Skocz do zawartości
Nikel

Ożywianie suchej skały

Rekomendowane odpowiedzi

Zamierzam zacząć zbierać sprzęt na nowe akwarium. Postanowiłem że będzie częściowo na suchej skale wraz z moją starą żywą skałą. Nową suchą skałę z dobrego źródła włożę do beczki i nie wiem czy moczyć ją najpierw w wodzie RO z cyrkulacją aby lepiej pozbyć się azotanów czy zalać ją od razu wodą z podmianek? w następnym etapie dołożę do beczki żywą skałę układając ją na przemian z martwą. Czy dodać jakieś bakterie i trochę piasku z działającego zbiornika na dno aby zasiedlić bakteriami i życiem?

Edytowane przez Nikel (wyświetl historię edycji)

Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napewno na początek zalej wodą RO. Wymyje wszystko co zginęło na tej skale a dodatkowo nie zaszkodzi jak poczyścisz skałę szczoteczką :) Myślę że następny etap dodania do tego żywej skały jest dobry ale zamiast mieszać to w beczce możesz wrzucić to do docelowego akwa. Dodasz piasek i czekasz na dojrzewanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie docelowe akwarium będzie stało w miejscu starego w salonie więc wolę ze dwa miesiące pomoczyć w innym pomieszczeniu.


Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli taki masz plan to pozostaje ta beczka :) myślę że w takim wypadku nie potrzeba sypać tam piasku i lać bakterii. Ja zostawiłbym to na dojrzewanie już do nowego szkiełka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mocz od razu w słonej. W czasie gnicia tego co tam ewntualnie zostało przynajmniej będzie od razu zasiedlana przez morskie bakterie. Tą wodę i tak potem wylejesz ale przynajmniej wcześniej wykorzystasz. Po kiego grzyba moczyć ją w ro skoro i tak jest w osobnej beczce i ma trochę czasu?

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda z podmianek troche piasku z syfem troche kiełży co jakiś czas troche fito mały odpieniacz duża beczka i za chwile będzie skała jak ta lala .... nie zapomnij mnie zaprosić na kawe jak będziesz miał miksture gotową :whistle:

Można to wpiąć w obieg tą całą beczke ale podejrzewam że żona by się nie ucieszyła z nowego mebla w salonie :harhar:

Edytowane przez waldit1 (wyświetl historię edycji)

gallus in suo sterquilinio plurimum potest

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W suchej skale zazwyczaj nie ma co gnić

wrzucić do wody z podmiany i ważne żeby obmywana była jakąś silniejszą cyrkulacją tylko po to żeby zrzucić z niej pyłki w zakamarkach

pozniej do baniaka spokojnie. Jeśli jeszcze ma sie komfort włożenia tej skały pozniej do sumpa na jakis czas to dojrzewanie nowo odpalanego baniaka powinno być łagodne.

pozdrawiam

Mariusz


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie znasz pochodzenia suchej skały i nie masz 100% pewności co do jej technologii pozyskiwania i ewentualnego oczyszczania to dla świętego spokoju pomocz ją jednak kilka tygodni w RO. Dla wybielenia i pozbycia się organizmów żywych stosuje się różne żrące substancje niekoniecznie bezpieczne dla osiadających się później bakterii.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co za różnica czy w ro czy solance jeśli i tak woda idzie do kanału? Jeśli skała jest ok to tylko szybciej ożyje a jak nie to słona woda i tak zrobi to samo co słodka.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, a na przykład skoro jest sucha i nie wiadomo z jakiego stanu została osuszona, to może wpierw wygotować ją w wodzie Ro, a po gorącej kąpieli do beczki z wodą z podmianek?

Mam kilka żywych skałek bez plag typu majano czy szklane różyczki,(całe szczęście) ale są pokryte glonem derbesia. Szczotkowanie nie pomaga. Może by tak rzucić też do beczki z wodą z podmian? Mikroorganizmy na pewno są w tej skałce a pozbył bym się glonów przez zaciemnienie beczki? W starym, akwarium zawsze borykałem się z niewykrywalnym no3 i po4 mierzone hanką, ale glonek się rozrósł. Może przy dzieleniu się życia pozbędę się z tych skałek derbesii.

Edytowane przez Nikel (wyświetl historię edycji)

Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

A jakiej wielkości nowe akwarium planujesz??? Masz sporo skały może nie trzeba dokładać ja mam na 380 litrów ok.17-19kg

Edytowane przez dieter25 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam koło 50 kilo a może i więcej bo nikt tego nie ważył w 350 litrach i mam straszne gruzowisko :whistle:

Edytowane przez waldit1 (wyświetl historię edycji)

gallus in suo sterquilinio plurimum potest

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

No nieżle Waldit1 to chyba jakaś nieporowata ta skała ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze jak byś ja moczyl pózniej jakimś pistoletem powietrzem pod ciśnieniem przesłuchał i powtórzył za jakiś czas.


Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale zawracacie :mooning. To skała a nie zepsute jajko. Jeśli ewidentnie rafowa to do beczki, woda z podmiany i mocna pompa. Jeśli wzbudza podejrzenia że tuf, jakiś inny wapień to do kosza. Ze wszystkiego można robić problem, tylko po co?

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dużo skały to podstawa jak nie w akwarium do w sumpie :harhar: no ale u mnie to jest tego na prawde dużo :harhar:

Robert niczym sie nie przejmuj nic nie cuduj skała do beki , woda z podmianek piach z syfem nawet możesz wlać troszkę syfu z odpieniacza :thumbup: szybciej ruszy cykl azotowy


gallus in suo sterquilinio plurimum potest

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

Sory za ofa Robert ale Waldit1 mam pytanie po co dużo skały?? czemu służy to gruzowisko?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przy dokladaniu martwej skaly do żywej zrobilem tak; karcher dysza rotacyjna i heja a potem do pojemnika pcv z wodą z podmianek na tydzień i już 7m-cy jest git i nie do rozróżnienia pozdr Robertthumbup.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skała musi być :whistle: nie mam czasu przewalić gruzu do sumpa ... choć mam tam też już skałe :harhar: no nic nie poradze kocham ten gruz :harhar:


gallus in suo sterquilinio plurimum potest

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pomoc. Jak ruszę ze skałą to dam znać o efektach. Pozdrawiam Robert. :coffee:


Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.