Skocz do zawartości
dale

Czym uzupełnić świetlówki ?

Rekomendowane odpowiedzi

Docelowo moja kostka (60x60x60) będzie oświetlona sześcioma T5. Pracującymi w cyklu 2 szt ściemniane + 4 szt.

Czyli: świt 2 szt rozjaśniają się, potem załączają się 4 pozostałe, wyłączają się i 2 szt ściemniają...

Na podstawie obserwacji małej kostki zauważyłem że osobiście wolę oświetlenie z przewagą zimnego światła - mam 2x aktynika i 1x marine aquaela eco-light.

Tyle że te moduły moga byc nieco zbyt szumnie nazwane "aktyniką", czy "marine". Ponieważ widziałem inne aktyniki - o innej barwie. Ale do rzeczy, kupiłem na razie (okazyjnie) następujące świetlówki:

ATI Aquablue Special T5 24W

ATI Actinic T5 24W

Aquamedic Reef White 10000K

Myślałem o dołożeniu jeszcze czegoś w typie "blue" i może około 10000-15000 K. Tyle że nie chciał bym przesadzać z niebieskim. Zależy mi na wybarwieniu i fluorescencji (tych organizmów, które mogą :) ). Polecano mi KZ Fiji Purple, ale czytałem sporo o jej krótkim żywocie, a są dosyć (relatywnie) drogie. Może jakiś zamiennik ? Co byście polecali na pozostałe 3 sztuki ?

Bo rozumiem, że 6 x 24 W nie będzie za dużo ? Czy wystarczy 5 x 24 W ? Nie przewiduję gatunków wymagających silnego oświetlenia, ale to w końcu ponad 50 cm słupa wody.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest zamiennik fiji purple. To blau color extreme. Efekt ten sam a dużo tańsze. Jednak i tah 3 miesiące to max


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Hehe no tak, 'szukam czegoś blue więc chyba wezmę purple' :w00t:

Miałem u siebie 6x24W na początku i nie było za dużo.

Właściwie to myślałem o lampie 10x24, ale postanowiłem pobawić się ledami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno każdy Facet to daltonista - tak twierdzą Kobiety, ale prawda jest taka, że My po prostu nie potzrbujemy tylu kolorów. nam wystarczy jasne i ciemne, ewentualnie "mała czarna"....

A poważniej, "Blue" dołożę raczej na pewno - bo producenci polecają takie zestawienie w/w świetlówek. Zakładam że nie z chęci zysku :) A o purple zapytałem, bo polecano mi ją jako uzupełnienie typowego zestawu :) Ale jak ten typ świetlówek ma tak krótką żywotność, to sobie odpuszczę.

Skoro jest to barwa fioletowo-rózowa - jak bywa czasem określana, to może zastapić ją świetlówką typu "plant" - roślinną ? One mają zbliżony kolor. Chodzi mi o wybarwienie ryb i korali.

Przy okazji, Kapitanie, jaki miałeś zestaw świetlówek ?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

One mają 8500k przeważnie...

Kup sobie pasek czerwonych ledów i jak je włączysz z niebieskimi t5 to będziesz miał fiji purple w akwarium.

2x 10.000k sylvania aquastar (ze słodkiego zostały)

1x ATI actinic

3x ATI blue plus

Edytowane przez kapitan (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, doszedł mi jeszcze jeden statecznik 3/4 x 24W. Więc teraz mogę dać albo 6, albo 8 świetlówek. Tyle że decyzje muszę podjąć dziś (no i połączyć wszystko). Docelowo, po nowym roku będą diody. Ale na razie, to musi wystarczyć.

Teraz pytanie, co radzicie, zakładać 8x24W, czy 6x24W ? Obsada - mix - z naciskiem na lps i miękkie. Założył bym 8x (świetlówki mam), ale trochę boję się grzania.

Pracować będą w cyklu: 1 statecznik (czyli 3 lub 4 świetlówki), 2 stateczniki (6 lub 8 świetlówek), 1 statecznik (3 lub 4 świetlówki).

Jak radzicie ? Delikatnie (6 szt), czy mocniej (8 szt.) ? Niby mam wentylatory w klapie, ale pokrywa zamknięta i boje sie żeby nie przegrzało...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.