Skocz do zawartości
draco1984

Nowy w świecie akwarystyki morskiej

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich użytkowników FORUM. Akwarystyką słodkowodną zajmuję się już od 15 lat. Zapadła decyzja że zakładam akwarium morskie, i pomału mam zamiar kompletować wiedzę przede wszystkim, no i rzecz jasna sprzęt :). Pomału, ponieważ nie ukrywam ze nie mam możliwości wyłożenia na start 2 tyś zł. Ale krok po kroku do celu jakoś dotrę ;).

Jestem z Wrocławia i bardzo chętnie popisałbym z kimś z okolicy, może nawet jakieś instruktażowe spotkanie też wchodzi w grę. Zapewne nie jedno.

Fajnie byłoby gdyby ktoś mógł się podzielić jakimiś materiałami na temat morszczuków, bo znajdowane w necie informacje są zazwyczaj szczątkowe, i nie wyjaśniają wszystkich aspektów zagadnienia :). Więc jakieś kompendium wiedzy mile widziane :).

Dzięki z góry!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie byłoby gdyby ktoś mógł się podzielić jakimiś materiałami na temat morszczuków, bo znajdowane w necie informacje są zazwyczaj szczątkowe, i nie wyjaśniają wszystkich aspektów zagadnienia :). Więc jakieś kompendium wiedzy mile widziane :).

Dzięki z góry!

Witaj,

Jest paru Wroclawiakow na forum i na pewno Ci pomoga. Co do "szczatkowych" informacji to tu jestes w bledzie. NR to chyba najwieksza baza informacji na temat zbiornikow morskich

Pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj :) A oto potrzebne Ci kompendium wiedzy - w tematach przyklejonych na samym początku strony - większość z tego, co jest Ci potrzebne na start, znajduje się w jednym, łatwo dostępnym miejscu:

http://nano-reef.pl/forum/56-dla-nowicjuszy/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I muszę chyba przyznać rację. Mój błąd. A na samym początku co powiecie na taki pomysł rozwiązania zbiornika dodatkowego za akwarium - bez wydzielania panelu tylnego do podłączenia sprzętu? "projekt" był robiony w pracy w paincie, więc bez komentarzy co do jakości;). Zbiornik z tyłu jest niższy, aby nie przeszkadzał pokrywie, a oba są połączone otworami. Całość zespolona sylikonem.

Nowy obraz mapy bitowej.bmp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema ja też od niedawna wkroczyłem w grono morszczaków i powoli pre do przodu,masz rację ten typ akwariów jest inny niż słodkowodne,ja mam dopiero miesiac moją solniczke i sporo pracy jest,ale na poczatek powiem ci co ja zrobiłem najpierw zamontowałem filtr RO,to jest najwazniejsze bo bez wody RO nie ruszysz...a załatwianie ze sklepów nie ma sensu na dłuższą mete.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filterek już jest :]. To był pierwszy krok który zrobiłem :D. A żywice masz? Bo zastanawiam się czy kupować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja po miesiącu dopiero zakupiłem krabika C. elegans, i wczoraj zakupiłem pierwsze 3 miekkie korale,tak dla sprawdzenia co sie bedzie dzialo...wszyscy mi mówili żeby na początku nie kupować krewetek zbyt czułe są na parametry,a ten krabik ponoć jest mega wytrzymały...ale zrzucił mi wylinke i siedzi schowany z tyłu na skałce...ponoc to normalne :coffee:

Edytowane przez bober6662
co to za słowo? (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, myślę że "...popisanie z kimś..." będzię mało efektywne, to jest temat morze... :thumbup: i przy każdej odpowiedzi nasuwają się kolejne pytania...dopóki nie masz z kim pogadać na ten temat polecam czytanie forum...takiej kopalni wiedzy w temacie nie znajdziesz nigdzie, pomijam fakt doświadczenia ludzi,którzy swoją wiedzę i doświadczenie zdobyli w praktyce.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To racja ja też odkąd mam akwa to tylko tutaj siedze i czytam i czytam ... :coffee:


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtr z żywicą :D. Ok, to się nie zastanawiam. Da się to połączyć w całość (filtr RO oraz żywice)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego nie wiem ponoć mozna,ale musisz popytac bardziej doświadczonych :thumbup:


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtr z żywicą :D. Ok, to się nie zastanawiam. Da się to połączyć w całość (filtr RO oraz żywice)?

Oczywiście, inaczej nie ma sensu.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, inaczej nie ma sensu.

