Skocz do zawartości
dale

"Obieg wody" zamiast cyrkulatorów

Rekomendowane odpowiedzi

Projektuje kostkę 60x60x50, do sumpa mnie przekonaliście :) W związku z tym, zastanawiam się (widziałem na youtube coś takiego), czy do miękkich korali nie wystarczy, zamiast cyrkulatorów, umieścić w trzech - czterech punktach wyloty z "powrotu" z sumpa. Zakładałem że do tego baniaka cyrkulatory były by potrzebne dwa, o wydajnosci ok 1000 l/h. Gdyby założyć pompę powrotną o wydajności 2000 do 3000 tysięcy l/h (starczą 2000 - tyle że rzeczywiste, a nie "z opisu"), dograć to średnicami przelotów, zastosować na końcach system loc-line, nie wystarczyło by ? Ewentualnie, mógłbym pokombinować z jakimś pudełkiem-falownikiem, żeby bujało. Choć w takiej kostce, wyglądało by to "zabawnie".

Jak myślicie ?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że tracisz na wydajności przy podnoszeniu wody + każdym zgięciu/łączeniu kolankami.

Jest duża szansa, że mówisz o czymś takiem jak ja mam rozprowadzone u siebie w zbiorniku (w podpisnie znajdziedz mój wątek).

Musisz też pamiętać o tym, że woda się cofa i jeśli nie zrobisz otworków odpowietrzających, to będzie się cofała tak długo jak będziesz miał położony najniższy locline/rurkę.

Ja mam na obiegu założonego NJ 6000 i nie widać, że tyle jest, a pompa rozkecona na maxa.

Gdy przez chwilę nie miałem cyrkulatorów, woda w niektórych punktach stała i zaczynał się pojawiać syf na skałach.

Pozdr


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy Twój sump i spływ obsłuży pompe 3tysiące litrów.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem z doświadczenia 2 zbiorników, że 3000 na taką kostkę raczej nie wystarczy.

W pracy mamy kostkę 50x50x50 i 3000 NJ w sumpie nie wystarcza (chociaż ma do wylotu pompy od góry podpięte są 2 locliny i jeden HydorFLOW). W kosteczce jest za skałą jeszcze JWP100 3000 (ta dmuch w skały nie robiąc zbytniego zamieszania). Pod powierzchnią dołożyłem jeszcze Coralie 1600 a w cale nie ma pralki wręcz jak dla mnie za spokojnie:) i rozważam wymianę Corali na kolejne 3000 lub nawet jeszcze więcej:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ruch wody musisz też mieć na dole przy dnie, jak coś pójdzie nie tak i braknie prądu na przykład to woda Ci się cofnie do sumpa aż do poziomu dolnego wypływu, sump musiał byś zrobić większy od akwa żeby wodę pomiescil. Poza tym cyrkulacje są regulowane, łatwiej ustawić żeby był wszędzie ruch.

Wysłane z mojego SK17i

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź pod uwagę ze pompy cyrkulacyjne dają szeroki strumień który obejmuje znaczny obszar akwarium. Wyloty wody o których piszesz dają wąski strumień a to nie to samo. Będą powstawały martwe strefy.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwiekszajac obieg podniesiesz za wysoko lustro wody na grzebieniu przelewowym i zwierzeta zaczna ci uciekac do komina, a to sie czesto dla nich zle konczy. Duzy wydatek finansowy i energetyczny (grzanie sie wody) na silna obiegowke a efekty mizerne. To zly pomysl.


1200 l Opti-White (263x85x64); 215 kg LR; Pieniek Deltec SC 2060; 2x Tunze 6001 na Multikontroller; 2x Black Python 120W; 1x HQI 250W Reeflux 12000k; 4xT5 Fiji Purple i AM ReefBlue; 2x Lajon. Sól Preis Zalane od 15.12.2009r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za rzeczowe argumenty. Zwłaszcza te o grzaniu wody i docieraniu strumienia do dna. Żeby nie było że się leniłem, przy wstępnym projekcie posługiwałem sę tabelą przelotu wody, oraz dostępnością armatury. Liczyłem iż umieszczę wyloty ok pół cm poniżej lustra wody. Skierowane w dół. Ale faktycznie, loc-line nie da mi tak szerokiego i jednocześnie relatywnie łagodnego strumienia jak pompa cyrkulacyjna.

Mogę ewentualnie obniżyć nieco lustro wody, ale ze stratą dla jej ilości w obiegu, no i miejsca - co nie jest dobre...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dale, wybijam Ci to z głowy.

