Skocz do zawartości
rj1307

sterownik akwarystyczny NEMO

Rekomendowane odpowiedzi

Przedstawiam mój projekt sterownika do morszczyny z wyświetlaczem graficznym i panelem dotykowym. Nazwa sterownika, NEMO, została wybrana przez moją córkę i nie podlega dyskusji. :lol:

Na płycie głównej znajdziemy procesor Atmega128, zegar czasu rzeczywistego PCF8583 z kwarcem DS32kHz, komunikację USB z komputerem zapewnia układ FT232, do archiwizacji danych zastosowałem pamięć 24c1024. Sterownik posiada dodatkowo siedem slotów na karty rozszerzeń. Wyjścia 230V oparte na triakach z izolacją galwaniczną umieszczone w dwóch listwach po 5 wyjść, każde wyjście zabezpieczone osobnym bezpiecznikiem.

Podstawowe dane sterownika:

  • 10 wyjść 230V:
    - 4 x światła
    - 1 x grzałka
    - 1x karmnik
    - 1 x odpieniacz
    - 1 x dolewka
    - 1 x cyrkulacja
    - 1 x chłodzenie
  • 1 wyjście świateł nocnych 0-12V
  • 1 wyjście wentylatorów 0-12V
  • wejście czujników temperatury (2 czujniki w standardzie)
  • złącze USB

Kilka zdjęć z zewnątrz

gallery_12003_2118_101224.jpg

gallery_12003_2118_31278.jpg

gallery_12003_2118_50547.jpg

i kilka w środku:

gallery_12003_2118_114619.jpg

gallery_12003_2118_3212.jpg

gallery_12003_2118_47545.jpg

Podstawowe funkcje sterownika:

  • cztery niezależne kanały świateł, w każdym z nich możliwość ustawienia opóźnienia dla lamp HQI
  • światła nocne LED (zmierzch/świt), długość świecenia od 0 do 240 minut po zgaszeniu i przed zapaleniem świateł 1, regulacja w zakresie 0-100%
  • odczyt dwóch niezależnych temperatur (sump i akwarium) z rozdzielczością 0,1’C, z możliwą korektą wskazań każdego z nich
  • sterowanie grzałką
  • sterowanie chłodzeniem
  • regulacja histerezy w zakresie 0-2’C z rozdzielczością 0,1’C
  • automatyczne wyszukiwanie ilości czujników temperatury z kontrolą ich poprawnego działania (alarm przy uszkodzeniu czujnika z jednoczesnym odłączeniem grzałki)
  • alarm na niskiej i za wysokiej temperatury z możliwością jego wyłączenia
  • alarm różnicy temperatury pomiędzy sumpem a akwarium, regulowany w zakresie 0-10’C (wykrywam w ten sposób awarię obiegu)
  • sterowanie odpieniaczem
  • sterowanie dodatkową pompą cyrkulacyjną, możliwość załączenia 6 razy na dobę od 0 do 90 minut
  • sterowanie karmnikiem, możliwość załączenia 4 razy na dobę od 0 do 99 sekund
  • sterowanie obrotami wentylatorów 0-100% (wentylacja)
  • (tymczasowo) sterowanie dolewką według czasu, 6 razy na dobę od 0 do 240 sekund
  • licznik ilości godzin świecenia lamp – każda rejestrowana niezależnie, z możliwością ręcznej korekty czasu (np. przy wymianie lamp na używane)
  • rejestrowanie temperatury co 15 minut, 366 dni w roku, prezentacja dobowa w postaci wykresu
  • funkcja resetu z wprowadzeniem ustawień fabrycznych
  • obsługa poprzez ekran dotykowy
  • wyświetlanie stanu urządzeń na wyświetlaczu graficznym
  • możliwość ręcznego sterowania większością wyjść
  • automatyczna regulacja jasności świecenia wyświetlacza w zależności od jasności otoczenia (czujnik fotoelektryczny)
  • zegar czasu rzeczywistego z dokładnością +- 1s na rok z uwzględnieniem lat przestępnych
  • współpraca z PC za pomocą złącza USB (na razie możliwość przesyłania danych ze sterownika do komputera, odczyt np. w Hyper Terminalu)

