Skocz do zawartości
tman

RO, DI, TDS

Rekomendowane odpowiedzi

kup nową żywicę SAM zasyp pojemnik

też miałem taki pomysł.. w którym sklepie w wawie można kupić dobrą żywicę?

wymienię dla pewności filtry i może uzyskam magiczne 000...


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tman, a może ten TDS jest do d upy ????

strasznie dziwne masz te wyniki szczególnie, że masz 2 membrany choć nie za bardzo wiem po co??.

Proponuje abyś dogadał się z kimś kto ma TDS-a i podjechał do niego z wodą.


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie coś jest jeszcze nie tak

żywica zanieczyszczona mocno,

umnie jest po osmozie 006 a po żywicy 000

weź to jeszcze przepłukaj, przepuść przez to parę litrów wody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wpuszczaj tych facetów już do domu, kup nową żywicę SAM zasyp pojemnik i wtedy się okaże jak będzie 000 to znaczy że żywica pracowała wcześniej w toy-toyu, jak nie trzeba sprawdzić połączenia. Po membranie 25-40 to słaby wynik ale żeby po żywicy tyle wzrosło :wallbash:

Kupienie nowej zywicy to nie rozwiazanie. Na początek trzeba odpiac całkowicie zywice i doprowadzić aby po membranie było w granicach 4-15 a dopiero uzyskiwać zero po zywicy. Stawiam nadal na złe podłączenie, zle wlozona membrana do obudowy lub uszkodzona membrana. Innej opcji nie ma.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupienie nowej zywicy to nie rozwiazanie. Na początek trzeba odpiac całkowicie zywice i doprowadzić aby po membranie było w granicach 4-15 a dopiero uzyskiwać zero po zywicy. Stawiam nadal na złe podłączenie, zle wlozona membrana do obudowy lub uszkodzona membrana. Innej opcji nie ma.

jutro po południu podeślę zdjęcie jak to jest podłączone (już z jedną membraną)

włożenia do membrany nie sprawdzę, bo nie mogę cholerstwa odkręcić (potrzebny klucz??)

Ja jak najbardziej zakładam wadę/uszkodzenie membrany, wręcz mam nadzieję że tak jest..

sam TDS chyba ok - zamieniłem elektrody (in za żywicę, out przed, i wyniki odwrotne (czyli takie same, na out (przed żywicą) 25, na in (za żywicą) 160).

sprawdzenie na innym zbiorniku na pewno potwierdzi lub wykluczy sam tds.. ale jakoś wierzę w małe chińskie rączki...

a odnośnie samego łączenia dwóch membran (dostałem w pw):

(i to jest dokładnie takie połączenie jakie miałem na początku)


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w kanał idzie tyle ile powinno i nie masz na to wpływu, według mnie ta liczba 420 nic nie znaczy bo jak kupujesz filtr RO to nie dają ci kilku czy też nie pytają się a gdzie mieszkasz albo jaki chcesz ogranicznik

przepustowość membrany też powiedzmy nie ma znaczenia - nie doczytałem jakie masz akwarium, ale u mnie przy 350L (około 500 w obiegu + zrobione miejsca gdzie woda ma parować) paruje 30L na tydzień, więc u Ciebie nawet 50 starczy

MiQ, niestety całkowicie się mylisz. Ogranicznik w RO jest dobierany do wydajności membrany, przy zmianie np. z 50 GPD na 100 GPD bezwarunkowo trzeba wymienić ogranicznik. Wartość ogranicznika nie ma nic wspólnego z miejscem zamieszkania ani czystością wody w kranie.

Również wydajność membrany ma znaczenie - wiele osób pisało o lepszej skuteczności oczyszczania przez membrany o niskiej wydajności, gdzie 50 GPD sprawdzała się znacznie lepiej niż 100 GPD. Przy niezbyt dużym zapotrzebowaniu na wodę, zwłaszcza przy kiepskiej kranówie, lepiej zainwestować w mniejszą membranę kosztem czasu produkcji osmozianki.

Pozdro.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tman.... czy sprawdziłeś TDS-em ściek ???

Jaki wynik ???

T


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tman.... czy sprawdziłeś TDS-em ściek ???

Jaki wynik ???

T

Sprawdziłem. wynik na poziomie 320 ppm (czyli jak kranówa). I chyba tak powinno być.

Czy jest gdzieś w sieci - może ktoś znalazł - zalecana wielkość ogranicznika (dławika) w zależności od wydajności membrany?

Albo inaczej: jaka jest zalecana moc dławika dla membrany 50/75/100 GPD?