Lada dzień pokaże mojego sumpa i przelot u góry- fajnie bo działa ale wydajność mierna bo ciśnienia brak.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za rzeczowe argumenty. Zwłaszcza te o grzaniu wody i docieraniu strumienia do dna. Żeby nie było że się leniłem, przy wstępnym projekcie posługiwałem sę tabelą przelotu wody, oraz dostępnością armatury. Liczyłem iż umieszczę wyloty ok pół cm poniżej lustra wody. Skierowane w dół. Ale faktycznie, loc-line nie da mi tak szerokiego i jednocześnie relatywnie łagodnego strumienia jak pompa cyrkulacyjna.

Mogę ewentualnie obniżyć nieco lustro wody, ale ze stratą dla jej ilości w obiegu, no i miejsca - co nie jest dobre...

Wylot wody możesz wyregulować na giętkiej końcówce-ale czy ustawiać ją w dół?

myślę że w zdłóż zbiornika i jeśli pompa będzie mocna pół centymetra będzie za mało bo siłą wylotu wody będzie chlapałą.

To po zalaniu wody już wyregulujesz,pamiętaj też żeby niedać za nisko bo sump przelejesz i woda nie w zbiorniku tylko

na podłodze się znajdzie


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj , to fajny pomysł bo pomki cyrkulacyjne szpecą baniak(choć moje nowe tunze mnie napawają taką radością , żę wole na nie patrzeć niż na ryby...) Wszystko się da ustawić tylko trzeba chcieć, jak dasz ze trzy obiegowe 6500 :lol: (ze dwie grube rury spustowe) to napewno martwych stref nie bedzie, ale woda się będzie mocno grzała i szkoda prądu... może 3x6500 to za dużo- trzeba by pokombinować i sprawdzić... daj dwie mocne i najwyżej jeszcze się jakąś doda...

Ale dodać trzeba ,że większość ma rację...jedna obiegowa+ze dwie mocne cyrkulacyjne na początek będzie OK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zakładałem że do tego baniaka cyrkulatory były by potrzebne dwa, o wydajnosci ok 1000 l/h

2000 l/h na 180l to zdecydowanie za mało, 2xmocnejsza cyrkulacja szału też nie zrobi (mam podobną w zarośniętych 80 l).


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drogi kolego Lapa (pisze z komorki bez polskich liter sorry)

Proponujesz: 3x6500 to za dużo- trzeba by pokombinować i sprawdzić... daj dwie mocne i najwyżej jeszcze się...

Z twojej porady jasno wynika propozycja 2x6500. Chyba nie zdajesz sobie sprawy ze taka np AM OR 6500 ma 115 W. Proponujesz wstawic ponad 200 watt do baniaka ok. 180 l ? Wstaw prosze grzalke o tej mocy bez termostatu na non stop do takiego litrazu, zapal dodatkowo lampy a zobaczysz w pare godzin rosolek zamiast zycia. Nie zarzucam Tobie zlej woli ale nieprzemyslane porady sa niedzwiedzia przysluga.


1200 l Opti-White (263x85x64); 215 kg LR; Pieniek Deltec SC 2060; 2x Tunze 6001 na Multikontroller; 2x Black Python 120W; 1x HQI 250W Reeflux 12000k; 4xT5 Fiji Purple i AM ReefBlue; 2x Lajon. Sól Preis Zalane od 15.12.2009r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to powiedziałem że się woda bedzie mocno grzać i dodałem ,że jak się chce to można wszystko obejść-wystraczy jakaś chłodziarka np, ta AM z tytanowym wkładem. Jak dodałem szkoda prądu i siana. Ale jak najbardziej jest to możliwe i w tym przypadku martwych stref nie bedzie :lol:

Ps. sory bo przesadziłem z tymi wielkościami tych pomp bo zapomniałem jak duży jest ten baniak -myślalem że 250-300L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to powiedziałem że się woda bedzie mocno grzać i dodałem ,że jak się chce to można wszystko obejść-wystraczy jakaś chłodziarka np, ta AM z tytanowym wkładem. Jak dodałem szkoda prądu i siana. Ale jak najbardziej jest to możliwe i w tym przypadku martwych stref nie bedzie :lol:

Ps. sory bo przesadziłem z tymi wielkościami tych pomp bo zapomniałem jak duży jest ten baniak -myślalem że 250-300L

Ja bym nie przesadzał z tymi martwymi strefami w baniaku znajdą się zapewne korale które nie muszą mieć

tak mocnej cyrkulacji ja na początek dał bym jedną obiegówke i dwa falowniki większy i mniejszy( średni ale nie za mały)

I jestem pewien że problemów z grzaniem i martwymi strefami nie będzie.Docelowo zawsze można dołożyć jeszcze jedną pompe

jednak chyba takiej potrzeby nie będzie no chyba że same akropory w baniaczku się znajdą.


