Skocz do zawartości
Adi Zet

Obsada...... aby nie przesadzić

Rekomendowane odpowiedzi

chyba już zaplanowałem obsadę domojego akwarium,troche długobędzie uzupełniana ale się pytam czy to będzie grać:

ryby:

-pseudochormis fridmani

1182-pseudochromis_fridmani%5b1%5d.jpeg

-gramma loreto lub babka lub decora lub błazenek lub nic (co wybrać?)

gramma:

1182-gramma_loreto%5b1%5d.jpeg

Decora:

1182-purpfire1%5b1%5d.jpeg

apmhiprion percula:

1182-amphiprion_percula%5b1%5d.jpeg

korale miękkie:

-cladiella

1182-dsc02833%5b1%5d.jpeg

-xenia

1182-pumping_xenia%5b1%5d.jpeg

-może mała clavularia..........?

1182-briareum%5b1%5d.jpeg

-zoanthusy małe kolonie już mam

1182-image003%5b1%5d.jpeg

-grzybki niebieskie discosomy i jeden zielony już mam

1182-sa_discosoma_blau%5b1%5d.jpeg

korale twarde:

-seriatopora

1182-seriatopora-hystrix%5b1%5d.jpeg

-jakaś mała acra

1182-acropora%5b1%5d.jpeg

-może caulastrea

1182-caulas03%5b1%5d.jpeg

albo mała fungia (na dnie)

1182-fungia.jpeg

albo goniopora

1182-goniopora1a.jpeg

i tu chyba przesadziłem, może pomożecie?

skorupiaki:

-krewetka harlekinowa hymenocera picta

1182-harlequin35_anilao22%5b1%5d.jpeg

-krewetka czyszcząca lysmata amboinensis

1182-lysmata_amboinensis%5b1%5d.jpeg

-kraby pustelniki 2 już mam

1182-a0017072_18142%5b1%5d.jpeg

do tego mam 2 turbosy i niezidentyfikowany ślimak, oraz pełzatka (mam prolifere dodam racemosę)

Racemosa:

1182-ss1%5b1%5d.jpeg

Prolifera:

1182-caulerpa-prolifera%5b1%5d.jpeg

skały 7kg, akwarium 63l

PS: jakby ktoś miał do sprzedania którąś z powyższych pozycji to proszęo kontakt na priv, może odkupię :) bo w sklepie trochę drogo jak na dzieci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pseudochromis i gramma moga sie nie dogadac.

Blazenek trzymany sam to lekkie barbarzynstwo.

Hymenocera to po to zeby patrzec jak powoli z glodu zdycha? Chyba ze bedziesz jej kupowal rozgwiazdy?

Lysmaty tez sie powinno trzymac przynajmniej parami.

Racemose nie wkladaj lepiej bo bedziesz mial pewnego dnia mleko w akwarium (przerabialem to, inni na forum tez).

Z Goniopora to przesadziles. W ogole w jaki sposob chcesz wapn uzupelniac?


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

już sprostowuję:

1-Właśnie tu nie byłem pewien, są podobne ale jednak gramma ma wyraźny wzór ten żółty na boku ciała, choć tu poproszę tez innych o opinie :)

2-błazenek by se mógł korala wybrać, jakby nic nie było to może entacmeę bym załatwił.

3-Hymenocerę w reefshopie karmią mrożonymi rozgwaizdami, u mnie miałaby te same warunki, pytałem się przemka co tam jedzą.

4-Z tym się nie zgodzę, widziałem wiele akwarii (choćby w berlinie czy budapeszcie) z jedną krewetka, tu np. kraszan ma pojedyńczą

5-Racemosa to pewne ryzyko to popieram, więc chyba zamiast tego załatwię sertularoides lub taxifolię

6-Goniopora? niby czemu miałaby to być przesada? goniopory w 30l już się trzyma.

Wapnia jak będzie za mało to balling, ale na razie jest OK i używam soli TM pro reef z dużą zawartością mikroelementów, w tym wapnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie korali. Chcesz mieszać miękkie i twarde w tak małym zbiorniczku? Szczególnie pomysł goniopory i fungi wydaje się nienajszczęśliwszy. Oba delikatne a goniopora dodatkowo agresywna. Polecam tobie ostatni artykuł Maćka Kosteckiego w Naszym Akwarium. Krewetka i krab razem to też ryzyko (no chyba, że boksująca). Albo jedno albo drugie. Arlekinki bym nie wsadzał - to tylko kwestia czasu jak zdechnie - zbyt specyficzne upodobania kulinarne - a zapewnienia sprzedawców należy traktować z przymróżeniem oka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adi to ze gdzies widziales ze ktos trzyma to nie znaczy przeciez ze tak jest prawidlowo! Jeden blazenek w akwarium to barbarzynstwo, te ryby w naturze zyja co najmniej w parach. Lysmata to samo, to ze ktos trzyma pojedynczo nie znaczy ze jest ok. Hymenocera Ci zdechnie ale skoro sprawia Ci przyjemnosc ogladanie zdychajacego z glodu zwierzaka to ja Ci zabrinic nie moge. A co do Goniopor i innych twardzieli to poczytaj troche bo chyba zielonego pojecia nie masz.

