Skocz do zawartości
godeusz

Żywe testy - analiza wzrokowa akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Ja to czytałem, chodziło mi to jak Ty to widzisz...

Widzę podobnie.

Swoją drogą- podejrzanie dociekliwe pytania zadajesz – nie za bardzo drążysz ?

Nie jestem jednak alfą i omegą !

Wielu mamy kolegów na forum z większą wiedzą niż moja.

Pozdrawiam.

:welcome:


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad pkt 4.

nawiazujac do mojego postu :http://nano-reef.pl/topic/45879-no-i-mnie-dopadlo/

oraz czytajac anglojezyczne fora, np to: http://www.aquariumslife.com/headline/brown-diatom-algae-control/zastanawiam sie co moze jeszcze grozic przy przedawkowaniu jodu. fakt ze ostatnie kilka tygodni dawkowalem jod przyznam troche tak od paly/mea culpa :wallbash: /nie mając testu na zawartosc jodu.wychodzac z zalozenia ze jod uwalnia sie z wody dosc szybko/2-4 dni/ postanowilem troszke dodac, tak 1kropla na 2-3 dni lugol.czy mieliscie koledzy sytuacje taka ze podczas dodawania jodu pojawialy sie glony i okrzemki? bo jesli tak to moze byc przyczyna powstawania zielenakow w naszych akwariach. bylby to tez moze jeden z powodow pojawienia sie "tego czegos" w moim baniaczku.


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad pkt 4.

nawiazujac do mojego postu :http://nano-reef.pl/topic/45879-no-i-mnie-dopadlo/

oraz czytajac anglojezyczne fora, np to: http://www.aquariumslife.com/headline/brown-diatom-algae-control/zastanawiam sie co moze jeszcze grozic przy przedawkowaniu jodu. fakt ze ostatnie kilka tygodni dawkowalem jod przyznam troche tak od paly/mea culpa :wallbash: /nie mając testu na zawartosc jodu.wychodzac z zalozenia ze jod uwalnia sie z wody dosc szybko/2-4 dni/ postanowilem troszke dodac, tak 1kropla na 2-3 dni lugol.czy mieliscie koledzy sytuacje taka ze podczas dodawania jodu pojawialy sie glony i okrzemki? bo jesli tak to moze byc przyczyna powstawania zielenakow w naszych akwariach. bylby to tez moze jeden z powodow pojawienia sie "tego czegos" w moim baniaczku.

Coś chyba musi w tym być, zauważyłem podobna korelację, a Twój post zaczyna mnie przybliżać do tego stwierdzenia .

Dozowałem niewielkie ilości, ok.1-2 kropli Lugola przez ponad 3 miesiące.

Przestałem ponieważ zmniejszać się zaczęła dość liczna u mnie populacja Xenii.

Niedomiar jodu wpływa na to że nie pulsuje, a nadmiar, że może się nawet rozpuścić.

Powstanie niewielkiego lokalnego dywaniku zielenic mogło być efektem ubocznym, lecz nie jestem jeszcze do tego całkowicie przekonany, ponieważ powody mogły być też inne.

Jako pewnik może to zacząć funkcjonować wtedy, gdy potwierdzi się większa ilość podobnych przypadków.

Pozdrawiam.

:welcome:


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@godeusz no wlasnie, moja xenia pieknie zawsze pulsowala ale od jakichs 4-5 tygodni jest obkurczona i bardzo slabo pulsuje. na reeflex.net nawet pisza ze nadmiar lub niedobor jodu moze wplywac na xenie negatywnie/to sie zbiega z czasem kiedy zaczalem dozowac jod, moze zbieg okolicznosci???/

Edytowane przez petrus1 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przedtem tylko o tym czytałeś- teraz wiesz to z autopsji i to się nazywa nabywanie wiedzy.

Najpierw teza, potem udowodnienie poprzez doświadczenie i to jest to.

Następnie potwierdzenie większej ilości przypadków i mamy pewnik.

Trzeba tylko poczekać, czy inni zaobserwowali podobne przypadki.

Pozdrawiam.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trzeba zapytac innych kolegow czy z czyms takim sie spotkali,piszcie panowie bo to moze byc znaczace, wysyp alg spowodowany bogata sola czy przedawkowanie jodu moze miec znaczenie.dzieki godeusz za zainteresowanie tematem, pozdrawiam, petrus1


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może ktoś opisać swoje obserwacje odnośnie zbyt wysokiego Magnezu,żelaza?czym sie to może objawiać jakie są lub mogą być widoczne skutki podwyższenia tych dwóch parametrów?może to skutkować spadkiem KH?

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Dorzucę swoje spostrzeżenia z własnego zbiornika.

Wellsophyllia/Trachyphyllia - normalnie ogromna, flaczeje i przestaje się pompować gdy Ca spadnie w okolice 360.

Zoa - mam czerwone zoa z żółtymi polipkami, polipki dostają zielonego odcienia gdy PO4 dochodzi w okolice 0,08+.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co może być przyczyną, że koralowce słabo "świecą" pod aktyniką ?