Kilka zdjęć wyświetlacza

gallery_12003_2118_166300.jpg

gallery_12003_2118_175346.jpg

gallery_12003_2118_80522.jpg

gallery_12003_2118_161973.jpg

gallery_12003_2118_81959.jpg

gallery_12003_2118_9297.jpg

gallery_12003_2118_97512.jpg

gallery_12003_2118_56223.jpg

i trochę animacji, niestety kiepskiej jakości:

W przygotowaniu następujące karty rozszerzeń:

  • pomiar Ph i redox z archiwizacją pomiarów
  • pomiar zasolenia z archiwizacją pomiarów
  • dolewka z uwzględnieniem czujnika przelania odpieniacza i braku wody w zbiorniku uzupełniającym wodę
  • sterowanie statecznikami ściemnianymi i/lub lampami LED
  • pięć dodatkowych wyjść 230V (timery) z dokładnością sekundową
  • moduł ethernet lub BT
  • w międzyczasie spróbuję napisać program na PC do obsługi sterownika

O wszelkich zmianach i nowościach będę informował na bierząco, za kilka dni biorę się za moduł Ph/redox :yes


8458_8701.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena?? Gwarancja?? :) kiedy można spodziewać się co z mierzeniem pH??

Edytowane przez Warszawiak (wyświetl historię edycji)

ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena?? Gwarancja?? :) kiedy można spodziewać się co z mierzeniem pH??

Nie mam zamiaru nim handlować, tym którzy czują się na siłach i chcieliby taki złożyć samemu z chęcią udostępnie wszystko co potrzeba. :yes

Postaram się jeszcze dzisiaj obliczyć koszty części.

Pomiar Ph mam zamiar uruchomić do końca miesiąca, niestety po drodze mam komunię dzieciaka więc.... ;)

Edytowane przez rj1307 (wyświetl historię edycji)

8458_8701.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to czekamy na wyliczenia.

Ciekawy projekcik :thumbsup:


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm gratuluję wyrobu !! sam jestem ciekaw ceny :)


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przecież kolega napisał... że jest to prawdziwy projekt DIY a nie reklama przyszłej działalności handlowo usługowej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież nas interesuje ile go ten projekcik kosztował - materiały, a nie cena sprzedaży gotowca.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z grubsza z opisu można już coś wywnioskować ;) nie rozumiem szczerze o co wam chodzi, ale... to już nie mój problem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem jeszcze o pokazaniu listew:

gallery_12003_2118_103082.jpg

Jest to chyba najdroższy element sterownika.


8458_8701.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można kupić taką pustą listwę i samemu poskładać według uznania?

Oczywiście, wszystko składałem sam:

listwy są firmy LESTAR PowerControl dokładnie takie,

w środku siedzi płytka z MOC3041 i BT138,

gniazda pod bezpiecznikii TR5 dikładnie takie + osłonki dokładnie takie

kawałek przewodu 7-żyłowego i wtyczka 7 pin

Każdy może indywidualnie podejść do tematu, zastosować inne listwy czy nawet przekaźniki zamiast triaków.

Edytowane przez rj1307 (wyświetl historię edycji)

8458_8701.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje pomysłu i profesjonalnego podejscia do tematu DIY. Napisz jakie trzeba mieć umiejętności "super elektronika" ;) żeby cośtakiego samemu złożyć. Mógłbyś pomyśleć czy da rade sterownikiem sterować lampami Led własnej roboty.

Pozdrawiam

Edytowane przez Wojtesu (wyświetl historię edycji)

650L słonej wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś pomyśleć czy da rade sterownikiem sterować lampami Led własnej roboty.

Tak jak napisalem wcześniej w planach jest karta z wyjściami PWM i 1-10V, reszta to kwestia oprogramowania. Ale to musi poczekać, najpierw PH/redox, potem zasolenie, następnie dolewka.