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

420 dla 75, chyba 520 dla 100,

jak pisał Kapuhy... im mniejsza tym lepsza membrana.

Membranę nie trzeba wyciągać kluczem, wystarczy śrubokręt, tam jest okrągły otwór, podważasz i wyciągasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

420 dla 75, chyba 520 dla 100,

jak pisał Kapuhy... im mniejsza tym lepsza membrana.

Membranę nie trzeba wyciągać kluczem, wystarczy śrubokręt, tam jest okrągły otwór, podważasz i wyciągasz.

czyli lepsza byłaby 50? jaki ogranicznik wtedy? 320?

ja nie tyle nie mogę wyciagnac membrany ile ODKRĘCIĆ obudowy (nakrętka, na której jest IN.. tu myślałem że klucz jakiś jest...)

Edytowane przez tman (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O! Ja mam taki zaworek zamiast ogranicznika

post-9673-0-60172300-1333014788_thumb.jpg

Pozdrawiam

T


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam oryginalny ogranicznik 300 przy membranie 50


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to zrobione.

Wymienione prefiltry (przy okazji okazało się, że "firma założyła wkłady w niepoprawnej kolejności: 5->1->węgiel, zmieniłem na 5->węgiel->1), wymieniona membrana (75GPD) i nowa żywica.

przy napełnianiu zbiornika na wodę, czyli po uzbieraniu kilkunastu-kilkudziesięciu litrów czystej wody wynik po membranie 002, po żywicy pełne 0. czyli chyba ok:)

Tyle, że czysta woda kapie (dosłownie), nawet ie ciurka tylko kapie... aż się boję myśleć (kasa jedno, ekologia drugie) ile wody idzie do kanalizacji... czytałem, że stosunek czystej wody do zużytej powinien wynosić jakieś 1:3, 1:4. U mnie na pewno jest niższy (1:10?).

I zastanawiam się, czy jednak pierwotnie zastosowane rozwiązanie (dwie membrany, druga podłączona do brudnej wody z pierwszej) jest takie do końca nieprawidłowe (na filmie wklejonym kilka postów wyżej widać, że takie rozwiązania są stosowane - mocno rośnie wydajność systemu) przy takim uzysku czystej wody ciśnienie brudnej musi być chyba na tyle wysokie, żeby druga membrana pracowala w miarę poprawnie..?

I z innej beczki: dolewkę wody włączam przy zbieraniu wody, ew. uzupelnianiu wody do podmiany. standardowo nie pracuje (domyślam się, że gdy odpływ czystej wody jest zamknięty woda nadal przepływa przez membranę, tyle, że lesi w całości do ścieku? a to podnosi całkowite zużycie wody i zużycie całej membrany i prefiltrów?) Dobrze rozumuję?

Pozdrawiam,


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a odnośnie samego łączenia dwóch membran (dostałem w pw):

(i to jest dokładnie takie połączenie jakie miałem na początku)

Bo takie polaczenie jest najbardziej logiczne dla mnie. Dlaczego ? Po co stosowac druga membrane w szeregu skoro po pierwszej mamy miec juz czysta wode ? Natomiast do kibla idzie sporo scieku ktory mozna wrzucic na druga membrane i w drugim przejsciu troche z tego syfu jeszcze odzyskac dodatkowa membrana.

Jesli na wejsciu nie masz zaworku dostarczajacego wode pod cisnieniem do ukladu to masz racje - przy zamknietym zaworze na wyjsciu - woda idzie na membrane i do kibla. Baaa istnieje duze ryzyko ze szlag trafi membrane.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ze woda tylko kapie to wina zbyt małego ciśnienia w instalacji albo złego dlawika na wylocie brudnej wody. Na dlawiku moze masz wbudowany zawor? Jesli tak to musi on być zamknięty.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby brudna woda nie leciała do ścieku w czasie gdy nie pobierasz wody czystej możesz albo zamykać główny dolot wody do filtra albo zastosować taki sprytny zawór membranowy (kostka z czterema króćcami), który po zaprzestaniu poboru wody czystej zamyka wylot wody do ścieku po kilkunastu/kilkudziesięciu sekundach.

T


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby brudna woda nie leciała do ścieku w czasie gdy nie pobierasz wody czystej możesz albo zamykać główny dolot wody do filtra albo zastosować taki sprytny zawór membranowy (kostka z czterema króćcami), który po zaprzestaniu poboru wody czystej zamyka wylot wody do ścieku po kilkunastu/kilkudziesięciu sekundach.

