Skocz do zawartości
maskonur

Turbinaria zmienila kolor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

moze ktos potrafi wyjasnic przyczyne...

jakies 3-4 miesiace temu kupilem w AM sliczna zolta Turbinarie... Po wprowadzeniu do akwarium zaczela powli zmieniac kolor na rozowy.

na poczatku wygladala tak (byla moze bardziej zolta niz zielona):

gallery_11361_1946_87217.jpg

potem tak:

gallery_11361_1946_18651.jpg

- widac i resztke zoltego (dokladnie taki zolty) i nowy rozowy.

teraz po zoltym nie ma sladu... zwierzak wyglada nastepujaco:

gallery_11361_2066_49146.jpg

jakie moga byc przyczyny?

zle swiatlo, zla woda, absorbcja "barwnika" ze zwicy ktora przykleilem koralowca do skaly???

swiatlo jest powiedzmy na poziomie przecietnym (tzn np Stylophora rosnie bez problemow, Zoa tez)a Hannka pokazywala ostatnio 0.02 PO4... Od miesiaca dozuje ABC grotecha

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Od miesiaca dozuje ABC grotecha

Najprawdopodobniej tutaj jest przyczyna... zmniejsz dawki (jakie lejesz?)


Akwarium 180L Ricordea&Zoa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mr_Garden

dawki sa nie wielkie 1ml na 300l dzinnie czyli ok 20% dawki z instrukcji...

nie doszukiwalby sie jednak tutaj przyczyny - zmiany zaczely sie znacznie wczesniej niz zaczalem suplementacje....

Dodatek ABC poprostu niepomoglo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pozwolcie ze sie podlacze..mam tego samego koralowca..caly zolty jak kupilem..czesc polipow byla bezowa czesc zolta..teraz wszystkie zaczynaja sie robic bezowe..szkielet tez ciemnieje..ale ja grotecha nie stosuje..oprocz fito i ballinga nie lecje nic...co za przyczyna..?a moze sprzedawcy lub hodowcy czyms szprycuje te korale zeby takie barwy mialy fajne..zeby wiecej sprzedac?

tak wygladala 3 tygodnie temu:

dsc06357h.jpg


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a gdzie je kupiliscie ?

ja tak samo mialem, jak dla mnie ten koral byl sztucznie barwiony......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli co..naturalnie taka zolta odmiana nie wystepuje??i napewno zmieni kolor?


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzedawcy zwykle "szprycują" twarde korale światłem. Też tak robie - działa.

jesli robisz to dla siebie to ok,jesli na sprzedaz to nie jestes w porzadku...


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie to wraca do naturalnego koloru. Ciężko wywnioskować jaki był jej kolor na początku na podstawie pierwszego zdjęcia bo zbyt dużo na nim niebieskiego, trudno więc powiedzieć czy była np barwiona na żółto co w przypadku tego gatunku było dość powszechne.

http://www.wetwebmedia.com/dyedcorals.htm

Może miała naturalny odcień zółtego i go gubi, turbinaria jest jednym z prostszych korali i raczej ciężko zakładać że leci u niej kolor jak u spsa.

Reniformis jest faktycznie naturalnie żółta

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie bardzo zrozumiałes mojego posta. Bez mocnego światła ciężko utrzymać ładne kolory, według mnie jest to niemożliwe.

Wierz mi nie da sie podszprycować kolorów pod sprzedaż, to niestety nie trwa 5 dni. Albo masz mocne światło albo go nie masz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie bardzo zrozumiałes mojego posta. Bez mocnego światła ciężko utrzymać ładne kolory, według mnie jest to niemożliwe.

Wierz mi nie da sie podszprycować kolorów pod sprzedaż, to niestety nie trwa 5 dni. Albo masz mocne światło albo go nie masz.

zrozumialem..dlatego napisalem co napisalem.kazdy chce miec w akwa piekne kolory i robi to co potrzeba do ich uzyskania.ale jesli robia to sprzedawcy lub hodowcy i sprzedaja bez slowa ze kolor jest sztucznie uzyskany i pod slabszym oswietleniem wroci do normalnego to zwykle oszustwo..

a co do swiatla...albo mam mocne swiatlo albo normalne(czyt.wystarczajace)to lps i nie potrzebuje oslepijacego swiatla zeby zyl i sie rozrastal..


