Skocz do zawartości
godeusz

Żywe testy - analiza wzrokowa akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

No cóż ja cieszyłam się ksenią przez pół roku (a od wielu wielu lat usiłuje ją utrzymać) i pieknie rosła- niestety ostatnio ksenia padła, a zooanthusy pomarańczowe maja sie kiepsko. I zadne mądrości nie pomagają. Ani jod ani witaminaC, ani żelazo. Chociaż to klasyczne pomagacze.

Co do oddechu smoka- jest ciemnoczerwony kiedy ma gorsze warunki- robi się inensywnie pomarańczowo ceglasty i pięknie rozczłonkowany jak ma silny prąd wody i mocne światło.Jak mu źle to wypadają dziury. U mnie zbielał jak 2 miesiace przleżał w słoiku.W akwarium nan 2-5 NO3 i bardzo ładnie rośnie

Tak więc opinie mogą nie przystawać do akwarium, ale z drugiej strony dają wskazówkę gdzie mozna szukać


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Tester

Rozumiem Twoją troskę o rozsądne prowadzenie akwariów. Wiadomo, że bez dużego doświadczenie nie można opierać się tylko na "żywych testach". Z drugiej jednak strony, w innym wątku jest wałkowany temat o "chemicznych" testach, które pokazują to co chcą, a nie to co jest na prawdę. Więc lepiej znać wszystkie oznaki, żeby móc prawidłowo ocenić baniak.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam widzę po moim Quadri że coś jest nie tak

Jak tracą się bąble na polipach to znaczy że czegoś w wodzie brakuje, a jak od środka robi się białawy to znaczy że problem jest z No3 lub Po4 ( że niby zaczynają rosnąć )


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje spostrzeżenia z jodem.

Dawkowałem Kenta w/g instrukcji 2,5ml/tydzień i było dobrze. W ostatnim czasie zmieniłem sól na FSRS i rozpocząłem lanie soli bez soli - też było ok. Do czasu...

Typowo - środa - jod, stront + molibden - zaczęły grymasić czerwone zoa, tak przez ok. 2 tyg, bo nie widziałem związku z dawkowaniem. Potem doszły trzy nowe akry, było dobrze do środy. Środa - Kent, piątek - suche patyki. Pierwszy tydzień... przypadek(?), drugi tydzień... więcej suchych patyków i chwila zastanowienia. Czerwonego zoa już nie było :-(. Dodam, że Pavona, kupiona jako żółta, jest obecnie zielona.

Mam test RS na jod, ale robię go rzadko, więc tym razem zrobiłem i... Jod powyżej 0,06, jeśli nie powyżej 0,09 (jak dobrze pamiętam wartości), w każdym bądź razie wysoko. Duża podmianka i czekam na efekty. Zobaczymy.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o początkujących akwartystów to dla nich jest dział Dla Nowicjuszy i od niego powinni zacząć. Po jego opanowaniu mogą tutaj zaglądac a zanim opanują to trochę im to zajmie. Takie jest moje zdanie,

Dla mnie bardzo pomocny temat ale zawarte tutaj obserwacje biorę pod uwagę tylko po wykonaniu testów.

Sam nie jestem zaawansowany ale nie ma dnia kiedy bym nie czytał różnych forów i artykułów - codziennie od 2 lat minimum 5 h spędzam nad tym przed kompem a i tak czuję się ...hmm jak by to powiedzieć...pusty?.

Więc pozwólmy korzystać z tego tematu każdemu kto ma tylko na to ochotę i liczy się z tym że nie do końca może się to sprawdzić w jego szkle. Każda uwaga jest dla mnie cenna ale wymaga weryfikacji.

Godeusz- Dzięki za podjęcie tematu,

Pozdro


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś chyba musi w tym być, zauważyłem podobna korelację, a Twój post zaczyna mnie przybliżać do tego stwierdzenia .

Dozowałem niewielkie ilości, ok.1-2 kropli Lugola przez ponad 3 miesiące.

Przestałem ponieważ zmniejszać się zaczęła dość liczna u mnie populacja Xenii.

Niedomiar jodu wpływa na to że nie pulsuje, a nadmiar, że może się nawet rozpuścić.

Powstanie niewielkiego lokalnego dywaniku zielenic mogło być efektem ubocznym, lecz nie jestem jeszcze do tego całkowicie przekonany, ponieważ powody mogły być też inne.

Jako pewnik może to zacząć funkcjonować wtedy, gdy potwierdzi się większa ilość podobnych przypadków.

Pozdrawiam.

:welcome:

Witam wszystkich.U mnie Xenia pięknie bujała zanim zacząłem dozować jod.Test saliferta nie wykazuje jodu dlatego zacząłem go dozować.Dozuje pełnego balinga Fauny.Po testach zacząłem dozować jod z KZ 1 kropla na 100 litrów dziennie.Od miesica dozuje cyano clean z kz.Xenia strasznie pomarniała teraz nie wiem czy jod przewalony czy dozowania cyano clean .Parametry wody mam ideale przynajmniej te dające się mierzyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dozuję jod AM dokładnie 1,43 ml dziennie od 10 m-cy, xenia normalnie pracuje, wylinki krewetek regularnie co kilka tygodni. Baling wg zużycia. Nie wydaje mi się, żeby taki objaw był wyznacznikiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zoa mozna karmic czyms drobnym jak jaja kraba cyclop ezze, reef pearls, albo woda z plukanych mrozonek.


