Skocz do zawartości
lesztom

DIY - Tani LED DRIVER

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Ponieważ chciałbym wysterować diody prądem 1,3A zastanawiam się nad użyciem drivera opartego na układzie DW8501-1 firmy DWANATECH.

Strona firmowa producenta

http://www.dwanatech...ucts/dw8501.php

Lista driverów dostępnych w MARITEX: http://www.maritex.c...ucts/ggid/11244

Link do pobrania pliku pdf: http://download.mari...dfs/sc/8501.pdf

Przykładowa aplikacja wymaga minimalnej ilości podzespołów.

Proszę o opinie dotyczące możliwośći wykorzystania tego ukłądu jako drivera dla naszych lampek.

Pozdrawiam

Tomek

post-10783-0-27780900-1337284597_thumb.gif


100x50x55(w),lampa 2x150 HQI + 2 x39 T5, AM 3000 blue na pompie AB2000/1, 40kg LR,10 kg LS, obieg NJ3000, cyrkulacja 2x 3200 Koralia 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Próbowałeś uruchomić diodki na tym driverze? Jaki prąd udało Ci się otrzymać?

Ja użyłem MBI 6651 i działa całkiem dobrze, ale max. prąd jaki udało mi się uzyskać to ok. 0,95A. Białe diody chętnie spróbowałbym większym prądem wysterować.

link do mojej lampy: http://nano-reef.pl/topic/47531-lampa-led-cree-calkowicie-diy/

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile mi się dobrze wydaje, to te drivery stosuje m.in. mr elektronik.

Musiałbym sprawdzić u siebie, bo dwa u nich kupiłem. Jeżeli to faktycznie te układy, to z wysterowaniem większego prądu nie powinno być problemu.

Oni stosują, zresztą widziałem to na większości płytkach jeszcze niewielki dławik, którego na pdf-ach układu nie widzę.

I przy okazji ten dławik właśnie u mnie piszczy i to na obydwóch driverach, przy ściemnianiu :(

Nawiasem mówiąc to te drivery to faktycznie taniocha. Jeszcze żeby diody mogły być w przystępniejszej cenie.


pozdrawiam

5119_5162.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do dławika,

W opisie do MBI6651 jest dławik i jest nawet podany skomplikowany wzór na obliczenie jego wielkości,

skoro w DW8501 producent nie przewiduje dławika w standardowej aplikacji, to może nie jest potrzebny...?

Może wypowie sie ktoś lepiej znający temat.

Aplikacja z użyciem tylko jednego rezystora i jednego kondensatora była by dużo prostsza niż w przypadku 6651 gdzie potrzeba jeszcze diody schotkiego, dławika...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może nie jest potrzebny.

Chociaż jak pisałem na wsystkich gotowych płytkach widziałem. Może chodzi raczej o ograniczenie impulsów prądowych przy załączaniu diod?

Jak nie wyjdzie mi zakup gotowej lampy to może skuszę się na próby z tym driverem.


pozdrawiam

5119_5162.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wakacjach mam zamiar zrobić testy drivera na tym układzie.

Aplikacja bardzo prosta.

Duży plus to mnijsza ilość elementów i wartość rezystancji w normalnym zakresie a nie jak w przypadku MBI w 0,15 OHM.

A może już ktoś zbudował driver na tym klocku.

Pozdrawiam

Tomek


100x50x55(w),lampa 2x150 HQI + 2 x39 T5, AM 3000 blue na pompie AB2000/1, 40kg LR,10 kg LS, obieg NJ3000, cyrkulacja 2x 3200 Koralia 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat stary ale może ktoś napisze jak sprawują się drivery zrobione na DW8501? Niby kostka tania i wedle dokumentacji potrzebuje zaledwie 2 dodatkowych elementów by zadziałać. Wujek google wyrzuca niewiele informacji :(


5522_6523.png

22.10.2014 Mg-1350, Ca-440, KH-8,6, NO3-0, PO4-0,22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uzywam tych driverow namietnie od ponad pol roku i sa ok. stabilne i wymagaja tylko jednego rezystora ustalajacego prad. maja jeden defekt - wejscie sterujace nie moze lozostawac w "powietrzu" (jak w mbi) gdyz dzieje sie dyskoteka. wynika to z wewnetrznej konstrukcji drivera. ich ohromna zaleta sa napiecia pracy. do dluuuugich lancuchow wrecz idealne.


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

maja jeden defekt - wejscie sterujace nie moze lozostawac w "powietrzu" (jak w mbi) gdyz dzieje sie dyskoteka. wynika to z wewnetrznej konstrukcji drivera.

A jak Ty to robisz by wyjście nie pozostawało w powietrzu? (chce zastosować do malutkiej lampy do refugium bez sterowania pwn tylko on/off na zasilaczu).


03.09.2011 ~ 400netto - 29.06.2015 zlikwidowane - przeprowadzka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak Ty to robisz by wyjście nie pozostawało w powietrzu? (chce zastosować do malutkiej lampy do refugium bez sterowania pwn tylko on/off na zasilaczu).

wejscie sterujace laczysz z zasilaniem. to wszystko. do plusa - swieci na full. do masy - zgaszone.


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodi czyli pwm łączymy do plusa. A jak dobrać odpowiedni rezystor?

Pozdrawiam

Patryk

Wysloano z HTC ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prad obliczamy ze wzoru I = (610 / R) * 1000 .R - nasz rezystor w ohmach. I - prad wyjsciowy w mA.

PWM w standardzie TTL.


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem bardzo fajny opis tego drivera dw8501 i nawet jest tam przelicznik ;) adres wystarczy skopiować i wkleić automatycznie plik zostanie pobrany.

pliki.digi-led.pl/index.php?dir=noty/elektronika/&file=8501.pdf

Pozdrawiam

Edytowane przez patryk.ruda (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ten kondensator 2,2uF na wejściu zasilania jest niezbędny skoro zasilam z zasilacza stabilizowanego od laptopa?


03.09.2011 ~ 400netto - 29.06.2015 zlikwidowane - przeprowadzka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zaszkodzi ale bez niego tez da rade choc lepiej na zimne dmuchac i kondziolkow nie zalowac :)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.