Skocz do zawartości
tomi1140

chłodzenie wentylatorami

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam namiaru na jakieś dobre wentylatory,ciche do chłodzenia tafli wody. Ma ktoś jakiś namiar na sprawdzone wentylatory

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup wolnoobrotowe Arctic Cooling, bardzo ciche-praktycznie wgl. ich nie słychać. Np. te: F12 Sam je miałem i byłem bardzo zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na alledrogo duży wybór. poszukaj na łożyskach olejowych i ewentualnie odpal 12 v na napięciu 9 volt - będą wolniejsze ale cichsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciche - oznacza mało wydajne. Do chłodzenia tafli wody trzeba użyć wiatraków które mają sporą wydajność, niestety w takich sam szum powietrza jest dość głośny.

Kup wentylatory 12V o dużej wydajności i do tego zasilacz z regulowanym napięciem, dzięki temu będziesz mógł znaleźć równowagę pomiędzy wydajnością a hałasem :)

tak jak pisali koledzy weź koniecznie na łożyskach olejowych :)


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A macie jakieś konkretne modele? Namiar?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja kupowałem do lampy AAB na aledrogo. Funkcję swoją spełniają jednak są leprze. Na pewno AAB nie grzeszą wydajnością -_-


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukaj informacji na stronach o tuningu komputerów lub obudów komputerowych. I nie zgodzę się z kolegą że wydajny wentylator musi być głośny.

Wysyłane z mojego HTC EVO 3D X515m za pomocą Tapatalk 2


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ważne, żebyś miał dobry przepływ powietrza między taflą wody a pomieszczeniem, bo jeśli będziesz miał taflę wody szczelnie przykrytą to wentylator Ci nie pomoże bo to parowanie wody powoduje obniżanie się temperatury. Ja z wolnoobrotowych byłem zadowolony (szczególnie tych F12), bo hałasu wgl. nie było, łopatki są bardzo duże jak na takie wentylarory i są wykrzywione, przez co nie ma "szumu i świstów" powietrza a wydajność jest moim zdaniem bardzo dobra w porównaniu do obrotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ważne, żebyś miał dobry przepływ powietrza między taflą wody a pomieszczeniem, bo jeśli będziesz miał taflę wody szczelnie przykrytą to wentylator Ci nie pomoże bo to parowanie wody powoduje obniżanie się temperatury. Ja z wolnoobrotowych byłem zadowolony (szczególnie tych F12), bo hałasu wgl. nie było, łopatki są bardzo duże jak na takie wentylarory i są wykrzywione, przez co nie ma "szumu i świstów" powietrza a wydajność jest moim zdaniem bardzo dobra w porównaniu do obrotów.

Ja wpadłem na pomysł akwarium góra cała w zabudowie. Lampy hqi 2 x 150w 2 x 54w. I zaczyna się kłopot z temperaturą. Zamontowałem na samej górze dwa wentyl. wyciągowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To z jednej strony baniaka zamontuj wentylatory, które będą wtłaczały powietrze a z drugiej strony takie, które będą "wyciągały" powietrze z pod pokrywy.

Edytowane przez Marcin14 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To z jednej strony baniaka zamontuj wentylatory, które będą wtłaczały powietrze a z drugiej strony takie, które będą "wyciągały" powietrze z pod pokrywy.

DZięki tak też mam zamiar zrobic. Podziękowania za sugestie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z własnego doświadczenia polecam Aimaxxa (ciche i w rozsądnych pieniądzach) i Scythe - niestety droższe, ale ta firma potrafi zrobić ciche i całkiem wydajne wiatraki nawet w rozmiarze 4x4 cm.

Połączenie hałasu i wydajności jest regułą tylko dla tanich, marnych jakościowo wentylatorów. A, i bardzo ważne-przy wyborze nie ma się co kierować danymi producentów, ważniejsze są opinie użytkowników. Często te cichsze na papierze potrafią doprowadzić do szewskiej pasji (zwłaszcza najtańsze chińczyki).


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozecie mnie zlinczowac ale zanim to zrobicie powiedzcie mi jaki zasilacz mam kupic:) bo niestety nie mam zielonego pojęcia. Chce podłączyc 4 wentylatorki te f12 do zasilacza, wszystko w jednym obwodzie. To wszystko bedzie podłączone pod termoregulator rt2o. Dobrze by bylo miec mozliwosc regulacji napiecia gdyby chalasowaly by je skrecic do granicy słyszalnosci.Wentylatorki maja złączke typu pin. Czy znajde gdzies taki zasilacz zeby je wszystkie podlaczyc pod niego czy po prostu zerwac izolacje do golego kabla wszystkie połączyc +- i to polaczyc z kablem z zasilacza i zawinac tasma? szukam jakiegos zasilacza ktory by mial po prostu gniazdo na piny ale w zyciu nie widzialem tych wentylatorow pinow. Wielka prosba do kogos kto to robil lub sie zna bo jak widac w tej dziedzinie nie moge pochwalic sie zadna wiedza:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 wentylatory możesz połączyć na kilka sposobów:

- równolegle: "+" razem i "-" razem. Zasilacz na napięcie takiej jak wentylatory i o wydajności prądowej 4x pobór prądu jednego wentylatora (np. wentylatory 12V, 0,5A to zasilacz 12V 2A). Awaria jednego wentylatora nie wpływa na inne.

- szeregowo: łańcuszek "+" jednego z minusem następnego. Zasilacz o napięciu 4x12V ale o mniejszej niż poprzednio wydajności prądowej bo 0,5A (mniejszy prąd to mniejsze straty na kablu i te mogą być cieńsze). Jak wysiądzie jeden wentylator zatrzymają się wszystkie.

-szeregowo-równolegle: po 2 szeregowo i potem połączone równolegle. Zasilacz 24V 1A

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ci dziekuje za odpowiedz:) teraz bede szukal jakis kostek szukal by to polaczyc równolegle bo szkoda by bylo robic tego na golych kablach i tasmie przy morskiej wodzie:) albo jakiegos zasilacza pod ktory moglbym je popodpinac na orginalnych pinach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.