Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam dziś przyszły do mnie testy na

NO3 KH PH NO2 i NH3/NH4 firmy red sea

wyniki to :

NO3- 0 , NH3/NH4- 0 , NO2- 0 , PH-8.2

niestety nie potrafie zrobić testu na KH - nie umiem odczytac po prosty nie rozumiem tego czy moze ktoś mi wytłumaczyc prostym jezykiem jak odczytac wynik

z gory dziekuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lejesz do fiolki 10ml wody, napełniasz strzykawkę czerwonym płynem do 1ml i dodajesz go pomału do próbki (ciągle ją mieszając). Najpierw zafarbuje Ci ją na niebiesko, dodajesz aż do zmiany na czerwony kolor. Patrzysz ile Ci zeszło titrantu i i odczytujesz z tabelki :thumbsup:

PS: Pamiętaj że nie odczytujemy wartości ze strzykawki tylko ile go zużyliśmy np. na strzykawce zeszło do 3,5 to z tabelką porównujemy z 6,5 :harhar:

Edytowane przez Signarus (wyświetl historię edycji)

Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy testy saliferta dziaja tak samo i liczymy to co zeszlo a nie to co zostalo? jesli tak to ja kopalem do tej pory wszystkie testy :wallbash: :wallbash: :wallbash: :wallbash: bo patrzylem na to co zostalo w strzykawce :rofl:


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy testy saliferta dziaja tak samo i liczymy to co zeszlo a nie to co zostalo? jesli tak to ja kopalem do tej pory wszystkie testy :wallbash: :wallbash: :wallbash: :wallbash: bo patrzylem na to co zostalo w strzykawce :rofl:

Witam

W salifercie dobrze Robiłeś :clap:

W red sea obliczasz zużyty płyn i dopiero odczytujesz :welcome:

Pozdrawiam

Robert


Baniak 121x61x61 front i lewa strona opti 435l. sump 170l, dolewka 35l, odpieniacz Darek B30 , powrót jebao 6000l, 1x Tunze 6065 jebao wp40, Maxspect Gyre 150, światło hybryda 6x54w +196 led Leszek, dolewka tunze osmolator,

Mój baniaczek. http://nano-reef.pl/...-650l-w-obiegu/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ufff kamien z serca :ice:


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam problem z dokładnością tych testówn.Ca i Mg tylko raz sprawdzałem więc się nie wypowiem,ale z Kh mam jakieś nieporozumienia.Sprawdzałem kilkakrotnie i wyniki niepowtarzalne.

Dziś Salifiert 8,9 i jest to prawdziwy wynik bo test sprawdziłem na płynie referencyjnym i idealnie pokazał 6,7 natomiast Red Sea raz pokazał 10,4 raz 9,3.Testy oczywiście wykonywałem starannie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam problem z robieniem testu na Kh, bo nie wiem czy już jest wystarczająco czerwono.

Tak jak przy Mg i Ca jakoś nie mam tego problemu to z Kh nie jestem nigdy pewien.


3940_3946.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy do Kh na pewno leje się 10ml ? Między 8,9 a 9,4 dużej róznicy nie ma - gorzej z rozrzutem pomiędzy dwoma pomiarami ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według instrukcji powinno się dawać kroplę i mieszać,tutaj wlewa od razu więcej i dopiero przy końcu kropelkuje,czy ma to wpływ na wynik ? Nie wiem jak u Was,ale z tego urządzenia trudno jest podać jedną kroplę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś mi ostatnio namieszał i mam pytanie kiedy odczytujecie wynik,czy w momencie przejścia na inny kolor czy czekacie na ustabilizowanie się koloru.Przykładowo w teście na Mg zakraplając w pewnym momencie mamy już niebieski kolor,ale za chwilę wraca na fioletowy i tak kilka razy zanim niebieski zostaje na stałe.Czy czytać pierwsze przejście na niebieski kolor czy ten już stały ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak,ale to wynik 1200 lub 1500.W Milówce chyba była dyskusja o tym,że ważne jest przejście koloru,ale mogę nie pamiętać. :wine:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... ważne jest przejście koloru ...

W instrukcji do testów Red Sea jest informacja, że ważny jest moment pierwszej zmiany koloru, więc nie należy czekać. Zabarwienie nigdy nie jest stałe. Zawsze po jakimś czasie zmienia się w kierunku pierwotnego koloru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moment pierwszej zmiany ale na stałe. To że zmieni kolor i za chwile wraca jest spowodowane tym że płyn który zakropilismy nie zmieszał się z całoscia badanej wody. Kiedy kropelka zmiesza sie w badanej próbce i kolor uległ zmianie wtedy odczytujemy, jeżeli wraca kolor poprzedni to jesteśmy blisko i kropimy dalej. Reefbos chyba źle zrozumiałeś instrukckje, jak możemy odczytywać wynik bez zmieszania kropelki z próbką skoro wtedy kolor zmienia się zazwyczaj w części płynu a w reszcie pozostaje bez zmian?

Edytowane przez Bekon1 (wyświetl historię edycji)

250l+sump70l, 6x39w, Deltec APF600, Koralia 3,3,4, aquabee 2000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bekon, dobrze to opisałeś, ja robię właśnie tak, czekam aż kolor będzie stały,a nie zmieni się i potem wraca do poprzedniego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... Reefbos chyba źle zrozumiałeś instrukckję ...