Pozdrawiam

seb

Tak też myślałem... Mam nadzieje że uda mi się coś dopasować teraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do sumpa lub panela z tylu akwarium, powinna sie wlewac woda powierzchniowa z akwarium np. grzebieniem. Zaproponowane rozwiazanie polaczenia dwoch zbiornikow rurkami nie zapewni odprowadzenia zakurzonej, pelnej bialek powierzchni wody z akwarium.

Poniewaz przewidujesz wiercenia otworow, to dlaczego nie zrobic dobrego sumpa w szafce, pod akwarium ? :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do sumpa lub panela z tylu akwarium, powinna sie wlewac woda powierzchniowa z akwarium np. grzebieniem. Zaproponowane rozwiazanie polaczenia dwoch zbiornikow rurkami nie zapewni odprowadzenia zakurzonej, pelnej bialek powierzchni wody z akwarium.

Poniewaz przewidujesz wiercenia otworow, to dlaczego nie zrobic dobrego sumpa w szafce, pod akwarium ? :welcome:

0)

Dziękuję ci bardzo za tą uwagę, natomiast pod akwa stoi komoda, i będzie ciężko ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, mam już plan zbiornika, niestety, w tej chwili jestem w pracy i nie mogę wstawić planu. Wieczorem oczywiście nadrobię niedociągnięcie ;).

Z racji tego że baniaczek będzie stał na komodzie i nie będzie miejsca na standardowy samp, po nieprzespanej połowie nocy stanęło na tym że w akwarium powstanie wydzielone miejsce na sprzęt. Ale.. Mini sump powstanie z lewej strony zbiornika :(. Decyzja taka z prostej przyczyny nastąpiła. Nie chcąc tracić z głębi w akwarium mini samp przesunąłem na jego bok. Moja druga połowa ucieszyła się że będzie miała jakiś wkład w zbiornik i pozwoliłem jej wybrać okleinę do zakrycia panela filtracyjnego :D.

Cały zbiornik będzie miał wymiary:

dł. 75cm

szer. 44cm.

wys. 35cm.

Sam panel będzie z lewej strony baniaczka a jego szerokość to 15cm. tak więc panel miałby ok 22 l pojemności. W zbiorniku głównym pozostanie więc ok 90 l. Tak jak planowałem.

Teraz pytanie do Was, czy takiej wielkości zbiornik techniczny jest wystarczający. I jak wg was powinienem go podzielić (dno pojemnika 15x43cm).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, wkońcu udalo mi się znaleźć chwile czasu na wrzucenie projektu mojego zbiornika. Niestety nie mogę wrzucić projektu w 3D który zrobiem w "Google SketchUp" ponieważ "nie mam uprawnień do wysyania tego typu plików". Jak mi ktoś podpowie jak to zrobić od razu wyślę grafikę w 3D. A tym czasem bardzo proszę was o opinię! Pozdrawiam!

post-14314-0-11196400-1334416221_thumb.png

post-14314-0-11068500-1334416227_thumb.png

post-14314-0-67442500-1334416232_thumb.png

post-14314-0-96955000-1334416237_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiedzę że duże zainteresowanie. A może jakieś opinie;)> ?? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panel spory i nie, zależy jaką obsade planujesz z dużym odpieniaczem się nie zmieścisz byc może

będziesz musiał się wspierac magikami diy zrobią co trzeba na wymiar, przy sps musisz przewymiarowac odpieniacz i to sporo aby trzymał parametry,wszyscy mówią miękkie lps a sps się zobaczy ale finał zawsze jest na sps stąd moje wypociny,każdy projekt jest dobry bo powiększa grono zarażonych tym hobby

pozdrawiam Jarek


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie nie mam jeszcze odpieniacza. Planuję zakuptakiego który się zmieści bez problemów. Wydajność ma przybliżoną do tej którą mam w baniaku.

Na projekcie wygląda to tak:

post-14314-0-18863900-1334433377_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to że się zmiesci nie znaczy :lol: że będzie dobry


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
B) no rozmiary tak jak na rysunku widać. A czy będzie dobry to się okaże :D. Jescze pomyślimy :p. Szklo narazie tylko w programie ;), więc jak coś to się przesunie przegrody trochę. A jak nie to będzie jakiś zewnętrzny ;P.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i na rysunku oczywiście są rzeczywiste rozmiary tego odpieńka. Więc nie ma lipy, tak będzie wyglądać w rzeczywistości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.