Skocz do zawartości
bober6662

Sens stosowania węgla przy odpowiednich parametrach

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie tej treści czy w swoich baniakach przy parametrach odpowiadających normą stosujecie węgiel?I czy po zbiciu SiO2 do wartości nie wykrywalnej jest sens trzymania SilicatExu w pudełku przelewowym?skoro okrzemki zniknęły a tds pokazuję 000 to zostawić na wszelki wypadek czy wywalić?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Stosujemy.

Węgiel wyciąga z wody rzeczy których nie rusza odpieniacz... itd...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak stosujemy to często wymieniamy. Niestety nie da się w prosty sposób określić kiedy wkład węgla aktywnego jest już "pełny". Na szczęście nie jest to duży wydatek. Częstość wymian zależna jest od tego co trzymamy w akwarium a także osprzętu np. w przypadku instalacji ozonującej jest niezbędny, zarówno w obiegu jak i na odpieniaczu by wyłapywać niezużyty ozon.

Edytowane przez Ritter (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie stosuję w ogóle.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosuje raz na jakiś czas... Awaryjnie w szafce


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To juz nie wiem co mam robić...a co do absorbera na okrzemki sądzicie ze trzymanie go dłużej niż jest to potrzebne jest dobre? czy może oddawać z powrotem do wody to co zebrało się w nim?MAm nowy na wymianę ale testy pokazują brak krzemianów w wodzie wyciągać i przepłukać czy na razie zostawić sory ze męczę ale nie mogłem się doczytać na forum podobnych pytań.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyciągnąć.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyciągnąć.

Tomasz dzięki za podpowiedź wezmę powyciągam jutro i będę obserwował czy się nic złego z wodą nie dzieje.pzdr


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Węgiel stosujemy nie na SiO2 tylko po to by pozbyć się toksyn i chemi którą koralowce szczególnie miękkie wydzielają do wody.

Ja używam go regularnie i wymieniam co miesiąc. 200ml/400L wody.

Adsorbera SiO2 mało kto stosuje bo zazwyczaj używamy filtrów DI po osmozie które pomagają się pozbyć tego problemu.

Jesli miałeś SiO2 to zadbałbym o prefiltry i żywicę bo problem za chwilę powróci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

włąśnie, jest gdzieś napisane ile stosować węgla na jaką ilość wody? Ja raz stosowałem i chyba przegięłem bo wrzuciłem 500g na 130l <_<

Edytowane przez cop909 (wyświetl historię edycji)

c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zawsze powtarzam - dowiedz sie najpierw jak dziala metoda ktora chcesz zastosowac !! wtedy sam wyciagniesz wnioski odnosnie stosowania.

wiekszosc problemow i niepotrzebnych kosztow ponoszonych przez poczatkujacych morszczakow wynika wlasnie z braku wiedzy.... Ale ta tendencja sie jakos nie zmienia ;p


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Węgiel wyjęty po 2 tygodniach więc nie zaszkodził. Tylko nie wiedziałem ile zastosować. Widzę że po tym co piszecie to na 130l max 100g węgla styknie.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

100ml na 100l gdy trzymasz w skarpecie w sumpie.

Połowa jeśli używasz w filtrze.

Raz w miesiącu wymieniasz.

Używam na wszelki wypadek bo mam trochę miękkich i nie chce jakiegoś efektu typu -SPS mi nie rosną.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to mam zapas 5 kg hehe, o taką rzetelną odp. mi chodziło.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli reasumując 100ml na 100litrów wody i raz w miesiącu wymiana na nowe 100ml,czyli pudełko 500ml wystarcza na 5 miesięcy,pytałem o to bo niektórzy mówią że nie stosują ze względu na wyciągania przez węgiel oprócz tych złych substancji też dużo tej dobrej chemii którą potem trzeba sztucznie dolewać,a co do absorberu na silicaty to stosowałem bo chodź mam żywice oczywiście to i tak jakimś cudem okrzemki mi się pojawiły,i właśnie mam teraz podobny kłopot bo dość szybko się szyby czerwienieją nie wiem czy to przez wysoki poziom magnezu i wapnia czy też może przez podwyższoną temperaturę która zaatakowała nasz kraj.Dlatego ograniczam świecenie i na razie bez węgla będę obserwował co się dzieje w akwa