Mam już przybliżoną wycenę części:

  • Sam sterownik (płyta główna + płyta zasilania + płytka zegara RTC + obudowa + złącza + dwa czujniki temperatury + wyświetlacz + touchpad) - około 420zł. W cenę wliczyłem laminat i wytrawiacz, nie policzyłem natomiast drobnicy (rezystory SMD, kondensatory)i zasilacza. Do zasilania samego sterownika potrzebny jest zasilacz o napięciu 12V DC 0.4A ,jeżeli jednak chcemy używać ledów do oświetlenia nocnego i wentylatorów do wentylacji to trzeba zwiększyć prąd zasilacza. Ja używam 1,5A.
  • Dwie listwy z wyjściem 230V z bezpiecznikami na każdym wyjściu - około 210zł
  • Moduł Ph/redox - około 150zł (bez elektrod oczywiście)
  • Moduł zasolenia - około 100zł
  • Moduł dolewki - około 50zł (bez czujników)

Przy wycenie kierowałem się cenami z www.tme.eu ,wyświetlacz, touchpad i DS32kHz z allegro.


8458_8701.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No brawo Rafał :clapping żeś zmontował fajny sprzęcik:)


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mamy w Polsce zaj******* zdolnych ludzi - i to znowu Dolnoślązak :-) Gratuluję - super robota! :clap::unworthy::clap:


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę wielki szacun:) super sterownik:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pogratulować!

Dla mnie bomba!

P.S. Przeczytaj moją odpowiedź na PW. Pomiar zasolenia nie jest taki straszny, ale daje w kość mocno... :D


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

+ Dla Ciebie


Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W związku z licznymi prośbami na PW o schemat i wsad do procka zamieszczam odpowiedź tutaj. Otóż dokumentację opublikuję, ale proszę o troszkę cierpliwości. Ogólnie płytka główna jest trudna (dwustronna), sporo otworów i przelotek, i pamietajmy że jest to prototyp - na stan dzisiejszy muszę poprawić schemat i płytkę (mam tam dwa "babole"), całość na pewno opublikuję ale dopiero po uruchomieniu Ph, związane jest to z pewnym nietypowym rozwiązaniem jakie wprowadziłem do współpracy sterownika z modułami ph/redox i zasolenia. Jeśli pomysł się sprawdzi to super, jeśli nie to muszę przerobić całą płytę główną.

I jeszcze jedno: sterownik będzie miał zabezpieczenie w postaci klucza sprzętowego, każdy musi być u mnie zarejestrowany(koszt około 10zł + przesyłka), mam nadzieję że rozumiecie dlaczego. :yes

Prace nad pomiarem Ph/redox idą w dobrym tempie, schemat jest gorowy, teraz ślęczę nad zaprojektowaniem PCB. I tutaj mam pytanie: w jakim zakresie sterownik powinien mierzyć potencjał redox?


8458_8701.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

" w jakim zakresie sterownik powinien mierzyć potencjał redox?" myśle że -600 do 600 to minimum


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rewelacja super sprzęt


akwarium 120x60x60 w tym panel 30x60x60 odpieniacz Tunze 9410, cyrkulacja 2x Tunze 6045, obieg Tunze Silence 2400l, oswietlenie led 132w, 50kg LR, 19kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanko :

Kiedy bedzie gotowy modul ethernetowy i czy bedzie mial mozliwosc wyswietlania stronki z danymi o stanie pomiarow i wyjsc oraz czy bedzie mozliwosc ich zmiany z poziomu www ? :)

2 niesmiale pytanko do autora ....czy istnieje mozliwosc zamowienia do tego sterowniczka moduliku , ktory by wystawial wszystkie wartosci po modBus rs 285 ? :) a moze nawet ich zmiany .....

Cos takiego to byloby spelniemie moich wszystkich marzen :) ( chodzi o wpolprace z inteligentnym budynkiem wykonanym na bazie PLC FATEK )


1000 L + 160 sump / 170kg skaly / 800W LED DIY + sterownik by morswin / Franek by Sebastek / doser ONE / Profilux 3.1N ex / sterowanie PLC Fatek z profiluxem na spółke :)

Korale - same miekkie / kilka rybek / kilka krewetek

.

4461_4469.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.