Dla uściślenia - do pierwszej zmiany koloru na właściwy w całej objętości próbki. Sądziłem, że to oczywiste. Mówiąc inaczej dodajesz n-tą kroplę, lekko mieszasz i sprawdzasz kolor. Gdy zaraz po wymieszaniu jest zgodny z wzorcowym, to jest to koniec testu. Jeśli poczekasz nieco dłużej kolor zmieni się ponownie w kierunku pierwotnego. Znowu będziesz musiał dodać kroplę lub kilka by osiągnąć właściwy z wzorcowym kolor i tak można się bawić długo uzyskując właściwy kolor przy coraz większej objętości ostatniego wkrapianego reagenta. Dlatego ważna jest pierwsza zmiana koloru. Kolor zawsze się zmieni (odbarwi) - to tylko kwestia czasu.

Edytowane przez Reefbos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mamy dwa odległe bieguny bo jak pisałem jest to albo 1200 albo 1500 a to ogromna różnica,ma ktoś możliwość kontaktu z producentem by potwierdził sposób wykonania testu ? Jeszcze jedna sprawa mi się przypomniała,mianowicie skoro wiem,że mam jakiś tam poziom Ca to można lać ciągle płyn i dopiero przed tym miejscem zwalniamy i wtedy wolno wkraplamy obserwując zmianę zabarwienia ? W salifiercie wkraplałem wolno od samego początku a na filmie RS widać,że gość robi jak napisałem,wpierw wlewa szybko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... i dopiero przed tym miejscem zwalniamy ...

Przed pomiarem zawsze sprawdzam wynik poprzedniego. Zakładam, że przy stałej suplementacji wynik nie może być diametralnie różny, więć na początku też dodaję szybko, ale zakładam granicę możliwego wahnięcia i od niej zwalniam dodając precyzyjnie po kropli i za każdym razem mieszając. Przyznam, że parę razy przegięłem i musiałem powtarzać test.

Dodam, że na początku też dodawałem bez sensu aż kolor zmienił się na permanentnie (jak mi sie wydawało) zgodny z próbką. Oczy otworzył mi dopiero Łukasz z Acropory. Poczytałem instrukcję i teraz robię tak, jak opisałem wcześniej

Edytowane przez Reefbos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... niestety nie potrafie zrobić testu na KH ...

Używam już kolejnego opakowania testu na kH. Ostatnio producent musiał coś zmienić dlatego, że wcześniej wychwycenie momentu zmiany koloru było łatwiejsze i kolor znacznie bardziej podobny do wzorcowego. Z tego powodu miałem nawet zamiar reklamować ostatnio kupiony test.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę temat.

Stałem się szczęśliwym posiadaczem tych super, ekstra, dokładnych testów i .... zgłupiałem.

Może osoby, które używają ich dłużej będą w stanie podpowiedzieć jak faktycznie to odczytać.

Nie ukrywam, że w Salifercie to jest proste i klarowne.

Najpierw podejście do tych "najłatwiejszych": KH , Mg, Ca.

KH:

Robię wszystko według instrukcji (przeczytałem też angielską) i na załączonych obrazkach czyli:

-> 10 ml wody z akwarium

-> strzykawka z regentem 1ml (ustawiony dół tłoczka na 1ml)

-> dodaję po 1 kropli do wody

-> zmienia się kolor na niebieski,

-> kolejne X kropli i ...... zmiana

tylko nie na różowy jak na wzorniku tylko na żółty - dodanie kolejnych 3-4-6 kropli z czasem doprowadzi do różu jak na wzorniku przy teście. Tylko, że to jest różnica 1 - 1,5 KH :-/

Kiedy Wy odczytujecie wartość KH jaką macie i jak to jest z tymi kolorami?

Mg / Ca

-> dodaję wszystkie specyfiki kropla po kropli, merdam itp itd.

-> naciągam regent strzykawką (tłoczek [dół] na 1ml) i kropla po kropli dodaję

To samo pytanie kiedy uznajecie, że kolor "niebieski" to ten kolor niebieski jaki ma być.

Po drodze jest jeszcze fiolet.

W filmach instruktażowych każą go olać ale gdy ja go olewam to rozjazd do testów saliferta, jest naprawdę znaczny.

np. Mg salifert 1290, a red sea 1200

Oczywiście pamiętam o tym, że w Salifercie odczytuję to co zostało, a w Red Sea to co dodałem/wylałem.

Pozdr


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam RS Ca i Mg.

Niebieski jest wyraźny,pokrywa się z Salifertem.

Ca też bardzo prosty.

Wzasadzie wszystkie kolorowo/kropelkowe są do d... Każdy inaczej rozróżnia odcienie i kolory.

Komarek z Xperia S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę prosić o wrzucenie zdjęcia przy jakim kolorze odczytujesz poziom Ca i Mg.

O ile przy KH wydaje mi się, że wiem (do różowego to jednak brakuje i to sporo), kiedy odczytać test.

To przy Mg i Ca mam dość spory problem.

Tym bardziej, że Salifert pokazuje mi 1200 a RS pokazuje mi 1500 poziomu magnezu. Jakby nie patrzeć dość spory rozjazd.

Jedno wiem na 100%. Jak się skończą nigdy więcej nie wezmę testów RS do ręki.

Pozdr


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.