronów

[...]

Mam tak:

post-14180-0-65583300-1332924966_thumb.png

(i to jest żle)

Rozumiem, że powinno być tak (sposób 1):

post-14180-0-90532800-1332925052_thumb.png

lub tak (sposób 2):

post-14180-0-08821000-1332925080_thumb.png

I chyba ten pierwszy sposób jest lepszy (mniejsze ciśnienie w membranie = lepsza produkcja wody (bo wolniej)..?)

Drugi sposób chyba może uszkodzić pierwszą membranę (wysokie ciśninienie - chyba, że jest to regulowane przez samo urządzenie - przy zbyt wysokim ciśnieniu więcej wody idzie do ścieku..?)

Wzrost wartosci TDS w szklance do 420ppm (!!!) wydaje sie mocno niepokojacy i albo TDS jest rypniety albo szklanka Ci sie rozpuszcza

Ten wzrost (i wskazanie) dotyczył czystej kranówy - woda w ruchu dawała wynik ok. 300ppm, ta sama woda w szkalne dawała 420.. fakt - szklanka wyjęta ze zmywarki, może coś w niej było.

Tylko że - niezależnie od samego zanieczyszczenia wody w osmozie - woda "płynąca dawała niższe (i malejące) wyniki niż ta sama woda przy zamkniętym zaworze (szybki wzrost wartości). Tylko w rurkach chyba nie ma powietrza..??

BTW tomcio: rewelacyjna woda.. u mnie pod bieżącą wodą 320...:(

pozdrawiam,

tomasz


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomasz,

brudna woda po RO jest naprawdę brudna ale ma dość mocne ciśnienie.

1. spróbuj z 1 membraną, tak klasycznie,

2. 320 w kranówce to cudowny wynik, na Pardze jest 580 w kranie.

3. zobacz jakie masz ograniczniki, czy są właściwie dobrane do membrany

4. ciśnienie musi być duże - im większe tym wydajność membrany wzrasta

5. TDS potrzebuje chwili na stabilizację - chyba:)

6. sprawdż innym TDSem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. spróbuj z 1 membraną, tak klasycznie,

2. 320 w kranówce to cudowny wynik, na Pardze jest 580 w kranie.

3. zobacz jakie masz ograniczniki, czy są właściwie dobrane do membrany

4. ciśnienie musi być duże - im większe tym wydajność membrany wzrasta

5. TDS potrzebuje chwili na stabilizację - chyba:)

6. sprawdż innym TDSem

  1. instalacja z dwoma membranami to "stan zastany" - montowali "profesjonaliści", którzy z założenia lepiej się znają. Był to dla mnie dogmat z którym się nie dyskutuje. Membranę i tak muszę wymienić, może najpierw sprobuję na jednej:)
  2. tomcio raportował 15ppm z kranu. to dopiero wynik (sama żywica chyba wystarczy..)
  3. ogranicznuk to pewnie element znajdującu się na rurce odprowadzającej do ścieków. na mojej jest napis "Flow 420"; strzałka zgodna z ruchem wody (do odpływu)
  4. z tego co wiem w kanalizacji jest duże - przynajmniej takie było stwierdzenie panów z firmy podczas zalewania zbiornika
  5. wyczytałem - na tym forum - że trwa to około 10 minut. tyle nie czekałem. ale tak wysokie ppm na starcie (w momencie włączenia TDS) to raczej nie jest norma. u innych czytałem (przy podobnej wodzie ~300 z kranu) o ~60 na in no i 0 na out.
  6. cholera nie mam.. na razie przyjmuję założenie (być może błędne), że TDS jest OK.


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym calkowicie wyrzucil druga membrane, jedna potrzebuje odpowiedniego cisnienia, jesli masz dwie to ich pobor cisnienia sie sumuje tak samo jak przy polaczeniu szeregowym elektroniki, co za tym idzie masz cisnienie niewystarczajace do pracy kazdej z membran i zla ich prace.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mieszkam w Paisecznie (powiedzmy pod Piasecznem od drugiej strony) mam jedną membranę (nie mam TDSa) i wymieniam całość co pół roku (prefiltry, membranę i żywicę) używam po 40L wody na tydzień.

według mnie dwie membrany są zbędne

myślę, że u Ciebie nie wypłukali węgla i stąd się biorą takie wyniki - jak odpalasz zestaw to z węgla leci czarna woda przez 1-2 minuty więc jak to wszystko siedzi w membranie to raczej słabo z nią

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy 2 wembramach wystarczy że będzie jedna walnięta to masz problem,

sprawdź je pokolei która wypuszcza syf, czyli wyjścia do żywicy porozpinaj z sprawdź tds-em 1 i 2 odszielnie

tak w nawiasie poco ci 2 wembramy?

