Skocz do zawartości
Poczatkujacyy

NanoReef Aquael 30L

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Serdecznie.

Po paru przygodach z słodką wodą trafiłem własnie na to cudowne forum i postanowiłem zaczac przygode z akwarystyka słonowodna. Jest to moja pierwsza solanka więc prosze o wyrozumiałosc :)

A wiec:

Szkło: 29x29x35 30L

Sprzęt:

- kaskada Wersa Max FZN-3 w niej jak narazie gąbki nastepnie planowany purigen + fizelina + odpieniacz ze strzykawek by tomko (juz skonstruowany jedynie brakuje kostki lipowej)

- Narazie cyrkulacja JVP 102 aby wywiała syf ze skały (docelowo Koralia Nano 900l/h)

- oświetlenie 2x11W biale i aktynika

W swoim słonym bajorku planuje miec głownie miękasy, ekipe sprzatajaca(tu prosze o pomoc w dobraniu :) ), oraz jedną/dwie małe rybki które po podrosnieciu znajda dom u jednego z Was lub jesli finanse pozwolą trafią do zbiornika 200L.

Dzień 1 - solimy

Po złożeniu zestawu zacząłem napełniac zbiornik wodą RO+DI do ktorej wsypałem ok 1100g soli Preis (zasolenie 1,021). Załączylem cyrkulacje oraz kaskade i... zaczynamy przygode :)

Dzień 3 - wyprawa po skałe

Wybrałem sie po skałe do Erybki w markach, sprzedawca polecił mi świeżą skałe (nie odgazowana) tłumacząc ze posiada ona wiecej pozytecznych bakterii, więc zakupiłem prawie 4kg i po powrocie odrazu umieściłem ją w akwarium. Skała 'wypluwa' duuuze ilosci przeróznego syfu tj.resztki glonów ktorych jest sporo na skałach, biały biało-niebieski śluz ktory czasem odpada w kawałkach 1-2cm. Na skałe jest skierowana cyrkulacja aby lepiej sie oczyscila. Do skały jako gratis otrzymałem ampułke bakterii BioDigest ktore rowniez poleciały odrazu do akwarium .

Dzień 7

Kiedy woda sie troszke wyklarowała dodalem bakterii Nutrafin Cycle zgodnie z zaleceniami producenta tj:

dzien 1 - 25ml/40l

dzien 2 - 10ml/40l

dzien 3 - 10ml/40l

Zauważylem również pierwsze życie - biały 'robaczek' przypinający malutką krewetke lub bardziej malutką rybke (lecz to nie mozliwe) moj aparat nie daje rady aby uchwycic tego stworka. Następnie małe żyjątko ktore jest przymocowane do skały oraz jest cholernie szybkie wielkośc ok 2-3mm (przewaznie gdy tylko przysune twarz do akwa odrazu chowa sie w cos jakby rurke - czyzbym był aż tak odrazajacy? :crybaby::harhar: ) - fotka powinna sie pojawic w nastepnym poscie. Kolejnym stworzonkiem jest robaczek koloru szaro-brunatnego poruszający sie jak gąsienica w bajkach Disneya :p prawdopodobnie posiadajacy cos w rodzaju przyssawek na obu koncach poniewaz przysysal sie z latwoscia do szkła i gdy tylko uruchomiłem aparat skubaniec uciekł w skałe :veryangry: długosc 0,5cm-2,5cm - gdy sie rozgiągał - macie jakis pomysł co to moze byc? Wiecej chyba nic nie spostrzegłem.

O parametrach niestety nic nie powiem poniewaz jeszcze nie posiadam testów. Za chwile zrobię pare zdjęć i powinny pojawic sie w nastepnym poscie.

Pozdrawiam :)

Łukasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

p1030180i.jpg

p1030181z.jpg

p1030182m.jpg

p1030188o.jpg

p1030192k.jpg

p1030194u.jpg

p1030196k.jpg

p1030198u.jpg

p1030199c.jpg

p1030202d.jpg

Wybaczcie za jakosc i za taki sposob wrzucania zdjec jednak nie moge znalesc nigdzie jak to zrobic inaczej :wallbash: jesli ktos moglby pomoc to proszę PW

Pozdrawiam.

