Skocz do zawartości
Michał S.

Co będzie lepsze?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zbiornik 90x55 i wys 60cm.

Poziom wody tak ok.54-55 cm.

Oświetlam 150W + 1x39W (coralstar) + 1x39W(Aquastar). Wys. ok. 25 cm. nad ustrem wody.

I wydaje mi się, że jest trochę za ciemno.

Mam takie dwie koncepcje na zmianę:

1x250W + 2x39W(coralstar)

albo

2x150W +2x39W(coralstar)

co wybrać, co będzie lepiej???

Uwzględniając także cenę samych żarników.

Dodam że jak podłączyłem na parę chwil dodatkową lampę 150 W to było o wiele lepiej.

Akwarium jest rozwojowe i będą w nim twardziele.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny zbiornik (trochę niższy) i oświetlenie 2x150W HQI +2 x18W superaktyniczne. Efekt bomba. I na pewno nie było jeszcze prześwietlone.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy HQI często widać niedoświetlone miejsca a dzieje się tak gdyż HQI qychodzi z jednego punktu, a nie świeci na całej długości jak w przypadku świetlówek. na pewno jest dobrze choć więcej światła na pewno nie zaszkodzi.

PS: ostatnio sporo ośób pyta się o oświetlenie, może by zrobić jeden temat w którym każdy będzie zadawał swoje pytanie??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie :Aqualine (HQI) firmy AQUA MEDIC 13000K.

Teraz myślałem by zmienić na 16000K.

Tak se kombinuję by zrobić 250W, bo to jest jeden żarnik (ok 320 zł. a nie 460 zł). , no a koszty są tez ważne. Zresztą na taką wysokość wody w akwa. chyba to będzie lepsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podejrzewam,bo nie miałem zarnika 16000K ze bedzie troche słabiej świecił od 13000,10000K, szkoda ze AM nie podaje ilości lumenów :), byłoby to pomocne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że lepiej zostać przy tej wysokości słupa wody przy żarnoku 150w(16oooK) ,dołożył bym jedynie 4 beleczki t5 39 w (dwie aktyniczne,jedną białą i jedną sun dla ocieplenia delikatnego)Z ekonomicznego punktu widzenia rozwiązanie warte zastanowienia,moim zdaniem żarnik 250W przy tej wysokości słupa wody to troszkę za wiele chociaż jak wiadomo większość bezkręgowców potrafi się zaadoptowć do intensywniejszego oświetlenia(jeśli masz zbiornik zasiedlony to nagła zmiana żarnika z 150 na 250 W mogła by być dosyć"bolesna"jeśli nie śmiertelna)nawet lubiące światło sarcopytony mogły by się troszkę przysmażyć,no ale jeśli zbiornik dopiero będziesz zasiedlał i planujesz twardziele to zupełnie inna bajka...pozdrawiam


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Barty mam gdzies ilosc lumenow zarnikow Giesemanna, ma 12000K, 16000K i 20000K. Jutro poszukam, moze sproboj poszukac na ich stronie? Giesemann to co prawda nie AM (chociaz bym sie wcale nie zdziwil gdyby zarniki z tej samej fabryki wychodzily tak jak ma to miejsce w przypadku swietlowek).

Michal sproboj dac 2x39W white od JBL albo Arcadii, sa naprawde baaaardzo jasne.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
AquaManiac :

Barty mam gdzies ilosc lumenow zarnikow Giesemanna, ma 12000K, 16000K i 20000K. ...Michal sproboj dac 2x39W white od JBL albo Arcadii, sa naprawde baaaardzo jasne.

Trzeba pamiętać że Zarniki np. 10kk i 20kk

będą miały inne paramatry jeżeli chodzi o lumeny ale

bedzie to nie wielka różnica ale jak zobaczysz obie jak pracują to ta 20kk bezie bardzo ciemna

Ludzkie oko nie wychwytuje tak dobrze swiatła niebieskiego jak organizmy morskie

co do kolorów to starczy kupić swietlówki Osrama i Philipsa o barwie 10kk i obie inaczej świecą

to fakt że jest tylko kilka fabryk produkujących źródła światła

Tynio

Pozdrawiam


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

różnieca w lumenach międzi 10K i 20K jest spora 20K daje 60% mniej "lumenów":) od 10K. Fak tez jest taki ze światło niebieskie jest bardziej energetyczne/kaloryczne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
BartY :

podejrzewam,bo nie miałem zarnika 16000K ze bedzie troche słabiej świecił od 13000,10000K, szkoda ze AM nie podaje ilości lumenów :), byłoby to pomocne

posiadam 16000K i rzeczywiście świeci słabiej niż 13000K, ale barwa mi się bardziej podoba, szczególnie że mam jeszcze białą świetlówkę (10000K), która trochę ociepla barwy.

PS. Moja ocena oczywiście jest subiektywna i nie poparta żadnymi badaniami.

@BartY co znaczy według ciebie że światło jest bardziej energetyczne?


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam akwarium jakie widac w podpisie i po rozmowie z naprawde doswiadczonym akwarystom kupuje 2 x 175 W 10000K plus 4 x 54W i jestem swiecie przekonany ze to jest idealny wybor.


-------------------------------------------------------

160 x 70 x 70 (800l)optiwhite, sump 200l, BK 250 intern, ATON 2x250 Watt (E40) + 4x54 W T5, pompa zwrotna red dragon 6500, cyrkulacja 2 x 6100 tunze + multikontroler, FR509, Profilux, pompki grotecha - balling i ZEOvit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.