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź ile masz silikatów na wyściu z osmozy, może to kwestja prefiltrów. Walcz z przyczyną a nie ze skutkami :)

A co do temperatury to pamiętaj że jak będziesz miał powyżej 29 stopni to ktoś może Cie posądzić o znęcanie sie nad zwierzętami i zawiadomić odpowiednie organy :thumbsup:

Optymalna temeratura dla zbiorników rafowych 24-26 stopni, powyżej zaczyna się robić krucho z tlenem w wodzie.

Coś mi się zdaje że w najbliższych dniach kilka zbiorników przejdzie ciężką próbę i znowu odżyje dział szpital i targowisko.

Edytowane przez jjablonski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to mam zapas 5 kg hehe, o taką rzetelną odp. mi chodziło.

Niestety nawet nieużywany węgiel aktywny "starzeje" się czyli zamoistnie traci swoje właściwości. Czym innym jest przechowywanie rok a czym innym kilka lat.

Tutaj jest opisane zwięźle co węgiel wyłapuje a czego nie:

http://akwarium.ilkus.pl/content/chemia-w-akwarium-węgiel-aktywny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zamknięty dość hermetycznie więc wilgoci nie łapie a wyrzucać go nie będę bo szkoda.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź ile masz silikatów na wyściu z osmozy, może to kwestja prefiltrów. Walcz z przyczyną a nie ze skutkami :)

A co do temperatury to pamiętaj że jak będziesz miał powyżej 29 stopni to ktoś może Cie posądzić o znęcanie sie nad zwierzętami i zawiadomić odpowiednie organy :thumbsup:

Optymalna temeratura dla zbiorników rafowych 24-26 stopni, powyżej zaczyna się robić krucho z tlenem w wodzie.

Coś mi się zdaje że w najbliższych dniach kilka zbiorników przejdzie ciężką próbę i znowu odżyje dział szpital i targowisko.

Spokojnie postaram się im dogodzić żeby mnie nie wsypały za znęcanie,a na wyjściu mam 000,dlatego kiedyś napisałem temat ile ludziska mają tds w swoich dolewkach bo może woda z dolewek dodaję trochę brudu do akwarium,ale przecież żaden zbiornik u nikogo nie jest w 100% sterylny i zawsze jakiś brud zewnętrzny się doczepi,jeżeli wewnętrznego nie ma to zewnętrzny brud w dolewce typu pył nie powinien się przyczyniać do powstawania okrzemków,pozostaję jeszcze kwestia oświetlenia chyba czas trochę je ograniczyć.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Po co? :harhar:

Podkręć jeszcze i szybciej się "wypalą" ;)

Przez pół roku bawiłem się z dino i okrzemkami, w ograniczenie światła, zaciemnienia, teraz daję światło na max - szybciej zeżrą co mają do zjedzenia i znikają :D

Edytowane przez kapitan (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nawet nieużywany węgiel aktywny "starzeje" się czyli zamoistnie traci swoje właściwości. Czym innym jest przechowywanie rok a czym innym kilka lat.

Tutaj jest opisane zwięźle co węgiel wyłapuje a czego nie:

http://akwarium.ilkus.pl/content/chemia-w-akwarium-węgiel-aktywny

Dobrze zrozumiałem ze substancje dobrze przyswajalne przez węgiel zostaną przez niego wchłonięte i siedzą tam w nim,ale gdy pojawi się materiał lepiej przyswajalny niż ten pierwszy to ten pierwszy zostaję wydalony z powrotem do wody a na jego miejsce węgiel pochłania nowy lepiej przyswajalny przez jego samego.?To sprawa dla Grzegorza Dyzmy.OKO mi lata :geek:


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słusznie kombinujesz :) .