Łukasz.

Edytowane przez zielony mintaj (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Wybrałem sie po skałe do Erybki w markach, sprzedawca polecił mi świeżą skałe (nie odgazowana) tłumacząc ze posiada ona wiecej pozytecznych bakterii, więc zakupiłem prawie 4kg i po powrocie odrazu umieściłem ją w akwarium. Skała 'wypluwa' duuuze ilosci przeróznego syfu tj.resztki glonów ktorych jest sporo na skałach, biały biało-niebieski śluz ktory czasem odpada w kawałkach 1-2cm. Na skałe jest skierowana cyrkulacja aby lepiej sie oczyscila. Do skały jako gratis otrzymałem ampułke bakterii BioDigest ktore rowniez poleciały odrazu do akwarium .

moim zdaniem srednio trafiony pomysł z włożeniem świeżej skały do tak małego akwarium, :no

dojrzewanie będzie trwało i trwało :wallbash:

co do bakterii BioDigest to chyba nie wlałeś całej fiolki od razu :rtfm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dojrzewanie będzie trwało i trwało :wallbash:

Ano właśnie - przy tak małym litrażu najlepiej postawić na "gotowce" czyli woda i skała z dobrze funkcjonującego akwa

żeby maksymalnie skrócić okres ewentualnego i cieszyć się małą rafką bo przy takim starcie to zamęczysz się z glonami a jak skała faktycznie jest nieodgazowana to zabagnisz ten zbiorniczek na ładnych parę miesięcy :(. Trzymam kciuki ale pomyśli o ponownym starcie na używanej skale i wodzie z podmian - naprawdę będzie lepiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jeśli zaczynasz to zaczynaj od conajmniej 100 litrów. Takie akwarium zajmuje niewiele więcej miejsca ale jest je znacznie łatwiej prowadzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak:

- w 30l akwa będzie ciężko utrzymać parametry(mam nadzieję, że o tym wiedziałeś)

- pomysł z nieodgazowaną skałą do takiego małego zbiornika to nienajlepszy pomysł

- jak powiedział nanokaczor, że lepiej zacząć od większego zbiornika np. ReefMaxa

- w takim akwarium wiele nie będziesz mógł hodować( może jakieś ślimaki, kraba i małą krewetkę)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy mi sie wydaje czy przy falowniku jest uszkodzony kabel :wallbash:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam kolege na forum :welcome:

Powiem tak...

Ja zaczynałem od akwa 30l Aquaela - to co Ty masz. Fajna sprawa na pocztątku. My mieliśmy ok 6 kg odgazowanej skały z działającego zbiornika oraz wodę z tego zbiornika. Do tego 4,5kg żywego piasku. Dojrzewanie przebiegło mimo tego dosyć wolno. Szybko zdecydowaliśmy się na nowe większe akwa. Tak więc nasza przygoda z 30L trwała niecałe 3 miesiące :whistle:

Główny problem to parametry. Trzymaliśmy tam 2 błazny i brzydala. Azotyny,Azotany i Fosfor wahały się różnie. Sięgaliśmy po PhosGuarda i Purigen i pomagało. Natomiast zabawy było po prostu za dużo. W takim litrażu nawet zasolenie stanowiło problem. Przy 6kg skały i 4,5 kg piasku wyszło, że mamy ok 20L wody w akwa. Ogólnie ciężka sprawa z Nanoreefami. Teraz mieliśmy przenosiny do akwa 85L. Parametry nieco stabilniejsze a i życia można więcej wrzucić. Zachęcam do przeczytania naszego wątku o 30L i przesiadce. Może coś pomoże :welcome:

Nie zniechęcamy Cię bo widzieliśmy pare bardzo fajnych picoreefów od 15-30L. Można? Można tylko duuuuużo dłubania i co pare dni testy. Da się to zrobić, ale według mnie to zabawa dla doświadczonych. Im większe tym łatwiejsze...

