Skocz do zawartości
grzesiek wo

Cięcie kosztów

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś przy wymianie żarników przejzałem to fabryczne cudo i o zgrozo nie znalazłem tam kondensatora . lampa fabryczna aqua connect. przeglądałem wcześniej taką stronke http://www.aip.pl/~triamond/hqi.html i co tu dalej począć z tym kondensatorem ?


Moje akwarium http://nano-reef.pl/...-blekitna-rafa/

i FILMIK mojego baniaka

1 zlot Nano-Reef w Egipcie http://nano-reef.pl/...zdziernik-2007/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cytat z tej strony , a mowa jest o zastosowaniu żarnika 150w ,,W przypadku zastosowania schematu podanego powyżej licznik prądu traktuje naszą lampę jak ok. 300W. Aby temu zapobiec konieczny jest kondensator (20 ľF) do "skompensowania mocy biernej".


Moje akwarium http://nano-reef.pl/...-blekitna-rafa/

i FILMIK mojego baniaka

1 zlot Nano-Reef w Egipcie http://nano-reef.pl/...zdziernik-2007/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niewiem czy mam jakieś kondensatory ale gdy właśnie patrze na licznik to bardzo wolno sie obraca :)duużo wolniej niż w dzień


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiek

Sprawa prosta, kondenstaror to nic innego jak układ dwóch elektrod przedzielonych dielektrykiem, gdzie dielektryk to materiał izolujący (nieprzewodzący prądu).

Żarnik to nic innego jak odbiornik czynno-indukcyjny, tak więc odaje moc bierną do sieci. Aby to skompensować można (ale nie trzeba) dołączać w układ kondensatora.

Ładujesz go między punkty "F" i "0"(zgodnie z rysunkiem) i git.

Nie będzie zwarcia, gdyż on nie ma połączenia między elektrodami i jest przedzielony dielektrykiem.

Z tym 150W, a licznik traktuje jako 300W - przesada!!!

Raczej 150 W traktuje jako 180W, z tym to się zgodzę.

A tak na marginesie, kup elektroniczy układ zapłonowy i jest wszystko w kupie, i jeszcze enerooszczędnie.

Jestem na etapie takiej modernizacji.

pozdr

Tomek


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno, Ty mając swój zakład usługowy masz napewno jakieś silniki, i nie mając bateri kondensatorów jesteś niezłym producentem mocy biernej. Zakład energetyczny jest z tego powodu bardzo szczęśliwy, gdyż za to płacisz w rachunkach. Jakbyś miał licznik mocy biernej i barerie kondenstatorów wtedy Ty byś to moc kompensował i nie płacił za nią.

Ale baterie to też nie mały wydatek. Trzeba to przeliczyć i wyciągnąć wniski za lub przeciw.

Hej

Tomek


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eltom, to co napisales to wszystko prawda,

ale przy podlaczeniu samego kondensatora pod prad przemienny tez przez niego plynie prad o wartosci proporcjonalnej do pojemnosci kondensatora.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w każdym katalogu jest napisane, że pobierana moc układu jest wieksza od mocy samego żarnika, tak jak pisz eltom przy zarniku 150W - 180W ,w warunkach domowych kondensator nic nie pomoże, jedynie układ w pełni elektroniczny- ten to potrafi zejść poniżej mocy samego żarnika:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Mariusz Szramek

Jednym słowem lepiej mieć kilka więcej T5 niż jedno HQI. Mniej się grzeje, wolniej zużywa, mniejsze koszty zakupu i brak grzyba w domu.

TAKIE JEST MOJE ZDANIE wolę T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja po stosowaniu HQI i T5 wolę HQI. Żadnego grzyba nie mam, T5 też się grzeją (napewno mniej niż HQI, ale się grzeją). Co do wymian świetlówek i HQI, chyba świetlówki trzeba częściej wymieniać niz żarniki.

Z mojego puntu widzenia przy HQI akwarium lepiej się prezentuje niż przy samych T5.


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie HQI to jest to :) Tym bardziej, że nie miałem T5 :)


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

HQI jak najbardziej, ale dodajcie do tego tylko dwie T5 a sami zobaczycie, ja cały czas twierdziłem ze bez HQI to nie akwarystyka morska, teraz twierdzę że bez HQI +T5 to KICHA.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

T5 to jak letni lekko pochmurny dzien.

HQI to jak w pelnym sloncu

:)

Roman :) HQI+T5 to jest zloty srodek.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez tak uważam HQI + T5

Ale samo T5 - kicha


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pożyjemy zobaczymy jak już odpale te 562W na T5 nad nowym akwa :D

Jak narazie jestem zadowolony z T5 w małym akwa i nie zamieniłbym tego na żadne HQI.

Nie to że mam coś przeciw HQI, ale po prostu lubie estetyczne akwarium z pokrywą i nie lubie sauny jaka się tworzy przy braku pokrywy i parowaniu wody jakie wystepuje pod HQI.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No uwazaj Remik bo ja w moich marnych 54L mam 2x24W T5 + jedna T8 15W i musialem wmontowac wentylatorek bo bym mial zupe rybna. T5 tez calkiem niezle grzeja. A co do strumienia swietlnego to wielu hodowcow SPS-ow w Niemczech jedzie na T5 i sa zachwyceni. Tu szczegolnie popularne sa swietlowki ATI ale niedawno wyszlo ze sa to prawdopodobnie "zwykle" Narvy wiec sie moze sie to zmienic :D


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem kiedys narwy i kicha .Wiecie moze gdzie dostac w PL swietlowki ATI 80W T5 ?????

Pozdr


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.