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jestem rozdarty :) Bo wynika z Waszych wypowiedzi że lepiej nie ryzykować (z większości) i iść utartą drogą. Ale znowu, jeden Znajomy, który stawia morszczyznę usługowo, stwierdził że da się ten pomysł zrealizować i na jednej mocniejszej. Rzędu 3-4000 l/h (twierdził że 3000 wystarczą). Zobaczymy, cyrkulatory zawsze mogę dołożyć.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytasz na forum, koledzy z dłuższym stażem zdecydowanie odradzają, a na końcu stwierdzasz, że i tak to zrobisz. Ci, którzy robią serwis i usługówkę przyklepną najgłupszym fantazjom, bo to dla nich obrót, kasa i praca. To dlaczego pytasz? Sorki, ale czuję, że straciłem czas.


1200 l Opti-White (263x85x64); 215 kg LR; Pieniek Deltec SC 2060; 2x Tunze 6001 na Multikontroller; 2x Black Python 120W; 1x HQI 250W Reeflux 12000k; 4xT5 Fiji Purple i AM ReefBlue; 2x Lajon. Sól Preis Zalane od 15.12.2009r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wsadził obiegową 6500L, a na gorze dwa wyloty skierowane w rożne strony-jak za mocno bedzie dmuchać to skręcisz zaworem i po sprawie, jak kupisz za słabą to cały ten pomysł nie wyjdzie :yes , co do grzania to się nie martw -kupisz jakiś wentylatorek ,albo dwa i po sprawie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, dajcie sobie spokój z cyrkulacją za pomocą obiegówki. Nakłady duże a efekt końcowy do smilieA6.gif.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytasz na forum, koledzy z dłuższym stażem zdecydowanie odradzają, a na końcu stwierdzasz, że i tak to zrobisz. Ci, którzy robią serwis i usługówkę przyklepną najgłupszym fantazjom, bo to dla nich obrót, kasa i praca. To dlaczego pytasz? Sorki, ale czuję, że straciłem czas.

Całkiem niepotrzebnie. Zakładając temat, byłem pewien że pomysł wypali. Projektował bym wtedy inną instalację.

A obecnie, Zrobię to nieco inaczej. W taki sposób, by po zdemotowaniu wylewek, wszystko funkcjonowało w sposób tradycyjny. Czas będę miał, najwyżej stracę kilka złotych.

Co do osoby doradzającej, to ani ja jego klient, ani brat, czy swat - po prsotu znajomy. Często rozmawiamy i często pomysły są rzeczowo krytykowane.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze opcja "amerykańska". Zaciąg/i wody w dnie akwarium, wyloty również w dnie, albo w plecach. Pompa zewnętrzna. Dobrze sklejona i przetestowana hydraulika, zawory przed i za pompą. Jest opcja, żeby całkowicie pobyć się pomp z akwarium, ale musisz miec świadomość, że pompa konwencjonalna będzie potrzebować dużo więcej W, żeby uzyskać przepływ zbliżony do cyrkulatorów. Przy taim akwarium, o jakie pytasz 3000l/h to za mało. 5000-6000l/h powinno wystarczyć dla większości zwierzaków. Oczywiście wylot rozbity na 3-4 rury porozmieszczane na róznych wysokościach w akwarium.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli zamienił stryjek siekierkę na kijek - jak będą wyloty zamiast pomp... :(

A 6000 l/h to jednak dużo, jak na pompe :(


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co Ty chcesz od pompek cyrkulacyjnych? Ja Ci na dzień dobry napisałem ,że takie rozwiązanie jest możliwe (z tą obiegową), ale lepiej zrobić tak jak wszyscy radzą bo mają rację!!

Niektóre modele pompek cyrkulacyjnych są przepiekne i nic a nic nie szpecą zbiornika-np Vortech :thumbup: , a jeszcze jaka frajda przy kalibracji i wyborze odpowiedniej opcji falowania! :w00t:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego :) pompy może i łądne, ale w akwarium wolę rybki, nie technikę. A co do "sprawdzonych" rozwiązań, to w słodkim mam palety razem ze skalarami i innymi rybami, z którymi wg. wielu hodowców (mających dużą wiedzę) nie powinny żyć. A mają się dobrze, nie chorują i co tydzień - dwa, mam świeżą ikrę :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.