Oto przykłady, którymi postaram się przybliżyć nieco zjawiska zachodzące w absorberze węglowym, choć nie tylko...

Pierwszy przykład dotyczy papierosa. Jeśli po wypaleniu, odradzam nawet dla dobra nauki, papierosa rozbierzesz jego filtr to we włókninie będziesz miał brązowy osad. Będzie go dużo więcej od strony tytoniu i brak, mniejmy nadzieję, od strony palącego. Jeśli brązowy kolor przejdzie na drugą stronę oznacza to, że filtr nie wychwycił wszystkich cząsteczek o rozmiarach, na które został przygotowany. Czyli przepływ był zbyt szybki lub filtr był geometrycznie za krótki i doszło do "przebicia" filtra.

To samo zjawisko występuje w wojskowych maskach przeciwgazowych gdzie wykorzystuje się również włókninę i jako adsorber węgiel aktywny. Przy odpowiednio dużym stężeniu środka trującego po prostu dojdzie do "przebicia" filtra a co za tym idzie śmierci żołnierza. Tak na marginesie używanie masek w czasach pokoju służy jedynie swoiście pojmowanej chęci "hartowania" żołnierzy i niczemu więcej gdyż pochłaniacze są tak mało sprawne po pewnym czasie lażakowania, że tracą wszelką magiczną moc. Bieganie w masce przeciwgazowej jest doznaniem jedynym w swoim rodzaju. Ten kto nie biegał nawet nie pojmuje jak wielkie szczęście go ominęło :) . Na wypadek wojny i takich tam trzymane są dodatkowe nowe pochłniacze pakowane próżniowo w "srebrnych" szczelnych pakietach przypominających kształtem grube kromki chleba, o czym przeciętny żołnierz nawet nie ma pojęcia :), zresztą jak o bardzo wielu innych rzeczach. Inaczej szybko wypisałby się z tego interesu.

Czyli wnioski są trzy. Nie należy biegać w masce przeciwgazowej ;), przechowywać węgla luzem i zbyt szybki przepływ substancji poddawanej adpsorbcji może spowodować, że z niej nie zostaną wychwycone wszystkie toksyny za sprawą zbyt cienkiego złoż węglowego.

Do kolejnego doświadczenia weźmiemy znowu wyłuskany filtr papierosowy, rzadki błękitny atrament i gęstszy czerwony tusz. Najpierw będziemy podziwiali zanurzając jeden koniec filtra w atramencie jak filtr zasysa nierównomiernie atrament. Od strony zanurzenia filtr będzie błękitny a ku górze coraz jaśniejszy. Teraz zanurzamy tą samą stroną co poprzednio filtr w tuszu. Po chwili i ten zacznie być zasysany. Gdybyśmy wysuszyli teraz filtr to zobaczymy, że na granicy po między atramentem i tuszem wytworzyła się faza przejściowa a z dolnej części filtra tusz wyparł atrament ku górze. Po stronie fazy przejściowej atramentu jest on bardziej niebieski jak nieco wyżej. A to za sprawą, że atrament nie chciał tak łatwo oddać pola i zagęszczał się tak długo by powstrzymać napór gęstego tuszu. Obie substancje mają różną pochłanialność przez włókninę a co za tym idzie gęsty tusz wypiera atrament i blokuje mu możliwość powrotu lepiej "wlepiając" się.

Takie samo zjawisko będzie zachodziło w filtrze węglowym. Jedna substancja będzie rugowała na tej zasadzie drugą. A co za tym idzie ta druga będzie uwalniała się, po przepełnieniu złoża adsorpcyjnego, na powrót do wody :( . To jeden z dwóch głównych mankamentów stosowania adsorberów. Drugim mankamentem jest oczywista ograniczona pojemność tego typu złoża. Jeśli wystarczająco długo potrzymamy filtr w atramencie to niechybnie ubrudzimy palce. Filtr nie wchłonie więcej atramentu jak może. Dlatego wkład trzeba wymieniać tak często zanim się całkiem napełni.

