Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam pytanie: jak najlepiej usuwać majano?

Znajomy pozbywa się swojego akwa i chciałbym przejąć część jego skały ale on ma tam plagę majano.

Jak to skutecznie usuwać, żeby już nie powstały?

Z góry dziękuję za rady.

Przeszukiwałem forum pod różnymi hasłami ale niestety...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojedyncze sztuki traktowałem wrzątkiem ze strzykawki, mimo że to walka z wiatrakami jednak jeśli akcja przeprowadzana jest regularnie (co kilka miesięcy) przynosi skutek, tzn nie pojawia się tego więcej a te co się pojawiają z powrotem wyrastają w tym samym miejscu co poprzednio - więc daje się to kontrolować.

Natomiast wiele miesięcy temu widziałem w sklepie acropora zarośniętą tym skałę na cacy, która jest teraz czysta - czyli albo została wymieniona :) albo Ł.Kur ma tajny patent na to cholerstwo :)


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w moim akwarium duzą plagę majano (a było ich około 100-200 sztuk albo i więcej) zwalczył acreichthys tomentosus, trochę to trwało. Początkowo nawet nie było widać czy zjada majano czy nie... było ich tak wiele. Po pół roku od wpuszczenia tej rybki majano zniknęło, aktualnie jest tylko w kominie razem z aiptasią... tak więc polecam acreichthys tomentosus jednoczesnie informuję że należy uzbroić się w cierpliwosc nim wyje wszystkie sztuki majano/aiptasii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taką "okazję" to lepiej sobie darować i nie kupować problemu :coffee:


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi - też mi się tak wydaje, że jednak nie warto.

Myślałem, że można 'pogilgotać' stopę i same puszczają jak inne ukwiały i do widzienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strasznie czepiacie się majano.. Ja swoją " plagę" obrałem ze skały nożykiem drewnianym do papieru rok czasu temu. Pojedyńcze egzemplarze ktore zostały przy podmianie wody wciągnąłem wężykiem przy podmianie wody. Wcale chętnie odchodza przy lekkim połechtaniu od skały.

Edytowane przez franu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.