Nie licząc tego, że mam eRybkowe ledy.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

A zmieniły Ci korale kolor pod tym światłem?

U mnie pod chińską lampą 120W kolory znikały, fluorescencja też była taka przymglona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, szczególnie SPSy bo miękkie spoko.

Mam dwie montipory które wcześniej rosły pod Cree a teraz są u mnie, różnica widoczna.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaobserwował ktoś coś nowego co warto tutaj wpisać?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robię UP bo temat ciekawy tylko coś nikt nic nie dopisuję...


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem ostatnio problemy z reaktorem,

Ca wciągu 2 dni skoczyło z 380 na 480 caulastra tak się na pompowała że poziom wody w akwa mi opadł :shock:

post-11226-0-83726800-1358674878_thumb.jpg

post-11226-0-99380300-1358674884_thumb.jpg

post-11226-0-76321200-1358674890_thumb.jpg


450L

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robię UP bo temat ciekawy tylko coś nikt nic nie dopisuję...

Bardzo fajny temat, nie myślicie że taki temat fajnie było by podpiąć?


Akwarium (start: 16.01.2013): 100x40x50(wys.); Oświetlenie: 4x39W; Filtracja: Deltec MCE 600, 30kg lr; Ogrzewanie: Eheim Jager 200W; Cyrkulacja: Tunze 6045, Tunze 6025. - DZIENNIK

6505_6691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest wiele fajnych tematów. Trudno wszystkie podpiąć. Pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja obserwacja:

Glon "Oddech smoka" staje się z czerwonego prawie biały gdy NO3 jest niewykrywalne.

Po dodaniu NaNO3 do wody szybko wraca do czerwonego koloru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja obserwacja:

Glon "Oddech smoka" staje się z czerwonego prawie biały gdy NO3 jest niewykrywalne.

Po dodaniu NaNO3 do wody szybko wraca do czerwonego koloru.

No to akurat normalne glony to filtratory gdy NO3=0 tzn że głodują i zanikają...


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie ten temat moze prowadzic do blednych wnioskow a tym samym jest niebezpieczny. Gdyby bylo mozliwe stworzenie takiego podrecznika to wszystkie akwaria bylyby piekne i pozbawione plag. Powtarzam po raz kolejny: Nie mozna analizowac jednego parametru w oderwaniu od calosci.

Przyklad - post daroda:

miałem ostatnio problemy z reaktorem,

Ca wciągu 2 dni skoczyło z 380 na 480 caulastra tak się na pompowała że poziom wody w akwa mi opadł :shock:

Jakze latwo poczatkujacemu akwaryscie wyciagnac wniosek ze jak sie Caulastrea nie pompuje to znaczy ze trzeba podbic Ca do 480.

Ten watek niesie ze soba takich niebezpieczenstw cale multum.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego jak kto rozumie swój zbiornik...wiadomości te mogą być jednynie poglądowe.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie ten temat moze prowadzic do blednych wnioskow a tym samym jest niebezpieczny. Gdyby bylo mozliwe stworzenie takiego podrecznika to wszystkie akwaria bylyby piekne i pozbawione plag. Powtarzam po raz kolejny: Nie mozna analizowac jednego parametru w oderwaniu od calosci.

Przyklad - post daroda:

Jakze latwo poczatkujacemu akwaryscie wyciagnac wniosek ze jak sie Caulastrea nie pompuje to znaczy ze trzeba podbic Ca do 480.

Ten watek niesie ze soba takich niebezpieczenstw cale multum.

No to bęc - i mamy nowe prawo w fizyce!

Jeśli Calaustrea się pompuje i zabiera tyle wody, że aż poziom opada to chyba była w tym czasie wynurzona.

Jeśli jednak była normalnie pod wodą, to nijak nie mogła by obniżyć poziomu bo ile wody pochłonęła(pompując się) to tyle samo jej wyparła powiększając objętość. Poziom wody pozostaje niezmienny.

Prawo Archimedesa.

Tester- krytykujesz ciekawy i potrzebny temat (zaczęty przeze mnie –dlatego go bronię) a nie widzisz takiego pasztetu jak tekst „daroda” i dajesz go za przykład ? czyżbyś obniżył poprzeczkę ?!

Pozdrawiam.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godeusz - nie obnizylem poziomu, tylko uznalem ze wypowiedz daroda to licentia poetica, i jako taka nie musi miec odniesienia do rzeczywistosci. A poza tym to byl post, pierwszy z brzegu.

Co do krytyki, to tak, krytykuje, ale ze wzgledu na niebezpieczenstwo jakie za soba niesie dla poczatkujacych akwarystow.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko mi się wydaje że "Panowie się nie zrozumieli"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko mi się wydaje że "Panowie się nie zrozumieli"?

Zrozumieliśmy się dobrze.

Nie należy jednak oceniać wybiórczo, a brać trzeba pod uwagę cały kontekst wypowiedzi.

Pozdrawiam.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.