Skocz do zawartości
Daniell

Lampa HQI czy T5

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

proszę o pomoc w decyzji doboru oświetlenia.

Zakładam nowe akwarium 450L długość 150cm, wysokość 60cm i zastanawiam się nad doborem oświetlenia

w postaci 2x150W HQI i podobnych wartościach mocy lamp T5.

Które rozwiązanie jest lepsze/zalety i wady - poproszę o rade osób które miały możliwość jednego i drugiego sposobu oświetlenia akwarium.

Pozdrawiam

P.S.

Jeżeli ktoś ma ogólne rozeznanie proszę o informacje + - jaki jest miesięczny koszt oświetlenia takiego baniak przy wartości poboru prądu 300W żarnika/lampy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dość głęboko więc HQI 2x150 W bym polecił + 2 x 54 W T5 i będzie wystarczjąco. Co do kosztów to gdzieś na necie były kalkulatory (na tym forum również ktoś obliczał-poszukaj) pobranej energii i kosztów.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za informacje z tą małom poprawką że mam dobrą oferte na HQI lub T5

bez opcj mieszanej.

Jak zawsze i tu wkrad się element finansowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Witam,

proszę o pomoc w decyzji doboru oświetlenia.

Zakładam nowe akwarium 450L długość 150cm, wysokość 60cm i zastanawiam się nad doborem oświetlenia

w postaci 2x150W HQI i podobnych wartościach mocy lamp T5.

Które rozwiązanie jest lepsze/zalety i wady - poproszę o rade osób które miały możliwość jednego i drugiego sposobu oświetlenia akwarium.

Pozdrawiam

P.S.

Jeżeli ktoś ma ogólne rozeznanie proszę o informacje + - jaki jest miesięczny koszt oświetlenia takiego baniak przy wartości poboru prądu 300W żarnika/lampy

Wszytko zależy od tego jaki "efekt" chcesz osiągnąć w akwarium

przerobiłem już wszystkie 3 opcje oświetlenia akwarium

HQI, Lampę ze świetlówkami T5 i obecnie ledy

każda z tych lamp ma swoje plusy i minusy sam bedziesz musiał zdecydować pod którym rodzajem światła akwarium się najlepiej prezentuje

co do kosztów to zużycie energi elektrycznej będzie na podobnym poziomie 150-200 zł miesięcznie w zależności od długości czasu świecenia, za to różnica będzie w eksploatacji lampy cykliczna wymiana świetlówek/żarników

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

dzisiaj kupiłem w dobrej cenie HQI 2x150W :)

ma pytanie jaką pompę cyrkulacyjną do akwarium 450L najlepiej dobrać?

Proszę o informacje jak jest przelicznik mocy pompy cyrkulacyjnej na litraż akwariowy o ile takowy jest.

Pozdrawiam,

Daniel

P.S.

Dziękuje wszystkim za porady dotyczące doboru typu Lampy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

150w to mizernie chyba że będziesz świecić niską temperaturą jak ci pasuje, ja mam 250w i zakładam wysokość 48cm.

Zieleniak ci zostaje jak to nasz Kolega mówi.

Do zieleniaka powinny ci starczyć 2x6500 tunze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

widzę że kolega z racji późnej godziny wysyłania posta nie doczytał szczególów parametrów mojej lampy tj.

ja nie mam 150W tylko 2x150W :)

Dziękuje za informacje dotyczące pompy- można zastosować jedną większą czy mus konieczny jest 2 mniejsze

pytam bo nie koniecznie chce mieć dwa czarne pudełka w akwarium jeżeli można mieć jedną pompę.

Pozdrawiam,

Daniel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Witam,

widzę że kolega z racji późnej godziny wysyłania posta nie doczytał szczególów parametrów mojej lampy tj.

ja nie mam 150W tylko 2x150W :)

Dziękuje za informacje dotyczące pompy- można zastosować jedną większą czy mus konieczny jest 2 mniejsze

pytam bo nie koniecznie chce mieć dwa czarne pudełka w akwarium jeżeli można mieć jedną pompę.

Pozdrawiam,

Daniel

Benowi nie chodziło o ilość światła tylko o ich moc :welcome:

co do cyrkulacji to 1 pompą nawet bardzo mocną trudno będzie o właściwą cyrkulację

optymalnie to lepiej dać kilka mniejszych zamiast jednej dużej unikniesz wtedy miejsc (martwych stref) gdzie cyrkulacja nie dotrze

Ja na początek wybrałbym którąś ze sterowalnych pomp Tunze 1 szt 6095 lub 6105 na początek wystarczy :welcome:

Później systematycznie w miarę jak akwarium będzie nabierało "życia" układ rozbudowywał o kolejne pompy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze gdybyś miał w lampie jeszcze przynajmniej 2x 54 T5 na oddzielnym włączniku. HQI wykorzystywał byś krócej, troszkę oszczędnośći i fajny efekt. Te aktyniki przy 2x150W 10 tyś.k to było by super


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

dziękuję Panowie za rade/sugestie-krótko i rzeczowo na temat.

Pozdrawiam

Daniel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja lubie jak jest dużo światła gdybym miał szersze to pewnie i 400w bym nie pogardził.

150w jest dobre do 40cm chociaż niektórzy mają wyżej ale mają lampę z t5 w nich,ale to tylko moja opinia.

W slodkim baniaku 150w wystarczy i do 60cm ale tam mniej światła i żarniki mają 5000-8000k.

W mojej ocenie powinieneś dokupić lampę t5 ale to już będzie gruzowisko nad baniakiem.

Ewentualnie przeczekać pare miesięcy ale ja u ciebie widzę.

2x250w+2xT5 masz duży litraż więc chyba wiesz jakie są koszty,ale coś za coś albo kaszana albo baniak urywający dopę. :welcome:

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze Ben, nic dodać nic ująć. Zresztą zapalisz lampę nad zbiornikiem sam dojdziesz do tego wniosku. Nic nie piszesz jaką lampę kupiłeś. Jeśli coć taniego "bo tanie" to może się okazać że trafiłeś na kiepskie odbłyśniki co niestety najczęściej się zdarza...


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupiłem aqua medic lampe

świeci jak dla mnie bardzo fajnie a jak to będzie wyglądało w rzeczywistości życie pokaże.

Może nie tyle rzeczywistość co korale w akwarium :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, to spoko.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.