Powodzenia stary :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
moim zdaniem srednio trafiony pomysł z włożeniem świeżej skały do tak małego akwarium,

dojrzewanie będzie trwało i trwało

co do bakterii BioDigest to chyba nie wlałeś całej fiolki od razu

Jestem żóltodziobem jeszcze niestety wiec wrzuciłem taką jaką mi polecono... Teraz widze ze było to błędem...

Co do BioDigest tak wlałem całą fiolkę na raz...

Ano właśnie - przy tak małym litrażu najlepiej postawić na "gotowce" czyli woda i skała z dobrze funkcjonującego akwa

żeby maksymalnie skrócić okres ewentualnego i cieszyć się małą rafką bo przy takim starcie to zamęczysz się z glonami a jak skała faktycznie jest nieodgazowana to zabagnisz ten zbiorniczek na ładnych parę miesięcy :(. Trzymam kciuki ale pomyśli o ponownym starcie na używanej skale i wodzie z podmian - naprawdę będzie lepiej

Próbowałem zdobyć wodę z podmianki jednak nikt w moim zasiegu na forum sie nie odezwał a w sklepach również nie chciano nawet odsprzedac wody <_< a ze skałą bedę musiał przemysleć jeszcze... Dziekuje za podpowiedz

Jeśli zaczynasz to zaczynaj od conajmniej 100 litrów. Takie akwarium zajmuje niewiele więcej miejsca ale jest je znacznie łatwiej prowadzić.

Niestety brak funduszy zmusił mnie do startu takiego litrażu co do trudnosci utrzymania to nikt nie mowil ze bedzie łatwo :p

Powiem tak:

- w 30l akwa będzie ciężko utrzymać parametry(mam nadzieję, że o tym wiedziałeś)

- pomysł z nieodgazowaną skałą do takiego małego zbiornika to nienajlepszy pomysł

- jak powiedział nanokaczor, że lepiej zacząć od większego zbiornika np. ReefMaxa

- w takim akwarium wiele nie będziesz mógł hodować( może jakieś ślimaki, kraba i małą krewetkę)

oczywiscie wiedziałem o parametrach jednak wiele jest nano rafek i ludzie jakoś dają sobie z nimi radę, więc myślę ze i mi sie uda . wcale dużo nie wymagam od takiego litraża to co wymieniłes w zupełnosci mi wystarczy :)

Czy mi sie wydaje czy przy falowniku jest uszkodzony kabel :wallbash:

tak jest uszkodzony jednak na tyle że przy odrobinie uwagi tragedii nie bedzie :) ta pompa jest tylko na czas wydmuchania syfu ze skały nastepnie zamowie Koralia 900l/h

Witam kolege na forum

Powiem tak...

Ja zaczynałem od akwa 30l Aquaela - to co Ty masz. Fajna sprawa na pocztątku. My mieliśmy ok 6 kg odgazowanej skały z działającego zbiornika oraz wodę z tego zbiornika. Do tego 4,5kg żywego piasku. Dojrzewanie przebiegło mimo tego dosyć wolno. Szybko zdecydowaliśmy się na nowe większe akwa. Tak więc nasza przygoda z 30L trwała niecałe 3 miesiące :whistle:

Główny problem to parametry. Trzymaliśmy tam 2 błazny i brzydala. Azotyny,Azotany i Fosfor wahały się różnie. Sięgaliśmy po PhosGuarda i Purigen i pomagało. Natomiast zabawy było po prostu za dużo. W takim litrażu nawet zasolenie stanowiło problem. Przy 6kg skały i 4,5 kg piasku wyszło, że mamy ok 20L wody w akwa. Ogólnie ciężka sprawa z Nanoreefami. Teraz mieliśmy przenosiny do akwa 85L. Parametry nieco stabilniejsze a i życia można więcej wrzucić. Zachęcam do przeczytania naszego wątku o 30L i przesiadce. Może coś pomoże

Nie zniechęcamy Cię bo widzieliśmy pare bardzo fajnych picoreefów od 15-30L. Można? Można tylko duuuuużo dłubania i co pare dni testy. Da się to zrobić, ale według mnie to zabawa dla doświadczonych. Im większe tym łatwiejsze...