Z tego powodu nie pisałem i nie napiszę ile w danym przypadku należy stosować węgla aktywnego w złożu adsorpcyjnym a wpisy Kolegów, moim zdaniem, są niejako jedynie pewnym przybliżeniem dla ich warunków w akwarium. Maksymalna pojemność złoża adsorpcyjnego jest podana z dobrym przybliżeniem wzorem a co ważne jest liniowo proporcjonalna do ilości substancji, którą ma wiązać.

Z powyższego wynikają dwie rzeczy dla tych, którzy chcą stosować filtr węglowy w akwarium na stałe lub okresowo. Filtr węglowy nie ma ograniczonej wielkości od góry. Ograniczenie jest czysto fizyczne. Po prostu nie możemy wpakować worka węgla aktywnego do małej przegrody sumpa na dodatek nie ograniczając znacznie przepływu.

Druga sprawa to sposób transportu oczyszczanego medium przez złoże adsorpcyjne. Zawieszenie w woreczkach z boku głównego nurtu przepływu w sumpie/panelu spowoduje powolne ale nieuchronne adsorbowanie wszystkiego tego co węgiel akrywny adsorbuje. W takim przypadku nie musimy zbyt często zmieniać wkładu gdyż ten jedynie częściowo jest wystawiony na oczyszczaną wodę. Drugi przypadek to sytuacja gdy np. na skutek działań strzykwy lub innego organizmu mamy do czynienia z gwałtownym kataklizmem, stosowaniem leków, czasami ozonatora,... . Wtedy musimy działać niczym stacja uzdatniania wody i oczyszczać jak popadnie wszystko. Stąd tego typu adsorbery zwykle są osiowe, umieszczane w rurach by nie uszła nawet kropelka zatrutej wody. W przypadku sumpa/panelu po prostu pakujemy na pełnej szerokości przegrody worek, i to dosłownie, węgla aktywnego by czyścić wszystko jak leci. W stanach nagłych uważam, że oś złoża w kierunku przepływu nie powinna mieć mniej jak 12...15cm długości. Inaczej będziemy mieli do czynienia z potencjalnym "przebiciem" filtra. A skąd wiem?! Strzykwa to świnia :) ! W przypadku ozonatora adsorber nie musi być taki skuteczny. Szczególnie gdy mamy sterowanie, nieprzewymiarowanym ozonatorem, elektrodą Redox.

Ważne jest także to jakiego węgla używamy. Węgiel aktywny węglowi akrywnemu nierówny i warto wiedzieć co to jest węgiel aktywny GAC (ang. Granular Activated Carbon). Geometria złoża adsorbcyjnego ma znaczenie!

Nie należy zapominać także o tym, że węgiel wiąże fluorowce w tym jodany i jodyny :( . Jak suplementujemy związkami jodu wodę w akwarium wypadałoby wyjąć węgial a przynajmniej zakraplać za a nie przed złożem. Szczególnie, że związki jodu są bardzo nietrwałe.

p.s.

Przykład z filtrem jest sporym uproszczeniem nie mniej jest on "namacalny" łatwy do wyobrażenia.

Jak o czymś zapomniałem albo przeinaczyłem to poprawcie/uzupełnijcie Koledzy.

Jak się nie podoba to niech się stawi ów pyszałek za dwie niedziele pod wsią Tannenberg tak zwaną przez wroga, a przez nas Grunwaldem. Na ubitej ziemi gotów jestem w obronie Honoru, Króla i Szkarłatnej Chorongwi Korony z Herbem Orła Białego w Prawdziwej Koronie stanąć do pojedynku. I żeby nie było tłumaczenia jak u tego przyjezdnego Francuza co chciał zaznać sławy u boku Krzyżaków, że hełm założył tył na przód bo mu tak projektant mody polecił :-D .

A tak już poważniej to zwycięstwo jest wpisane w imprezę i nie trzeba będzie tłumaczyć dzieciakom, że "znowu Polacy nic się nie stało". Aż chciałoby się powiedzieć jaki Orzeł taki wynik.

p.s.

Piłka nożna jest dla mięczaków...

Edytowane przez Ritter (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.