Skocz do zawartości
dany

Jak to jest z tym zeovitem?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do szanownych kolegów:) zwłaszcza (RS4) jak to jest z tym zeo, jak wogole to działa, jak nalezy stosowac (dawkowac), gdzie mozna kupic roztwory (czy co tam sie stosuje).

Jakbysie byli tak mili i w miare jak najprostszy ale najszerszy sposób wytłumaczyli.

Dany


130x70x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą zacząłem tłumaczyć instrukcję do Zeovitu, bo też się tym zainteresowałem. Jest tego 22 strony... Mam trochę problemów, bo nie widziałem na oczy tego systemu ani tych reaktorów więc trochę cięzko idzie ;-)

Na pierwszy rzut oka wydaję to dość drogi system.. kupuje się jakieś piekelnie drogie złoże które się dość często wymienia. Do tego multum prepartatów "towaryszących"... No chyba to nie jest najtańszy system ... ale rzeczywiście efekt jest powalający - wybarwienie korali chyba na tyle podrasowane że wyglądają lepiej niż na rafie...


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajmy...

W kilku słowach - metody jakby są dwie podtsawowa(używa się: zeovith, zeobak, zeofood, zeospur) oraz pełna - czyli dodatkowo np. styllopociglow, jod, stront, magnesium, zeostart i parę innych)

Litr złoża kosztuje 50zł - 1 litr jest na 400 litrów wody w akwarium. Wymienia się w zależnośic od "dojrzałości" akwarium co 6-12 tygodni. W pierwszym etapie zanim wszystko się "rozpędzi" jest trochę zabawy - większość preparatów dozuje się codziennie, niektóre az w tygodniu(dokładna instrukcja co , kiedy i ile była już tu na nano umieszczana).

Potem już tylko dwa razy w tygodniu zeofood oraz bakterie na podtrzymanie na złożu.

Musisz pamiętać o:

- silnym odpieniaczu

- silnym oświetleniu

- odpowiednim poziomie Ca i Mg

To tak w teleskrócie.

Na akwarium 400 litrowe jak liczyłem wychodzi chyba ok. 50zł miesięcznie(po ustabilizowaniu już zbiornika).

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Przemek

> Na akwarium 400 litrowe jak liczyłem wychodzi chyba

> ok. 50zł miesięcznie (...)

1) Czy ta zależność jest liniowa i na 100 l nano-rafkę wychodzi 1/4 x 50zł = 12,50zł/miesiąc ?

2) Czy wszystkie potrzebne do tej metody preparaty są dostępne w Reefshopie?


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chwila!

Tylko zapomniałeś dodać, że to "rozpędzanie" powtarza się co 6-12 tygodni (zmiana złoża) i trwa bodajże dwa tygodnie.

Koszt to rzeczywiscie 45-50zł miesięcznie na akwa 400 lit.

Natomiast jest to upierdliwa metoda. Sam się przymierzam, tylko to wzruszanie złoża, zakraplanie, zakraplanie, wzruszanie złoża,zakraplanie.......

Do Przemka: proszę o odpowiedź na dwa ostatnie maile pozostawione bez odzewu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zapomniałem - jest istotna różnica pomiędzy uruchamianiem metody(a) od 0 a okresową wymianą złoża(:) - nie można porównywać codziennego zakraplania bakterii podczas dojrzewania akwarium(a) a dozowania 2x w tygodniu przez 2 tygodnie zaraz po jego zmianie(mówię tu o zeobaku) - co przy "normalnej" obsadzie powoduje nieco zwiększony nakład pracy mniej więcej co 2 miesiące.

Jeśli maile wysyłałeś w piątek po południu to nieodpowiedziałem na nie - nie wiem jak u Ciebie, ale u nas jest teraz weekend i do pracy nie chodzę :) (listy dostaję na konta w pracy, w domu używam p.cybulski@reefshop.pl - a na to nic nie dostałem)

Także jak będe jutro w firmie to odpowiem.

Dobranoc.

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że tych wszystkich bakteri nie można dozować przez pompę dozującą, a moze jednak można?, niech na ten temat wypowie się Przemek


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wątpie:(

Bakterie trzeba przechowywać w chłodnym miejscu (pojemnik na warzywa w lodówce? )

Po drugie to sie dozuje niemalże po kropelce - widziałeś takie pompy perystaltyczne?

Ja widziałem w szpitalu - nie pytaj o cenę :)

Czytałem instrukcję do tej metody juz jakiś czas temu ale z tego co pamiętam to nie było wielkich różnic między startem metody wogóle a startem nowego złoża - ale może się mylę.

Nie zmienia to faktu, że codziennie powinniśmy wzruszać złoże, a co kilka dni (w najlepszym wypadku) dokrapiać środki. Nie zrozumcie mnie żle - i tak codziennie gmeram przy akwarium i dokropienie kilku kropel i wzruszenie zloża nie stanowi problemu - ale zdaża mi się wyjechać, np na dwa tygodnie wakacji - wtedy akwa zajmuje sie teść lub na parę dni - wtedy żona - wie gdzie dolać słodkiej wody, jak nakarmić rybki i korale, jak mam mu jeszcze dokladać zakraplanie i wzruszanie, zakraplanie i wzruszanie.... to nie twierdzę, że on tego nie zrobi ale ja zamiast odpoczywac będę myślał co mi tam przeżyje :)( . Taka dygresja: w tym roku jak byłem na wakacjach to ukwiałowi zachciało się spacerowac po akwa, jak wróciłem to parę SPS-ów było niemiłosiernie poparzonych.

Co do meila Przemek to sorry - przyznaję - nie pomyslałem

:con

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, a z tego co wiem jak ruszymy z zeovitem niszczymy wszytkie bakterie nitryfikacyjne. Po tygoniowym braku dozowania (wyjazd na urlop) pożywki bakteri dla zeovitu to tak jakbyśmy startowli z baniakiem od początku, czyli dojrzewanie, tylko co na to powiedzą nasi pupile, jak to przeżyją.


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli Panowie podsumowując:

Jest bardzo skuteczna ale bardzo upierdliwa i zarazem kosztwona metoda.

Zastanaiwam sie nad tym ale niestety zbyt dużo pracuje i czasami nie ma mnie w domu nawet cały tydzien:( Czyli zostaje tak jak jest odpieniacz, mixer, swiatło !

Dany


130x70x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.