Powodzenia stary

Hej :welcome:

Wątek przeczytałem bardzo ciekawy i zachecajacy do przesiadki na większy zbiornik :) Jednak tak jak juz pisalem wczesniej brak funduszy na to nie pozwala :crybaby: w planach jest wymiana w zbiorniku 200L 2 szyb na optiwhite i przerobienia je na solanke jednak... potrzeba czasu :) zbiornik 30L wybrałem rowniez z takiego powodu ze wiedziałem ze łatwo nie bedzie a nie była to zbyt duza inwestycja wiec chciałbym sie dzieki niemu troche zblizyc i nauczyc obslugi morskiego akwarium. Oczywiscie mozna czytac czytac czytac.... ale to nie to samo gdy ma sie przed soba zbiornik i trzeba sobie z nim poradzic. Czlowiek uczy sie na błędach :)

Dziękuje Bardzo za słowa otuchy :thumbsup:

A poza tym dziś mamy Dzień 10 :).

Wczoraj zabrałem się za delikatne oczyszczenie skały więc wyjąłem ją ze zbiornika do miski penseta w dłon i jazda... zerwałem z niej bardzo duża ilosc syfu wyszło z niej również pare wieloszczetów (?) ktory wrzuciłem spowrotem do zbiornika. Mam nadzieje ze w ten sposob przyspiesze troche okres "pylenia skaly". Zebrałem również troszke syfu z dna, wszystkiego nie dałem rady ponieważ w tym brudzie pełza troszke zycia i nie chciałem nic uszkodzic. Znalazłem równiez martwego kraba wielkosci ok 1cm pierwszy raz miałem tak bliskie starcie z krabem i musze stwierdzic ze piękne zwierze :) Do gąbek w kaskadzie dołozyłem fizelinę na góre.

Nigdzie nie mogłem znalesc wątku dotyczącego akwarium morskiego w pomieszczeniu "dla palących" tj. akwarium stoi w pomieszczeniu w ktorym palę papierosy (cholerny nałóg :wallbash: ) i zastanawiam sie czy szkodliwe substancje z dymu tytoniowego nie będą sie rozpuszczać w wodze powodujać katastrofe w moim maleństwie? :question:

Gdyby ktos chciał fotki z dziś to wrzucę :)

Pozdrawiam.

Łukasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia. tez mam nano reefa. wymaga troche uwagi, ale da sie. krewetek mam kilka, rybek tez. korali calkiem sporo. kwestia uwaznego dobierania obsady.

pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.....

Próbowałem zdobyć wodę z podmianki jednak nikt w moim zasiegu na forum sie nie odezwał a w sklepach również nie chciano nawet odsprzedac wody <_< a ze skałą bedę musiał przemysleć jeszcze... Dziekuje za podpowiedz

.....

Oj coś czarujesz - kiedy nie pojadę do erybki to zawsze spotykam co najmniej dwóch chłopaków z baniakami po wodę a w koralach woda jest normalnie w cenniku wiec nie chce mi się wierzyć że nigdzie nie chcieli Ci sprzedać 30L.

Co do kraba to pewnie znalazłeś wylinkę a nie samego stwora - poobserwuj w nocy akwa na pewno cwaniak wylezie

Edytowane przez wa1ker (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Jestem żóltodziobem jeszcze niestety wiec wrzuciłem taką jaką mi polecono... Teraz widze ze było to błędem...

Co do BioDigest tak wlałem całą fiolkę na raz...

Pozdrawiam.