100x40x45,sump 90x30x38, światło 4xt5 39w, 2x koralia 4500l/h, obieg aqua one 2600l/h, odpieniacz Deltec APF600, pudełko przelewowe

6195_6307.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JBL corallfluid z pipety, pokarmy w proszkach jak kolega wyżej wspomniał albo drobne mrożonki, mikroplankton, ikra homara, jaja kraba, pokarm dla filtratorów, wrotka, fito

Wysłane z mojego HTC Desire 610

Edytowane przez enigma17 (wyświetl historię edycji)

pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje spostrzeżenie: Acropory piękne, wybarwiają się jak nigdy za to seriatopory (gł. hysterixy) lecą. Podwyższone zasolenie do 1.03. Reszta parametrów ok.

Wysłane przez tapatalk


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo przydatne Dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.04.2012 o 09:38, Tester napisał:

Dobry temat jednak wedlug mnie dosc sliski bo ktos na jego podstawie moze wyciagnac zle wnioski. Oczywiscie godeusz ma racje ze zwierzeta pokazuja nam ze cos jest nie tak, jednak osobiscie balbym sie polegac na obiawach samego zbiornika i choc wiem ze sa akwarysci ktorzy tak robia to ja uwazam ze regularne testy wody, zwlasza w mlodych zbiornikach to podstawa. Pozniej mozna robic te testy rzadziej. Obawiam sie natomiast stwierdzen w stylu "zahamowany wzrost korali - przyczyna nadmiar potasu" poniewaz moze on prowadzic do zlych reakcji. Istnieje setki powodow ktore hamuja wzrost korali i sprowadzanie ich do poziomu potasu jest bardzo ryzykowne i moze odwrocic uwage od realngo problemu. Poza tym zlozonosc systemu bardzo rzadko pozwala na wyciagniecie jednoznacznych wnioskow a stwierdzenie, ktore wywoluje coraz czesciej zlosliwe komentarze ze "kazdy zbiornik jest inny" dodatkowo zwraca uwage na fakt ze te same dzialania w jednym zbiorniku przyniosa poprawe a w drugim spowoduja dalsze problemy. Skad tyle postow w stylu "korale bieleja - pomocy" czy " brazowe gluty na skalach"? Gdyby diagnoza byla taka latwa to watki te konczylyby sie jednym postem.

Oczywiscie "nauczenie" sie swojego zbiornika jest sluszna idea i brawo dla godeusza za zwrocenie na to uwagi. W akwarium istnieja setki parametrow ktorych nie mozemy mierzyc wiec obserwacja zycia pomaga nam okreslic ogolne stan "zdrowotny" akwarium. Pamietajmy jednak ze reakcje korali na problem nie musza byc natychmiastowe i czesto np nadmiar czy niedobor jakiegos pierwiastka obiawia sie zmiana koloru czy pompowania dopiero po kilku tygodniachc co mocno utrudnia zlokalizowanie przyczyny i ustalenie ram czasowych wystapienia problemu. Dlatego wedlug mnie testy to koniecznosc. Zwlaszcza w mlodych zbiornikach. W stabilnych akwariach mozna je juz robic rzadziej.

Obserwacja zbiornika - tak, ale jako dodatek do testow.

Pozdro

Witam 

 

Piszę aby odświerzyć BARDZO CIEKAWY I POTRZEBNY TEMAT jakim jest analiza wzrokowa naszego akwarium.  Zacznę od tego że z całym szacunkiem dla Tasera (jego artykuły są bardzo ciekawe i pomocne) ale torpedowanie pomysłu godeusza uwżam CO NAJMNIEJ za nie słuszne.. Uważam że należy mi się duża pochwała z pomoc i ewentualnie drobna korekta. Taser oczywiście ma racje w pewnym sensie- chodzi o to że nie mozemy polegać i działać na podstawie samych "zapamietanych/odczytanych wniosków z posta). Powinnismy to traktować jako wskazówka ułatwienie i wyjaśnienienie dla srednio zawansowanych akwarystów.  

Wyjasnię na swoim przykładzie- mam problem z pompowaniem koralowców i xenią. Po przeczytaniu doświadczeń innych akwarystów wiem na co zwrócić uwagę i ewentualnie jakie testy dokupić lub zrobić, oraz potwierdzić przyczynę.  

Podsumowując stwierdzam ze temat nadaje się do korekty, uzupełnienia i podpięcia.. Pozdrawiam i na pewno coś dopiszę po nabraniu doświadczenia. 

 

Podsumowując 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi chyba o Testera, a nie o Tasera :D

Caulastrea jak u mnie grymasi (staram się już do tego nie dopuszczać), a robi to jako pierwsza oznacza to brak mikro w wodzie. Drink Grotecha ABC+M szybko załatwia sprawę.


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam "odsmażam " 

Super temat aż mi szkoda i zazdrość bierze iż to nie ja go założyłem .

Tylko takie na tym forum .

A co testera to oczywiście nie słusznie torpeduje to co owocuje .

Ja szukam tematów na temat kruchych monitpor a tu w tym temacie zostałem najdłużej .

Jestem również zdania iż obaj mają rację i trzeba korzystać z doświadczenia obu , a nie upierać się przy swoim zdaniu .

A co do obserwacji to wydaje mi się niemal pewne iż brak pulsowania xeni oraz jej pompowanie zależy w dużej mierze od jodu : mało jodu słabe pulsowanie i ogólny stan zdrowia korala.

Co nie znaczy iż tylko ten jeden parametr może być przyczyną słabego pulsowania, gdy już mamy pewność iż trzy podstawowe parametry są właściwe ( ca kh mg )to niemal pewne jest iż jod " wskrzesi koralowiec - Xenia .

To spostrzeżenia z mojego akwa i na tej podstawie dodaje jod.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.