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że skoro ktoś kupuje jakiegoś "zwierzaka" to powinien poczytać w jakich warunkach ma być trzymany, więc pisanie iż to sprzedawca nie informuje pod jakim oświetleniem ma być trzymany koral to lekka przesada. Gwoli jasności w każdym sklepie na necie jest napisane iż SPSY lubią bardzo mocne światło i bardzo mocny ruch wody.

Napiszę to ponownie, nie ma takiego czegoś jak sztucznie uzyskany kolor, SPS ma być trzymany pod mocnym światłem jeżeli ma się wybarwić.

LPS to LPS, SPS to SPS dwa korale żyjące w naturze w zupełnie innych warunkach. Nie można oczekiwać iż trzymanie SPS`ów w warunkach wystarczających dla LPSów wystarczy również do utrzymania pięknych kolorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jasne

brak swiatla moze byc problemem - podejrzewalem to u siebie jako przyczyne (choc jak mowie niektore SPSy rosna pieknie - Sylophora, Seriatopora, Montipory). Ale jesli spojrzysz na stopke adriana to ma 540 w 500l - to razej nie jest malo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgadzam sie ale nie mowa tu sps-ach tlko o lps-ie....i na boga nie robmy z siebie malo doczytanych czy pustych ludzi,bo zaczyna mi tu tym podjezdzac...a ja powtorze ze nie jest to naturalna barwa tylko sztucznie uzyskana...i faktem jest ze jak kupuje takiego korala to powinienem uslyszec ze jesli chce taka barwe zachowac to powinienem go trzymac pod mocniejszym niz zwykle swiatlem inaczej wroci do wlasnej barwy..mam juz takiego korala zielonego i drugi zielony mi nie potrzebny,wiec gdybym wiedzial ze sie tak moze zdarzyc to bym go nie kupil...

a tak nawiasem mowiac to juz drugi koralowiec ktory zmienil barwe od tego samego przedawcy...z innymi nie mam zadnych problemow..wiec cos jest na rzeczy i nie swiadczy to o doskonalym oswietleniu w sklepie..tylko kombinowaniu i sprzedawaniu standardowych koralowcow jako cukierki..

bo chyba raczej nie wybarwisz tak korala w wielkim akwa ze szczepkami oswietlanym 4x t5--wsyzstko jedno ile wat..


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcos to nie jest tak po prostu kwestia utrzymania ładnych kolorów. Korale są pozbawiane zooksantelli co skutkuje ich powolną agonią, celem jest uzyskanie jaskrawym kolorów i łatwiejsza sprzedaż korala. Nie ma to nic wspólnego z dobrymi warunkami w których korale trzymać należy. Takie zachowanie jest absolutnie naganne że nie użyje mocniejszych słów.

No chyba że uważasz że LPSy i konkretnie Turbinaria Peltata to NF. Trzymanie korala pod mocnym światłem nie wystarczy, on po prostu zdechnie żółty, należy go bardzo mocno dokarmiać by miał jakieś szanse na przeżycie. Ewentualnie liczyć na to że na nowo "złapie" zooksantelle ale wtedy wróci do naturalnego ubarwienia.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziuso,

kazda ladnie wybarwiona szczepka, ma prawo sie przebarwic w innym akwarium. Sam o tym wiesz i chyba extra informowanie o tym to zawracanie glowy. Jak juz Seb pisal, warto czasami kupic tanie, brazowe szczepki, mocno je oswietlic i poczekac z rok czy dwa :w00t:

Inna sprawa jest pojecie "silne swiatlo". Ostatnio nad zbiornikiem podobnym do Twojego (70x70x60), znajomy wyrzucil HQI 250 W i powiesil 400 + 2 x 24 T5. Mowil, ze mu sie korale slabo wybarwiaja. Nie oczekuj, ze pod 120 W LED beda sie jakies cuda dzialy. Gdy kupisz korala z importu, lub spod silnego oswietlenia, to nie masz szans utrzymac takich kolorow. 