"Goniopory w 30l juz sie trzyma" - wlasnie: trzyma sie dopoki nie zdechna a z hodowla nie ma to wiele wspolnego. Goniopora jest praktycznie nie do utrzymania, sa wyjatki oczywiscie ale to tylko potwierdza regule.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem, goniopora to poroniony pomysł. Decory także powinny chodzić w stadzie. Aha, i juz widzę tą seriatopore...tydzień.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale adi ty masz oświetlony tank t8 więc najbardziej wymagającum zwierzęciem dla ciebie t xsenia a o twardych to woule chłopie zapomniej.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

"przyjmę szczepki korali szczególnie acr"

biada temu kto odpowie na wezwanie adieo.to jest poruwnywalne do zesłania korala na syberie i męczenie go aż do śmierci jednak tutaj koral nie ma szansy na przeżycie:( lepiej go uśmiercić w szybki sposób


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co sie panowie wysilacie :)

Chlop sie tu nie pyta o obsade, on oznajmia jaka obsade planuje. mozecie sobie gadac co chcecie a Adi i tak kupi jednego blazna ktory zamieszka w zdechlej gonioporze przygniecionej fungia, nad nia bedzie stala seriatopora w niespotykanej dotychczas bialej barwie na ktorej bedzie smetnie wisiala zdechla harlekinka


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poczucie humou was nie opuszcza ale:

CZY WY POTRAFICIE CZYTAĆ? TO DOCELOWA OBSADA A DOCELOWE OŚWIETLENIE TO 4x24W T5! TO JUŻ NIE TAK MAŁO, I Co JEST TKAIEGO ZŁEGO W T8? MACIE TO OŚWIETLENIE? JAK MACIE TO KOMENTUJCIE! A CO DO GONIOPORY TO TEŻ POPROSZĘ O RADY KOGOŚ KTO JĄ MA!

koniec, a rany czy "jakiś" sklep to reefshop? ja mam tego e-maila i jakby mi przmek kłamał to go do sądu pozwę a poza tym co by mu dało takie kłamanie i po co miałby tak pisać? tylko psuć renomę reefshopowi?

no więc teraz czy macie coś na takie argumenty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mamy: paluj sie. Ktos probuje Ci pomoc, morszczaki z doswiadczeniem tlumacza Ci ze sie porywasz z motyka na slonce a Ty sie rzucasz jak wegorz na patelni. Wiesz, kupuj sobie co chcesz, niech Ci tam zdycha, szkoda mi tylko Przemka bo jak Cie znam to cala wine zwalisz na niego i bedziesz mu glowe zawracal. Wg. mnie to Ty sie do morszczyzny nie nadajesz. Sam w twoim wieku mialem juz pierwsze akwarium ale z tego co pamietam to podchodzilem do niego troche inaczej...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic dodac nic ujac

mam nadzieje ze jak Ci za xx tym razem obsada zdechnie to rodzice skoncza Ci dawac kase na nowe :) Einsteinie akwarystyki

co do goniopory to tez Ci moge odpowiedziec bo MAM. i mimo ze ja karmie dodaje mikroelementy i skacze kolo niej dzien i noc zeby sie dobrze czula to ani o milimetr mi nie urosla choc juz pare miechow u mnie siedzi. uwazam za osobisty sukces ze jeszcze nie zdechla i jakby nie to ze dostalem ja z zbiornika z katastrofa ekologiczna gdzie by i tak zdechla to NIGDY bym jej nie kupil.

KONIEC KROPKA

staczy Ci taka odpowiedz czy znow bedziesz szukal dziury w calym ?


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Mariusz Szramek

Co do Adgiego: ma dzieciak trochę racji że na T8 mu to będzeio troche "chodzić" . Jeszcze 2 lata temu nie było T5 i wszyscy mieli T8 i wszystkim wszystko rosło. TAKA JEST PRAWDA. Za 2 lata wyjdzie T3 i bedziecie mówić że T5 to szajs i na tym nic nie urośnie.