1) sposób z obrazka powinien efektywniej czyścić wodę, czyli większa wydajność przy mniejszym zużyciu wody

2) powinien dać większą wydajność przy większym zużyciu wody

a 3 sposób z obrazka to jest kosmos, czysta wodę idzie przez kolejną osmozę

gdzieś kiedyś czytałem artykuł producenta filtrów DI, w którym było napisane że wydajność filtra zależy od temperatury i ciśnienia i zalecane minimalne ciśnienie było 2bary wtedy wembrama ma 80% nominalnej skuteczności, przy 6 barach było 120%

pytanie teraz jest takie, jakie ciśnienie idzie na 2gą wembramę z odpływu 1wszej, bo tak mi się wydaje że chyba niewystarczające

to rozwiązanie z rys 2 powinno działać prawidłowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak w nawiasie poco ci 2 wembramy?

Osoby profesjonalnie i komercyjnie zajmujące się budową zbiorników morskich zaproponowały takie rozwiązanie osobie która się na tym nie zna (czyli mnie). Tak w wielkim skrócie.

a na poważnie - przerobię to tak, żeby działało na jednej membranie.

Czy powinienem zmienić dławik? Aktualny ma ograniczenie do 420 (pewnie chodzi o siłę dławienia:). czy mogę zastosować dowolną membranę czy jest jakaś zalecana przepustowość? 50, 75, 100 GPD? Ciężko mi określić ile jest dolewane na dobę (mam spławik w sumpie który otwiera lub zamyka dopływ), dochodzi jeszcze woda która idzie w kanał?. Im więcej tym lepiej czy powinno to być dopasowane do faktycznie dolewanej ilości?

?


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w kanał idzie tyle ile powinno i nie masz na to wpływu, według mnie ta liczba 420 nic nie znaczy bo jak kupujesz filtr RO to nie dają ci kilku czy też nie pytają się a gdzie mieszkasz albo jaki chcesz ogranicznik

przepustowość membrany też powiedzmy nie ma znaczenia - nie doczytałem jakie masz akwarium, ale u mnie przy 350L (około 500 w obiegu + zrobione miejsca gdzie woda ma parować) paruje 30L na tydzień, więc u Ciebie nawet 50 starczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki, u mnie też będzie z 550l (łącznie z wodą w sumpie), więc będę celował w 75-100GPD.

co innego:

Rozpiąłem te membrany - jak chyba lemon pisał - najpierw użyłem tej, która wydała mi się mniej narażona na uszkodzenie, tzn tę podpiętą do brudnej wody drugiej membrany. wynik (po przepuszczeniu kilku litrów): IN 65-100, OUT: 180-200.

podpiąłem drugą membranę, wynik: IN 25-40, OUT 150-170 (może nie do końca dokładnie spamiętałem te wartości, ale co do zasady to tak to wygląda).

Uprzedzam pytania: elektroda in od tds podłączona jest PRZED żywicą i PO membranie, out po żywicy.

czy to może znaczyć, że ta druga membrana jest jako-taka, natomiast żywica to śmietnik i dzięki wcześniejszym błędom osadziło się tam dużo brudów, które teraz są uwalniane?

faceci od akwarium wymienili żywicę i coś poprzestawiali w rurkach jakieś 3-4 tygodnie temu..

?


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cos mi nie pasuje. Nie podlaczasz odwrotnie węży? Albo nie wkladasz membrany odwrotnie? Daj trochę zdjęć.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wpuszczaj tych facetów już do domu, kup nową żywicę SAM zasyp pojemnik i wtedy się okaże jak będzie 000 to znaczy że żywica pracowała wcześniej w toy-toyu, jak nie trzeba sprawdzić połączenia. Po membranie 25-40 to słaby wynik ale żeby po żywicy tyle wzrosło :wallbash:


500 litrów, Deltec, Lampa - 150W LED,

http://nano-reef.pl/...25l-z-mikolowa/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cos mi nie pasuje. Nie podlaczasz odwrotnie węży? Albo nie wkladasz membrany odwrotnie? Daj trochę zdjęć.

nie mogę teraz zdjęć - zostawiłem aparat w pracy.

ale samo podłączenie jest chyba ok:

kanalizacja do wejścia na membranie (na nakrętce; jeden otwór), wyjście z membrany na żywicę (i to na pewno czysta woda; wyjścia są nieoznaczone, ale po zamianie rurek tds pokazywał wartości rzędu 320), na kubełku z żywicą wejście na oznaczeniu IN, więc też chyba poprawnie....

dlaczego tak dużo na out na tds - zagadka..


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.