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stani zgadzam sie w pelni z tym co piszesz..choc niektorzy maja silne oswietlenie i efekt jest taki sam..no inne wrunki moze maja wplyw..ale generalnie chodzi mi o to ze potencjalny kupiec powinien wiedziec co kupuje..i co robic aby takie barwy utrzymac..nie kazdy koral zmienia barwe tak diametralnie w zaleznosci od oswietlenia,a kupujacy nie moga sie domyslac czy on taki bedzie pod optymalnym swiatlem czy nie..czy zeby zachowac kolor musza go trzaskac swiatlem czy nie..takie jest moje zdanie na ten temat..

jesli mam 300L zbiornik a nie trzymam sps-ow to chyba nie bede montowal 400w oswietlenia zeby trzymac lps-y i zmieniac na sile ich kolor...

p.s. z ledami mam jeszcze 4x24W T5...


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy tu mowimy o tym samym. Jesli masz oswietlenie pod lps-y to trudno oczekiwac, ze taki wyrafinowany zolty kolor sie utrzyma, sam wiesz. Pan pracujacy w hurtowni korali powiedzial mi gdy spytalem, jak to robi, ze maja one takie ladne kolorki (obok hurtowni, w sklepowych zbiornikach), ze gdy kolory pod HQI 400 W zaczynaja odbiegac od importowanych, to na kilka tygodni korale ze sklepu wedruja spowrotem do hurtowni pod zarniki 1000 W. W zasadzie to jest normalny proceder i nikt nas o tym nie bedzie informowal. Bardzo zadko spotyka sie w domach takie zolte korale. Mozna extremalnie zubozyc wode i utrzymac tak przed dluzszy czas, ale to juz bedzie raczej glodzenie i jazda po bandzie, mogaca sie zakonczyc krachem.

W kazdym razie jeszcze nigdy nie udalo mi sie utrzymac takich kolorow jak w tej hurtowni a na takie zolte nawet sie nie pisze, bo to ogolnie znany numer. :welcome:MarkosB dobrze napisal. Mowimy sobie, ze 1 w / litr nad sps-y, ale to jest takie minimum, zeby przy sprzyjajacych warunkach utrzymaly choc troche kolorow. Nie ma co sobie wskakiwac w slowa. Wszyscy placimy duzo za prad i gdyby nie to, to juz dawno mialbym 3 W / L przy glebokosci 50 cm.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie to normalnie jakas masakra jest!


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że mówimy o Turbinarii , mam inną odmianę - fiolet z żółtymi polipami + żółta obramówka. Kupiona z holandii - myśałem, że to szczyt jej kolorów. Myliłem się, szczyt osiaga u mnie bo kolor jest dużo wyraźniejszy.

Moim celem jest tylko wyjaśnienie dlaczego żółty kolor poszedł w cholerę.

Oczywiście pomijam fakt ilości związków nieorganicznych w wodzie, bo jeżeli tych jest za dużo to i 1000W nie pomoże.

PS. LPS`y też wariują z kolorami przy mocnym świetle.

Postaram się wrzucić po południu kilka fotek moich korali żeby pokazać różnicę co się z nimi dzieje

w różnych warunkach oświetleniowych i to w jednym baniaku.

Tu macie turbinarie na rafie - nie wygląda mi na sztucznie oświetlaną a kolor jakoś jest.

4425354239_f880e3331d_o.jpg

Turbinaria-mesenterina-coral.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

marcos i chcesz mi powiedziec ze na rafie te koralowce maja silniejsze swiatlo niz w naszych baniakach?


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziuso,

Na rafie nasze swieczki by nie mialy znaczenia... B) Moze pierwsze 60 cm bysmy punktowo oswietlili.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że turbinaria ze zdjęć to t. reniformis, jak napisałem w poprzednim poście ona jest naturalnie żółta. I utrzymanie tego koloru dla powyższego gatunku jest banalnie proste. My rozmawiamy o t. peltacie a to zupełnie inna bajka.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wszystkie posty przeczytalem, ale pomijając barwione, to peltata żeby mieć intensywny kolor, musi jeść, to żarłok, jak nie dostanie koryta, to będzie łapać zooxantelle i ciemnieć.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.