Co do Ciebie Adi: Masz super mażenia jak MY wszyscy ale nie dzielimy się z nimi bo wszystkko musi "nabrać mocy urzędowej". DOROŚNIESZ: ZROZUMIESZ. Niektórzy mają tu trochę więcej niż 13lat i postrzegają życie inaczej. MYŚL,CZYTAJ,MYŚL,CZYTAJ,MYŚL,CZYTAJ,MYŚL,CZYTAJ,MYŚL,CZYTAJ,MYŚL,CZYTAJMYŚL,CZYTAJ,MYŚL,CZYTAJ,MYŚL,CZYTAJMYŚL,CZYTAJ,MYŚL,CZYTAJ,MYŚL,CZYTAJMYŚL,CZYTAJ,MYŚL,CZYTAJ,MYŚL,CZYTAJMYŚL,CZYTAJ,MYŚL,CZYTAJ,MYŚL,CZYTAJ

Potem zacznij coś pisać. Jesteś trochę w za gorącej wodzie kąpany ale masz dopiero 13 lat. TEŻ TAKI BYŁEM i dobrze że już nie jestem.

Sory za błędy ale mam JUŻ 27 lat :)

POWIEM INACZEJ chciałbym mieć 13 lat i mieć takie doświadczenie (z różnych dziedzin) jak teraz.

Więcej cierpiliwości. POZDRO ADI i nie zachowuj się jak "dziedziak" :):)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie no przeginacie ja nie móiłem że taka obsada będzie na pewno, prosiłem was o komentarze ale może tu wreszcie ktoś kto MA gonioporę napisze o niej kilka zdań? ludzie, to naprawdę przesada jak nie macie jaiś stworzeń a już o nich piszecie.

Mariusz popieram cię że dawniej nie było T5 a HQI było dla niektórych za drogie, i jakoś też twardziele hodowano. http://catalog.myosram.com/zb2b/b2b/start.do?browsername=mozilla%2F4.0%2520%2528compatible%253B%2520msie%25206.0%253B%2520windows%2520nt%25205.1%2529&browsermajor=4&browserminor=4 tu są świelówki T2 i jakoś nikt o nich nic nie pisze, tak jak wtedy gdy powstawały T5. poza tym gratulacje z powodu dzieciaka, mariusz (w sygnaturce przeczytałem)

a teraz tu dam kilka kazań:

Halrekiny jedzą wyłącznie rozgwiazdy (chociaż najpierw jedzą plankton) a w akwariach karmi się je mrożonymi rozgwiazdami bo jakżeby inaczej? żywe nie są takie tanie. a przemek mi tu na pewno nie nakłamał bo napisałem już czemu: by psuł renomę reefshopowi, a tam nie nabijają byle czego "aby kupić".

Już pisałem że nad gonioporą jeszcze si ę zastanowi. mówie że niczego nie jestem jeszcze pewien i proszę was o odpwiedzi ale może dopiero teraz podam: PROSZĘ O RADY TYLKO TYCH KTÓRE PODANE ZWIERZĘTA HODUJĄ

a poza tym żeby nie kłamać, nie zabijać, czcić ucznia swego i naukę jego, dzień wagarowicza święcić i takie tam.

ps: i nie chodzić po klasie w kartkówek czasie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak samo jak z decorą piszecie że żyje w stadzie to możecie pisać że pokolce żyją w stadzie, bo istotni tak jest ale w naturze, np. sohal jest agresywny wobec przedstawicieli swojego gatunku ale w naturze żyje w stadzie. itd. itp. JAK MACIE TO PISZCIE I NI BĘDĘ TEGO TU POWTARZA K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze po prostu musze to dodać:

CHYBA WIECIE ŻE KORALE DZIELI SIĘ NA TRUDNIEJSZE I ŁATWIEJSZE W HODOWLI ALE TO WCALE NIE ZNACZY ŻE KORALE TWARDE SĄ JAKOŚ AUTOMATYcZNIE TRUDNIEJSZE W HODOWLI OD MIĘKKICH I TO CHYBA OCZYWISTE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie ze nie. kup, wsadz i ciesz zie nimi.

btw to czytasz wogole nasze posty? napisalem ci w moim wyraznie specialnie WIELKIMI literami ze M A M goniopore i mecze sie z nia jak potepieniec zeby nie zdechla.gdzies indziej ktos pisze posta ze goniopora mimo super warunkow w akwarium zdycha w najlepsze. a Ty post pozniej piszesz zeby wypowiadali sie tylko ci co maja dane zwierzaki. malo Ci? czy czekasz az ktos napisze ze hoduje goniopore, seriatopote i wszystko inne pod t8 w 20 litrowym baniaku i wszystko jest cacy ?

twardziele nie sa trudne ? moze dla Ciebie nie sa - moja seriatopora rosla 3 miesiace w moim baniaku i cieszyla sie najlepszym zdrowiem do momentu w ktorym zrobilem 10% podmiale wody nowa sola - w jedna noc zbielala. miekkie i lps-y tylko sie z tego smialy, spsy w jedna noc szlag trafil. nie sa trudne? moze dla tych co sie tym juz pare latek bawia ale nie dla nowicjusza.

a tak wogole to zaczynam sie zastanawiac czy Ty przypadkiem nie nalezysz do tej grupy ludzi ktorzy tak dlugo zadaja jakies pytanie az uslysza zadowalajaca ich odpowiedz. jesli tak to OCZYWISCIE, wsadz wszystko co sobie zamarzyles do swojego baniaka, perfekcyjna obsada.

po cholere zadajesz posta na forum skoro z gory wszystko wiesz lepiej ?