Łukasz.

kurcze zaszalałeś :wallbash:

albo źle Ci poradzono albo czegoś dokładnie nie zrozumiałeś

całą ampułkę BioDigesta to wlewa się na 1000 litrowy zbiornik :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj coś czarujesz - kiedy nie pojadę do erybki to zawsze spotykam co najmniej dwóch chłopaków z baniakami po wodę a w koralach woda jest normalnie w cenniku wiec nie chce mi się wierzyć że nigdzie nie chcieli Ci sprzedać 30L.

Co do kraba to pewnie znalazłeś wylinkę a nie samego stwora - poobserwuj w nocy akwa na pewno cwaniak wylezie

Kiedy dzwonilem do erybki Pan zapytal mnie o ilosc, kiedy odpowiedzialem 30l uslyszalem "niestety nie da rady" i wiecej nie pytalem o wode moze po prostu nie mieli aktualnie... podeslal bys mi link do wody bo nie moge znalesc?

co do kraba to mam nadzieje ze stworek zyje bo byl bardzo piekny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurcze zaszalałeś :wallbash:

albo źle Ci poradzono albo czegoś dokładnie nie zrozumiałeś

całą ampułkę BioDigesta to wlewa się na 1000 litrowy zbiornik :welcome:

kurcze dopytywalem sie dwa razy czy napewno wlac cala na raz... no i wlalem :harhar: bardzo zle sie stało? :crybaby:

Dodam ze byla to mała ampułka (moze z 10ml).

zielony mintaj - dzieki za poprawienie zdjec :unworthy:

Jeśli ktos mialby chwile to podrzuccie mi gdzie moge poczytac o tych "brudach" na skale ktore znajduja sie na fotkach bo ja oczywiscie nie moge znalesc :wallbash:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wody to zapewne byli po podmiankach.

Ja jak się wbijałem w AM po podmianie to też nie dało rady nawet 5 litrów kupić. A jak w "zwykły dzień" to dowolną ilość by sprzedali.

Podpytaj kiedy mają podmiany i wtedy na pewno coś się skapnie :welcome:

Jeśli chodzi o zdjęcia... nie wiem czy to o te chodzi :p

To to co chowa się w rurkę to rurówka.

Te wystające rurki to zapewne skamieliny po rurówkach.

To brązowe coś to przypuszczam że zapewne mała Stomatella.

Ta mała krewetka czy temu podobna to zapewne kiełż :welcome:

Przypuszczam, że o to chodziło.

A poczytać o różnych dziwnych stworzonkach to można TUTAJ

Edytowane przez giant19s (wyświetl historię edycji)

54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam :welcome:

Dzisiaj mamy Dzień 17 :)

Akwarium spokojnie sobie dojrzewa, gąbki wymieniłem na wate która co 2-3 dni płuczę w wodzie RO lub jesli jest bardzo brudna wymieniam na nową. Staram sie rowniez regularnie odsysac brud nagromadzony na dnie ktory cedze przez wate i wode wlewam spowrotem do zbiornika.

Szkło oraz skała zaczyna zarastac glonami więc wydaję mi sie ze dojrzewanie przebiega OK

Zastanawiam sie czy sypać juz piasek (tu prosze o pomoc sypac czy poczekac?) Nature's Ocean Live Sand. Jeśli sypac to czy moge go wysypac na glony które porastają dno czy musze je najpierw calkowicie usunac?

Na dniach wybieram sie do erybki po 1-2kg skały oraz po troche skały/gruzu koralowego do kaskady oraz po kostki do odpieniacza ze strzykawek. Prawdopodobnie dojdzie pare testów salifert/jbl które bedą mi potrzebne na początek?

niestety nadal nie moge sobie poradzic z wrzuceniem zdjec :wallbash:

Pozdrawiam.

Łukasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Nie płucz waty filtracyjnej tylko ją wywalaj - więcej kasy wydasz na wodę niż ta wata warta a i tak jej nie wypłuczesz dokładnie.

zmniejsz zdjęcia - ściągnij sobie gimpa i je przeskaluj.

