Skocz do zawartości
dale

Jaki rodzaj filtracji do kostki ?

Rekomendowane odpowiedzi

Czytam od jakiegoś czasu tematy poświęcone filtracji naturalnej, opartej na glonach, algach i piasku. Im więcej czytam, tym wiekszy metlik. Przyznam się szczerze, że na poczatku odrzuciółem wszelkie morskie dogmaty i tak zwane prawdy. Po to by na podstawie przeczytanych informacji i własnych doświadczeń wyrobić sobie własny sposób prowadzenia zbiornika.

Nie z uwagi na brak poważania dla innych, bardzuiej doświadczonych.

Z uwagi na to, że każda informacja, czy metoda jest częścia pewnej całosci i to co sie sprawdza u jednego, u innego niekoniecznie musi działać. A nie da się idealnie skopiować całego systemu.

W słodkim baniaku oparłem sie na naturalnej filtracji (b. duża powierzchnia bakterii i hydroponika). W morskim tez chciał bym cos takiego. Początkowo myślałem o odpieniaczu, niekoniecznie przewymiarowanym (pozbywał by sie makrocząstek organicznych i natleniał wodę). W sumpie miał bym od biedy miejsce na wolną komore ok 20x25x20 cm. Zastanawiam się czy jest sens tam coś pchać. czy tej wielkości filtr glonowy, doświetlony powiedzmy, aquaelowskim eco-light roślinnym by znacząco wpływał na pracę systemu ? Czy lepiej tam wsadzić porowatą ceramikę/skałę i bakterie ? Czy może, z uwagi na mały sump (50x30x35) odpuścić sobie i zrobić na razie dwie komory (odpieniacz i pompa) - co da mi stabilniejszą pracę tych urządzeń, a w przyszłości może jakiś filtr oparty na algach , na przykład jako częśc spływu ?

Prosił bym o Wasze uwagi na dany problem, z wyjasnieniami, jesli mozna, z uwagi na moją nie kompletna wiedzę :(.

Dziękuję z góry za poświęcony czas i przepraszam za błędy, jeśli nie udało mi sie wszystkich wyłapać.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka, ze wiele osob kombinuje, chcac zaoszczedzic ciezko zarobione pieniadze. To jest podstawa do "innego" prowadzenia akwarium, jak przed laty, gdy odpieniaczy nie bylo lub byly slabe. Tylko teraz jeszcze sa "eko" zarowki, to i na pradzie mozna zaoszczedzic.

Zamiast zakupu (w Twoim przypadku) BK 160 Mini, to wolisz pokruszyc troche skaly, zasadzic i pielegnowac glony , a w razie "czego", gdzies sie poupycha adsorbery, kulki, ceramike i moze jeszcze cos... i ja to zupelnie rozumiem :welcome: To mozliwe, ale wymaga duzo pracy.

Moim zdaniem, nawet maly sump bez przegrod daje wieksze pole do popisu niz panel. A jak chcesz miec wygode w obsludze, to do malego sumpa wstaw duzy odpieniacz, ktorego obsluga trwa 5 min/tydzien.

Napewno przeczytales, ze akwarium mozna prowadzic na rozne sposoby. Jak - to musisz zdecydowac sam. :coffee:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 litrowa komora z filtracja biologiczna nie uciagnie banki 180L. Przy takiej wielkosci sumpa w stosunku do akwarium glownego wsadzil dobry odpieniacz i zostawil troche miejsca na ewentualny filtr na jakis absorber, a za metode obralbym wodke. Jako medium dla bakterii z 15kg skaly worek piasku i ewentualnie siporax

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Moim zdaniem musisz zadecydować co chcesz tam trzymać i pod tym kątem dobierać filtrację.

Algaescrubber można sprawdzić.

Tylko gdy zobaczysz ile taki ATS bierzę prądu względem odpieniacza to nie znajdziesz tam oszczędności.

To niestety też nie będzie działało nalezycie przy świeczce i jest przy tym trochę roboty.

Czasem lepiej iść sprawdzoną drogą niż wyważać otwarte drzwi, a akwarium powinno się podziwiać, a nie użerać z parametrami.

Lepiej znaleźć jakiś fajny odpieniaczyk na targowisku, filtr z rowaphos, wódka i masz akwarium prawie bezobsługowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz mam, wg. producenta przewidziany do zbiorników 200-600 l, będę miał w obiegu ok 200 l - więc "powinien" dac radę. Uważam że jest on konieczny, bo nie wszystko załatwi skała i glony. Do sumpa przekonaliście mnie, z uwagi na łatwosc obsługi. Absorbenty obecnie uzywam, bo nie mam możliwości użycia odpieniacza. W przyszłości, "się zobaczy" :)

Raczej jestem zwolennikiem działania wielotorowego, redundancji systemów, daje to pewne poczucie bezpieczeństwa :)

Gdybym miał więcej miejsca, nawet nie zastanawiał bym się nad naturalnymi metodami. Ale tutaj musze wybrac złoty środek - kompromis. Pieniążki - rzecz nabyta - kwestia czasu. Dlatego nie stanowia głównego kryterium.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kazda metoda ma swoje zalety i wady. Zazwyczaj jest polemika ktora lepsza tansza gorsza a mozna laczyc rozne. Np co raz wiecej osob oprocz odpieniacza pakuje do sumpa siatke i swiatlo dajac upust glonom.

Vodka tez ma swoje wady


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Vodka tez ma swoje wady" - przypomne Ci to na Wdzydzach :harhar:

dale, laczenie roznych systemow filtracji moze w przyszlosci zaowocowac tym, ze gdy cos zlego bedzie sie w akwarium dzialo, to trudno bedzie sobie odpowiedziec, ktory system nawalil.

Ps: prawdopodobnie masz o wiele za slaby odpieniacz . Teraz producenci na kazdej plastikowej rurce pisza, ze do 500 litrow... Chyba wybrales zly kompromis. 200 litrow to juz spora ilosc. Tu kompromisow nie ma, bo potem to tylko kosztuje :ouch: Podpatrz u innych forumowiczow, jakie maja w takim litrazu odpieniacze, niektorzy to ladnie wypisali.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, odpieniacz moge mieć za słaby, nie wiem skąd wzięła mi sie ta wydajnosc :(

Mam ten: http://www.boyuaquarium.com/En_ArticleShow.asp?ArticleID=454 - darowanemu koniowi się w zęby nie zagląda :)

około 10 x powinien wode przepienić. Z wymiarów baniaka wychodzi mi 180 l. Biorąc pod uwagę objętośc skały i piachu, oraz bezpieczna ilośc wody w sumpie, całkowita ilosc wody nie przekroczy 180 l. Jak by co, mogę zawsze podpiąc mocniejszą pompę pod odpieniacz i zmodyfikowac wylot. parę l/h powinienem zarobić.

A jak uważacie że nie zda egzaminu, środki mozna zacząć zbierać :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.