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic nie mam do t8 jako takich ale w slodkowodnym. jasne ze kiedys ludzie uzywali t8 bo nie bylo innego wyjscia ale i procent zgonow korali byl wtedy duuzo wiekszy niz teraz z lepszym oswietleniem. chcesz t8 - twoja wola ale dobierz sobie do tego odpowiednia obsade bo taka seriatopora raczej na pewno odwali predzej czy pozniej lyzke pod t8. pewnie ze mozesz trzymac WSZYSTKO pod t8 - sprawa otwarta pozostaje tylko to JAK DLUGO

edit

heh, @Aquamaniak, ty tu sprzatasz ?

bez poprzedniego posta moja odpowiedz jest lekko bez sensu :)


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano.... nie wiedzialem ze wlasnie odpowiadasz :) Adi jest czasami niegrzeczny a to Forum jednak slynie z wysokiej kultury prowadzonych dyskusji i niech tak zostanie :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorry ale może wcześniej nie pisałem że najpierw ędę miał ławte do utrzymania gatunki, z twardych może małą acrę, a dopiero jak oświetlenie będzie lepsze (4x24w) to będę obsadę uzupełniał, a ja też chcę żeby to forum było kulturalne ale w tym to nie ja jestem najgorszy (np. pop....ić, ku....a, spier.....laj) tylko niektóre inne osoby i nie chcę tu wzniecać żadnej kłótni bo co mi to da?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co za pieprzone bzdury. Piszę bo właśnie miałem wszystkie te zwierzęta. Decore porównywać do pokolców gdyz w naturze żyja w stadach a w akwa się tłuką... ręce opadają.

Cytat miesiaca

"sorry ale może wcześniej nie pisałem że najpierw ędę miał ławte do utrzymania gatunki, z twardych może małą acrę" - a to niby mała acra jest łatwiejsza od duzej acry...??? - bo tą chyba chcesz mieć w drugiej kolejności odświeżania???


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taa.. Zabezpieczenie Wszyscy pisza o niezbednosci i korzysciach z odpieniaczy, a malo kto mysli o problemach. Moim zdaniem duzo skaly i piachu daje Ci w tak malym litrazu to, ze odpieniacz nie wywala Ci wielu potrzebnych jonow i nie ubija fitoplanktonu- ergo: nie musisz praktycznie (procz podmiany wody) dolewac zadnych plynow (m. in. kalkwasser) i mamsz szanse na hodowle niektorych koralowcow, co to za klopotliwe sie uwaza (np. mam taka teorie o gonioporach, ze trudnosci z nimi biora sie z tego, ze w akwa ze skimerem nie maja wlaciwego- drobnego pokarmu; potwierdzil mi to pewien amerykanski artykul, w ktorym gosc opisuje chow goniopor w wielkich zbiornikach opartych na LR i LS i tylko z refugiami)

Nano rafa 30l tylko LR i LS + cyrkulacja i 2x24W. Sarcophyton glaucum, Palythoa ignota, Zoanthus sp., Clavularia sp., Goniopora sp., Actinodiscus sp. oraz 3 slimaki, pustelnik i rybka Nemateleotris decora

to jest pewien cytat z posta, kolegi TIRNO, który jak tu pisze ma 30l i gonioporę i nie ma odpieniacza co według tego jest ważne przy hodowli goniopory, ja odpieńka nie mam i jest GIT, a duża acra to by mi za dużo miejsca zabierała, opza tym na dużą mnie nie stać :)

poza tym co odświeżania, ale w akwariach nie hoduje się pary pokolców lecz co najmniej 3 sztuki czemu-powinieneś wiedzieć

PS: jest jakaś nagroda za cytat miesiąca?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest nagroda i masz szczescie ze mam daleko do Wawy bo bym Ci wyplacil. A za tekst o niemoznosci trzymania pokolcow w parach powinienes dostac kolejna.

Dobra, zamykam temat, dosc tych bzdur, Tobie i tak nie da sie nic wytlumaczyc wiec szkoda nerwow moich i kolegow forumowiczow.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.