Będziesz potrzebował test na: NO3, kH, Ca, Mg. Test na PO4 możesz sobie odpuscić bo są one niedokładne - lepiej wydaj kasę na adsorbent fosforanów, wrzuć go do kaskady i będziesz miał niskie PO4...

Piasek możesz wsypać, możesz go też nie wsypywać. Lepiej moim zdaniem wsypać jak najdrobniejszy piasek do takiego akwarum bo w takim piasku "łatwiej żyć" drobnym organizmom.

Odpieniacz w takim akwarium nie jest potrzebny - Do natleniania wystarczy silny ruch wody w kaskadzie a odpienianie nie jest potrzebne bo korale i macroglony będą wyciągać azotany. Możesz ewentualnie wrzucić purigen - tzw "odpieniacz w proszku".

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie płucz waty filtracyjnej tylko ją wywalaj - więcej kasy wydasz na wodę niż ta wata warta a i tak jej nie wypłuczesz dokładnie.

zmniejsz zdjęcia - ściągnij sobie gimpa i je przeskaluj.

Będziesz potrzebował test na: NO3, kH, Ca, Mg. Test na PO4 możesz sobie odpuscić bo są one niedokładne - lepiej wydaj kasę na adsorbent fosforanów, wrzuć go do kaskady i będziesz miał niskie PO4...

Piasek możesz wsypać, możesz go też nie wsypywać. Lepiej moim zdaniem wsypać jak najdrobniejszy piasek do takiego akwarum bo w takim piasku "łatwiej żyć" drobnym organizmom.

Odpieniacz w takim akwarium nie jest potrzebny - Do natleniania wystarczy silny ruch wody w kaskadzie a odpienianie nie jest potrzebne bo korale i macroglony będą wyciągać azotany. Możesz ewentualnie wrzucić purigen - tzw "odpieniacz w proszku".

Dzieki za podpowiedzi :)

Wiec czy moge wrzucic piasek na glony ktore są na dnie?

Co do odpieniacza to troche u mnie posiedzi w celu przetestowania jak działa taki sprzet :) kiedy bedzie juz troche zycia najwyzej poleci do szafki.

zaraz zmniejsze foty i wrzuce.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj mamy Dzień 18

po wizycie w erybce do domu przywiozlem cyrkulacje Koralia Nano 900l/h dodatkowy kilogram skały test NO3 JBL oraz ślimaka i małego pustelnika co by troszke porzadek zrobiły. Dzis w nocy wrzuciłem równiez ok 3kg piasku

Koralia siedzi juz w akwa zwierzaki sie aklimatyzuja za jakis czas polecą do zbiornika.\\

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze tyle zycia wyjdzie ze skały ze nie bedziesz wiedzial co z nim zrobić:) od meduz po wieloszczety. Nie wspomne o notorycznie zapelnianej karcie w aparacie :thumbup:


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I po co Ci kolejny kawałek skały ? Brązowy nalot dobrze się nie rozrósł a Ty już coś wprowadzasz.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie :) odświeżam temat z racji iż z "NanoReef Aquael 30L" zrobiło się 43L OptiWhite :) jestem świeżo po przeprowadzce (wlasnie skonczylem robote :thumbsup: ) i podekscytowany musialem odkopac temat ;p. doszło pare szczepek miękasów oraz troszke innego życia. Co i jak opisze dnia dzisiejszego. Pojawią sie też jakies fotki oczywiscie jesli tylko opadnie "mgła". :question:

Pozdrawiam.

Łukasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej. Niestety mgła jeszcze nie opadła, mysle ze to przez dodanie ok 1,5kg piasku. Jednak już jakoś to wygląda. Zastanawiam sie nad dodaniem dodatkowej cyrkulacji, czy jest sens? litraż dużo sie nie zmienił lecz nie jestem pewien co Wy na to?

Pozdrawiam.

Łukasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.