T

http://allegro.pl/czterozawor-ro5-ro6-ro7-ro8-zawor-regulujacy-i2241284605.html prawdopodobnie chodzi o taki, Ja mam taki w RO7


500 litrów, Deltec, Lampa - 150W LED,

http://nano-reef.pl/...25l-z-mikolowa/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby brudna woda nie leciała do ścieku w czasie gdy nie pobierasz wody czystej możesz albo zamykać główny dolot wody do filtra albo zastosować taki sprytny zawór membranowy (kostka z czterema króćcami), który po zaprzestaniu poboru wody czystej zamyka wylot wody do ścieku po kilkunastu/kilkudziesięciu sekundach.

T

A skąd ten zawór ma wiedzieć kiedy pobór wody ma się zakończyć? :)

Zawór czterodrogowy potrzebny jest w instalacji ze zbiornikiem, bo to taki zawór mieszający / przełączający. Jeśli nie masz zbiornika, to w Twoim przypadku wystarczy chyba tylko użycie zaworu zwrotnego na wyjściu czystej wody membrany, żeby zabezpieczyć ją przed wysychaniem. Jeśli byś chciał mieć instalację ze zbiornikiem to potrzebujesz i zawór czterodrogowy i zwrotny.

Co do ograniczników, to zajrzyj >> tutaj <<


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o taki zawór chodzi.

A skąd ten zawór ma wiedzieć, że ma zamknąć ściek ??

W skrócie to działa tak:

Jest w nim membranka. Jeśli pobieramy czystą wodę to z jednej strony (woda czysta) membranki nie ma ciśnienia co powoduje, że druga strona jest otwarta. Jeśli zamkniemy wodę czystą kranikiem to po tej stronie membranki, po chwili, powstanie ciśnienie, które przesunie membrankę a ta zamknie ściek.... :smoke:

Pozdrawiam

T

PS

Oczywiście nie potrzeba do tej instalacji żadnego zbiornika i moim zdaniem bez zbiornika jest korzystniej. Przecież powinniśmy pierwszy litr czy dwa wody RO odpuścić. A w przypadku zbiornika ta woda, którą powinniśmy odpuścić, trafia właśnie do zbiornika, który ma zazwyczaj kilka/kilkanaście litrów pojemności.


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie - trzeba czy nie trzeba puszczac pierwszych litrow w kanal ? U mnie po membranie jest 0,03 po DI od razu 0,00.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam filtr Hydrolab HLP 5 (ponoć profi) i mam wskazania w mikrosimensach/cm (1 TDS to około 2,5 mikrosimens/cm). Po otwarciu kranika wskazania są na poziomie 1,5 (czyli 0,6 TDS) a po odlaniu około 2 litrów wskazania zatrzymują się na poziomie 0,25 mikrosimensów/cm (czyli 0,1 TDS).

Dlatego uważam, że warto odpuścić te dwa litry.

T


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego prefiltry nie w kolejności : węgiel>5>1>membrana

Przecież odrobiny węgla szybko zabiją 1 a 5 przed węglem co ma dać? :coffee:


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5mikronów wyłapuję większe zanieczyszczenia np. rdzę

drugi węgiel

trzeci 1mikron żeby wyłapywał drobinki węgla z filtra węglowego i resztę zanieczyszczeń które przejdą przez 5 mikronów


500 litrów, Deltec, Lampa - 150W LED,

http://nano-reef.pl/...25l-z-mikolowa/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomcio ja wiem jak działa ten zawór - tylko nie zrozumiałeś o co pytam. :)

Napisałeś że:

możesz albo zamykać główny dolot wody do filtra albo zastosować taki sprytny zawór membranowy (kostka z czterema króćcami),

co nie jest prawdą, bo sam zawór czterodrogowy nic nie da (bez zaworu odcinającego lub jakiegoś elektrozaworu sterującego).

Zawór czterodrogowy ma za zadanie odcięcie zasilania po napełnieniu zbiornika. Jeśli do zestawu nie dasz dodatkowo zaworu zwrotnego na wyjściu wody czystej (w kolanku membrany), to woda będzie i tak cały czas leciała do ścieku.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Premiero... nie masz racji. Ten zaworek zamyka ściek po kilkunastu sekundach, a jesli nie zamyka to znaczy, że jest uszkodzony.

Możesz mi wierzyć na słowo - mam taki układ od dawna i działa. Nie mam żadnych zaworków zwrotnych, elektrozaworów ani zbiornika.... :thumbsup:

Pozdrawiam

T


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.