Skocz do zawartości
dale

cykl pracy statecznika ściemnialnego

Rekomendowane odpowiedzi

Potzrbuje informacji, niestety "na wczoraj" :(, jak wygląda cykl pracy statecznika ściemnialnego do świetlówek. Mianowice zakupiłem takowy w firmie atti, ale nie mogę się z nimi skontaktowac by ustalić detale niezbędne do wykończenia sterowania. może ktoś z Was ma takowy statecznik i będzie w stanie mi pomóc.

mianowicie, posiada on dwa wejścia:

- 220v

- 1-10V

Pytanie, czy jeśli podam napięcie tylko na 220V, zaświeci mi się tak jak zwykły, ze 100% jasnością,

czy dodatkowo musi byc podane napięcie na styki 1-10V.

Czyli, innymi słowy, jesli chcę pracować w cyklu od 8 do 20 i miec świt/zmierzch po godzinie, to napięcie 1-10 V musi byc podawane od 8 do 20, czy tylko wtedy, kiedy świetlówki sa ściemniane/rozjasniane ?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby zaświecić pełną mocą musisz podać 10V, bez sterowania nie zaświeci. Tak przynajmniej zachowuje się mój statecznik.


8458_8701.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie, jeszcze "idzie". Udało mi się dodzwonić do sklepu - mają urlop w tym tygodniu - wysyłka będzie w poniedziałek - do tego czasu szukam reszty świetlówek :)

W sklepie dostałem informację iż przy braku napięcia na złączu 1-10 V statecznik świeci pełną mocą.

To jest ten model http://atti.pl/lighting/produkt/325/221/Stateczniki_Zasilacze/Stateczniki_sciemnialne/Statecznik_sciemnialny_T5_2x24W_14W_PL-L_2x24W_ELXd_224_firmy_VS.html

Kolego RJ307, a Ty jaki masz model ? Może są różne rodzaje ?

Dziękuję za pomoc :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Statecznikow dokladnie sa trzy rodzaje :) trzeba sprawdzic w datasheet'ie danego modelu. Jedne bez sygnalu sterujacego swieca na 100%, inne na 0% a jeszcze inne posiadaja zworke ustalajaca prace na "sciemniany" lub "zwykly"


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie podasz mu napięcia sterującego 1-10V to będzie świecił pełna mocą


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego RJ307, a Ty jaki masz model ? Może są różne rodzaje ?

Jakiś dziwoląg 1x35W T5, niestety nazwy nie pamiętam a jest zabudowany w szafce :(


8458_8701.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku stateczników sterowanych i to bez względu na to czy są na magistralę DALI, 1...10V,... ważne jest to by w momencie zapłonu pracowały ze sterowaniem 80...100% . Ma to istotne znaczenie z punktu widzenia nie tyle statecznika co świetlówki. Świetlowka po prostu musi się nagrzać by świeciła stabilnie i pełnym spectrum. Wraz ze wzrostem temperatury rośnie również ciśnienie wewnątrz lampy (przemiana izochoryczna). Efekt widać gołym okiem gdy zapalamy świetlówkę a ta potrzebuje dłuższej chwili by rozświecić się pełnym światłem, które "narasta" z obu jej stron ku środkowi gdzie jest najzimniej.

W spotkanych przeze mnie statecznikach sterowanych 1...10V w środku wyprowadzenie sterujące jest podłączone poprzez rezystor podciągający do 10...12V. To tylko potwierdza potrzebę początkowego rozruchu świetlówki z możliwie pełną mocą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma to sens, z punktu widzenia żywotności świetlówki.

Dlatego wybiorę raczej tańsze do tego statecznika, bo jesli maiłbym budzić baniak 80% światła na dzień dobry, to wybrał bym zwykły statecznik na dwie świetlówki.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma to sens, z punktu widzenia żywotności świetlówki.

Dlatego wybiorę raczej tańsze do tego statecznika, bo jesli maiłbym budzić baniak 80% światła na dzień dobry, to wybrał bym zwykły statecznik na dwie świetlówki.

No dokładnie. Po diabła kupować statecznik ze ściemniaczem jak trzeba go zapalać na 80%?

Hmm. Może to są faktycznie stateczniki tylko z funkcją ściemniania. Rozjaśniania już nie ma :).

Swoją drogą od ponad roku mam nad Malawi świetlówki chodzące na 15% wraz z funkcją ściemniania i rozjaśniania. Jeszcze żyją. Z tym, że tu nie dbam o widmo itp.


pozdrawiam

5119_5162.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem, że nie można zapalać świetlówek sterując je na np.20%. Napisałem jedynie, że to nieporozumienie z punktu użyteczności drogich specjalistycznych świetlówek stosowanych w akwarystyce morskiej/słodkowodnej. A to spora różnica. Tak na marginesie to te 1...10V również jest jedynie opisem na obudowie statecznika jak i liniowość charakterystyki napięcie_sterujące/strumień_świetlny. Producent nawet w ogólnie dostępnych materiałach wręcz bezwstydnie informuje, że minimum napięcia sterowania to 1.8...2V.

Byłbym zapomniał, część producentów stosuje taką sztuczkę w lepszych statecznikach, że w momencie włączenia pomimo ustawienia na 20% światło najpierw niezbyt spiesznie ale narasta do 80% a po chwili ściemnia do zadanej wartości. Piszę o tym by ktoś kto nabędzie statecznik sterowalny z powyższą "wadą" wiedział, że tak po prostu ma być.

W przypadku świetlówek aktynicznych w ogóle!!! Nie powinno się stosować stateczników regulowanych!!! Świetlówka w czasie pracy by dawała odpowiednie spektrum musi mieć stabilną temperaturę i to w zakresie +/-2C od optimum. Ale jak ktoś zrobi takie połączenie ,to jak dla mnie, jego prawo.

Edytowane przez Ritter (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20-30% może być :) - nie jest to 80%. Mam zamiar sterować dwoma dziennymi świetlókami, nie aktyniką. I raczej z tych tańszych, więc strat dużych nie będzie (Blau i Ati). Ale dziękuję bardzo za informacje :).


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.